|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/2/17: دولت در حال پوشش تقاضا است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4386
سه شنبه 21 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4360 17/2/98 > صفحه 10 (اقتصاد) > متن
 
      


گزارش 
دولت در حال پوشش تقاضا است
مروري بر قيمت كالاهاي اساسي در ماه مبارك رمضان


گروه اقتصادي: دولت به منظور مديريت عرضه و كنترل قيمت در بازار كالا ها و اقلام خوراكي همزمان با فرا رسيدن ماه مبارك رمضان اقدامات و برنامه هاي متعددي انديشه شده است. با اين وجود اين بازار ها تحت تاثير شاخص هاي كلان اقتصادي با نوساناتي همراه بوده اند. به طور سنتي به ويژه در نيمه نخست ماه رمضان ميزان تقاضا بيشتر مي شود و همين فشار كنترل قيمت ها كه متاثر از مشكلات اقتصادي مانند نرخ ارز، افزايش قيمت نهاده ها، محدوديت در واردات برخي از كالا ها و... بوده است را سخت تر مي كند. با اين وجود به نظر مي رسد دولت توانسته تمام تقاضاي موجود در بازار را پوشش دهد.

شكر و شيريني

قائم مقام مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران روز گذشته با اشاره به حمل 20 هزار تن شكر به استان هاي سراسر كشور مي گويد: شكر مزبور با قيمت سه هزار و 400 تومان در اختيار مردم قرار مي گيرد و هيچ گونه محدوديتي در اين زمينه وجود ندارد. حسن حنان با اشاره به حمل 20 هزار تن شكر به استان هاي سراسر كشور اعلام مي كند شكر مزبور در نمايشگاه هاي عرضه مستقيم كالا، فروشگاه هاي زنجيره اي، غرف ميادين شهرداري و همين طور از طريق برخي صنوف منتخب ستاد تنظيم بازار استاني با قيمت سه هزار و 400 تومان در اختيار مردم قرار مي گيرد و هيچ گونه محدوديتي در اين زمينه وجود ندارد. حنان همچنين ضمن اشاره به ورود 150 هزار تن شكر توليد داخل (واحدهاي نيشكري جنوب كشور) به بازار، مي گويد: جدا از اين 150 تا 200 هزار تن شكر از محل واردات بخش خصوصي طي هفته آينده وارد بازار مي شود.

با اين وجود اين شركت در ارديبهشت ماه جاري 200 هزارتن شكر به بازار تزريق خواهد كرد بنابراين هيچ مشكلي به لحاظ تامين و عرضه شكر در كشور وجود ندارد. حنان مي گويد شركت بازرگاني دولتي از ابتداي هفته جاري اعلام كرده كه بدون هيچ گونه محدوديتي در سه بخش صنعت، صنوف و خانوار پيش فاكتور صادر و شكر تحويل مي دهد.او همچنين با اشاره به اينكه توزيع شكر تا ايجاد ثبات در بازار ادامه دارد، ادامه مي دهد: طبق دستور وزير جهاد كشاورزي شركت بازرگاني دولتي بايد ماهانه 200 هزار تن شكر وارد بازار كند.

قيمت زولبيا و باميه

سازمان حمايت روز گذشته قيمت هر كيلوگرم زولبيا و باميه براي ماه رمضان امسال بر اساس درجه بندي كيفي در شهر تهران را 18 تا 20 هزار تومان تعيين كرد و مقرر شده روغن و شكر مورد نياز قنادان به نرخ مصوب در اختيار آنها قرار گيرد. با اين حال علي بهره مند رييس اتحاديه قنادان تهران مي گويد قيمت پيشنهادي اتحاديه قنادان براي هر كيلوگرم زولبيا و باميه بر اساس هزينه هاي توليد براي ماه رمضان امسال 25 هزار تومان به سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليد كنندگان اعلام شد اما اين سازمان با قيمت 20 هزار توماني موافقت كرد. او ادامه مي دهد: با توجه به اينكه اين قيمت 20 هزار توماني زولبيا و باميه مورد قبول ما نبود، تعيين نرخ نهايي اين محصول تا به امروز به طول كشيد و سازمان حمايت امروز بطور رسمي اين نرخ را ابلاغ كرد و ما نيز اين نرخ را براي اجرا به واحد هاي صنفي خود اعلام مي كنيم. براي جبران بخشي از افزايش هزينه هاي توليد مقرر شد كه روغن و شكر به نرخ مصوب در اختيار قنادي ها قرار گيرد به همين منظور حواله اين محصولات به اعضا داده شده است اما به دليل نبود حلب كارخانه هاي روغن هنوز نمي توانند روغن مورد نياز ما را تحويل دهند.

توزيع 1300 تن برنج

رييس اتحاديه كشوري فروشگاه هاي زنجيره اي از توزيع كالاهاي اساسي ويژه ماه رمضان با نرخ مصوب خبر داده است. بر اين اساس تناژ تخصيص يافته صرفا براي شهر تهران از سوي ستاد تنظيم بازار براي توزيع در فروشگاه هاي زنجيره اي شكر به ميزان 1000تن و برنج 1300 تن است. به گزارش روابط عمومي اتحاديه كشوري فروشگاه هاي زنجيره اي، اميرخسروفخريان در اين خصوص مي گويد: بر اساس مصوبه كارگروه ستاد تنظيم بازارقرار است كالاهاي اساسي از جمله شكر، برنج، روغن مصرف خانوار، خرما، گوشت منجمد گوساله، مرغ منجمد و مرغ گرم در اين ايام در فروشگاه هاي زنجيره اي عضو اين اتحاديه عرضه شود. او با بيان اينكه ما همچون گذشته در اجراي هماهنگ سياست هاي دولت در ساماندهي و ايجاد آرامش و ثبات در بازار به خصوص ايام رمضان گام برمي داريم، مي گويد: تناژ تخصيص يافته صرفا براي شهر تهران از سوي ستاد تنظيم بازار براي توزيع در فروشگاه هاي زنجيره اي شكر به ميزان 1000تن و برنج 1300 تن است كه تاكنون فرآينده جذب اين دو قلم كالا شروع شده است. رييس اتحاديه كشوري فروشگاه هاي زنجيره اي در ادامه اظهار داشت: قيمت گذاري براساس مصوبه ستاد تنظيم بازار خواهد بود. فخريان در ادامه با اشاره به اعمال تخفيفات ويژه در كالاهاي اساسي براي تقويت توان خريد و بهبود سبد كالاي مصرف كنندگان در ايام ماه رمضان گفت: كالاهاي اساسي با تخفيفاتي بين 5 تا 15 درصد در فروشگاه هاي عضو اين اتحاديه در سراسر كشور عرضه مي شود ضمن اينكه جشنواره هاي متنوع زيادي در اين ايام در نظر گرفته شده است. او همچنين اعلام كرد ساعات كاري فروشگاه هاي زنجير ه اي مطابق با ادوار گذشته است.

اعلام قيمت عمده فروشي 52 ميوه و صيفي

قيمت عمده فروشي 52 ميوه و صيفي اعلام شد كه در ميان آنها لوبيا سبز 13 هزار توماني گران ترين سبزي و كاهو و هندوانه ارزان ترين محصولي هستند كه در ميدان مركزي ميوه و تربار تهران به فروش مي رسد. در ميان ميوه ها و صيفي جات، هر كيلوگرم هندوانه با هزار و500 تومان ارزان ترين و توت فرنگي كرج با قيمت 24 هزار تومان گران ترين هستند؛ در ميان سبزي نيز انواع كاهو با قيمت هزار تومان ارزان ترين و لوبيا سبز، كلم قرمز و كلم بروكلي با ترتيب با 12 هزار و 500 تومان، 13 هزار تومان و 12 هزار تومان گران ترين هستند. قيمت هر كيلوگرم پياز نيز در بخش عمده فروشي كاهش يافته است و به قيمت 3 هزار و 500 تومان تا 5 هزار تومان به فروش مي رسد، قيمت سبزي جور نيز 2 تا 3 هزار و 500 تومان و سبزي خوردن 2 هزار و 500 تا 4هزار تومان است. قيمت عمده فروشي گوجه اما 3 هزار و 500تومان تا 6 هزار تومان است، سيب زميني كهنه 2 هزار تومان تا 3 هزار و 500 تومان و سيب زميني تازه 3 هزار و 500 تومان تا 5 هزار تومان قيمت گذاري شده است.

اطلاع از گرانفروشي

رييس اتاق اصناف تهران با اشاره به اينكه هيچ يك از اصناف حق ندارند، اقلام مورد نياز مردم در ماه رمضان را با قيمتي بالاتر از قيمت هاي مصوب بفروشند از مردم خواست تا هرگونه شكايت و گرانفروشي را به سامانه 124 اطلاع دهند. قاسم نوده فراهاني درخصوص جلسه اخير با برخي اصناف براي تدارك پاسخ به نيازهاي مردم در ماه مبارك رمضان مي گويد: ما با اصنافي كه در ماه مبارك رمضان ارتباط بيشتري با نيازمندي هاي مردم همچون بنكداران، سوپرماركت ها، خواربارفروش ها، فروشندگان مرغ و ماهي و... جلسه اي داشتيم تا بتوانيم كالاهاي مورد نياز در اين ماه را بهتر از گذشته در اختيار مردم قرار دهيم. بر اساس گفته هاي نوده فراهاني در اين جلسه تصميم بر آن شد تا اصناف مرتبط، اقدام به توزيع اقلام اساسي و كالاهاي مورد نياز مردم در اين ماه در قالب فروش فوق العاده كنند و از اصناف و اتحاديه ها درخواست شده درصدي از سودشان كم كنند تا اقشار ضعيف تر هم بتوانند اقلام مورد نياز خود در ماه مبارك رمضان را تامين كنند.

فراهاني با تاكيد بر ضرورت مبارزه با هرگونه گرانفروشي از سوي اصناف و اتحاديه ها، مي گويد در كشور يك موضوع، موضوع گراني كالا است و يك موضوع هم گران فروشي؛ در اين ميان وظيفه ما به عنوان اتاق اصناف مقابله با هرگونه گرانفروشي است و قطعا ما با هرگونه گرانفروشي برخورد خواهيم كرد؛ مثلا در فروش مرغ، مردم اين اطمينان را داشته باشند اگر مرغ حتي 500 تومان بيش از قيمت مصوب فروخته شود، ما با خاطيان برخورد مي كنيم.

دولت در حال پوشش تقاضا است


 روزنامه اعتماد، شماره 4360 به تاريخ 17/2/98، صفحه 10 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جاده
متن مطالب شماره 98، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است