|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/2/25: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22219
پنج شنبه 6 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22186 25/2/98 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايكليد واژه «اختيارات محدود» ترفندي براي فرار از پاسخگويي

 سرويس سياسي- روزنامه آرمان با اشاره به اظهارات اخير روحاني درباره اختيارات محدود دولت در مطلبي نوشت: «آقاي روحاني به نكته اي اقرار كرده كه مي شد در همان ماه هاي اول كار به آن اشاره كرد، نه اينكه بعد از 6 سال مطرح شود. آيا طرح اين مسئله با چنين كلمات و چنين سياقي به معناي آن نيست كه مردم خيالشان از پاسخ به وعده ها آسوده باشد؟ نكته نهايي اينكه، طرح چنين سخناني قبل از اينكه راهي به دهي باشد، مي تواند به آساني برهم زننده ساختارهايي باشد كه از قضا رياست جمهوري هم در آن تعريف مي شود.»

در سال 92 و در جريان رقابت هاي انتخابات رياست جمهوري، روحاني قسم جلاله خورد كه «اگر مشكلات اين كشور راه حل نداشت من كانديدا نمي شدم». اما حالا عليرغم سپري شدن 6 سال از عمر دولت، روحاني در اظهارنظري تامل برانگيز گفته است كه اختيارات دولت در حوزه هاي مختلف از جمله اقتصاد و سياست خارجي محدود است.

متاسفانه دولت در زنگ حساب و موسم پاسخگويي، با ادعاهايي همچون «اختيارات محدود» و «كارشكني در روند اقدامات دولت»، از ارائه گزارش عملكرد شانه خالي مي كند. گفتني است طبق بودجه مصوب سال 1397، رقم كل بودجه كشور حدود 1200 هزار ميليارد تومان است كه جدول مشهور به 17 كه موسسات خاص غير دولتي را شامل مي شود طبيعتا سهمي از اين بودجه دارند. گرچه جريان اصلاح طلب و حاميان دولت اين نهاد ها را به دريافت بخش قابل توجهي از اين بودجه متهم مي كنند، اما همه ارگان هاي نظامي تحت عنوان نيروهاي مسلح تنها حدود 4 درصد از ميزان بودجه هر سال را به خود اختصاص مي دهند. علاوه بر اين، بايد به اين نكته نيز اشاره شود كه از 1200 هزار ميليارد تومان بودجه مصوب سال جاري، سهم نهادها و شركت هاي زير نظر و وابسته به دولت، بيش از 800 هزار ميليارد تومان مي باشد.

آمريكا تسليم شد و به اينستكس رضايت داد!

روزنامه شرق ديروز در يادداشتي نوشت: «فضاي اين روزها كه هر لحظه خبري جديد از اعلام شماره تلفن تا عبور ناو آمريكايي از كانال سوئز و استقرار بمب افكن B52 در قطر روي تلكس خبرگزاري ها مي رود... شايد به واسطه وجود همين فضاي مه آلود بروز آثاري از نوعي تغيير موضع آمريكاي ترامپ[!] در قبال ايران مغفول واقع شد.»

سپس نويسنده، رضايت آمريكا به اينستكس و شماره تلفن دادن ترامپ را سيگنال مثبت آمريكا مي داند. وي، آنچه را تغيير رويه آمريكا ناميده به فال نيك مي گيرد و مي نويسد: «اين تغيير زيرپوستي را مي توان در جايگزيني ديپلماسي قدرت اجبار با ديپلماسي اجبار در همين آشفته بازار اخبار نگران كننده سراغ گرفت.» سوال آنكه چرا عده اي قلم به دست و سرسپرده غرب به بزك آمريكا مشغول هستند؟ چنانكه در اين يادداشت نيز خوانديد نويسنده مدعي شده ترامپ تغيير مسير داده و در ادامه، اين تغيير «زيرپوستي» را امكاني مي داند كه ترامپ براي برون رفت از بحران فراهم كرده است: «توضيح آنكه ابزار قدرت اجبار صرفا تنبيهي است، در حالي كه ديپلماسي اجبار تشويق و تنبيه را در هم مي آميزد و راه را براي برون رفت از شرايط حاد و بحران باز مي گذارد و به سياسيون اين امكان را مي دهد كه وجهه شان حفظ شود و به كلي از آثار و تبعات سوءتسليم و سرافكندگي رهايي يابند.» نخست آنكه اگر نويسنده اندكي هم به اخبار مراجعه مي كرد حتما مي ديد كه در اين اواخر حتي پمپئو و بولتون هم صريحا گفته اند كه اقدام سخت يا نبرد نظامي (نه به صورت محدود و نه گسترده) در برنامه آنها نيست. اين نكته گوياي آن است كه تغيير روشي از سوي آمريكا رخ نداده است. دوم آنكه آنجا كه نويسنده يادداشت و به تبع آن روزنامه شرق مدعي شده اند «از تبعات سوءتسليم رهايي يابند» اگر مقصود آمريكا باشد كه يعني نويسنده اين تغيير زيرپوستي را تسليم شدن آمريكا مي داند، تنها مي توان به اين حد از ساده لوحي تاسف خورد. اروپا و آمريكا در نقشه اي دقيق چنان پيش مي روند كه اولا با زمان خريدن از طرفي و فشارهاي اقتصادي آمريكا از سويي ديگر اقتصاد ايران را ضعيف كنند و همچنين كار را به جايي برسانند كه اگر اينستكس روزي شروع به كار كرد در داخل ايران (به سبب بسترسازي كساني از قبيل نويسنده اين يادداشت و رسانه هايي مانند شرق) همه دست و جيغ و هورا بكشيم كه بله آمريكا تسليم شد.

تا ديروز مي گفتند «اختيار» نداريم حالا «خبر» هم ندارند!

روزنامه ايران، گفت وگويي را با دبير كل كارگزاران منتشر كرده است. ارگان دولت در اين مصاحبه از كرباسچي درباره واكنش انتقادي رسانه هاي انقلابي به تيتر و عكس روي جلد نشريه صدا پرسيده است. برآيند پاسخي كه وي داده، تاييد و اعتراف به دو قطبي سازي مدعيان اصلاح طلبي است؛ كرباسچي گفته است: «ممكن است كه كسي اطلاعاتي داشته باشد كه ما اصلاح طلبان آن را نداشته باشيم و براساس اين اطلاعات، اعتماد به نفس فوق العاده اي در آنان باشد و مطمئن باشند كه آب از آب تكان نمي خورد و يا اينكه امكان دارد از شرايط زندگي مردم و مشكلاتي كه آنان دارند، خبر نداشته باشند. اما اصلاح طلبان و يا سياسيوني كه با مردم سروكار دارند مي دانند كه آنان گرفتار هستند و نگراني شان هم بابت معيشت آنان است. آقايان تندرو اگر اشتراك مساعي كنند و آن اطلاعات اعتماد به نفس آور را هم در اختيار مردم بگذارند شايد نگراني هاي ما هم رفع شود.» حتي انديشكده هاي خارجي به دست برتر و موقعيت فتح جمهوري اسلامي و توخالي و تئاتري بودن تهديدات آمريكا تصريح دارند. امروز ثابت شد كه خروج دولت از روند انفعال، دشمن را به عقب نشيني بيشتر مي دارد. ترامپ قبلا سيگنال مذاكره مي فرستاد و ژست ديپلماسي مي گرفت، به تازگي شماره تلفن هم داده است. فهم اينكه ترامپ جز مذاكره در برابر اقتدار مثل زدني ايران اسلامي راهي ندارد، موضوعي نيست كه فهم آن سخت باشد. آن هم در شرايطي كه هزينه كرد هفت تريليون دلاري اش در غرب آسيا دود هوا شده و مجبور است در تاريكي به منطقه بيايد. آنچه آقاي كرباسچي مي گويد ممكن است اصلاح طلبان از آن خبر نداشته باشند، همين مطالب روشن و آشكار است. تا ديروز مي گفتند اختيار نداريم، حالا خبر هم ندارند! نمي دانند يا مي دانند و باز دو قطبي مذاكره جنگ را با اسم رمز معيشت مردم مي سازند؟ بازي در زمين دشمن از روي ساده لوحي است يا خيانت؟ همين طيف دنبال گفت وگوي ملي هم هست!

بنزين به خاطر انتخابات گران نشد؛ بماند بعد از اسفند 98!

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود با عنوان «راه دشوار واقعي كردن قيمت سوخت» نوشته است: «اين بار هم اگرچه نمايندگان محترم مجلس با هدف جلوگيري از افزايش فشار بيشتر به اقشار آسيب پذير و جلوگيري از التهاب جامعه چنين تصميمي را با هماهنگي دولت تصويب كردند... هرچند كه تاريخ انقضاي اين تصميم حاكي از رفع مسئوليت مجلسيان و واگذاري تصميم به دوره بعدي نمايندگان مجلس است اما بايد گفت علاج كار در اين نيست و...»

در ادامه اين مطلب آمده است: «سوال قابل طرح اين است كه آيا تا به حال شركت هاي ايران خودرو يا سايپا پيشاپيش اعلام كرده اند كه از يك تاريخ مشخص در آينده قيمت خودروهاي توليدي خود را افزايش خواهند داد؟ آيا هرگز از قصابي ها يا ديگر صنايع غذايي و مصرفي چنين مطلبي شنيده شده كه از تاريخ مشخصي در آينده قيمت مواد و محصولات خود را افزايش خواهند داد؟ آنچه تاكنون مردم شاهد آن بوده اند اين است كه در موارد فوق الذكر هميشه در برابر كار انجام شده قرارگرفته اند. بدين صورت كه به طور مثال وقتي براي خريد يا ثبت نام خودروي جديد مي خواستند اقدام كنند يا وقتي به مغازه ها براي خريد مايحتاج ازجمله گوشت مراجعه مي كردند از موضوع افزايش قيمت اجناس يا كالاي مورد درخواست خود مطلع مي شده اند. در رابطه با قيمت بنزين و ديگر فرآورده هاي نفتي هم يك راه حل پيشنهادي براي تغيير نرخ اين است كه افزايش قيمت به صورت پلكاني و طي برنامه ريزي مشخص (مثلا در چند دوره سه ماهه هر بار 10 درصد به نرخ افزوده شود) اعلام شود.»

در بخش ديگري نيز آمده است: «در پايان بايد گفت كه همان گونه كه دولت و مجلس خيال مردم را از عدم افزايش نرخ فرآورده ها تا پايان انتخابات مجلس (اسفند 98) دلگرم كردند، جا دارد برنامه هاي لازم براي همگامي اين ثروت ملي با نرخ هاي جهاني را نيز با همكاري وزارت نفت تدوين و اعلام كنند تا مردم از هم اكنون آمادگي لازم جهت همراهي با تصميم هاي درست دولت را داشته و اجراي برنامه هاي منطقي و ضروري آزادسازي نرخ فرآورده ها با درك صحيح و منطقي و همراهي رسانه ها به نتيجه مطلوب برسد.» ذكر اين نكته ضروري است كه انتخابات مجلس يازدهم در اسفند سال جاري برگزار خواهد شد. ازاين رو بسياري از كارشناسان و تحليلگران سياسي معتقدند، تعلل دولت روحاني براي اصلاح قيمت و اجراي سهميه بندي بنزين در هماهنگي كامل با طيف مدعيان اصلاحات بوده و صرفا به دليل مسائل «انتخاباتي» است نه به خاطر كارشناسي اقتصادي و امنيتي و جلوگيري از قاچاق و هدر رفت مقادير زيادي از ثروت كشور و...؛ آن ها به اين تحليل رسيده اند كه گراني بنزين در شرايط كنوني، شانس پيروزي در انتخابات مجلس شوراي اسلامي (اسفند 98) را از آن ها مي گيرد.

نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي


 روزنامه كيهان، شماره 22186 به تاريخ 25/2/98، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بيماري هاي پستان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1201)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است