|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/2/25: جوابيه آموزش و پرورش به يك گزارش و پاسخ كيهان
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22209
يك شنبه 26 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22186 25/2/98 > صفحه 10 (حوادث) > متن
 
      


جوابيه آموزش و پرورش به يك گزارش و پاسخ كيهانپس از انتشار مطلبي در كيهان با عنوان «سند 2030؛ از ادعاي توقف كامل، تا بايد متوقف شود»، وزارت آموزش و پرورش با ارسال جوابيه اي توضيحاتي درباره اين گزارش ارائه كرده است.

در جوابيه آموزش و پرورش آمده است: «1.وزارت آموزش و پرورش از ابتداي دولت تدبير و اميد تمام اقداماتش را بر مبناي سند تحول بنيادين تنظيم و اجرايي كرده است و تاكنون نيز هيچ سند ديگري را مبناي عمل خود قرار نداده و اين موضوع بارها از زبان مقامات عالي كشور و نيز شخص وزير محترم بيان شده است.

2. بعضا گزارش هايي از سوي برخي مراكز كشور در خصوص اجراي سند 2030 در برخي مدارس در رسانه ها منتشر مي شود، وزارت آموزش و پرورش با درك حساسيت اين موضوع هيئت 3 نفره اي را در ستاد وزارتخانه مامور بررسي و احصاي گزارش هاي دريافتي و پيگيري آن تعيين كرده است؛ كه در نتيجه بررسي و تاييد برخي ادعاها، با افراد مسئول برخورد شده است. البته بايد به اين موضوع اشاره كرد كه حساسيت بر روي سند 2030 تنها به دليل محتواي آن نيست زيرا در برخي موارد تشابه محتوايي آن با سند تحول بنيادين، حمل بر اجراي سند 2030 را به اذهان متبادر مي سازد، ولي هدف اصلي علت مخالفت با آن كه در بيانات اخير مقام معظم رهبري در ديدار با معلمان كشور (ارديبهشت ماه 98) هم به آن اشاره شده؛ «تغيير هويت اسلامي» و «تغيير سبك زندگي دانش آموزان» مي باشد و به همين دليل است كه وزارت آموزش و پرورش اجازه اجراي سند 2030 را به هيچ بخش يا نهاد زير مجموعه آموزش و پرورش نداده و نمي دهد.

3. در خصوص برگزاري دوره هاي مهارت زندگي بايد گفت كه روح سند تحول بنيادين بر دو گزاره «برقراري عدالت آموزشي در بين همه دانش آموزان» و «مهارت آموزي» كه هر دو مطابق با ارزش هاي تعليم و تربيت اسلامي استوار مي باشد، متاسفانه برخي به اشتباه اجراي اين دو گزاره مهم در سند تحول بنيادين را مصداق اجراي سند 2030 مي دانند. به همين علت، آموزش و پرورش نبايد اقدامات اساسي خود را كه برگرفته شده از ارزش ها و تعاليم ديني خود است؛ متوقف يا تعطيل كند و با انگ اجراي سند 2030، اقدامات خود را در حوزه تعليم و تربيت به انزوا بكشاند.»

كيهان: مطلب مذكور در كيهان در پي اظهار نظر وزير آموزش و پرورش مبني بر اينكه « سند 2030 در آموزش و پرورش كاملا بايد متوقف شود چه به نام سند باشد و چه بخواهد منويات آن را بدون نام بردن از سند اجرا كند» به اين موضوع پرداخته بود كه مگر جناب وزير و ساير مسئولان مربوطه بارها اعلام نكرده بودند كه اجراي سند 2030 در آموزش و پرورش به طور كامل متوقف شده است پس چرا دوباره اعلام مي دارند « سند 2030 كاملا بايد متوقف شود»؟ در واقع معني ديگر اين گفته آقاي بطحائي اين است كه ممكن است منويات سند 2030 بدون تابلو و هياهو در مدارس به اجرا درآمده باشد يا در حال اجرا باشد.

در جوابيه ارسالي به اين نكته اشاره شده است كه «هيئت 3 نفره اي در آموزش و پرورش مامور رسيدگي و بررسي شكايات ارسالي درباره موارد اجراي سند 2030 در مدارس شده اند و حتي تاكنون با تاييد برخي موارد ادعايي ارجاع شده با افراد مسئول برخورد شده است»، در اين باره بايد گفت كه اولا  دوستان، خود تاييد مي كنند كه مواردي از اين نگراني ها درست بوده است، ثانيا نظارت بر هزاران مدرسه كشور با سه نفر و  نشستن به انتظار اينكه آيا شكايتي ارجاع مي شود يا خير، نمي تواند حق وظيفه نظارتي بر  مدارس به عنوان پرورش دهنده مهمترين و ارزشمندترين سرمايه هاي اين كشور و امانت گران بهاي خانواده ها را ادا كند.

ضعف نظارتي بر مدارس در موارد ديگر نيز مشهود بوده است از جمله پرونده سال گذشته مورد ضد اخلاقي در مدرسه غرب تهران كه حتي با دستور رسيدگي از سوي رهبر انقلاب نيز همراه شد و موارد ديگر كه نشان مي دهد اين روش نظارت راه به جايي نمي برد و  بايد نظارت، قبل از وقوع مشكل و پيشگيرانه باشد.

گفته شده است كه برخي از اعتراضات به علت تشابه موارد سند 2030 و سند تحول به ويژه در مواردي همچون مهارت آموزي است. درباره اين ادعا نيز بايد گفت چرا درباره عناوين مهارت آموزي كه مورد اعتراض قرار مي گيرد شفاف سازي نمي شود تا خانواده هاي نگران از ارائه برخي آموزش ها و برنامه ها بتوانند هم در جريان موارد مشابه قرار بگيرند و هم بدانند برنامه رسمي آموزش و پرورش براي تربيت فرزندان آنها از جنبه هاي مختلف چيست. ضمن اينكه در سايه ابهام و عدم شفافيت اين احتمال وجود دارد برخي از موارد سند 2030 به اسم تشابه با سند تحول وارد مدارس شود. همان طور كه وزير محترم بيان كردند «سند 2030 در آموزش و پرورش كاملا بايد متوقف شود چه به نام سند باشد و چه بخواهد منويات آن را بدون نام بردن از سند اجرا كند» اين نگراني وجود دارد برخي منويات سند 2030 بدون تابلو و به نام چيزهاي ديگر و شايد موجه به خورد فرزندان اين سرزمين داده شود.

با وجود اينكه وزير محترم از يك سو همچنان كليپ هاي منتشر شده درباره رقص و آواز در مدارس را ساختگي و مشكوك مي داند و از سوي ديگر خبر از لغو ابلاغ برخي از مسئولان مربوطه در اين زمينه مي دهد، اين سوال بايد پاسخ داده شود كه آيا برگزاري رقص و همخواني ترانه هاي زشت و مستهجن هم جزء موارد مشابه مهارت آموزي سند تحول و سند 2030 است، يا پخش انيميشن نامناسب پيشگيري از تعرض جنسي براي دانش آموزان در شيراز و دخالت افراد غير مسئول و خارج از مدرسه در امور مهم و كليدي تربيتي مدارس از جمله فعاليت گسترده گروه هايي خاص و مسئله دار تحت پوشش برخي سازمان هاي مردم نهاد در مدارس برخي شهرها كه دوستان، خود بهتر مي دانند هم جزء سند تحول است يا سند 2030؟

تاكيد مسئولان آموزش و پرورش بر برائت از سند 2030 قابل تقديراست اما تذكرات مكرر رهبر انقلاب به مسئولان آموزش و پرورش و موضع گيري ايشان درباره سند 2030 و انتقاد از كندي اجراي سند تحول، گوياي اين است كه مسئولان محترم وزارتخانه آموزش و پرورش بايد بيش از گذشته متوجه مسئوليت خطير خود باشند.

همان طور كه وزير محترم آموزش و پرورش در روزهاي اخير به درستي اعلام كردند دشمن به دنبال تغيير هويت ايراني اسلامي ما است، پس ايشان پاسخ دهند كه آيا جايي مناسب تر و طمع انگيزتر از مدارس براي دشمن مي تواند باشد؟ 

جوابيه آموزش و پرورش به يك گزارش و پاسخ كيهان


 روزنامه كيهان، شماره 22186 به تاريخ 25/2/98، صفحه 10 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش رياضي
متن مطالب شماره 132، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است