|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: پياده راه گيشا به پايان 98 مي رسد؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4633
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


پياده راه گيشا به پايان 98 مي رسد؟دنياي اقتصاد : آخرين قطعات بازمانده از پل فلزي گيشا تا چند روز آينده به طور كامل و البته موقت از روي بزرگراه چمران در محدوده تقاطع جلال آل احمد جمع آوري مي شود. به گزارش «دنياي اقتصاد»، جنس متفاوت پروژه هاي عمراني شهرداري تهران در دوره جديد مديريت شهري را مي توان در پروژه احداث زيرگذر گيشا و تبديل پل قديمي به مسير پياده راه مشاهده كرد.

بر خلاف دوره گذشته مديريت شهري كه در تهران ابرپروژه هاي عمراني با هزينه هاي بالا و عمدتا در خدمت خودروسواران تعريف مي شد، در دوره كنوني ديدگاه غالب مديران شهري تعريف پروژه هاي شهري با مقياس مالي كوچك و البته با اولويت اختصاص فضا به شهروندان براي پياده روي و هر نوع حركت غيرخودرويي همچون دوچرخه سواري است. نمونه اي از اين جنس پروژه در ميدان هفت تير تهران در حال اجراست و قرار است در شهريور ماه امسال مورد بهره برداري قرار گيرد.

پروژه دو بعدي تقاطع غيرهمسطح چمران - جلال آل احمد (زيرگذر گيشا) و پل زندگي (پياده راهي كه از بقاياي پل قديمي احداث خواهد شد) از ديگر نمونه هاي پروژه هاي شهري است كه با اين رويكرد متفاوت تعريف شده است. طبق اسناد رسمي شهرداري تهران، اين پروژه دست كم از سال 93 در مديريت شهري به شكل رسمي مطرح بوده و در بودجه هاي مصوب سالانه، رديف اعتباري براي انجام مطالعات مربوط به آن پيش بيني شده است. اما اجراي پروژه عملا از سال 96 جدي شد.

با استقرار مديران شهري جديد در مديريت شهري ايده تبديل پل فلزي قديمي گيشا به پياده راه نيز در كنار ساخت زيرگذر به جاي پل ناايمن قديمي مطرح شد اما تا نهايي شدن اين ايده و تكميل طراحي براي اجراي بعد دوم پروژه گيشا قدري به طول انجاميد، طوري كه جمع آوري موقت پل فلزي به منظور انتقال به كارگاه براي مقاوم سازي و مرمت از اوايل امسال آغاز شد. بعد اول پروژه مذكور زيرگذري است كه به جاي پل فلزي گيشا به مسير عبور خودروها تبديل خواهد شد. اين زيرگذر به طول حدود يك كيلومتر و داراي دو رمپ دسترسي است كه يك دسترسي به خيابان كارگر جنوبي و بيمارستان شريعتي و دسترسي ديگر به خيابان گيشا متصل مي شود. اين زيرگذر سه خط عبوري در مسيرهاي شرق به غرب و سه خط در مسير عكس خواهد داشت و اين در حالي است كه پل فلزي گيشا اكنون در هر مسير ترافيكي، دو خط عبوري دارد. از اين رو انتظار مي رود جايگزين شدن زيرگذر از بار ترافيك اين تقاطع بكاهد. از بعد دوم پروژه مذكور نيز كه با رويكرد اولويت بخشي به تردد عابران پياده به جاي اختصاص فضاهاي شهري به عبور خودروسواران تعريف شده، با عنوان «پل زندگي» ياد مي شود.

پروژه موسوم به پل زندگي در واقع احياي بخشي از پل فلزي قديمي گيشا به عنوان پياده راه و فضاي مكث است. صفا صبوري، سرپرست معاونت فني و عمراني شهرداري تهران درباره اين پروژه به «دنياي اقتصاد» گفت: طي اين پروژه قرار است از يك طرف پل فلزي ناايمن و قديمي گيشا جمع آوري و مسير جايگزين زيرگذر براي خودروها تعريف شود و در عين حال بخش مسطح پل قديمي با حذف شيبراهه هاي ورودي و خروجي پل، پس از اتمام عمليات اجرايي زيرگذر و البته بعد از مرمت و مقاوم سازي در قالب پياده راه و فضاي مكث به اين مكان بازگردد.

به گفته وي، مي توان از پروژه پل زندگي به عنوان مدل كوچك مقياس پل طبيعت ياد كرد. هرچند پل گيشا با پل طبيعت يك تفاوت عمده دارد؛ اينكه دو سر پهنه اصلي اين پل بر زمين فرود نمي آيد و در واقع شكل آتي آن با شكل فعلي قدري تفاوت دارد؛ چراكه شيبراهه هاي ورودي و خروجي پل حذف مي شود و فقط قسمت مسطح آن در وسط تقاطع بزرگراه هاي چمران و جلال آل احمد باقي خواهد ماند. در عين حال با ايجاد رمپ ها و مسيرهاي دسترسي جديد و البته آسانسور و پله برقي مسير ورود به پياده راه براي شهروندان فراهم خواهد شد. به اين ترتيب مسيري براي پياده روي عابران ايجاد خواهد شد و البته بخشي از فضاي پل نيز به فضاي سبز، كافه و مبلمان شهري مجهز مي شود.

اقدامي كه مديريت شهري تهران اكنون در دستور كار قرار داده با الگوبرداري از رفتاري است كه در دنيا در قبال سازه هاي صنعتي صورت مي گيرد. تبديل پل گيشا به پل زندگي در واقع اولين ابتكار شهرداري تهران براي بهسازي پروژه هاي عمراني فرسوده شهري است. تبديل پل هاي سواره به مسير پياده راه نيز از اقداماتي است كه در شهرهاي پيشرفته سابقه داشته و اكنون در گيشا عملياتي خواهد شد.

در عين حال از آنجا كه در مديريت شهري تهران عموما سليقه مديران حرف اول را مي زند و در زمان تغييرات مديريتي بعضا سياست ها و برنامه هاي قبلي به كلي كنارگذاشته مي شوند، اين نگراني وجود دارد كه تحت تاثير هر نوع تغيير مديريتي احتمالي، پل گيشا پس از برچيدن با كاربري تازه و سر و شكل جديد به اين مكان بازنگردد. اما صبوري با بيان اينكه مطالعات تعريف اين پروژه در فاز يك چندي پيش انجام شده و اكنون در آستانه نهايي شدن است، گفت: زيرگذر و پل زندگي در واقع يك پروژه واحد هستند و در كنار يكديگر تعريف شده و اجرا خواهند شد.

به گزارش «دنياي اقتصاد»، مديران پيشين معاونت فني و عمراني شهرداري تهران وعده بهره برداري از اين پروژه در سال 98 را مطرح كرده بودند و برخي از اعضاي شوراي شهر نيز اين زمان بندي را تاييد كردند؛ اما در عين حال وجود يك نقطه تاريك در اين پروژه سبب شده وعده اتمام پروژه تا پايان سال جاري چندان قابل استناد نباشد. در بودجه سال 98 شهرداري تهران 30 ميليارد تومان براي اين پروژه اعتبار پيش بيني شده و در عين حال اعتباري بيش از اين رقم (معادل 50 ميليارد تومان) نيز براي سال 99 اين رديف پيشنهاد شده است. بنابراين مي توان احتمال داد به هر دليل نبايد تا پايان امسال منتظر بهره برداري از پروژه دوبعدي زيرگذر و پل زندگي در گيشا باشيم.

پياده راه گيشا به پايان 98 مي رسد؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گياه و زيست بوم
متن مطالب شماره 58، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است