|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: خبر بنگاه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4632
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبر بنگاه هافرصت جديد ايران در بازار عراق

گروه بنگاه ها : ورود عراق به مرحله بازسازي و صنعتي شدن فرصتي بزرگ براي شركت هاي ايراني است تا بتوانند براي اين بازار برنامه ريزي كنند.بازگشت امنيت به عراق، فرآيند بازسازي و صنعتي شدن اين كشور را سريع تر كرده و رقابت كشورهاي همسايه عراق براي حضور بيشتر در اين بازار را افزايش مي دهد.

در اين بين شركت هاي ايراني براي افزايش سهم خود در بازسازي عراق بايد استراتژي هاي جديدي اتخاذ كنند، به ويژه صادرات خدمات فني و مهندسي موضوعي است كه بايد به صورت متمركز وارد آن شد. دبيركل اتاق مشترك ايران و عراق در گفت وگو با خبرنگار «دنياي اقتصاد»، بازار عراق را يك فرصت مناسب پيش روي بنگاه هاي اقتصادي كشور دانست و گفت: كالاهاي ايراني در عراق مورد استقبال مردم اين كشور است و بايد با بازگشت آرامش به اين كشور براي تداوم حضور در عراق برنامه ريزي كنيم. سيدحميد حسيني افزود: عراق وارد مرحله بازسازي شده و به شدت به دنبال صنعتي شدن است، بنابراين طبيعي است براي افزايش ميزان سرمايه گذاري در كشورش، تعرفه ها را براي واردات كالاهاي مختلف افزايش مي دهد.

وي با اشاره به لزوم ثبت شركت و سرمايه گذاري اظهار كرد: بنگاه هاي ما بايد براي حضور بيشتر در عراق به دنبال ثبت شركت و سرمايه گذاري باشند تا تداوم صادرات را شاهد باشند زيرا اگر در اين كشور مستقر نشويم، نمي توانيم با ساير شركت هاي خارجي مستقر در اين كشور رقابت كنيم. در همين رابطه شركت هاي ايراني دو واحد توليد سيمان را در عراق راه اندازي كرده اند و يك واحد ديگر هم به زودي به بهره برداري مي رسد. دبيركل اتاق مشترك ايران و عراق با اشاره به اينكه عراق در توليد سيمان خودكفا شده گفت: عراق به اندازه كافي در حوزه سيمان ظرفيت سازي كرده به طوري كه 18 ميليون تن واحد كامل سيمان دارد و حدود 22 ميليون تن كلينكر هم از ايران وارد كرده و سيمان توليد مي كند كه خودكفايي اين كشور در توليد سيمان را نشان مي دهد. براين اساس رقابت در اين زمينه باعث مي شود قيمت فروش محصول نهايي سيمان در اين كشور براي صادركنندگان ما كاهش يابد.

حسيني ادامه داد: در شرايط فعلي مي توانيم در زمينه ساخت و تجهيزات در بازار عراق حضور داشته باشيم و آن را توسعه دهيم. ضمن اينكه شركت هاي فني و مهندسي ما حدود 80 پروژه در عراق داشتند كه به دليل بحران هايي كه در اين كشور ايجاد شد، اين پروژه ها تعطيل شدند اما دولت عراق از يك ماه گذشته اعلام كرده كه شركت ها مي توانند دوباره پروژه هاي خود را از سر بگيرند. وي درخصوص ارزش اين پروژه ها گفت: ارزش اين پروژه ها حدود 4 ميليارد دلار بود كه حدود 5/ 1 ميليارد دلار فعال بوده و ساير آنها نيز مي توانند دوباره فعال شوند. ضمن اينكه با توجه به نوسانات نرخ دلار پروژه هايي كه تعطيل شده بودند همچنان توجيه اقتصادي دارند و بايد بتوانيم آنها را به پايان برسانيم.

دبيركل اتاق مشترك ايران و عراق در مورد ميزان صادرات به عراق تاكيد كرد: در فروردين ماه امسال به دليل تعطيلات نوروز و مسائل پيش آمده درخصوص سيل و نيز كاهش ارزش هاي پايه صادراتي، ارزش صادرات به عراق حدود 389 ميليون دلار بود كه 13 ميليون دلار در مقايسه با فروردين سال 97 كاهش داشت. اما آمار 20 روزه ارديبهشت ماه حاكي از صادرات 855 ميليون دلاري به عراق است كه كاستي فروردين ماه را نيز جبران كرده و تا پايان ارديبهشت نيز قطعا افزايش خواهيم داشت.

حسيني با اشاره به بازار بزرگ زنجيره ساختمان در عراق گفت: زنجيره زمين و ساختمان براي اين كشور در حال بازسازي بسيار اهميت دارد و ما بايد بتوانيم در اين بخش به سرعت عمل كنيم، زيرا به لحاظ فني- مهندسي توان داريم و با تكميل زنجيره حضور ما پررنگ تر خواهد شد. وي مواد غذايي و محصولات شيميايي و پتروشيمي را از ديگر اقلام موردنياز اين كشور خواند و گفت: دليلي ندارد كه نتوانيم بازار عراق را حفظ كنيم، با افزايش صادرات نفت عراق اين كشور با نقدينگي مناسب همراه است و از سوي ديگر با كاهش ارزش ريال در مقابل دلار، صادرات براي بنگاه هاي اقتصادي جذاب تر خواهد بود و مي توانند رقابت پذيرتر باشند. وي لازمه افزايش صادرات به عراق را ثبات اقتصادي براي بنگاه ها دانست و گفت: روند افزايشي صادرات ما به عراق از آبان 97 كمتر شد و دليل آن هم وضع قوانين مربوط به پيمان سپاري ارزي از سوي بانك مركزي و ابهامات آن بود كه قطعا نگراني هايي را براي صادركنندگان داشت اما بازار عراق به اندازه اي جذاب است كه شركت ها اين موانع را پشت سر خواهند گذاشت.

حسيني افزود: شركت هاي ايراني حتي با وجود افزايش تعرفه ها براي احداث خط توليد در اين كشور برنامه ريزي مي كنند تا بتوانيم تداوم حضور را شاهد باشيم زيرا صادرات از درب كارخانه در ايران نمي تواند تضميني براي حضور در عراق باشد. وي به اقدامات اتاق ايران و عراق اشاره كرد و افزود: در اتاق مشترك ايران و عراق تلاش مي كنيم تا تحركات رقبا دراين كشور را به اعضا اطلاع دهيم و اطلاعات موردنياز صادركنندگان براي حضور در اين كشور را با قوانين به روز در اختيار شركت ها قرار دهيم. همچنين بازارهاي جديد در شهرهاي مختلف را رصد مي كنيم به عنوان مثال توانستيم در شهر موصل مشتري هاي خوبي را براي محصولات ايراني شناسايي كنيم. وي ادامه داد: بزرگ ترين ايراد ما اين است كه تعداد شركت هاي اندكي را در مقايسه با ترك ها در عراق ثبت كرده ايم اما امسال اعضايمان را تشويق كرده ايم كه شركت ها در اين زمينه نگاه جدي داشته باشند تا براي حضور بيشتر دفتر و انبار در كشور عراق داشته باشند.

وي تصريح كرد: ترك ها با ثبت شركت هاي بيشتر رقيب اصلي ما در عراق هستند كه ما هم بايد براي پشت سر گذاشتن آنها از شكل صادرات سنتي و حق العمل كاري خارج شويم. وي از مذاكرات جدي براي استقرار فروشگاه هاي زنجيره اي ايراني در عراق خبر داد و گفت: با فروشگاه هاي زنجيره اي اتكا و رفاه مذاكراتي داشته ايم و اگر بتوانيم اين فروشگاه ها را مستقر كنيم براي فروش كالاهاي ايراني در اين كشور گام بلندي را در عرصه كالاهاي مصرفي برداشته ايم زيرا وارد بازار خرده فروشي عراق خواهيم شد. وي افزود: فروشگاه هاي زنجيره اي ويترين محصولات ما هستند و مي توانند مسير ورود توليد كنندگان ايراني را به بازار عراق هموار سازند؛ در اين خصوص در جلساتي كه با فروشگاه هاي زنجيره اي رفاه داشته ايم اين شركت براي راه اندازي 20 فروشگاه در كشور عراق اعلام آمادگي كرده است.

تقدير از «پدر صنعت ايران»

گروه بنگاه ها : در مراسمي با حضور مسوولان شهرداري، نمايندگان تشكل ها و پيشكسوتان صنعت از محسن خليلي عراقي به عنوان پدر صنعت ايران تقدير شد. به گزارش روابط عمومي شركت بوتان، در اين مراسم كه با حضور پيروز حناچي شهردار تهران و بهروز فروتن پيشكسوت صنايع غذايي ايران برگزار شد، خليلي با اشاره به فعاليت هاي خود در تشكيل و گسترش صنعت در ايران و تاسيس تشكل ها، براي شهردار تهران آرزوي موفقيت كرد. حناچي در جريان اين ديدار، شخصيت هايي همچون مهندس خليلي را به واسطه ايفاي نقش موثر در حوزه كارآفريني و خلق ثروت، از سرمايه هاي اجتماعي كشور معرفي كرد. محسن خليلي عراقي پايه گذار صنعت گاز در ايران بوده و با همراهي پدر خود، شركت بوتان را در سال 1332 تاسيس كردند.

اصلاح ساختار سازمان بنادر در دستور كار

معاون برنامه ريزي وتوسعه منابع سازمان بنادر و دريانوردي از اصلاح ساختار اين سازمان پس از 19 سال خبر داد.

منصور آرامي درباره اصلاح ساختار بنادر كه در سال جاري عملياتي خواهد شد، گفت: مقدمات اين موضوع در سازمان بنادر و دريانوردي فراهم و پيشنهاد مربوطه به سازمان امور استخدامي ارسال شده است. به گزارش روابط عمومي اين سازمان، وي ادامه داد: بايد رايزني هاي مختلف در رابطه با اصلاح ساختار بنادر انجام شود تا پيشنهادهاي ارائه شده در اين خصوص به تصويب برسد و پس از آن ابلاغ شود تا شاهد بهبود وضعيت و رونق بنادر باشيم.  آرامي ادامه داد: ساختار سازماني با هدف تسريع ارائه خدمات به سرمايه گذاران و بخش هاي مختلف تغيير و اصلاح مي شود و ما را به اهداف توسعه اي بنادر نزديك مي كند. عضو هيات عامل سازمان بنادر و دريانوردي افزود: سازمان بنادر و دريانوردي درصدد تسهيل شرايط براي حضور بخش خصوصي در بنادر و فعاليت هاي بندري كشور است.  وي با بيان اينكه عملكرد فعلي سازمان بنادر و دريانوردي با توجه به قوانين و مقررات گذشته است، اظهار كرد: با تغيير ساختار، دستورالعمل ها و مجوزها تغيير خواهد كرد و به طور قطع در ساختار جديد، برون سپاري فعاليت ها و توجه به بخش خصوصي مدنظر قرار مي گيرد.

خبر بنگاه ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سياست علم و فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 41)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است