|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/2/25: انقلاب اسلامي و تغيير ساختار قدرت در منطقه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22210
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22186 25/2/98 > صفحه 6 (پاورقي) > متن
 
      


انقلاب اسلامي و تغيير ساختار قدرت در منطقه
بررسي يك عبرت تاريخي؛ زمينه ها و شرايط انعقاد معاهده برجام - قسمت 27

نويسنده: دكتر سهراب صلاحي

مهار انقلاب اسلامي

در طول 45 سال دوران جنگ سرد به رغم تلاش شوروي و آمريكا براي نفوذ بيشتر در اين منطقه، يك نوع اجماع و توافق ضمني وجود داشت كه نفوذ سياسي و حضور نظامي ديگري به گونه اي نباشد كه منافع رقيب را به خطر اندازد. اگرچه هركدام ضمن حفظ وضع موجود درواقع به دنبال گسترش حوزه نفوذ و بر هم زدن اوضاع به نفع خود بودند، اما آنچه از سوي آن ها به طور رسمي بيان مي شد حفظ تعادل و وضع موجود بود.

به همين جهت در جريان جنگ تحميلي رژيم بعثي عراق عليه ايران و اصرار جمهوري اسلامي مبني بر تنبيه متجاوز در چارچوب قواعد و مقررات بين المللي، هر دو ابرقدرت شوروي و آمريكا كه پيروزي ايران را موجب دگرگون شدن ژئوپليتيك منطقه ارزيابي مي كردند، با تنبيه متجاوز مخالفت كردند.

بر اين پايه شوروي معتقد بود كه براي يارگيري عليه قدرت استكباري آمريكا در منطقه به حضور آن نياز است و بنابراين تداوم منافع شوروي در اين منطقه با حضور آمريكا امكان پذير است.

آمريكا نيز متوجه بود كه علاوه بر اين كه ممكن است سلطه يك جانبه اش بر اين منطقه، مسكو را به اين نتيجه برساند كه امنيت شوروي در معرض تهاجم جدي قرارگرفته است. لذا حضور شوروي و تبليغات كمونيست ها در كشورهاي خليج فارس را محمل مناسب و لازم براي ترس بسياري از دولت هاي منطقه از خطر سرخ شوروي و درنتيجه پناه آوردن به آمريكا و فروش تسليحات گسترده ساخت غرب در منطقه ارزيابي مي نمود؛ اما با وقوع انقلاب اسلامي و سقوط رژيم پهلوي، مهمترين پايگاه سياسي و نظامي غرب از دست رفت و منطقه با خلا قدرت مواجه شد؛ زيرا با پيروزي انقلاب اسلامي و با خروج جمهوري اسلامي از پيمان مركزي سنتو اين پيمان منحل شد و به اين ترتيب زنجيره و حلقه سياسي- نظامي غرب در برابر نفوذ شرق در منطقه خليج فارس ازهم گسيخته شد و صحنه سياست جهاني را با شگفتي روبرو كرد. همچنين با وقوع انقلاب اسلامي نه فقط غرب مهم ترين پايگاه سياسي و نظامي خود را در منطقه از دست داد و نه فقط ابهت آمريكا درصحنه بين الملل شكسته شد، بلكه انقلاب اسلامي به عنوان مكتب مبارزه عليه سلطه نظام سرمايه داري و كمونيسم به جهان صادر شد.

در حوزه جهان اسلام كه مردم آن از ديرباز با اسلام خو گرفته اند، تاثيرپذيري جنبش ها از انقلاب اسلامي برجسته تر بود، به خصوص اين كه انقلابيون منطقه با تمسك به ايدئولوژي هاي غربي و شرقي نتوانسته بودند در مبارزه با حكومت هاي مرتجع و مستبد منطقه و به خصوص رژيم صهيونيستي راه به جايي برند. حتي شعارهاي ناسيوناليستي جمال عبدالناصر در مدت حكومت شانزده ساله اش در مصر، گرچه تا حد زيادي توانست جوش وخروشي در اعراب به وجود آورد، اما نتوانست موفقيت چنداني در مبارزه با رژيم صهيونيستي كسب نمايد. بلكه بالعكس شكست هاي پي درپي اعراب از رژيم صهيونيستي باعث شد كه سرانجام ميدان مبارزه با اين رژيم كه در ابتدا تمام قلمرو جهان اسلام را در برمي گرفت، در زمان التهاب شعارهاي ناسيوناليستي و پان عربي، به حوزه عربي محدود و سرانجام با شكست اعراب در جنگ هاي پياپي از رژيم صهيونيستي، مبارزه با رژيم صهيونيستي منحصر به گروه هاي فلسطيني شد كه اين گروه ها نيز غالبا به جهت اختلاف هاي دولت هاي عربي، مورد تسويه حساب اين دولت ها قرار مي گرفتند.

منير شفيق نويسنده و متفكر معاصر فلسطيني در تحليلي عواقب روي آوردن به ايسم هاي مختلف منشا گرفته از غرب و جدايي از هويت اسلامي در مبارزات كشورهاي اسلامي را بيان كرده و ضمن بررسي نتايج و عواقب چنين رويكردي مي نويسد:

«ما يقين داريم كه غرب زدگي به نازايي و ناكامي و شكست و انحطاط كشيده مي شود و هيچ اميدي در سايه غرب زدگي يا در زمينه غرب گرايي و يا در مكتبي از مكتب هاي آن وجود ندارد و اين نخستين موضوعي است كه نبايد در اثبات آن هيچ گونه شك و ترديدي به خود راه داد. اين همه نمودهاي آشكار، تسليم پذيري، قطب گرايي، دوري از هيئت سياسي و فرهنگي و سردرگمي و خود فراموشي و... گواهي آشكار بر ياس و نااميدي است كه غرب زدگان در مورد خيالات و آرزوهايي كه در زمان دانشجويي خود داشته اند ارائه داده اند... و بررسي نتايج واقعي كه هم اكنون در پيش رو داريم و خود از ثمرات انديشه غربي و غرب گرايي و سياست ها و برنامه هاي آن هست هيچ جايي براي شك صدور حكم عليه غرب و غرب گرايي باقي نمي گذارد».

در مقابل جمهوري اسلامي با طرح شعار « نه غربي، نه شرقي، جمهوري اسلامي» كه در روزهاي شكل گيري انقلاب به عنوان يكي از شعارهاي اصلي مردم انقلابي مطرح شد و اين كه به عنوان اصل اساسي در سياست خارجي موردتوجه قرارگرفته است، نه تنها ازنظر سياسي عدم وابستگي به دو بلوك شرق و غرب را اعلام نمود، بلكه ايسم هاي گوناگون كه برآمده از دو مكتب كاپيتاليستي و ماركسيستي و هردو محصول تمدن غرب بود را طرد و اعلام نمود كه سعادت همه ابناي بشر در پيگيري فرمان هاي اسلامي است.

 ازاين رو بود كه حمايت از مستضعفين و مبارزه حق طلبانه آن ها در مقابل مستكبرين و درعين حال خودداري از هرگونه دخالت در امور داخلي ملت هاي ديگر و دفاع از حقوق مسلمانان جهان و نفي ظلم و سلطه پذيري در روابط بين الملل را از اهداف سياست خارجي خود قرار داد كه در بسياري از اصول قانون اساسي به تصريح مورد اشاره قرارگرفته است.

امام خميني (ره)، رهبر كبير انقلاب نيز با زبان رساي خود در مواقع مقتضي به تشريح آن مي پرداختند.

در نظر امام خميني (ره) تلاش براي رهايي ملت هاي مسلمان و مستضعف از سلطه گران اولا از ماهيت اسلامي انقلاب ايران نشئت مي گيرد كه هدفش زنده كردن احكام اسلامي در اجتماع است؛ ازآنجاكه اسلام مكتب همه مسلمين است لذا بين كشورهاي اسلامي فرق نيست و حتي احكام و قواعد اسلام به گونه اي است كه پشتيبان مستضعفين است و بايد رسالت خود را در اين زمينه انجام دهيم؛ از دگر سو، اگر اين انقلاب در حوزه جغرافيايي ايران محصور شود، قطعا با شكست مواجه خواهد شد، درعين حال

امام خميني(ره) تاكيد داشتند كه ما هرگز نمي خواهيم ارزش هاي اسلامي را بر ديگران تحميل كنيم و اساسا ايمان اسلامي مبتني بر پذيرش و اقناع عقلي است و تحميل پذير نيست.بلكه تاكيد اين است كه اسلام به جهان ارائه گردد، «هركس خواست بپذيرد و هر كس نخواست نپذيرد»

از منظر امام خميني (ره)، از الزامات صدور انقلاب و موفقيت آن در جهان، پياده شدن احكام اسلامي در ايران، حفظ وحدت ملت مسلمان ايران، مقاومت همه اقشار به خصوص نخبگان دانشگاهي و حوزوي و نيروهاي كشوري و لشكري در مقابل سلطه گران است.

همچنين توجه به ملت ها و تاكيد بر اين نكته كه هر جا زورمندان و دولت ها با ما مخالف باشند ملت ها با ما موافق اند و اگر بخواهيم انقلاب را صادر كنيم بايد كاري كنيم كه مردم خودشان حكومت را به دست بگيرند، از ساير الزامات صدور انقلاب و موفقيت آن در جهان است.

انقلاب اسلامي و تغيير ساختار قدرت در منطقه


 روزنامه كيهان، شماره 22186 به تاريخ 25/2/98، صفحه 6 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از " دكتر سهراب صلاحي"

  يادآوري خفت آمريكا در مقابل ايرانيان / بررسي يك عبرت تاريخي؛ زمينه ها و شرايط انعقاد معاهده برجام - قسمت 38
دكتر سهراب صلاحي، كيهان 27/3/98
مشاهده متن    
  روحاني از يك دروغ فرانسوي فريب خورد! / بررسي يك عبرت تاريخي؛ زمينه ها و شرايط انعقاد معاهده برجام - قسمت 37
دكتر سهراب صلاحي، كيهان 25/3/98
مشاهده متن    
  چرا ايران به سلاح هسته اي نياز ندارد؟ / بررسي يك عبرت تاريخي؛ زمينه ها و شرايط انعقاد معاهده برجام - قسمت 36
دكتر سهراب صلاحي، كيهان 22/3/98
مشاهده متن    
  حفظ اقتدار ملي در جهان آشفته / بررسي يك عبرت تاريخي؛ زمينه ها و شرايط انعقاد معاهده برجام - قسمت 35
دكتر سهراب صلاحي، كيهان 20/3/98
مشاهده متن    
  راز مخالفت آمريكا با ايران هسته اي چيست؟ / بررسي يك عبرت تاريخي؛ زمينه ها و شرايط انعقاد معاهده برجام- قسمت 34
دكتر سهراب صلاحي، كيهان 18/3/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رازي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 350)، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است