|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: آتش نفتي در منطقه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
آتش نفتي در منطقه
غلبه تنش هاي منطقه‎اي بر ريسك‎هاي اقتصادي بهاي طلاي سياه را افزايشي كرد


 دنياي اقتصاد : برخي تاسيسات انتقال نفت در خاك عربستان روز گذشته مورد حمله چند پهپاد قرار گرفت. اين دومين حمله به تاسيسات نفتي منطقه از ابتداي هفته جاري بود. روز يكشنبه نيز بندر فجيره امارات مورد حمله قرار گرفت و چهار نفتكش در اين بندر آسيب ديدند. اين وقايع موجب افزايش ريسك هاي ژئوپليتيك و نگراني از آينده عرضه نفت شد و افزايش قيمت ها را به دنبال داشت. ازسوي ديگر اوج گيري تنش هاي تجاري چين و آمريكا نگراني هايي را در سمت تقاضا ايجاد و از افزايش بيشتر قيمت ها جلوگيري كرد.

بالا گرفتن ريسك هاي ژئوپليتيك از يكسو و از سوي ديگر اوج گيري تنش هاي تجاري دو عاملي هستند كه بازار نفت را در روزهاي اخير تحت تاثير قرار داده اند. ريسك هاي ژئوپليتيك كه با حمله به تعدادي نفتكش و تاسيسات نفتي عربستان نگراني ها درخصوص افزايش تنش در منطقه خاورميانه را افزايش داده است، سمت عرضه بازار نفت را جدي تر از قبل تهديد مي كند. از طرفي تنش هاي تجاري بين آمريكا و چين به عنوان بزرگ ترين قدرت هاي اقتصادي جهان با بازگرداندن تعرفه بر واردات كالا از كشور مقابل بالا گرفته و سمت آينده تقاضاي بازار نفت را مبهم كرده است. از اين رو در دو روز گذشته كه دو روز ابتدايي بازگشايي بازارها در هفته جاري در بازارهاي جهاني محسوب مي شود، قيمت نفت تحت تاثير اين دو عامل نوسانات شديدي را تجربه كرده است. در حالي كه روز گذشته در پي نگراني از تنش هاي تجاري بازار نفت قدري افت قيمت را تجربه كرده بود، انتشار خبري از حمله به برخي تاسيسات نفتي در خاك عربستان به اوج گيري قيمت ها منجر شد. اين دومين حمله به تاسيسات نفتي عربستان محسوب مي‎شود، روز يكشنبه نيز دو نفتكش اين كشور در بندري در امارات متحده عربي مورد حمله قرار گرفتند.

عربستان سعودي روز گذشته اعلام كرد كه دو ايستگاه پمپاژ نفت متعلق به آرامكو(شركت دولتي نفت عربستان) مورد حمله نيروهاي يمني قرار گرفته است. آنطور كه در اعلاميه آمده است، اين حمله توسط هواپيماهاي بدون سرنشين انجام شده و اين شركت دولتي نفت را وادار به توقف عمليات در منطقه براي بررسي ميزان خسارت هاي ناشي از آن كرده است. انتشار اين خبر بازار نفت را كه تحت تاثير نگراني از جنگ تجاري روز را  با افت قيمت آغاز كرده بود در مسير افزايشي قرار داد. روز گذشته يك شبكه تلويزيوني يمني خبري مبني بر حمله به خطوط لوله نفت عربستان را اعلام كرد. اما بازار زماني به اين واقعه واكنش نشان داد كه خبر آن از سوي مقامات سعودي تاييد شد. به گزارش «دنياي اقتصاد» بهاي نفت خام آمريكا روز گذشته تا لحظه تنظيم اين گزارش(ساعت 17 به وقت تهران) حدود 80 سنت، معادل 3/ 1 درصد افزايش يافت و به 83/ 61 دلار بر بشكه رسيد. اما برنت، نفت شاخص بازار اروپا كه بيشتر از نفت خام آمريكا تحت تاثير وقايع خاورميانه است، افزايش قيمت بيشتري را تجربه كرد. اين نفت شاخص بيش از يك دلار افزايش يافت و 25/ 71 دلار بر بشكه معامله شد.

دومين حمله نفتي

به گزارش خبرگزاري دولتي عربستان سعودي به نقل از وزارت انرژي اين كشور، دو ايستگاه پمپاژ نفت كه به خطوط لوله غول پيكري وصل شده تا نفت را از ميادين نفتي در شرق اين كشور به بندر ينبو در درياي سرخ انتقال دهند، مورد حمله پهپادهاي يمني قرار گرفته است. آنطور كه خالد الفالح، وزير انرژي عربستان اعلام كرده، هرچند آتش سوزي ناشي از حمله روز گذشته مهار شده، اما به توقف انتقال نفت از اين خطوط لوله منجر شده است. به گفته وزير انرژي عربستان توقف عمليات انتقال از طريق اين خط لوله تا تعمير كامل آسيب ها ادامه خواهد داشت، با اين حال تغييري در ميزان توليد و صادرات نفت اين كشور رخ نخواهد داد. علاوه بر اين، منابع دولتي عربستان اعلام كرده اند، همزمان با حمله به اين خطوط‎لوله، دو تاسيسات زيربنايي در اطراف رياض نيز مورد حمله قرار گرفته است. اين حملات كه در مناطق الدودامي و عفيف در حوالي رياض بوده از سوي منابع عربستاني محدود و بدون آسيب توصيف شده است. الفالح حملات روز گذشته به تاسيسات نفتي اين كشور را تروريستي و آسيب به منابع جهاني نفت معرفي كرده است.

حملات روز گذشته دومين حمله به تاسيسات نفتي عربستان از ابتداي هفته بوده است. روز يكشنبه نيز دو نفتكش اين كشور در بندر فجيره مورد حمله قرار گرفتند. حملات زماني رخ داد كه نفتكش ها در ساحل بندر فجيره در شرق امارات لنگر انداخته بودند و به آسيب ديدن چهار نفتكش منجر شد. از اين چهار نفتكش، دو فروند متعلق به عربستان و يكي نروژ و ديگري متعلق به دولت امارات بود. خالد الفالح، وزير انرژي عربستان آسيب وارد شده به نفتكش هاي سعودي را جدي ارزيابي كرد، در حالي كه تصاوير ماهواره اي كه روز گذشته توسط آسوشيتد پرس منتشر شد هيچ صدمه جدي را نشان نمي داد. نه عربستان سعودي و نه امارات متحده هيچ جزئياتي از حمله فجيره منتشر و عاملان آن را معرفي نكردند. با اين حال مدير نفتكش نروژي گفته، شيء ناشناخته اي در ساحل بندر فجيره به بدنه اين نفتكش اصابت و در آن سوراخ بزرگي ايجاد كرده است.  امارات متحده ابتدا خبر حمله را تكذيب كرد، اما در نهايت خبرگزاري دولتي اين كشور در كنار برخي مقامات سعودي روز دوشنبه مصادف با اولين روز بازگشايي بازارهاي جهاني، خبر اين حمله را تاييد كردند. اين خبر به افزايش حدود 2 درصدي قيمت نفت منجر شد. اين اتفاقات هرچند در عرضه جهاني نفت خللي ايجاد نكرده اما از آن جهت براي بازار مهم است كه سيگنال افزايش تنش در خاورميانه به عنوان قلب توليد و در تنگه هرمز به عنوان شاهراه انتقال نفت جهان را صادر مي كند.

اما ريسك هاي ژئوپليتيك تنها عامل اثرگذار بر بازار نفت طي روزهاي گذشته نبوده است، تنش هاي تجاري عامل ديگري است كه بازار نفت را مانند ديگر بازارهاي جهاني تحت تاثير قرار داده است. عصر روز دوشنبه انتشار خبري از افزايش تنش هاي تجاري به نگراني از ريسك هاي ژئوپليتيك غلبه كرد و در پايان معاملات اين روز قيمت نفت را كاهشي كرد. بر اساس ارقام منتشر شده در بلومبرگ، بهاي نفت‎خام آمريكا در پايان معاملات روز دوشنبه بيش از 60 سنت كاهش يافت و به حدود 61 دلار رسيد، در حالي كه تحت تاثير حملات فجيره تا بيش از 63 دلار بر بشكه صعود كرده بود. نفت برنت، شاخص بازار اروپا نيز در پايان معاملات به زير 70 دلار رسيد در حالي كه پيش از آن تا سطح 58/ 72 دلار بر بشكه اوج يافته بود.

اوج‎ گيري جنگ تجاري

روز دوشنبه در حالي كه بازار نفت تحت تاثير اخبار منتشر شده از حمله به بندر فجيره حدود 2درصد افزايش يافته بود، خبري از افزايش تعرفه بر واردات كالاهاي آمريكايي به چين منتشر شد و بازارهاي جهاني از جمله نفت را در مسير كاهشي قرار داد. آنطور كه در خبرها آمده است، چين در اقدامي تلافي جويانه تعرفه بر واردات 60 ميليارد دلار كالا از آمريكا را از 10 درصد به 25 درصد افزايش داده است. علاوه بر اين مقامات پكن اعلام كرده اند كه اقدام به فروش اوراق قرضه هايي خواهد كرد كه از فدرال رزرو خريداري كرده است. اين اقدام بيش از خبر افزايش تعرفه بازارهاي جهاني را نگران كرد.

اين اقدام در پاسخ به افزايش تعرفه بر واردات كالاهاي چيني از سوي ترامپ انجام شد. در حالي كه دو كشور طي چهار ماه گذشته مذاكرات فشرده اي را براي حل اختلافات تجاري آغاز كرده و در آتش بس به سر مي‎بردند، ترامپ هفته گذشته در اقدامي پيش بيني نشده تعرفه 200 ميليارد واردات كالا از چين را از 10 درصد به 25 درصد افزايش داد. علاوه بر آن اعلام كرد كه تعرفه بر واردات 300 ميليارد دلار ديگر كالاي وارداتي از اين كشور را نيز افزايش خواهد داد، ليست اين كالاها نيز روز گذشته منتشر شده و قرار است از ابتداي ماه ژوئن اجرايي شود. تنش هاي تجاري بين پكن و واشنگتن از اوايل سال 2018 آغاز و در نهايت در سه ماه پاياني سال 2018 كاهش رشد اقتصاد جهاني را به دنبال داشت. كاهش رشد اقتصاد جهاني به معناي كاهش تقاضا براي نفت خام جهان است و افت قيمت اين كالا را به دنبال دارد. با اين حال ترامپ اعلام كرده كه مذاكرات با چين ادامه خواهد داشت.  بنابراين بازار نفت در حال حاضر تحت تاثير دو عامل تنش هاي تجاري و ريسك هاي ژئوپليتيك است، نگراني از تنش هاي ژئوپليتيك روز گذشته بر نگراني هاي تجاري غلبه كرد. با اين حال بايد ديد در روزهاي آينده كدام عامل در بازار نفت كمرنگ خواهد شد و قيمت ها تحت تاثير آن به كدام سو خواهد رفت.

آتش نفتي در منطقه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و پالايش
متن مطالب شماره 70، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است