|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/2/25: خبر بنگاه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4608 25/2/98 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


خبر بنگاه هادلايل سختگيري بانك ها در پرداخت تسهيلات ازدواج
حميد اسلامي

گروه بنگاه ها : پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج از جمله سياست هاي حمايتي دولت و مجلس است كه آغاز آن به سال هاي نخست دهه 80 بازمي گردد. از سال 1387 پرداخت وام هاي يادشده در قالب سامانه متمركز تسهيلات قرض الحسنه ازدواج ساماندهي شده است. بررسي آمار وام هاي پرداختي نشان مي دهد در سال 1387 تعداد تسهيلات پرداختي به متقاضيان وام ازدواج يك هزار و 204 فقره و مبلغ پرداختي بيش از 27 ميليارد ريال بوده است. در اين سال مبلغ وام به هر يك از زوجين 20 ميليون ريال تعيين شده بود، اما تعداد دريافت كنندگان وام در سال 1397 به حدود يك ميليون نفر و مبلغ وام به بيش از 130 هزار ميليارد ريال رسيده است. ميزان تسهيلات قرض الحسنه ازدواج از سال 91 تا 94 بدون تغيير باقي ماند، اما در بودجه سال 95 اين مبلغ از 30 ميليون ريال سال 91 به 100 ميليون ريال افزايش يافت.

در سال 97 هم سقف پرداخت وام ازدواج از يكصد ميليون ريال به 150 ميليون ريال رسيد، اما نمايندگان مجلس در بودجه سال 98 به اين ميزان هم بسنده نكردند و وام ازدواج براي هر يك از زوجين به 300 ميليون ريال افزايش يافت. نمايندگان مجلس در بودجه سال جاري شرايط دريافت وام و بازپرداخت آن را هم تسهيل كردند. براساس بند الف تبصره 16 لايحه بودجه سال 98، بانك ها موظف شده اند اين ميزان وام را با اخذ يك ضامن معتبر و سفته و دوره بازپرداخت 5 ساله در اختيار متقاضيان قرار دهند. همچنين چنانچه زوجين از معرفي ضامن عاجز بودند، يارانه ماهانه آنها به عنوان ضمانت بازپرداخت وام پذيرفته شود. با همه تمهيدات انديشيده شده براي وام ازدواج در طول تمامي سال هاي گذشته، همواره نارضايتي از ميزان وام، مدت زمان انتظار دريافت آن و سختگيري بانك ها در پرداخت وام ازدواج، از سوي متقاضيان، نمايندگان مجلس و برخي از مسوولان دولتي به گوش رسيده است، اما به راستي مشكل در كجاست؟ چرا بانك ها در پرداخت وام ازدواج سختگيري مي كنند.

شايد سخنان مرتضي اكبري، مديرعامل بانك قرض الحسنه مهر ايران در اين خصوص راهگشا باشد. به گفته وي چنانچه نظام بانكي منابع قرض الحسنه مناسبي در اختيار داشته باشد از پرداخت وام استقبال هم مي كند، اما بايد پذيرفت كه منابع قرض الحسنه به شدت تحت تاثير شرايط اقتصادي قرار گرفته است و فشار زيادي را به بانك ها وارد مي كند. وي مي گويد: اين تسهيلات بايد از منابع قرض الحسنه پرداخت شود، اما مردم به سمت سپرده هايي كه سود پرداخت مي كنند تمايل يافته اند و اين رويه تامين منابع قرض الحسنه را به ويژه براي بانك هاي تخصصي قرض الحسنه سخت تر كرده است. آمارهاي بانك مركزي هم گفته هاي اين مقام مسوول را تاييد مي كند. اين آمارها حاكي است در سال هاي اخير سهم سپرده هاي قرض الحسنه پس انداز از كل سپرده ها از 25 درصد به تدريج كاهش يافته و طي چند سال اخير در حدود 10 درصد سپرده ها ثابت مانده است كه علت آن را مي توان در كاهش ارزش مداوم سپرده هاي بانكي در اثر تورم و تمايل مردم به سپرده گذاري در حساب هاي سرمايه گذاري مدت دار براي كسب سود جويا شد. يك علت ديگر كاهش سهم سپرده هاي قرض الحسنه پس انداز در نظام بانكي، رونق گرفتن صندوق هاي قرض الحسنه خانگي است.صندوق هاي محلي كه افرادي با نسبت هاي خانوادگي و آشنايي تشكيل داده اند و فارغ از مقررات دست و پاگير بانكي جمع اندوخته هاي اندك خود را به يكديگر وام مي دهند.

از ديگر علت هاي سختگيري بانك ها در پرداخت وام ازدواج ضريب نكول آن از سوي دريافت كنندگان اين تسهيلات است. طبعا وام ازدواج به جواناني تعلق مي گيرد كه يا بيكارند يا شغل ثابت با درآمد كافي ندارند. اين مشكل در نظام بانكي به ريسك اعتباري شهرت دارد به همين علت بانك ها كه تعهد بازپرداخت عندالمطالبه سپرده هاي بانكي را دارند براي تضمين بازپرداخت وام هاي يادشده ناچارند ضمانت هاي حتي فراتر از قانون را از متقاضيان درخواست كنند. اين موضوع سال هاست كه به معضل دريافت وام ازدواج منجر شده و صداي ناراضيان را از همه طرف بلند كرده است. در هر حال حمايت از زوج هاي جوان در شرايط اقتصادي كنوني امري ضروري و واجب به نظر مي رسد، اما از سوي ديگر تنگناي كمبود منابع و ريسك اعتباري بانك ها هم اجازه گشاده دستي به آنها را نمي دهد. برخي از نمايندگان مجلس هم به ويژه در سال هاي پاياني دوره نمايندگي براي كسب محبوبيت در بين راي دهندگان و نشستن دوباره بر صندلي هاي سبز مجلس بر سياست هاي حمايت از قشرهاي كم درآمد و جوانان اصرار مي ورزند. مقامات دولتي و مسوولان ديگر هم از اين قاعده مستثني نيستند. در واقع ذي نفعان اين سياست هاي حمايتي نه لزوما جوانان دم بخت و اقشار آسيب پذير كه معمولا مسوولاني هستند كه با جيب خالي بانك ها، پز شعارهاي حمايت از اقشار كم درآمد را مي دهند. در حالي كه در شرايط اقتصادي كنوني، وام هاي 10، 20 و 30 ميليوني به جوانان و پرداخت هاي انتقالي به اقشار آسيب پذير درد چنداني را از آنان درمان نمي كند و راهكارهاي پايدارتري را مي طلبد كه بايد آن را در رشد اقتصادي و ثبات اقتصاد كلان كشور جست وجو كرد.

پرداخت وام به 2589 بنگاه كوچك و متوسط از سوي بانك تجارت

گروه بنگاه ها : بانك تجارت در سال گذشته با پرداخت 23.572 ميليارد ريال تسهيلات به 2.589 بنگاه كوچك و متوسط در سطح كشور در راستاي حمايت از توليد داخلي و ايجاد اشتغال براي نيروي كار كشور گام برداشته است. به گزارش روابط عمومي بانك تجارت، قائم مقام مدير عامل اين بانك با اشاره به آمار تسهيلات پرداختي از سوي بانك تجارت براي حمايت از كالاي ايراني طي سال گذشته گفت: در سال 1397 بانك تجارت به 46.447 نفر از متقاضيان تسهيلات خريد خودرو پرداخت كرده كه مجموع تسهيلات پرداختي در اين بخش به بيش از 7.942 ميليارد ريال بالغ مي شود. حق وردي افزود: تسهيلات پرداخت شده علاوه بر ايجاد رونق در خودروسازي كشور زمينه اشتغال پايدار براي فعالان اين صنعت را نيز فراهم كرده است. همچنين در راستاي حمايت بيش از پيش از توليد داخلي و تشويق هموطنان به استفاده از كالاي ايراني، بانك تجارت در اين مدت بالغ بر 6.998 ميليارد ريال تسهيلات خريد كالا به 47.507 نفر پرداخت كرده است. وي در ادامه با بيان اينكه اقتصاد مقاومتي و حمايت از رونق توليد راهگشاي كشور براي عبور از تنگنا هاي اقتصادي است، يادآور شد: بانك تجارت با اتخاذ تدابير ويژه فعاليت هاي خود در سال جاري را در راستاي حمايت از رونق توليد سوق داده است.

خبر بنگاه ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4608 به تاريخ 25/2/98، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و پالايش
متن مطالب شماره 70، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است