|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/2/17: يلنا دانايوا، عضو موسسه شرق شناسي روسيه در گفت وگو با «اعتماد»: روسيه نمي تواند با حضور نظامي ايران در سوريه مخالفت كند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4385
دو شنبه 20 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4360 17/2/98 > صفحه 6 (ديپلماسي) > متن
 
      


گفت و گوي روز 
يلنا دانايوا، عضو موسسه شرق شناسي روسيه در گفت وگو با «اعتماد»: روسيه نمي تواند با حضور نظامي ايران در سوريه مخالفت كند
بانك ها و شركت هاي بزرگ روسيه مجبور به پايبندي به تحريم ها هستند

نويسنده: مصاحبه: ميثم سليماني

روابط ايران و روسيه در ميان افكار عمومي داخلي ايران همواره با شك و ترديد پيگيري شده است. اما اين واقعيت را نبايد فراموش كرد كه ايران و روسيه طي سال هاي اخير نزديك ترين شريك يكديگر به خصوص در مسائل منطقه بوده اند. از طرف ديگر روابط دو كشور هرچند در ابعاد سياسي، نظامي و امنيتي گسترش پيدا كرده است اما ابعاد اقتصادي آن اصلا قابل توجه نبوده است. يلنا دانايوا عضو موسسه شرق شناسي روسيه در گفت وگو با ايران معتقد است كه ايران و روسيه هرچند متحد استراتژيك يكديگر نيستند، اما نبايد اجازه دهند تبديل به يك رقيب شوند و بايد گفت وگوها ميان دو طرف ادامه داشته باشد تا با يكديگر به منافع مشترك در خاورميانه و منطقه اوراسيا دست پيدا كنند. در ادامه متن كامل اين مصاحبه را مي خوانيد.
آقاي رياباكوف معاون وزيرخارجه روسيه چندي پيش در مصاحبه اي با سي ان ان عنوان كرده بود كه با ايران هيچ اتحادي نداريم و همكاري ما با ايران در حوزه سوريه است و ايران نيز مي داند كه امنيت اسراييل اولويت ماست. هرچند آقاي سفير توضيحاتي در اين خصوص دادند، اما اين نوع سخنان از سوي مقام هاي روسي تاثير بدي بر اذهان ايراني ها در خصوص روسيه گذاشته است، آيا در اين موضوع به ايراني ها حق نمي دهيد كه نسبت به رابطه ايران و روسيه ترديد داشته باشند؟

به نظر من بايد ابتدا به معناي اتحاد توجه داشته باشيم. دوم اينكه بين ايران شناسان و متخصصان سياسي روسي در خصوص ايران چند گرايش وجود دارد. بعضي معتقدند با توجه به اعلام چرخش روسيه به شرق، روسيه بايد با ايران سطح روابط استراتژيك خود را ارتقا بدهد و در اين مورد مذاكرات و صحبت هايي صورت گرفته است اما بايد توجه داشت دستيابي به اين هدف طولاني خواهد بود و در دوره كوتاه مدت نمي توان روابط را به سطح روابط استراتژيك رساند. اكنون تنها مي توانيم بگوييم كه روابط استراتژيك ميان ايران و روسيه تنها در حوزه سياسي، نظامي و امنيتي مي تواند برقرار شود كه اين موضوع نيز بيشتر در بحث حل مساله سوريه تمركز دارد. از همين رو روابط اقتصادي و انسان دوستانه نسبت به ساير مسائل عقب مانده است. در چنين شرايطي ما نمي توانيم از اتحاد دو كشور سخن بگوييم.

چه تضميني وجود دارد در شرايطي كه بحران سوريه در ابعاد نظامي به پايان برسد آن زمان نقش ايران براي روسيه كمرنگ تر نشود؟

روسيه ارزش زيادي براي نقش ايران در منطقه قايل است. زيرا مي داند ايران به لحاظ پتانسيل نظامي، اقتصادي، سياسي و نيروي كار انساني، به عنوان يك كشور ابرقدرت منطقه اي شناخته مي شود و قطعا منافع ويژه اي را براي خود در منطقه در نظر گرفته است. از همين رو بايد در تحولات منطقه نيز تاثيرگذار باشد. اما اين به معناي تاثيرگذاري در خاورميانه بزرگ است كه شامل آسياي مركزي، پاكستان و افغانستان نيز مي شود. ايده روسيه اين است كه بتواند منطقه اوراسيا را به يك قطب توسعه در جهان تبديل كند و در جهان چندجانبه گرا اين منطقه مي تواند تبديل به قطب توسعه اقتصادي و هم سياسي شود. ايران در اين كار مي تواند شريك روسيه باشد.

آيا منظور شما از بحث منطقه اوراسيا، اتحاديه اوراسيايي است كه روسيه همواره از آن نام مي برد؟

نه، آن بحث متفاوتي است. از ديدگاه روسيه چند سازمان منطقه اي مي تواند در عرصه اوراسيا فعاليت داشته باشد. مثل سازمان شانگهاي اما بحث اتحاديه اوراسيايي در حال حاضر تنها روي بخش اقتصادي تمركز دارد كه آن نيز به واسطه روسيه تاسيس شد و اكنون به دنبال گسترش آن هستيم. اما اين به آن معني نيست كه به تنها سازمان منطقه اي اوراسيا تبديل شود، بلكه ما در مورد فعاليت هاي آن در حال هماهنگي با چين و آسه آن هستيم چرا كه فقط اتحاد تمام ظرفيت هاي قدرت هاي منطقه اي مي تواند منجر به شكل گيري قطب اوراسيا شود.

شما بر اين عقيده هستيد كه نقش ايران در منطقه اوراسيا براي روسيه بسيار مهم است. اما اگر ايران و روسيه نتوانند بحث سوريه را با يكديگر به يك سرانجام مطلوب برسانند و با تضاد منافع روبرو شوند آيا اين موضوع ساير همكاري ها را تحت تاثير قرار نمي دهد؟

اصلا چنين اتفاقي رخ نخواهد داد. هر دو كشور در حوزه سياسي منافع نزديك و چالش هاي مشترك دارند چرا كه بحث افغانستان از ديگر مباحثي است كه مي تواند عرصه همكاري ميان دو كشور باشد. روسيه علاقه مند است كه با همه كشورهاي حوزه اوراسيا روابط خود را توسعه دهد. ناامني و بي ثباتي در كشورهاي منطقه اوراسيا يك چالش جدي براي روسيه است. روس ها اكنون نگران قدرت گرفتن گروه هاي تكفيري در افغانستان هستند و ما به دنبال راه هاي مسالمت آميز حل بحران افغانستان هستيم. همچنين مساله قفقاز نيز براي روسيه بسيار مهم است. تاثير ايران بر كشورهاي قفقاز نيز براي روسيه بسيار اهميت دارد از همين رو مي تواند تبديل به موضوعي براي گسترش همكاري هاي ايران و روسيه شود و ما اين موضوع را درك مي كنيم. ما بايد با يكديگر تماس ها و گفت وگوهاي بيشتري داشته باشيم كه تبديل به رقيب سياسي و اقتصادي يكديگر در اين منطقه نشويم. چندي پيش يك كميسيون مشورتي در چارچوب وزارت خارجه دو كشور در مساله قفقاز تشكيل شد. پيش تر در مورد افغانستان بحث قاچاق مواد مخدر، مهاجرت و خاورميانه مشورت هاي دايمي صورت مي گرفت و حالا بحث قفقاز نيز اضافه شده است.

پس از سفر بنيامين نتانياهو به روسيه خبري منتشر شد مبني بر اينكه آقاي پوتين پيشنهاد يك كميته بين المللي براي خروج نيروهاي خارجي از سوريه را دادند و نتانياهو نيز بسيار خوشحال از اين سفر بازگشت و اعلام كرد كه روسيه نيز علاقه مند به خروج نيروهاي ايراني از سوريه است. سوال من از شما اين است كه ديدگاه واقعي روسيه نسبت به ادامه حضور نيروهاي ايراني در سوريه چيست؟

البته ديدگاه من نسبت به اين موضوع كاملا شخصي است. به نظر من روسيه مي داند تا زماني كه تروريست ها در سوريه به طور كامل از بين نرفته اند ما نمي توانيم در مورد خروج نيروهاي خارجي از سوريه مذاكره داشته باشيم. حضور نيروهاي روسيه و ايران در سوريه قانوني است. اما نيروهاي تركيه و امريكا دعوت رسمي دولت براي حضور در خاك اين كشور را ندارند.

در حال حاضر مبارزه با تروريسم و بحث حل بحران سياسي به موازات يكديگر در حال انجام است. اكنون روند آستانه در حال پيشرفت است و ملاقات ها در سطح بالا براي حل بحران سوريه ادامه دارد. اما پس از برقراري ثبات به خصوص در شمال غرب سوريه و منطقه هم مرز با تركيه اين نيروها بايد از سوريه خارج شوند.

اكنون اين نگراني در داخل افكار عمومي ايران وجود دارد كه اگر فرآيند نظامي در سوريه به پايان برسد، روسيه پشت ايران را خالي كند. روسيه چه تعهدي مي تواند به ايران بابت اين مساله ارايه دهد؟

در دوره كنوني وقتي يك قرارداد بين المللي امضا و ترامپ به طور جداگانه از آن خارج مي شود چه تضميني مي توان داد؟ مي دانم كه ايراني ها نه به امريكا و نه به روسيه اطمينان لازم را ندارند. از همين رو نه براي تضمين بلكه بايد در خصوص همخواني منافع با يكديگر مذاكره كنيم.

از ديدگاه من شرايط زماني مي تواند تغيير كند كه تغييرات در ساختار سياسي هر يك از دو كشور ايجاد شود. به طور مثال رييس جمهور و رويكرد دولت تغيير كند. در روسيه خطوط سياسي از سوي رييس جمهور تعيين مي شود. اما اگر ايران و روسيه منافع سياسي و اقتصادي مشترك داشته باشند پايه اشتراكات ميان دو كشور باقي مي ماند. من قصد دارم به ايراني ها نيز بگويم كه روسيه در خاورميانه از سياست چندجانبه گرايي پيروي و آن را اعلام مي كند. اين كشور قصد دارد كه روابط حسنه و همكاري با تمام كشورها داشته باشد، هم با ايران، هم با عربستان سعودي، اسراييل، قطر و... البته ما آماده ايم با ايران در حل مساله سوريه همكاري بسيار نزديك و اتحاد عمل داشته باشيم. اما ما مي فهميم وقتي كه اين بحران حل شود نيروهاي خارجي نبايد در اين كشور بمانند.

حتي روسيه؟

روسيه پايگاه رسمي در سوريه از زمان شوروي داشته است.

اگر ايران به توافقي مشابه با دولت سوريه براي ايجاد يك پايگاه نظامي دست پيدا كند آيا روسيه با آن مخالفتي دارد؟

اگر با دولت در اين مورد به توافق رسمي برسد روسيه نمي تواند مخالفتي داشته باشد.

روسيه مخالف حضور نظامي و ايجاد پايگاه نظامي ايران در سوريه است؟

به نظرم بله. در شرايط كنوني اين اقدام به نفع حل بحران و برقراري ثبات در منطقه نيست. ايران هم مي تواند منافع سياسي، اقتصادي و فرهنگي خود را در سوريه داشته باشد و نيازي نيست كه نقش نظامي خود را در آينده سوريه حفظ كند. اما اين موضوع براي بعد از بحران نظامي و سياسي در سوريه است. اما اگر بعد از حل اين بحران دولت سوريه آمادگي خود را براي حضور نظامي ايران در خاك اين كشور ابراز كند، روسيه نمي تواند با اين موضوع مخالفتي داشته باشد.

يعني مخالفت روسيه در تصميم دولت سوريه اثرگذار نيست؟

در اصل نبايد تاثيري داشته باشد. البته ما ديدگاهي در روسيه داريم كه برخي به دنبال بازسازي قدرت گذشته شوروي البته نه در چارچوب مرزهاي شوروي سابق هستند بلكه بيشتر در بحث ابعاد نفوذ سياسي اين بحث را مطرح مي كنند. اما افرادي نيز وجود دارند كه معتقدند هر زمان كه فضا ايجاد شد بايد روسيه روابط خود را با غرب بازسازي كند و بايد به موازات آن نگاه روسيه به شرق نيز حفظ شود. زيرا تحكيم تماس ها با كشورهاي منطقه اوراسيا و خاورميانه آسياي جنوب شرقي به نفع روسيه است.

موضوع امنيت اسراييل براي روسيه بسيار مهم است. اما سوال من اين است كه آيا ممكن است روزي برسد كه روسيه بخواهد بين حفظ منافع خود با اسراييل و همكاري با ايران يكي را انتخاب كند؟

روسيه از سياست چندجانبه گرايي پيروي مي كند تا مجبور به چنين انتخابي نشود. نتانياهو بارها به روسيه سفر كرده و از پوتين خواسته تا روابط خود با ايران را قطع كند اما چنين اتفاقي رخ نداده است. من حتي چنين تصوري هم نمي توانم داشته باشم كه روسيه روزي مجبور به چنين انتخابي شود. هدف روسيه جلوگيري از بروز جنگ بين ايران و اسراييل در خاك سوريه است و بايد بگويم اگر ما به دنبال حفظ دولت واحد در سوريه هستيم، بايد نظرات اسراييل را در نظر داشته باشيم زيرا تجزيه سوريه به نفع اسراييل نيست. مساله كردها در اين ميان وجود دارد كه خود مي تواند يك چالش عمده براي اسراييل، ايران و تمام منطقه باشد. در هر صورت بدون در نظر داشتن موضع اسراييل، حل بحران سوريه امكان پذير نيست.

در بحث بلندي هاي جولان، به رسميت شناختن حاكميت اسراييل بر اين منطقه توسط امريكا را چگونه مي بينيد؟

اين موضوع مربوط به ديوانگي آقاي ترامپ است. لاوروف وزيرخارجه روسيه نيز چندي پيش اعلام كرد كه ترامپ قصد دارد نقشه جهان را مطابق تصورات خود طراحي كند و قصد دارد تمام سيستم حقوق بين الملل را از بين ببرد و روي آن تجديدنظر انجام دهد و مقررات مورد نظر خود را وضع كند. اما بحث جولان به مانند بحث پايتختي قدس براي اسراييل بسياري آن را نپذيرفتند و چندان كسي به آن توجه ويژه اي نكرد.

اما روس ها نيز نسبت به اين موضوع، موضع گيري خاصي انجام ندادند. به طور مثال در شوراي امنيت يك جلسه فوق العاده برگزار كنند، نگاه شما در اين خصوص چيست؟

ما اين موضوع را جدي نمي گيريم فقط تبليغات چراكه ما به حقوق بين الملل پايبنديم. به طور مثال آقاي احمدي نژاد يك روز عنوان كرد كه بايد اسراييلي ها را به منطقه ديگري نقل مكان كنند. ما نسبت به اين موضوع اعتراضي در شوراي امنيت نكرديم.

اما يك تفاوتي ميان اين دو وجود دارد. بيت المقدس تبديل به پايتخت اسراييل مي شود و جولان نيز ضميمه حاكميت اسراييل شد و امريكا آن را به رسميت شناخت. اما هيچ گاه حرف آقاي احمدي نژاد جنبه عملياتي پيدا نكرد.

از نظر ديدگاه روسيه اين اقدام از سوي ترامپ نه تنها ثبات بخش نيست بلكه بحران آفرين در منطقه است. ولي روسيه هم نمي خواهد تنش بيشتري در منطقه ايجاد شود.

آيا نگاه روسيه به بحث معامله قرن نيز بناست به مانند موارد جولان يا به رسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت اين رژيم باشد؟ آيا بناست روس ها اين موضوع را ناديده بگيرند و از كنار آن عبور كنند؟

من فكر مي كنم روسيه قصد دارد به همين شيوه ادامه دهد تا شايد سال ديگر موضع امريكا تغيير و برخي موضوعات را بعد تر مطرح كند.

يعني امريكا و اسراييل هركاري را كه تصميم گرفتند و انجام دهند روسيه تنها نظاره گر است؟

روسيه قصد دارد هرچه سريع تر مساله سوريه را به نفع دولت واحد اين كشور حل كند. در چنين شرايطي اگر يك ثبات نسبي در سوريه ايجاد شود، ما مي توانيم به صورت فعالانه تري وارد بحران اسراييل و فلسطين شويم.

اين گونه كه مشخص است روس ها از كنار اين موضوعات به راحتي عبور مي كنند؟

روسيه واكنش هاي لازم را انجام داده است. به طور رسمي نظرات خود را اعلام كرديم و گفتيم كه نمي توانيم از اين موضوع پشتيباني كنيم و ما حالا اطمينان داريم كه در صحنه بين المللي و منطقه اي بايد اين مساله را حل كنيم. ما نياز به يك موفقيت داريم. اگر دستاوردي هرچند كوچك در حل مساله سوريه به دست آوريم، در اين صورت مي توانيم مسائل ديگر را مطرح كنيم. بازديد لاوروف از مصر، اردن و قطر نشان دهنده آن است كه يك زمينه سازي براي تحكيم تاثير خود براي نزديك تر شدن نظرات و مواضع كشورهاي ديگر با روسيه است. اگر ما اين موضوع را در سازمان ملل مطرح كنيم، مي دانيم كه تاثير امريكا خواه يا ناخواه بيشتر است. به طوري كه شاهد آن هستيم كه برخي كشورها تحت فشار امريكا راي مي دهند. بنابراين نتيجه آن هيچ چيز نخواهد بود. اما اگر زمينه سازي خوبي صورت گيرد و نظرات ما با ساير كشورهاي عربي نزديك تر شود در اين شرايط به دستاورد بهتري خواهيم رسيد. بايد گفت كه روسيه به صورت چندجانبه با اپوزيسيون سوريه، كردها و ترك ها براي حل بحران مشورت مي كند و روند نزديك تر شدن مواضع به يكديگر در حال انجام است.

آيا روس ها تمايلي براي ورود به بحران يمن دارند؟

نه، اصلا

آيا از سمت ايران، پيشنهاداتي براي اين كار ارايه شده است؟

شنيدم كه پيشنهاد از سوي ايران مطرح شده اما روسيه تمايلي براي ورود به اين بحران دارد و به شدت نگران وضعيت مردم يمن است. بارها در جلسات متعدد اين نگراني ها مطرح شده است.

طي سال گذشته حجم تبادلات تجاري ايران و روسيه به 1ميليارد و740 ميليون دلار رسيده است كه با توجه به نوع روابط و حجم اقتصاد دو كشور از ديدگاه شما پايين به نظر نمي رسد؟

بله، حجم تبادلات خيلي پايين است و حتي سال 2018 به نسبت سال 2017 شاهد كاهش حجم تبادلات تجاري نيز هستيم. در اين خصوص بايد گفت كه اين ميزان با حجم تجارت روسيه و تركيه و حتي ايران و تركيه قابل مقايسه نيست چرا كه بين روسيه و تركيه و ايران و تركيه تبادلات انرژي وجود دارد از همين رو بحث انرژي سهم بيشتري در مبادلات تجاري دو كشور ايفا مي كند. اما بين روسيه و ايران صادرات يا واردات مواد انرژي وجود ندارد. براي روسيه بسيار مهم است كه بتواند بازار خود را براي كالاهاي صادراتي صنعتي خود حفظ كند. سهم اين كالاهاي صنعتي در مبادلات تجاري روبه رشد است اما ايران طي يك سال اخير 35 درصد سهم صادرات محصولات كشاورزي خود را به روسيه افزايش داد. اين موضوع هم براي ايران اهميت دارد. اما يك واقعيت وجود دارد كه در سال 2016 قواعد جديد تسهيل كننده صادرات بين ايران و روسيه برقرار شد. عوارض گمركي كاهش پيدا كرد و برخي كالاها، مانند لبنيات و ماهي از عوارض گمركي بسيار پاييني برخوردار بودند يا حتي بدون عوارض گمركي به روسيه صادر مي شدند. اما از جمله موانع اصلي در اين راه مي توان گفت كه استاندارد صادراتي ايران و روسيه بسيار متفاوت و استانداردهاي بهداشت روسيه بسيار سختگيرانه است و بعضي از شركت هاي ايراني به همين دليل از صادرات كالا به روسيه صرفنظر كردند زيرا نمي توانند اين استاندارد را رعايت كنند. در حال حاضر تركيه، اسراييل و ساير كشورها توانسته اند اين استاندارد را رعايت كنند. دريافت استاندارد جديد از ايران و تطبيق دادن آن با استاندارد روسيه كاري بسيار زمانبر است. در سال اولي كه بحث كاهش تعرفه هاي گمركي مطرح شد، تا 20 شركت ايراني اعلام آمادگي كردند تا در بازار روسيه حضور پيدا كنند اما فقط 4يا5 شركت براي ورود به روسيه مجوز گرفتند.

برخي تجار ايراني هم در اين طرف معتقدند كه روسيه داراي بروكراسي و مقررات پيچيده اي است، با توجه به اين شرايط باز هم ايراني ها را عامل اصلي اين چالش ها در بحث تبادلات تجاري مي دانيد؟

مهم ترين مساله دو طرف عدم آشنايي با فضا و نيازهاي صادراتي يكديگر است. دوم اينكه تجارت هاي خرد و كوچك در روسيه بسيار ضعيف هستند زيرا تماس هايي كه ما داريم بيشتر با شركت هايي است كه بسيار بزرگ يا دولتي و حتي نيمه دولتي هستند. در طول تاريخ از زمان شوروي تماس هاي اقتصادي با ايران بيشتر در سطح دولتي بوده است و هيچ گونه تبادلات پولي و مالي در سطح خرد ميان دو كشور شكل نگرفته است. از همين رو در حال حاضر نيز روابط خوب و نرمال بانكي ميان دو كشور وجود ندارد. بانك مركزي روسيه و بانك ملي ايران بين يكديگر همكاري دارند و اكنون تا 25درصد مبادلات خود را با ارز ملي دو كشور انجام مي دهند. اين موضوع هرچند مثبت است اما اولين گام ها در اين مسير است. به علت تحريم هاي غرب، ايران و روسيه نمي توانند روابط بانكي مناسبي با بانك هاي غربي برقرار كنند. البته روسيه در سوييفت حضور دارد اما مبادلات ايران با سوييفت متوقف شده است. بانك هاي روسيه كه تعامل با كشورهاي غربي دارند از ترس قطع شدن روابط با سوييفت نسبت به ارتباط با ايران محافظه كار شده اند.

يعني تحريم هايي كه امريكا عليه ايران انجام داده، روسيه نيز به آن پايبند است؟

بله. منفعت اقتصادي شركت هاي بزرگ را مجبور به اين كار مي كند.

آيا توانسته ايم به راهكاري براي تبادلات تجاري برسيم؟

اكنون به راهكار تبادل ارزهاي ملي رسيده ايم و تبادلات دلاري حذف شده است. اما بايد اين نكته را نيز بيان كنم كه هرچند فضا براي گسترش روابط اقتصادي وجود دارد اما من شخصا بارها با شركت هاي روسيه به عنوان مشاور همكاري داشتم، آنها بسيار متعجب هستند كه فضاي تجارت ايران تطابقي با فضاي تجاري اروپا كه روسيه نيز با آن همخواني دارد اصلا ندارند. به شخصه بارها شاهد بي انضباطي طرف ايراني و تغيير در تصميمات هنگام امضاي قرارداد بودم. ما نمي توانيم اينها را بپذيريم. وقتي اين اتفاق چند بار رخ دهد يك بي اعتمادي در طرف روسي شكل مي گيرد. مشكلات براي دريافت ويزاي كاري و تمديد آن هم وجود دارد. اين نوع موارد بسيار زياد است بحث ماليات نيز از ديگر موارد مطرح بين دو كشور است و همين جزييات تبديل به عمده ترين چالش تجارت دو كشور شده است.

به عنوان آخرين سوال چشم اندازي براي روابط روسيه و امريكا در كوتاه مدت مي بينيد؟

چندي پيش سرگئي لاوروف با جديت اعلام كرده كه در كوتاه مدت هيچ چشم اندازي در بهبود روابط نه تنها با امريكا بلكه با غرب وجود ندارد. در حال حاضر امكان رويارويي با امريكا زياد است و جنگ هاي نيابتي نيز برقرار است. با اروپاي غربي اختلافاتي داريم و كانال هاي ارتباطي يا حذف يا بسيار ضعيف شده است. با امريكايي ها نيز كانال هايي در مقياس بسيار محدود وجود دارد. در عين حال روسيه آماده است از تمام راه هاي ديپلماتيك و تريبون هاي بين المللي استفاده تا از بدتر شدن اوضاع يا شديدتر شدن اختلافات بين دو طرف جلوگيري كند.

روسيه قصد دارد هرچه سريع تر مساله سوريه را به نفع دولت واحد اين كشور حل كند. در چنين شرايطي اگر يك ثبات نسبي در سوريه ايجاد شود، ما مي توانيم به صورت فعالانه تري وارد بحران اسراييل و فلسطين شويم.

نتانياهو بارها به روسيه سفر كرده و از پوتين خواسته تا روابط خود با ايران را قطع كند اما چنين اتفاقي رخ نداده است. من حتي چنين تصوري هم نمي توانم داشته باشم كه روسيه روزي مجبور به چنين انتخابي شود. هدف روسيه جلوگيري از بروز جنگ بين ايران و اسراييل در خاك سوريه است.

بايد بگويم اگر ما به دنبال حفظ دولت واحد در سوريه هستيم، بايد نظرات اسراييل را در نظر داشته باشيم زيرا تجزيه سوريه به نفع اسراييل نيست.

يلنا دانايوا، عضو موسسه شرق شناسي روسيه در گفت وگو با «اعتماد»: روسيه نمي تواند با حضور نظامي ايران در سوريه مخالفت كند


 روزنامه اعتماد، شماره 4360 به تاريخ 17/2/98، صفحه 6 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از "مصاحبه: ميثم سليماني"

  مجيد تفرشي، پژوهشگر و تحليلگر مسائل اروپا در گفت وگو با «اعتماد»: اروپا دورنماي فروپاشي ندارد
مصاحبه: ميثم سليماني، اعتماد 8/3/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق در علوم و فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 47)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است