|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: جزئيات دريافت شناسه براي لوازم خانگي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4641
پنج شنبه 6 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


جزئيات دريافت شناسه براي لوازم خانگيدنياي اقتصاد : دستورالعمل دريافت شناسه براي لوازم خانگي موجود در بازار و انبارها ابلاغ شد. اين دستورالعمل به منظور تعيين تكليف لوازم خانگي فاقد شناسه كالا موجود در بازار و انبارها، از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت به دستگاه هاي ذي ربط و مشمولان دريافت شناسه كالا اعم از واردكنندگان و توليدكنندگان ابلاغ و اطلاع رساني شده است.

طرح شناسه دار كردن كالا پس از حذف طرح شبنم به منظور شفاف سازي اسناد تجاري و كنترل قاچاق كالا و در راستاي اجراي آيين نامه اجرايي ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز در دستور كار قرار گرفت. در اين شيوه واردكنندگان يا توليدكنندگان در ابتدا نسبت به ثبت نام محصول خود اقدام كرده و پس از آن به منظور ايجاد تمايز بين اقلام مختلف يك كالا در سطح عرضه، نسبت به ايجاد شناسه رهگيري اقدام مي شود. هدف اين سامانه، مديريت شناسه كالا در طول زنجيره تجاري كشور است و بر اين اساس، زبان مشترك در كل فعاليت هاي تجاري فراهم مي شود. سامانه شناسه كالا سامانه اي است به منظور توليد و دريافت شناسه كالا و تشكيل شناسنامه كالا كه فرآيندهاي درخواست و صدور شناسه كالا را در برگرفته و امكان استعلام شناسه كالا را براي سامانه ها و افراد مرتبط فراهم مي كند. دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور دريافت شناسه براي لوازم خانگي برپايه ماده هفت آيين نامه اجرايي شناسه هاي كالا و رهگيري كالا ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز در دستور كار قرار گرفت. براساس دستورالعمل اعلام شده از سوي اين وزارتخانه «تلويزيون، يخچال فريزر، كولرگازي و اسپيلت، ماشين لباسشويي، ماشين ظرفشويي، مايكروويو و جاروبرقي» كالاهاي مشمول اين طرح محسوب مي شوند و همه واردكنندگان، توليدكنندگان و عرضه كنندگان خرد و عمده با توجه به اين دستورالعمل موظف شده اند نسبت به تعيين تكليف كالاهاي مشمول اقدام كنند. براساس تعريف در نظر گرفته شده در اين دستورالعمل منظور از كالاي فاقد شناسه، كالايي است كه شناسنامه اي براي آن در سامانه شناسه كالا يا سامانه جامع تجارت تعريف نشده، شناسه متناظر با شناسنامه كالا روي كالا درج نشده يا اينكه مشخصات مربوط به آن شناسه (مانند مكان، مالك يا تعداد موجودي) در سامانه جامع تجارت با وضعيت كالا در محل انبار يا عرضه تطابق نداشته باشد.

كد شناسه كالا حاوي اطلاعاتي است كه ضمن شفافيت مسير تجارت كالا، حقوق مصرف كننده را هم با اطلاع از صحت اطلاعات كالا حفظ مي كند. با كد شناسه كالا و شناسه دار شدن گروه هاي مختلف كالايي بازرسان مي توانند با بررسي و مشاهده باركد، كالاهاي بي هويت و قاچاق را از كالاهايي كه از مبادي رسمي و قانوني وارد كشور شده اند، تشخيص دهند. در اين دستورالعمل براين نكته تاكيد شده است كه كليه واردكنندگان و توليدكنندگان موظفند حداكثر دو ماه پس از ابلاغ اين دستورالعمل، شناسه كالاهايي را كه توليد يا وارد كرده اند را مطابق با فرمت ارائه شده ثبت كنند و طبق ماده 5 دستورالعمل اجرايي ثبت شناسنامه اخذ و نصب شناسه كالا براي گروه كالايي لوازم خانگي به صورت كامل در اختيار عرضه كنندگان قرار دهند.  همچنين مالكان كالاي مشمول در سطح عرضه و انبار موظفند تا سه ماه پس از ابلاغ اين دستورالعمل ضمن دريافت شناسه كالا از واردكنندگان و توليدكنندگان نسبت به الصاق شناسه كالا روي كالاهاي فاقد شناسه خود اقدام كنند. از سوي ديگر در اين دستورالعمل به منظور جلوگيري از بروز مشكل در بازار اين نكته نيز مدنظر قرار گرفته است كه كالاهاي مشمول كه تا سه ماه پس از ابلاغ اين دستورالعمل به مصرف كننده نهايي فروخته شده باشند نيازي به اخذ شناسه كالا ندارند.  از سوي ديگر عرضه كنندگاني كه به نحوي براي عرضه كالاي خود از فضاي مجازي مانند وب سايت هاي فروش، شبكه هاي اجتماعي، اپليكيشن هاي موبايلي و... استفاده مي كنند ملزم به درج شناسه در كنار ساير مشخصات كالا در بسترهاي فوق هستند و در غير اين صورت ملاك موارد پيش بيني شده در اين دستورالعمل خواهد بود. همچنين براساس اين دستورالعمل توزيع كنندگان و عرضه كنندگان عمده و خرد موظفند از تاريخ مذكور در بند الف اين ماده از دريافت كالاهاي فاقد شناسه كالا خودداري كنند، در غير اين صورت مسووليت حمل، نگهداري، انبارش، عرضه و فروش كالاي مصداق قاچاق بر عهده آنها خواهد بود و ماده سه اين دستورالعمل ملاك عمل خواهد بود.  از سوي ديگر براساس اين دستورالعمل پس از انقضاي زمان هاي تعيين شده، در صورت مشاهده و كشف كالاي فاقد شناسه به نحو ذيل با حمل، نگهداري، انبارش، عرضه يا فروش آن برخورد خواهد شد. براين اساس در تمامي موارد فوق كالاي فاقد شناسه ضبط خواهد شد و از سوي ديگر وسايل نقليه مورد استفاده در حمل كالاي فاقد شناسه موضوع اين ماده ضبط خواهد شد.  در اين دستورالعمل و به منظور نظارت بر حسن اجرا و رسيدگي به مشكلات احتمالي اين دستورالعمل كه نياز به تصميم گيري دارد، كميته اي مركب از معاونت امور اقتصادي و بازرگاني صمت، سازمان حمايت، مركز توسعه تجارت الكترونيكي، دفتر تخصصي و نمايندگان تشكل هاي ذي ربط واردكنندگان، توليدكنندگان و عرضه كنندگان تشكيل خواهد شد.  در اين دستورالعمل اين نكته نيز درنظر گرفته شده است كه سازمان ها و نهادهايي مانند سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي و امثال آن در صورتي كه قصد عرضه داخلي كالاهاي مشمول را داشته باشند، ملزم به رعايت مفاد اين دستورالعمل خواهند بود.  براساس ابلاغيه وزارت صمت اين دستورالعمل به منزله كنترل يا عدم برخورد دستگاه هاي مربوطه در نظارت هاي ميداني نخواهد بود و ملاك عمل در حوزه كالاهاي وارداتي همچنان اجرايي خواهد شد و پس از انقضاي زمان هاي تعيين شده نيز وجود شناسه كالا روي كالاي خارجي الزاما به منزله قاچاق نبودن كالا نيست اما به هر ترتيبي در صورتي كه كالاي وارداتي فاقد شناسه باشد در رده كالاي قاچاق قرار مي گيرد.

شناسه كالا، شناسه اي است كه به مجموعه اي از خصوصيات يك كالا از قبيل جنس، نوع، مدل، نام تجاري و نوع كاربري نسبت داده مي شود. با توجه به تعاريف اعلام شده شناسه كالا، زبان مشترك تشريح كالا در فرآيند تجاري كشور به خصوص بين سامانه هاي الكترونيكي از قبيل سامانه جامع تجارت ايران، ثبت سفارش، پنجره واحد تجارت فرامرزي، بارنامه برخط و جامع انبارها است. سامانه شناسه كالا، به استناد آيين نامه اجرايي تبصره 3 ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز ايجاد شده است و به اعتقاد فعالان اقتصادي در صورتي كه بتواند به درستي نقش خود را در تجارت ايران اجرا كند، مي تواند نقش بسزايي در شفاف سازي اسناد تجاري، تسهيل تجارت و مبارزه با قاچاق كالا داشته باشد. مراحل دريافت شناسه كالا به اين طريق است كه واردكنندگان بايد پس از ثبت نام و احراز صلاحيت در سامانه جامع تجارت به آدرس NTSW.ir، به سامانه شناسه كالا به آدرس Cid.ntsw.ir وارد شده و پس از تشكيل شناسنامه كالا اقدام به دريافت شناسه كالا كنند. پس از تكميل شناسنامه كالايي توسط مشمولان و ثبت يا صدور شناسه كالا توسط سامانه جامع تجارت، گواهي الكترونيكي توسط سامانه صادر و پس از استعلام از سوي گمرك به صورت ارتباط الكترونيكي و برخط در اختيار گمرك قرار خواهد گرفت.

جزئيات دريافت شناسه براي لوازم خانگي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انسان و محيط زيست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 59)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است