|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/2/25: آغاز رسيدگي به اتهامات «محمدهادي رضوي» و 30 متهم ديگر پرونده بانك سرمايه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22213
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22186 25/2/98 > صفحه 10 (حوادث) > متن
 
      


آغاز رسيدگي به اتهامات «محمدهادي رضوي» و 30 متهم ديگر پرونده بانك سرمايهدادگاه رسيدگي به اتهامات محمدهادي رضوي و 30 متهم ديگر پرونده بانك سرمايه، ديروز در شعبه سوم دادگاه ويژه رسيدگي به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادي به رياست قاضي مسعودي مقام برگزار شد.به گزارش ميزان، در ابتداي اين دادگاه قاضي مسعودي مقام اعلام كرد: در رابطه با پرونده اتهامي بانك سرمايه در رابطه با سه تن از مديران به نام هاي بخشايش، توسلي و كاظمي راي صادر شده و راي حسين هدايتي نيز صادر شده و در چند روز آينده اعلام مي شود.

در ادامه نماينده دادستان گفت: بانك سرمايه به عنوان ششمين بانك خصوصي ايران با مجوز بانك مركزي فعاليت خود را آغاز كرد. صندوق ذخيره فرهنگيان و گروه ريخته گران دو سرمايه دار عمده اين بانك هستند كه دو گروه مزبور خسارات جبران ناپذيري را به بانك و سپرده گذاران تحميل نموده اند و در برخي موارد مديراني از سوي دو گروه مزبور انتخاب شدند كه توسط بانك مركزي رد صلاحيت شده اند كه سبب ارائه تسهيلات به افراد خاص شده است.

قهرماني افزود: يكي از دريافت كنندگان تسهيلات از بانك سرمايه سيد محمد هادي رضوي است كه موفق شده از طريق شركت هاي آينده سازان و ره پويان كوثر 60 و 20 ميليارد تومان به نام شركت هاي فوق و بدون توديع وثيقه تسهيلات دريافت كند و از طريق شركت شايگان تجارت آتيه با سه فقره ضمانت نامه، 27 ميليارد و 500 ميليون تومان بدون اعتبارسنجي و توديع وثيقه دريافت كند و اقدام به خريد گوشت و مرغ از شركت پشتيباني دام استان تهران كرده و سپس در بازار به فروش رسانده و بانك مذكور را با چالش جدي مواجه كرده است.

تباني براي ارزش گذاري 4 برابري ملك متهم

وي ادامه داد: همچنين سيد محمد هادي رضوي اقدام به خريد چندين ملك در نقاط مرغوب تهران كرده است كه ملك موسوم به صبا را در خيابان اندرزگو به مبلغ 19 ميليارد تومان خريداري كرده است و در اسفندماه سال 94 قصد داشته تا از طريق گران نمايي بدهي خود را به بانك سرمايه تسويه كند و در اين خصوص از شخصي به نام محسن پارسائيان كمك مي خواهد و كارشناسان فوق پيرو تباني به ميزان بيش از 4 برابر ارزش واقعي ملك را ارزيابي مي كند، در حاليكه چند ماه پيش از ارزيابي از قبال تسهيلات بانك سرمايه اين ملك را خريداري كرده بود و براي خوش خدمتي محسن پارسائيان، 300 ميليون تومان پاداش به وي پرداخت كرده است.

نماينده دادستان گفت: متهم سيد هادي رضوي 120 ميليارد تومان به بانك سرمايه بدهكار بوده و از طريق گران نمايي ملك مذكور به مبلغ 125 ميليارد تومان، از بانك سرمايه پنج ميليارد تومان طلبكار شده و چندين چك بابت طلب خود از بانك سرمايه دريافت و به شهرداري ارائه كرده است.

قهرماني افزود: متهم از مجراي پرداخت رشوه به مديران بانك سرمايه بدون توديع وثيقه در حدود 107 ميليارد تومان را در سال 91 تا 94 از شبكه بانكي خارج و صرف سفر هاي خارجي، خودرو هاي لوكس و ملك كرده است، همچنين 80 ميليارد تومان را دريافت و در محل غيرصرف كرده است كه اتهام خيانت در امانت متوجه وي است.

وي در ادامه به تشريح مشخصات و عناوين اتهامي متهمان پرداخت و گفت: متهم سيد محمد هادي رضوي متهم به مشاركت در اخلال عمده در نظام اقتصادي كشور از طريق تحصيل مال از طريق نامشروع به مبلغ 107 ميليارد و 500 ميليون تومان است و آزاد با قرار وثيقه مي باشد و اتهامات ديگري دارد كه در دادگاه صالح رسيدگي خواهد شد.نماينده دادستان ادامه داد: متهم «احسان دلاويز» آزاد با توديع وثيقه، متهم به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادي كشور از طريق معاونت در تحصيل مال از طريق نامشروع به مبلغ 107 ميليارد و 500 ميليون تومان و تحصيل مال از طريق نامشروع به مبلغ 2 ميليارد تومان است.

دفاعيات متهم

در ادامه متهم سيدهادي رضوي با حضور در جايگاه به دفاع از خود پرداخت.

رضوي گفت: بيش از 10 مورد ادعا در كيفرخواست من وجود دارد كه به همه جواب داده ام، مثلا مي گويند فقط با دادن چك و سفته وام گرفته ايم يا مي گويند براي اعطاي تسهيلات اعتبار سنجي نشده است. دليلش اين است كه من اعتبار داشته ام و خوش پرداخت بوده ام.

وي در رابطه با ارتباطش با دلاويز گفت: مگر مي شود كه من آويزان كسي شوم كه از من پايين تر است، مگر نمي گويند كه من مركز رانت بوده ام پس چرا من به او آويزان شوم.

متهم رضوي با اشاره به موضوع پول هاي كثيف در سينما اظهار داشت: نزديك به 8 ميليارد تومان در سريال شهرزاد سرمايه گذاري انجام شده و اصلا پشيمان نيستم، اما آقاي امامي هنوز به ما بدهكار است و هنوز اصل پول را برنگردانده، در اين خصوص شكايت كردم.

متهم افزود: ظاهرا خيلي دوست دارند بگويند محمد هادي رضوي داماد شريعتمداري (وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي) است، من كه داماد نتانياهو نيستم، از دادگاه مي خواهم فارغ از داماد فلاني بودن پرونده من بررسي شود.در ادامه نماينده دادستان در جايگاه حاضر شد و خطاب به سيد محمد هادي رضوي گفت: شما مي گوييد از بانك مركزي استعلام داريد به من بگوييد شما چطور از بانك استعلام مي گيريد؟ همچنين بگوييد بانك مركزي چگونه وظيفه دارد استعلامات را پاسخ دهد.

قهرماني گفت: قد و اندازه آقاي رضوي وام ازدواج بوده است و بيش از اين صلاحيت نداشت. 

در پايان دادگاه قاضي مسعودي مقام اعلام كرد: جلسه بعدي دوشنبه هفته آينده برگزار خواهد شد.

گفتني است، در اين دادگاه علاوه بر متهمان رضوي و دلاويز قرار است به اتهامات 29 نفر ديگر از متهمان رسيدگي شود.به گفته نماينده دادستان، در پرونده هاي اين 29 نفر 21 كيفرخواست مربوط به اركان اعتباري و مديران شعب و 8 كيفرخواست مربوط به اعضاي هيئت مديره بانك سرمايه است.    

هدايتي تاكنون بدهي خود را تسويه نكرده است

همچنين در حاشيه اين دادگاه قاضي مسعودي مقام در جمع خبرنگاران درخصوص آخرين وضعيت پرونده حسين هدايتي گفت: حكم اين پرونده صادر شده و در مرحله تايپ است و تا دو سه روز آينده حكم از طريق سخنگوي قوه قضائيه اعلام خواهم شد. وي در پاسخ به اينكه هدايتي مدعي شده كه بدهي خود را تا پيش از صدور حكم تسويه مي كند آيا اقدامي در اين زمينه داشته اند يا خير، گفت: خير، تاكنون اقدامي انجام نشده است. 

آغاز رسيدگي به اتهامات «محمدهادي رضوي» و 30 متهم ديگر پرونده بانك سرمايه


 روزنامه كيهان، شماره 22186 به تاريخ 25/2/98، صفحه 10 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم خبري
متن مطالب شماره 28، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است