|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: پيروزي بر «برادر بزرگ»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4634
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 24 (مديران) > متن
 
 


كسب و كار به زبان ساده 
پيروزي بر «برادر بزرگ»
اصرار بر سادگي و مزايايش براي مشتريان

نويسنده: ريچارد كخ، گريگ لاك وود
مترجم: مهدي نيكويي
برگرفته از كتاب: ساده سازي

 اين داستان يك مرد و يك ماشين است كه شيوه كار و بازي ما را متحول كرد. او واقعيت را تحريف و متراكم كرد و با اصرار بر سادگي و مزايايش براي مشتريان، به غيرممكن دست يافت. پيش از آن، هيچ چيز مشابهي وجود نداشت. وسط بازي سوپربول هفتاد و يكم (Super Bowl كه مهم ترين جام قهرماني فوتبال آمريكايي است و گفته مي شود كه تمام آمريكا محو تماشايش مي شوند) بود؛ دقيقا بعد از يك عبور توپ از خط دروازه. در اين لحظه پخش زنده بازي قطع شد و تبليغي پخش شد كه رايدلي اسكات، كارگردان بليدرانر آن را ساخته بود.

در اين تبليغ تلويزيوني، ساكنان يك خراب آباد، در مقابل «برادر بزرگ» (شخصيت رمان 1984 جورج اورول) نشسته بودند و به سخنراني او كه روي صفحه نمايش سخنگو ظاهر شده بود، گوش مي دادند. در اين لحظه، يك ورزشكار زن كه روي لباسش واژه «مكينتاش» نوشته شده بود، از چنگال پليس گريخت و با يك پتك، صفحه تلويزيون و شخص برادر بزرگ را خرد كرد. پس از انفجاري كه ناشي از شكست برادر بزرگ بود، نوشته اي ظاهر شد كه وعده مي داد: «در بيست وچهارم ژانويه (يا به عبارتي تنها 24 روز پس از شروع سال 1984)، شركت كامپيوتري اپل، مكينتاش را به بازار معرفي خواهد كرد. خواهيد ديد كه چرا 1984، شبيه 1984 نيست.» تبليغ تلويزيوني 62 ثانيه اي مكينتاش، 750 هزار دلار هزينه توليد داشت و 800 هزار دلار هم صرف پخش تلويزيوني آن شد. اما كاملا ارزشش را داشت. هر 3 رسانه جمعي آمريكا (تلويزيون، راديو و روزنامه ها) به بررسي و تحليل تبليغ تلويزيوني آن شب پرداختند و شهرت و نفوذي كه اين تبليغ به دست آورد، بسيار چشمگير بود. دو مجله بزرگ حوزه بازاريابي و تلويزيون آن روز، يعني عصر تبليغات (Advertising Age) و تي وي گايد

 (TV Guide) چندي بعد با آراي خوانندگان خود، تبليغ اپل را به عنوان بهترين تبليغ تمام تاريخ معرفي كردند. «برادر بزرگ» به طور مبهم به شركت آي بي ام اشاره داشت كه در آن زمان معمولا «آبي بزرگ» خوانده مي شد. سه ماه پيش از آن، يعني در اكتبر 1983، مجله بيزينس ويك، در تحليل بازار كامپيوترهاي شخصي و رقابت براي تسلط بر آن نوشته بود: «بازي تمام شده است. شركت آي بي ام در سرعتي مدهوش كننده، 26 درصد از سهم بازار را در عرض 2 سال كسب كرده و انتظار مي رود سهم بازار آن تا سال 1985 به 50 درصد برسد. 25 درصد، سهم جديد بازار، نتيجه ماشين هاي سازگار و هماهنگ آي بي ام است.» استيو جابز، رئيس هيات مديره اپل، 24 ژانويه و در معرفي مكينتاش به بازار، به طور مستقيم به آي بي ام حمله كرد. او پس از آنكه به جزئيات جرائم، بدجنسي ها و سوءكاركردهاي شركت بسيار بزرگ از خود اشاره كرد، داستانش را در اوج به اتمام رساند: «اكنون 1984 است. به نظر مي رسد كه آي بي ام همه چيز را مي خواهد و سلاح هاي خود را به سمت آخرين مانع بازار خود، اپل گرفته است. آيا آبي بزرگ بر تمام صنعت كامپيوتر تسلط خواهد يافت؟

بر تمام عصر اطلاعات؟ آيا جورج اورول درست مي گفت؟» جابز خيل عظيم روزنامه نگاران و تحليلگران را به وجد آورد و هياهويي بر سالن طنين افكند. سپس دوباره، تبليغ تلويزيوني به نمايش درآمد و منجر به آن شد كه حاضران، به طور ايستاده دست به تشويق بزنند. يك ناهار و مهماني پرشور براي معرفي يك ماشين ويژه بود. محصولي كه در سال 1984 معرفي شد، جرقه شروعش اوايل دهه 70 خورده بود؛ زماني كه تغيير فناوري شروع شد و موجي از ساده سازي به راه افتاد كه به افزايش سرعت پردازنده هاي كامپيوتري، ارزان تر شدن آنها و سادگي عملياتشان انجاميد. در سال 1975، مدل ام آي تي اس آلتير (MITS Altair) تبديل به نخستين كامپيوتر شخصي شد كه به توليد انبوه رسيد. اين كامپيوتر بسيار ساده تر و همچنين ارزان تر از ريزكامپيوترهاي ديگري بود كه در آن برهه زماني ظهور مي كردند. عاشقان كامپيوتر، با 495 دلار، حجم انبوهي از قطعات دريافت مي كردند كه بايد به مادربورد لحيم مي شدند؛ حتي كامپيوترهايي كه به صورت مونتاژ شده و آماده عرضه مي شدند، بسيار اوليه و ابتدايي بودند. يكي از آن عاشقان كامپيوتر، استيو وازنياك و ديگري، دوستش، استيو جابز بود. در سال 1975 آنها شروع به كار روي «اپل 1» كردند كه اندكي بهتر از آلتير بود اما هنوز جذابيت چنداني نداشت.

اپل 2، محصول مرتب تري بود كه با فاصله اندكي پس از محصول نخست آمد. اولين كامپيوتر بسته بندي شده، در يك بدنه پلاستيكي شيك و ساده معرفي شد كه طرحش از غذاساز كوزينارت (Cuisinart) الگوبرداري شده بود. اين دستگاه، بلافاصله بعد از خارج كردن از كارتنش قابل استفاده بود. سادگي آن باعث شد تا براي اولين بار، كامپيوتر تبديل به يك وسيله مصرفي و خانگي شود. ديگر لازم نبود كه كسي شيفته و متخصص كامپيوتر باشد تا بتواند آن را راه اندازي كرده و استفاده كند. زندگي نامه نويس جابز، والتر ايساكسون مي گويد كه جابز «به محصولات مدرن ساده و كاملي كه براي استفاده انبوه مردم توليد شوند علاقه داشت. او همواره تاكيد مي كرد كه محصولات اپل بايد ساده و كامل باشند.» اين جملات دقيق اوست: «ما باعث مي شويم كه محصولاتمان درخشان و ناب باشند و درباره فناوري سطح بالايشان هم صادق خواهيم بود. اين رويكرد ما است. شيوه اداره شركت، طراحي محصول، تبليغات و همه چيز به اين اصل ختم مي شوند: سادگي.

واقعا ساده.» با اين حال، تحول واقعي صنعت كامپيوتر با اپل 2 فرا نرسيد. تحول واقعي، كاري بود كه مهندسان اپل در مركز تحقيقات «زيراكس پارك» انجام دادند. جابز و تيمش در انتهاي سال 1979 به اين مركز رفت و از آنچه ديد به وجد آمد. تا آن روز، كامپيوترها وابسته به كدنويسي و پيام هاي دستوري بودند؛ شيوه اي كه سطح خاصي از دانش و مهارت را نياز داشت. با اين حال، آنها «دسكتاپ» را اختراع كردند؛ صفحه اي كه مي توانست چند سند و پوشه (فولدر) را به طور همزمان روي خود جاي دهد و هر كدام از آنها با تصاوير و آيكون هايي از يكديگر قابل تشخيص باشند. آنها ماوس را هم اختراع كردند كه باعث مي شد به جاي كدهاي دستوري، بتوان به سادگي و تنها با يك كليك به خواسته خود دست پيدا كرد. آن روز، استيو جابز به وجد آمد و به گفته خودش، مسير آينده كامپيوتر را با چشمانش ديد.

پيروزي بر «برادر بزرگ»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 24 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گياه و زيست بوم
متن مطالب شماره 58، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است