|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/2/25: آرايش آمريكا در خليج فارس نظامي نيست
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22218
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22186 25/2/98 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


آرايش آمريكا در خليج فارس نظامي نيست
نگاهي به تثبيت اقتدار جمهوري اسلامي ايران در منطقه غرب آسيا - قسمت پاياني

نويسنده: هديه آقاپور

دشمن عليه ما آرايش جنگي گرفته و تهاجم آنان در زمينه هاي اقتصادي، سياسي، نفوذ اطلاعاتي و ضربه زدن به وسيله فضاي مجازي است. آمريكا و صهيونيسم در همه ابعاد در حال برنامه ريزي و اقدام هستند... در مقابل آرايش جنگي دشمن عليه ملت ايران، ملت بايد آرايش مناسب بگيرد و همه مسئولان، آحاد ملت و افراد توانا و نخبه در هر زمينه اي مشغول كارند با احساس مسئوليت و آمادگي وارد ميدان شوند.

(مقام معظم رهبري 11 /ارديبهشت/ 1398)

 دشمن در طول تاريخ انقلاب اسلامي به اشكال مختلف نمود پيدا كرده و اكنون هم در زمينه هاي اقتصادي و فرهنگي به منظور از بين بردن هويت و منافع ملي و بين المللي ايران آشكارا فعاليت مي كند.

تحريم هاي اقتصادي، اقدامات عليه قدرت دفاعي ايران، تضعيف متحدان منطقه اي ايران، اعمال فشار بر همسايگان ما براي قطع روابط با ايران و در نهايت سخن گفتن آشكار از تغيير نظام ايران علني تر از آن است كه كسي بتواند درباره نيات و اقدامات ضدايراني آمريكا ترديدي داشته باشد.

آرايش جنگي اي كه نظامي نيست!

پر واضح است كه دشمن مي خواهد از طريق تضعيف قدرت اقتصادي ايران و به قول خودش به صفر رساندن توان اقتصادي كشورمان، جمهوري اسلامي را از مسير استقلال طلبي و تبديل شدن به يك قدرت موثر منطقه اي و بين المللي باز دارد.

نگاهي به شرايط فعلي نشان مي دهد مهم ترين فشار به خصوص در حوزه اقتصادي و همچنين فضاي مجازي در حال برنامه ريزي است.

 كارشناسان معتقدند فشار اقتصادي عمدتا با هدف زمين زدن جامعه ايراني در حوزه معيشتي انجام مي شود و در حوزه فضاي مجازي نيز بيشترين تلاش براي در هم ريختن آرامش رواني كشور و كشاندن اين آشوب به فضاي واقعي است كه البته در اين راه هر آنچه داشتند به زمين بازي آوردند و برخي كشورهاي حاشيه خليج فارس و مرتجع منطقه نيز با شيوه هاي مختلف آنان را همراهي مي كنند.

دكتر امين اسدي دبيركل جمعيت حاميان صلح پايدار و تحليلگر مسائل سياسي در گفت وگو با گزارشگر كيهان مي گويد:«ملت ايران هيچ زماني مانند امروز قوي، قدرتمند، داراي نفوذ و قدرت الهام بخشي نبوده است.»

وي ادامه مي دهد:«چهل سال از انقلاب اسلامي گذشت و از جهات مختلف در يك شرايط بي نظيري قرار گرفته ايم و وقتي 14 قرن گذشته را مطالعه مي كنيم، مي بينيم مكتب تشيع به بركت انقلاب اسلامي در شرايط بي نظيري قرار گرفته و قدرت اصلي منطقه در دستان آنها است.»

اسدي مي افزايد: «اثرگذاري ملت ايران با توجه به توطئه هاي دشمنان روز به روز در منطقه افزايش پيدا كرده و امروز خروجي مطلوب را در كشورهاي عراق، سوريه، لبنان، فلسطين، يمن، افغانستان و... مي بينيم.»

اين تحليلگر مسائل سياسي تصريح مي كند: «آمريكايي ها و متحدان غربيشان به همين كشورهاي نامبرده حملات همه جانبه انجام دادند تا با وحشي گري اين كشورها را در اختيار داشته باشند، اما ايران با توجه به مكتب شيعه و اخلاق اسلامي به ياري ملت هاي مسلمان در منطقه شتافت و امروز نه به واسطه قدرت طلبي بلكه به دليل حمايت به هم نوع به اثرگذاري روز افزوني در منطقه دست پيدا كرده است.»

وي تاكيد مي كند:«امروز با گذشت بيش از 40 سال از انقلاب اسلامي در هر عرصه و زمينه اي دست مان پر است و اين دستاوردها و ظرفيت ها در حالي به وجود آمده كه ما مشكلات فراواني را پيش روي داشتيم و با امكانات محدود به اينجا رسيده ايم.»

اسدي يادآور مي شود: «ملت ايران بسيار بزرگ تر و قوي تر از اين هستند كه بخواهند تحت تاثير و يا هراس از تهديدات و تحريم هاي آمريكايي ها و متحدانش قرار بگيرند. خروج آمريكا از برجام نشان داد موضوع غني سازي هسته اي بهانه بود و موضوع آنها، اقتدار نظامي و موشكي و تاثيرگذاري ايران در منطقه و مقاومت منطقه است.»

اين تحليلگر سياسي در ادامه با اشاره به اينكه اين اثرگذاري در بخش هاي مختلف به بركت منش اسلامي و خون شهدا بيشتر از پيش است، مي گويد: «هيچ كشوري در منطقه غرب آسيا در هيچ زماني به اين اثرگذاري همه جانبه نخواهد رسيد».

وي تاكيد مي كند: «امروز معادلات غرب آسيا كاملا تغيير پيدا كرده و اين ايران و مكتب اسلامي است كه تعيين مي كنند در اين منطقه جاي چه كساني هست و جاي چه كساني نيست غاصبان صهيونيستي و مستاجران سعودي به پايان عمر خود نزديك شدند و اين مكتب واقعي اسلام است كه به زودي در همه جاي غرب آسيا برقرار خواهد شد.»

اسدي مي افزايد: «الگويي كه ايرانيان در زندگي با جامعه بين الملل براي خود انتخاب كردند، حفظ استقلال توام با تعامل با جهان بوده است و ايرانيان همواره در متن تحولات جهاني بوده اند.»

اين تحليلگر سياسي خاطرنشان مي كند:«شكوه و عظمت جمهوري اسلامي ايران در حالي بيشتر احساس مي شود كه به ياد آوريم برخي دشمنان ما به صراحت اعلام كرده بودند كه انقلاب ايران چهلمين سالگرد خود را نخواهد گرفت. اما در بهمن 97 اين مراسم با شكوه بيشتر برگذار شد.»

دوره حمله نظامي به ايران 30 سال است كه گذشته!

مي توان گفت كه در حوزه نظامي هيچ تهديدي متوجه كشور نيست و اساسا آمريكايي ها به دنبال هيچ گونه حمله يا تعرض نظامي حتي در سطح محدود يا گسترده نيستند و از دوره حمله نظامي به كشورمان كه پايان دفاع مقدس بود 30 سال گذشته و اين استراتژي به واسطه اقتدار و پيشرفت هاي عظيم ايران در حوزه هاي نظامي و غيره خيلي وقت است ناكارآمد شده است.»

علت واضح آن است كه در بعد نظامي ايران امكان نشان دادن واكنش موثر را دارد، بنابراين تمركز اصلي آمريكايي ها در طول سال جاري عمدتا روي فضاي مجازي و فضاي اقتصادي كشور خواهد بود و تجارب يك سال گذشته نشان مي دهد در حوزه اقتصادي آرايش نهاد هاي اقتصادي براي مقابله با فشار هاي دشمن  نيازمند اصلاح جدي است.

 شايد جدي ترين نشانه را بتوان در كمبود ناگهاني كالا هايي ديد كه اتفاقا حجم وسيعي از آنها در جامعه وجود دارد. د م دستي ترين نمونه آن مسئلي مثل كمبود رب گوجه فرنگي و پياز و تن ماهي و... بود. به رغم اينكه ذخاير بسيار مهمي از اين كالا در داخل كشور وجود داشت، با اين حال تقاضا آنچنان بالا رفت كه عملا نوعي كمبود مصنوعي در داخل كشور ايجاد شد.

اين كمبود هاي ناگهاني علاوه بر اينكه باعث بي اعتمادي مردم به سيستم اجرايي كشور مي شود، به نوعي تخريب روحيه عمومي نيز در مقابله با دشمن محسوب مي شود.

رهبري، پيشتاز مقابله با جنگ اقتصادي

بدون شك در داخل كشور پيشتاز مقابله ساختاري با اقدامات وزارت خزانه داري آمريكا مقام معظم رهبري بودند كه بار ها و بار ها از دولت خواستار ايجاد يك مجموعه جدي براي مديريت وضع اقتصادي كشور شدند، البته تدابير ايشان در اين حوزه محدود به وضعيت فعلي نيست بلكه ايشان بار ها و بار ها در گذشته نسبت به شرايط مديريت فعلي اقتصادي كشور هشدار داده و خواستار ايجاد يك قرارگاه متمركز اقتصادي شدند، قرارگاهي كه در نهايت به فرماندهي معاون اول رئيس جمهور تشكيل شده اما ثمربخش نبود.

هم اكنون وزارت خزانه داري آمريكا پس از خروج يك جانبه ترامپ از برجام وظيفه احياي يك جانبه تحريم هاي ضدايراني را بر عهده گرفته است؛ وزارتخانه اي كه به تعبير رهبر معظم انقلاب اسلامي تبديل به اتاق جنگ اقتصادي عليه نظام جمهوري اسلامي ايران شده است.

در كنار اين وزارت خزانه داري آمريكا چندين بار ساختار خود را براي مقابله با ايران به روز كرده است. متاسفانه در مقابل اين ساختار منسجم كه پشتوانه اقتصاد آمريكا را در پشت سر خود دارد در داخل كشور شاهد ازهم گسيختگي كامل نهاد هاي مربوط به حوزه جنگ اقتصادي هستيم. بانك مركزي، وزارت اقتصاد و دارايي براي ساماندهي وضعيت فعلي تلاش مي كنند، اما به دليل اينكه اين تلاش ها به هيچ عنوان هم افزا نيست، شاهد اثربخشي آنها نيستيم.

عوامل موثر بر اقتدار جمهوري اسلامي ايران

آرايش جنگي از جنس اقتصادي و فرهنگي دشمنان كشورمان يقينا دست و پا زدن هاي آخر آنان و در مرداب فرو رفتنشان است چراكه آنچه در طول اين 40 سال انقلاب از اين آرايش هاي جنگي در حالت هاي مختلف ديديم همگي منجر به بالندگي جمهوري اسلامي ايران شده است گرچه كشورمان از داشتن پارامترهاي اقتداري چيزي كم ندارد.

محمدمحسن حميدي كارشناس مسائل افغانستان و همسايگان شرقي ايران در گفت وگو با گزارشگر كيهان مي گويد:«عوامل موثر بر اقتدار سرزمين عوامل متعددي است و يكي از آنها سرزمين و منابع آن خواهد بود و كشور ايران به لحاظ موقعيت ژئوپولتيكي كه دارد حائز اين رتبه در منابع اقتداري كشور است.»

وي ادامه مي دهد:«دسترسي به آب هاي آزاد و دسترسي به كشورهاي آسياي ميانه كه مركز انرژي تازه كشف شده در سال هاي اخير است و اين امكان را به جمهوري اسلامي ايران مي دهد تا با كشورهاي مختلف درارتباط باشد و به عنوان مركز ترانزيت كالاهاي مختلف عمل كند.»

حميدي مي افزايد: «عامل ديگر در اقتدار؛ بحث جمعيت و نيروي انساني است و در سال هاي اخير منابع انساني ايران رشد قابل توجهي داشته كه نقش مهمي در توسعه دارد.»

كارشناس مسائل افغانستان با اشاره به اينكه اعتبار يك كشور به پارامترهاي مختلفي بستگي دارد اظهار مي دارد: «اعتبار بين المللي يك كشور جزو منابع اقتداري محسوب مي شود و از جمله اين اعتبارات مي توان به اين موضوع اشاره كرد كه يك كشور براي همسايگان خود منبع صلح و همزيستي مسالمت آميز باشد و بتواند منابع اقتصادي و معدني خود را در جهت توسعه و همكاري بين المللي استفاده كند.»

وي اضافه مي كند:«در حوزه نظامي توسعه بسيار قابل توجهي پيدا كرديم و مي دانيم يكي از عوامل اصلي در ديپلماسي كه مي تواند تكيه گاه باشد قدرت نظامي يك كشور مي باشد و اين قدرت نظامي وابسته به تكنولوژي و نيروي انساني اي است كه بتواند از اين تكنولوژي استفاده كند و ايران در سال هاي اخير توسعه قابل توجهي در زمينه تكنولوژي نظامي پيدا كرده است.»

حميدي تاكيد مي كند:«بايد گفت پاره اي از همسايگاني كه ايران دارد در سال هاي اخير اضطراب ها و بحران هاي سياسي و اجتماعي را تجربه كردند اما جمهوري اسلامي ايران توانسته است با استفاده از نيروي انساني و سياست خارجي مسالمت آميز به اين ها كمك كند همچنان كه از تاريخ انقلاب بر مي آيد كشورمان هيچ گاه مبادرت به جنگي نكرده بلكه نقش ميانجي گري و صلح و ثبات را به عهده گرفته است.»

تجارب تلخ و شيرين سال هاي پس از انقلاب و به طور ويژه هشت سال دفاع مقدس باعث شد تا ايران در حوزه دفاعي، خود را به بالاترين سطح در بين كشورهاي منطقه برساند.

موقعيت ژئوپليتيكي كشورمان از يك سو و ضرورت حفظ امنيت كشور بزرگي همچون ايران از سوي ديگر باعث شده است كه برنامه ريزان عرصه هاي مختلف نظامي چه در حوزه جنگ نرم، چه در حوزه سخت افزاري، توان خود را به بالاترين سطح برسانند. البته تجارب سال هاي دفاع مقدس، تهديدهاي مختلف برخي كشورها از جمله آمريكا، تحريم هاي سال هاي اخير در اين امر مهم بسيار موثر بوده است.

اقتدار به سبك مكتبي و گفتماني

ايران تا پيش از انقلاب اسلامي به سبب ضعف و فترت رژيم ستمشاهي، در سياست هاي منطقه اي و جهاني، علي رغم بهره مندي از مواهب خدادادي ژئواستراتژيك در اوج بي اختياري و دنباله روي از قدرت هاي جهاني قرار داشت. اما امروز به بركت گفتمان پيش برنده انقلاب اسلامي، دست برتر در تحولات منطقه اي و حتي جهاني با جمهوري اسلامي ايران است و در گستره منطقه اي و حتي فرامنطقه اي هيچ معادله اي بدون لحاظ كردن نقش كشورمان، قدرت پيشروي و اثرگذاري ندارد.

انقلاب اسلامي ايران كه مهم ترين رخداد منطقه غرب آسيا در 200 سال اخير است، مقابله با استيلاي غرب و اقدامات ضدبشري نماينده غرب در منطقه يعني رژيم جعلي صهيونيستي را در اولويت اهداف استراتژيك خود قرار داده است.

انقلاب اسلامي ايران با فتح قلوب ملت هاي منطقه، روحيه مقاومت را در مردمان آن روياند و امروز اين روحيه در قالب تشكيل گروه هاي محور مقاومت، عرصه را بر آمريكا و رژيم صهيونيستي در منطقه تنگ كرده است.

امروز مقاومت كشور ها و ملت هاي منطقه در برابر غرب و روند هاي سلطه جويانه غربي، امري دروني شده و نشات گرفته از شجره طيبه انقلاب اسلامي است. ده ها شاهد و مثال براي اين مقاومت دروني شده مي توان نام برد؛ از زمين گيرشدن ارتش تا بن دندان مسلح رژيم صهيونيستي در نبرد با حزب الله قهرمان تا شكست مفتضحانه پروژه آمريكايي-صهيونيستي داعش به مدد ايمان و سرپنجه قدرتمند محور مقاومت در منطقه.

نفوذ اقتدارآميز ايران در منطقه كه نه به شيوه و روش هاي هژمونيك و سلطه جويانه غربي بلكه به شيوه مكتبي و گفتماني است، موجبات سرخوردگي شديد آمريكايي ها را كه براي استيلا در منطقه ژئواستراتژيك غرب آسيا ميليارد ها دلار خرج كرده اند، فراهم آورده است از اين رو تهديدها و تحريم هاي مقامات واشنگتن عليه ايران،  بيش از هر چيز نفوذ و اقتدار منطقه اي جمهوري اسلامي را نشان مي دهد.

آرايش آمريكا در خليج فارس نظامي نيست


 روزنامه كيهان، شماره 22186 به تاريخ 25/2/98، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از " هديه آقاپور"

  اشتغالزايي و ارز آوري در رونق صنعت فرش ايران / صنعت فرش دستباف و فرصت ها و چالش هاي پيش رو - بخش پاياني
هديه آقاپور، كيهان 20/6/97
مشاهده متن    
  تاريخ درخشان يك تار و پود در تنگاتنگ رقابت جهاني / صنعت فرش دستباف و فرصت ها و چالش هاي پيش رو - بخش نخست
هديه آقاپور، كيهان 19/6/97
مشاهده متن    
  موضع قدرت و سرمايه دفاعي ايران اسلامي / چه كساني از بازي سايه جنگ سود مي برند؟
هديه آقاپور، كيهان 6/6/97
مشاهده متن    
  جديت در برخورد با مفسدين و افق هاي تازه در تحولات اقتصادي / مبارزه با مفاسد اقتصادي با عزمي جدي و راهكارهايي كارشناسانه
هديه آقاپور، كيهان 30/5/97
مشاهده متن    
  فرصت طلايي اقتصاد مقاومتي در برابر استكبار / آيا برنامه اي براي مقابله با تحريم هاي جديد وجود دارد؟
هديه آقاپور، كيهان 24/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بورس و بانك
متن مطالب شماره 36، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است