|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: صعود بورس در جدال نيروها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4640
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


صعود بورس در جدال نيروها
سه برداشت از رشد 3995 واحدي شاخص سهام تحليل شد


دنياي اقتصاد : بورس تهران طي معاملات روز گذشته به رغم فشارهاي محيطي به حركت رو به رشد خود ادامه داد. شاخص كل سهام كه از روز دوشنبه ضمن رهايي از فشار عمومي عرضه، وارد مدار صعودي شده بود، ديروز 3 هزار و 995 واحد ديگر افزايش يافت و بار ديگر به كانال 211 هزار واحدي راه يافت. با وجود اينكه عوامل مثبت و منفي متعددي ارزش سهام بورس تهران احاطه كرده اما طي روز گذشته برتري نيروهاي مثبت در دو سوي معاملات موجب جهش قيمت طيف گسترده اي از سهم ها شد. گرچه آتش جنگ تجاري وضع بازارهاي جهاني را ملتهب كرده و معادلات سياسي منطقه نيز حاوي سيگنال مساعدي نبود اما اهالي بورس تهران در جريان معاملات ديروز در سمت خريد مشاركت موثرتري از خود نشان دادند و در عقب نشيني فروشندگان زمينه را براي ارتقاي متوسط قيمت تقريبا تمام صنايع بورسي فراهم كردند. صعود بورس در جدال نيروها را مي توان در قالب سه برداشت بررسي كرد: برداشت اول حاكي از وزن دهي بيشتر سهامداران به دلار به عنوان عامل تعيين كننده است. در حالي كه سناريوي دوم رشد قيمت ها را حاصل تاثير پردامنه پول هاي تازه وارد مي داند. در برداشتي ديگر مي توان رشد ديروز شاخص را نتيجه تفاسير محافظه كارانه اهالي بورس از تحركات منطقه اي تلقي كرد.

شرح ماوقع و صعود غيرمنتظره

 بازار سهام كه طي هفته هاي متمادي در محيطي آرام در حال فتح قله هاي تازه بود، از هفته گذشته در محاصره اخبار منفي قرار گرفت و وقايع متعددي، چه به لحاظ اقتصادي و چه از حيث سياسي، ارزش سهام بورس تهران را تهديد كرد. بازار جهاني كه به دنبال برقراري تعادل وحشت بين دو غول اقتصادي دنيا طي مدت ها در صلحي موقت به سر مي برد، با اقدامات حمايت گرايانه آمريكا در قالب افزايش نرخ تعرفه وارداتي روي كالاهاي چيني دچار التهاب مجدد شد و شاخص هاي سهام، نفت و ديگر مواد خام را تحت فشار شديد گذاشت. آتش اين جنگ كه تهديدي تازه براي بازارهاي جهاني و متعاقبا بورس تهران به شمار مي رفت، دوشنبه اخير در پي اقدام تلافي جويانه چين با افزايش نرخ تعرفه هاي وارداتي بر كالاهاي آمريكايي شدت گرفت و بار ديگر در بازارهاي اروپايي و آمريكايي شاهد واكنش تند و منفي قيمت ها بوديم. اگرچه بازار نفت دوشنبه شب در تنگناي تنش ها در خاورميانه به رشد خود ادامه داد اما عواقب تشديد سطح تخاصم بين چين و آمريكا در ريزش 5/ 2 تا 5/ 3 درصدي شاخص هاي سهام نيويورك و عقب نشيني بيش از دو درصدي قيمت محصولات پايه نظير مس و روي در بورس فلزات لندن پديدار شد.

در پي اين اتفاق، همچون هفته گذشته اين انتظار به وجود آمد كه بورس تهران واكنش منفي به ريزش قيمت هاي جهاني نشان خواهد داد. اما عملا چنين اتفاقي نيفتاد و شاخص اصلي تالار شيشه اي درست برعكس تصور به وجود آمده طي مسير غافلگيركننده، حدود 2 درصد ديگر افزايش يافت. البته جهش 3 درصدي شاخص هم وزن نشان داد كه شدت رشد در سهم هاي كوچك تر بورس تهران طي معاملات ديروز بيشتر بوده است. رشد شاخص اصلي سهام در روز گذشته مرهون افزايش قيمت پاياني بيش از 90 درصد از سهم هاي بورسي در پايان معاملات ديروز بود. برتري ملموس تقاضا سبب شد تا قيمت 43 درصد از سهم هاي رشد يافته در سقف مجاز روزانه بسته شود. جذابيت سهام از چنان نيروهايي برخوردار بود كه با وجود حضور پررنگ سهامداران حقيقي در سمت تقاضا و ايفاي نقش فروشندگان در عرضه صف هاي خريد، حدود 100 ميليارد تومان پول در پشت صف موفق به خريد سهم نشد. با وجود اين، سهامداران حقيقي مالكيت 190 ميليارد تومان از معاملات ديروز را به نفع خود تغيير دادند تا بخشي از خروج روزهاي قبل را جبران كرده باشند. با اين حجم از جابه جايي سهام، ارزش معاملات خرد بورس تهران با ثبت رشد بيش از 20 درصدي در مقياس هفتگي به رقمي معادل يك هزار و 235 ميليارد تومان رسيد.

تمامي آمار و ارقام برآمده از متن معاملات ديروز حاكي از سيطره فضاي مثبت بر تمامي صنايع بورسي و كمرنگي ريسك هاي بيروني حاكم بر محيط تصميم گيري معامله گران است. فضاي مساعد روز گذشته براي خريد نه تنها نماد شركت هاي پرمعامله و بزرگ گروه بانكي، خودرويي و تا حدي سهام گروه هاي كالايي، كه كل بازار را در بر گرفت و حتي در سهم هايي كه از حجم مبناي كمتري برخوردار بودند، تقاضاي نسبتا قوي تري نشست . در اين ميان سهام گروه بانكي با اختلاف نسبت به ساير گروه ها در صدر فهرست صنايع از حيث ارزش معاملات قرار گرفت. در حالي كه سهم هاي بانكي حدود 18 درصد از ارزش كل معاملات را در اختيار گرفتند، در سهام خودروسازان نيز حجم هاي نسبتا بالايي رقم خورد و اين گروه را در رتبه دوم جدول مزبور نشاند. اما نكته جالب توجه در معاملات روز گذشته حجم و ارزش بالاي خريدو فروش ها در سهام سيماني ها و سپس دارويي ها بود. ديروز از معدود روزهايي بود كه صنايع سيماني و دارويي بورس تهران در ضعف ارزش معاملات گروه هاي بزرگ كالايي نظير فلزي-معدني ها و پترو-پالايشي ها خود را به ترتيب تا رتبه هاي سوم و چهارم فهرست صنايع بالا كشيدند.

سه قاب از سبزماندن سهام

برتري قابل ملاحظه تقاضا در معاملات ديروز و حضور مجدد متقاضيان حقيقي در صف خريد  را در شرايطي كه سايه ريسك هاي سيستماتيك همچنان پررنگ است را مي توان در قالب سه قاب بررسي كرد.در اولين برداشت به نظر مي رسد حمايت هاي دروني با حفظ روند صعودي نرخ ارز در سامانه نيما، وضع مطلوب بورس كالا و سياست تقسيم سود در فصل داغ مجامع شركت هاي بورسي و البته موضوع تورم دارايي ها از محل تجديد ارزيابي توجه بيشتري از سوي سهامداران جلب كرده است. در قالب اين نگاه، دلار به عنوان يكي از بازوهاي حمايتي سهام همچنان تعيين كننده ترين عامل رشد سهام ارزيابي مي شود. خاصه در شرايط كنوني كه هم قيمت ها در بازار آزاد در حال رشد هستند و هم نرخ ها در بازار رسمي بايد اشاره كرد كه بر اساس آنچه ديروز اعلام شد، متوسط نرخ هفتگي دلار در سامانه نيما براي اولين بار از مرز 10 هزار توماني عبور كرده است. چنان كه مي دانيم ارز حدود نيمي از شركت هاي بورسي كه جزو صادركنندگان غيرنفتي بزرگ كشور هستند، با نرخ نيمايي قيمت گذاري مي شود و به فروش مي ر سد. از اين رو، رصد تبادلات ارزي در اين سامانه و عبور اين نرخ از مرز 10 هزار تومان براي مدل هاي ارزش گذاري در بورس تهران اهميت ويژه اي مي يابد. در سمت ديگر، سياست هاي تقسيم سود در حين برگزاري مجامع شركت هاي بورسي نيز عامل ديگري است كه به نظر مي رسد در ترغيب سرمايه گذاران براي خريد سهام و بهر ه مندي توامان از سود نقدي و عايدي سرمايه اي(Capital Gain) موثر است. از طرفي، در برخي از سهم ها كه از منظر سودآوري و كسب عايدي نقدي در مجامع جايي در مدل هاي ارزش گذاري معامله گران ندارند، تحت تاثير موضوع تجديد ارزيابي ها همچنان از سوي طيفي از سهامداران، جذاب تلقي شده و مورد توجه قرار دارند.

اما در برداشت دوم، محوريت معاملات ديروز نه بر جذابيت بنيادي و تكيه بر عوامل سودآوري است بلكه جولان جريان قدرتمند نقدينگي در بازار است كه مي تواند به رشد تقاضا بينجامد و قيمت ها را ارتقا بخشد. در روزهاي گذشته بر اين امر تاكيد شد كه بخشي از رشدهاي دسته جمعي تا هفته قبل و متعاقبا ريزش هاي يكدست اخير، معلول ورود و خروج پول هاي تازه وارد بوده است. به بيان ديگر، در اينجا قدرت تعيين كننده حجم پول هاي نوظهور در بازار است كه به دليل عدم درك درست از محيط سهام غالبا در پي پيروي از موج هاي دسته جمعي است و بنابراين تفكيكي بين سهام از حيث ارزندگي قائل نيست بلكه حجم تقاضا يا عرضه در قالب صف در تصميم گيري اين گروه تاثيرگذار است. به عبارتي مي توان گفت پول هاي تازه وارد كاملا از بازار خارج نشده اند و همچنان قدرت تعيين كننده را در فراز و نشيب قيمت دارند. از آنجا كه تصميمات اين گروه از معامله گران چندان تحليل پذير نيست و بيشتر متكي بر عوامل رفتاري و جريان هاي جمعي معاملات است، پس روند كنوني قيمت ها را نمي توان پايدار دانست.سناريوي سومي هم مي توان متصور بود كه در قالب آن در مقايسه با هفته گذشته وزن ريسك هاي سياسي و تنش هاي منطقه اي در نگاه اهالي بورسي تقليل يافته است. به نظر مي رسد معامله گران از حيث رفتاري كمتر به وقايع اخير در خليج فارس به عنوان نيروي موثر بر سهام وزن مي دهند. تفسيرهاي محافظه كارانه از حمله به كشتي هاي تجاري در منطقه نشان دهنده فروكش سطح تنش رواني در ذهن اهالي بازار قلمداد مي شود. رشد شاخص در روز گذشته با وجود حفظ تنش در منطقه را از اين منظر مي توان بررسي كرد.

نگاه بورس بازان به نقطه شروع

يكي از الگوهاي تكرارپذير روزهاي اخير، تاثير نحوه گشايش معاملات در ادامه مسير قيمت ها بود. ديروز هم شاهد تاثير همين الگو در جهت گيري قيمت ها طي ادامه معاملات روزانه بوديم.ديروز شروع مثبت معاملات نه تنها در تامين امنيت رواني بازار موثر بود بلكه ترغيب كننده سرمايه گذاران براي تداوم بخشي به حركت صعودي قيمت شد. همين الگو طي روزهاي قبل و البته در جهت منفي عمل كرده بود اما روز گذشته ضمن عقب نشيني فروشندگان، خريداران رفته رفته بر ارتفاع قيمت ها و حجم معاملات افزودند.

جذابيت خريد در عمق نقدشوندگي

رغبت فزاينده متقاضيان در جريان معاملات و تقويت صف هاي خريد كه رفته رفته بر تعداد و حجم شان افزوده شد را مي توان از چشم انداز تعميق نقدشوندگي بازار هم نگريست. در چند روز گذشته كه بازار زير فشار عمومي عرضه اصلاح شديدي را تجربه كرد، صف هاي فروش در نسبت با دوره هاي ريزشي قبل، عمق زيادي نداشت. به نظر مي رسد عدم تراكم شديد عرضه و قفل نشدن صف هاي فروش طي موج نزولي اخير، اين سيگنال را به معامله گران فرستاده كه عمق نقدشوندگي بازار بيشتر شده است. به نظر مي رسد ارتقاي قدرت نقدشوندگي اين امكان را به سرمايه گذاران ريسك پذيرتر مي دهد كه با وجود حفظ فشارهاي محيطي مشاركت بيشتري در سمت خريد داشته باشند.

صعود بورس در جدال نيروها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تاريخ نامه ايران بعد از اسلام
متن مطالب شماره 18، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است