|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: تداوم حركت سهام در مسير صعود
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4630
شنبه 25 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
تداوم حركت سهام در مسير صعوددنياي اقتصاد : روز گذشته شاخص كل بازار سهام به رغم سايباني ريسك هاي غيراقتصادي، در ادامه مسير صعودي جلسه معاملاتي دوشنبه گام گذاشت. از اين رو، ديروز شاخص كل رشد ديگري در حدود دو درصد رقم زد و بر سطح 211 هزار و 746 واحد ايستاد. در چنين شرايطي، شاخص كل هم وزن كه با فرض اثرگذاري يكسان سهام محاسبه مي شود، رشد شتابنده تري را به نمايش گذاشت و بيش از سه درصد افزايش يافت. امري كه حاكي از اقبال بيشتر فعالان بازار نسبت به سهام بنگاه هاي كوچك تر بازار بود.

رشد همسوي دو شاخص اصلي بازار سهام در شرايطي رقم خورد كه حجم و ارزش معاملات خرد روز گذشته به ترتيب رشد 28 و 44 درصدي را در مقايسه با معاملات روز دوشنبه تجربه كردند. در اين ميان بيشترين جريان نقدينگي در صنعت بانك رقم خورد كه حدود 20 درصد ارزش معاملات خرد را در اختيار گرفت. نيروي تقاضاي سهام به قدري زياد بود كه تنها شاخص يك گروه با افتي محدود در مدار منفي معاملات به روز خود پايان داد. در رشد چهار هزار واحدي شاخص كل، سهام زيرمجموعه صنعت پالايشي بيشترين نقش مثبت را ايفا كردند. بيشترين نماد با اثر فزاينده نيز تحت عنوان پالايش نفت اصفهان، به همراه پالايش نفت بندرعباس بالغ بر 461 واحد به شاخص كل افزودند. در ادامه، سهام صنايع پتروشيمي خليج فارس و نيز بانك ملت هر يك با تاثير بيش از 200 واحدي موجب پيشروي بيشتر نماگر اصلي بازار شدند. در مقابل سهم پتروشيمي پرديس بيشترين اثر منفي را در سطح 73 واحد موجب شد.

روز گذشته شركت نفت پارس نسخه اصلاح شده اي از اطلاعيه دريافت مجوز افزايش نرخ محصولات روانكار بنزيني و ديزلي خود را در سامانه كدال منتشر كرد. مطابق اين اطلاعيه حدود 30 درصد از 280 ميليون ليتر روانكار فروخته شده در سال 1397 را روانكارهاي بنزيني و ديزلي تشكيل داده اند كه از اين مقدار تقريبا 53درصد مربوط به روانكارهاي بنزيني و 47 درصد مربوط به روانكارهاي ديزلي است و حدود سه ميليون ليتر از اين محصولات كه عمدتا بنزيني بوده به بازارهاي بين المللي صادر شدند. «شنفت» با توجه به شرايط بازار پيش بيني كرد كه در سال جاري نيز همين تركيب فروش رعايت مي شود. در ادامه نيز هدف از افزايش قيمت لوب كات را محاسبه نرخ اين محصول بر اساس ارز سامانه نيما اعلام كرد و اينكه يارانه اي نيز به شركت هاي مصرف كننده اين ماده تعلق نمي گيرد. همچنين نرخ خريد مواد اوليه شيميايي وارداتي (افزودني ها) با نرخ ارز سامانه نيما و از محل منابع ارزي حاصل از صادرات محصولات نفت پارس به انجام مي رسد.

روز گذشته، نماد معاملاتي «وملل» كه حدود 22 ماه از توقف آن مي گذشت در بازار دوم فرابورس مجددا بازگشايي شد. در جريان معاملات سهام مزبور حدود چهار ميليون سهم به ارزش نزديك به پنج ميليارد تومان دست به دست شد و بهاي آن نيز افزايش 2/ 9 درصدي را تجربه كرد. اقبال سهامداران به سهام اعتباري ملل به قدري بود كه در انتهاي روز نيز صف خريد بيش از سه ميليارد توماني پشت درهاي بسته معاملات آن به انتظار نشست.از سوي ديگر روز گذشته شركت شير پاستوريزه پگاه آذربايجان شرقي خلاصه تصميمات مجمع عمومي عادي سالانه براي دوره منتهي به اسفند 97 را منتشر كرد. سود خالص شركت مزبور طي سال گذشته حدود هفت ميليارد تومان بود كه نسبت به دوره مشابه سال قبل با افت نزديك به يك درصدي مواجه شد. در حالي كه سود خالص هر سهم نيز به طور متناسب به همين مقدار كاهش يافت، تصميمات مبني بر افزايش 6 درصدي سود نقدي هر سهم بود كه در سطح 24 تومان تصويب شد.

از سويي، صنعتي بهپاك نيز اصلاحيه اي از انعقاد قرارداد خود در رابطه با دريافت كارمزد خدمات روغن كشي از دانه هاي سويا و كلزا را منتشر كرد. طبق اين اطلاعيه طرف مقابل قرارداد، شركت صنعت غذايي كوروش است و به منظور بهره برداري از ظرفيت هاي توليدي شركت «بهپاك»، يك فقره قرارداد كارمزدي روغن كشي دانه هاي روغني (سويا و كلزا) با گروه صنعت غذايي كوروش منعقد شده كه تناژ توليد در خط كارمزدي فوق حدود 150 هزار تن خواهد بود. هيات مديره شركت سرمايه گذاري ملي ايران نيز روز گذشته پيشنهاد افزايش سرمايه 7 هزار ميليارد ريالي، معادل 100 درصد را به مجمع عمومي فوق العاده اين شركت ارائه كرد. به اين ترتيب شركت سرمايه گذاري ملي ايران اعلام كرده است برنامه افزايش سرمايه از مبلغ 7 هزار ميليارد ريال به يك هزار و 400 ميليارد ريال دارد. افزايش سرمايه «ونيكي» از محل آورده نقدي سهامداران، مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي، سود انباشته به منظور جبران مخارج سرمايه گذاري سنوات اخير و جلوگيري از خروج منابع شركت جهت سرمايه گذاري و استفاده از فرصت هاي بازار سرمايه كه در تاريخ 23 ارديبهشت 1398 به تصويب هيات مديره رسيده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانوني ارسال شده، خواهد بود.

روز گذشته شركت ذوب آهن اصفهان 5 هزار و 390 تن سبد تيرآهن مخلوط را با قيمت پايه 3 هزار و 745 تومان راهي معاملات بورس كالا كرد. قيمت پاياني 990 تن از اين محصول با افزايش 26 درصدي نسبت به قيمت اوليه در حدود 4 هزار و 720 تومان تثبيت شد. به اين ترتيب ركورد ديگري در سطح بهاي سبد تيرآهن مخلوط شكسته شد. افزون بر اين در حالي شركت فرآوري زغال سنگ پروده طبس در معاملات روز گذشته با رشد 8/ 4 درصدي قيمت و صف خريد روبه رو شد كه از برنامه افزايش سرمايه 50 درصدي خبر داد؛ بر اين اساس، «كپرور» درصدد است سرمايه فعلي را از 36 به 54 ميليارد تومان برساند تا قادر به اعمال اصلاح ساختار مالي،افزايش توان ظرفيت توليد كارخانه و كاهش ريسك تامين مواد اوليه شود. تامين مالي اين شركت حاضر در بازار دوم معاملات فرابورس از محل سود انباشته صورت مي پذيرد. روز گذشته در بازارهاي چندگانه فرابورس ايران بيش از يك ميليارد و 585ميليون ورقه (با احتساب معاملات بلوكي و كليه اوراق) به ارزش 648ميليارد تومان دست به دست شد كه نسبت به ارزش معاملات روز دوشنبه با كاهش 8/ 10 درصدي مواجه شد. از سوي ديگر در بورس تهران نيز روز گذشته بيش از 5ميليارد سهم و اوراق به ارزش يك هزار و 400ميليارد تومان معامله شد.

تداوم حركت سهام در مسير صعود


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ميكروب شناسي مواد غذايي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است