|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/2/17: از اين شرايط هم عبور مي كنيم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4360 17/2/98 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


بهداشت 
از اين شرايط هم عبور مي كنيم
رييس كل جديد نظام پزشكي در پاسخ به « اعتماد» شرايط امروز كشور را دشوارتر از سال 90 ارزيابي كرد


گروه اجتماعي: شرايط دشوار اقتصادي و نابساماني هاي بازار ارز به دليل تحميل تحريم هاي امريكا بر ايران و همچنين سخت تر شدن امكان مراودات مالي بين المللي براي واردكنندگان و صادركنندگان، نظام سلامت را نيز به اشكال مختلف تحت تاثير قرار داده است. در حالي كه بخش عمده اي از اقلام مورد نياز شبكه بهداشت و درمان وارداتي است، از نيمه دوم سال گذشته و به دنبال بازگشت دوباره تحريم ها عليه ايران توسط امريكا، همكاران خارجي نظام سلامت، از ترس تهديدهاي امريكا درباره عواقب تداوم روابط تجاري با ايران، پا از ميدان همكاري عقب كشيده و دست تجار ايراني را خالي گذاشته اند. از سوي ديگر، با شدت يافتن تحريم ها، امكان فروش نفت ايران در بازارهاي جهاني تا حد قابل توجهي كاهش يافته و خريداران نفت ايران هم، كاهش قابل توجه مراوده با ايران را برگزيده اند. به دنبال اين اتفاقات و طي 8 ماه گذشته، بخش خصوصي سلامت كه بايد با نقدينگي مستقل از حمايت دولت كار كند، بيشترين آسيب و فشارهاي اقتصادي را همزمان با رشد 4 برابري نرخ تورم عمومي متحمل شده و آنچه مي توان به عنوان نتيجه مشهود تشديد فشارهاي جهاني بر ايران در حوزه سلامت به خصوص بخش خصوصي درمان برشمرد؛ گراني غيرقابل كنترل بهاي كليه اقلام وارداتي به دليل افزايش قيمت دلار، كاهش نقدينگي بخش خصوصي درمان براي خريد اقلام مورد نياز، ناتواني بخش خصوصي درمان از تامين هزينه هاي جاري به دليل تورم حوزه سلامت، اجبار مديران بخش خصوصي درمان به تعديل نيروي خدماتي و اداري براي كاهش هرچه بيشتر هزينه ها... اگر سال گذشته و در همين ايام، اما و اگرهايي درباره بهبود شرايط اقتصادي بخش درمان خصوصي مطرح بود، امروز فشار مشكلات اقتصادي براي اين بخش كه بار 20 درصدي خدمات بستري و 80 درصدي خدمات سرپايي درمان را بر دوش مي كشد، قابل كتمان نيست. رييس كل سازمان نظام پزشكي هم درباره آن هشدار مي دهد و از راهكارهاي موجود و احتمالي براي پيشگيري صددرصدي از كاهش كيفيت خدمات سلامت در بخش خصوصي صحبت مي كند. ديروز محمدرضا ظفرقندي، از چهره هاي شاخص جبهه اصلاحات كه پس از استعفاي ايرج فاضل از رياست كل بزرگ ترين و قديمي ترين نهاد مدني كشور در آذرماه سال گذشته، با راي بهمن ماه مجمع عمومي نظام پزشكي به عنوان رييس جديد اين سازمان صنفي انتخاب شد، در پاسخ به «اعتماد» درباره تاثير تحريم ها، تاثير كاهش فروش نفت و كاهش منابع مالي دولت بر پيكره نظام سلامت و كيفيت خدمات بهداشت و درمان توضيح داد.

تحريم ها، درآمدهاي دولت را به شكل جدي كاهش داده و مي تواند وضعيت مالي بيمه هاي پايه و تكميلي را به خطر بيندازد چون اين بنگاه ها، متكي به حق بيمه مشتريان خود هستند اما مهم اينكه بيمه هاي تكميلي، با مراكز درماني بخش خصوصي طرف قرارداد هستند. آيا ممكن است شاهد كاهش ارايه خدمات به دليل كاهش مراجعات به مراكز درماني بخش خصوصي باشيم چون حدود 80 درصد خدمات بستري در بخش دولتي ارايه مي شود و دولت موظف است بخش دولتي را به هر نحو از بابت تجهيزات و دارو تامين كند ولي بخش خصوصي بايد روي پاي خودش بايستد و همين تجهيزاتي كه به سختي تامين مي شود را با هزينه و سرمايه خودش بخرد.

اينكه بگوييم تحريم ها در بعد بيمه يا ارايه خدمت اثر ندارد، حرف صحيحي نيست و بايد واقع گرا باشيم. واقعيت اين است كه در بخش خصوصي و حتي در بخش دولتي، بسياري از تجهيزات و نيازهاي روزمره و مصرفي وابسته مسائل ارزي است. 5 سال قبل، يك دستگاه آنژيوگرافي براي بيمارستان سينا تهيه كرديم كه امروز قيمت اين دستگاه حدود 4 برابر گران شده. تعرفه هاي تشخيصي درماني مصوب دولت، حداقل هايي براي بازسازي يا نوسازي تجهيزات بيمارستاني و عبور از اين شرايط است چنانكه براي بخش هتلينگ بيمارستان هاي خصوصي 25 درصد و براي بعد فني هم 25 درصد تعرفه در نظر گرفته اند اما حتي با حداقل ها هم براي عبور از اين وضعيت، دچار مشكلاتي هستيم.

نگاه شما به وضعيت ارايه خدمات سلامت طي چند ماه آينده و نيمه دوم امسال چيست، چون تمام هدف گذاري وزارت بهداشت درباره تامين دارو و تجهيزات، مربوط به نيمه اول سال است. آيا در نيمه دوم امسال، ارايه خدمات سلامت به دليل شدت يافتن تحريم ها با مشكل مواجه خواهد شد؟

شرايط ارايه خدمات سلامت در 6 ماه دوم سال، تابعي از شرايط عمومي كشور است و همان طور كه نمي توانيم براي 6 ماه آينده، شرايط عمومي كشور را پيش بيني كنيم، در مورد آينده خدمات سلامت هم نمي توانيم پيش بيني هاي صريح و دقيقي داشته باشيم اما اطلاع موثق دارم كه هر هفته در وزارت بهداشت جلساتي با نمايندگان بانك مركزي و بيمه ها و گمركات و قوه قضاييه در قالب ستاد تدابير ويژه و براي رسيدگي به نحوه تامين دارو و تجهيزات پزشكي برگزار مي شود و راهكارهاي خوبي هم پيدا شده و وزير بهداشت هم به آنها اشاره داشته اما همه اين راهكارها قابل طرح نيست.

آيا شرايط امروز در مقايسه با سال 90 كه گرفتار تحريم هاي امريكا و محدوديت تامين اقلام پزشكي بوديم، بدتر شده و آيا فكر مي كنيد اين بار هم اين شرايط قابل عبور است؟

شرايط امروز، قطعا از شرايطي كه قبلا تجربه كرديم يا حتي نسبت به تجربه هاي تكراري و مشابه، سخت تر است اما نظر شخصي من اين است كه امكان عبور از اين شرايط با حداقل ها وجود دارد و با تمهيدات و همراهي هاي دولت امكان پذير است.

ظفرقندي در ادامه اين نشست خبري با تاكيد بر ضرورت پرهيز از تخريب جامعه پزشكي به دليل اهميت حفظ اعتماد عمومي به اين گروه مرجع گفت: «سازمان نظام پزشكي يكي از قديمي ترين و بزرگ ترين نهادهاي مدني و صنفي در كشور است و بيش از 270 هزار عضو دارد و داراي قانون مدوني است كه آخرين بار در سال 83 به تصويب مجمع تشخيص مصلحت نظام رسيد و از نكات مهم اين قانون، حمايت آيت الله هاشمي رفسنجاني و آقاي خاتمي- رييس جمهوري وقت- از عضويت اقليت هاي مذهبي در هيات مديره استان ها بود كه اتفاقا همين نكته، از ايرادات مورد نظر شوراي نگهبان بود. عميقا اعتقاد دارم كه حفظ اعتماد مردم نسبت به جامعه پزشكي يكي از ضرورت هاي نظام سلامت است و جلب اعتماد عمومي نسبت به فعالان اين حرفه مي تواند به ارتقاي سلامت و كاهش مشكلات اين حوزه كمك كند.» از جمله نكاتي كه در اين نشست خبري مورد اشاره ظفرقندي قرار گرفت، لزوم حمايت از سازمان هاي بيمه گر توسط دولت و تقويت منابع آنها و همچنين تسريع در تكميل پرونده الكترونيك سلامت همراه با صدور 100 هزار كارت نظام پزشكي هوشمند بود، چرا كه به زعم رييس كل نظام پزشكي، لازمه تكميل پرونده الكترونيك سلامت كه در واقع سابقه سلامت و بيماري هاي هر شهروند ايراني و در تمام مراكز درماني دولتي و خصوصي قابل مشاهده خواهد بود، امضاي الكترونيكي پزشك معالج است كه اين امضا بايد مستند سازي و در شبكه سلامت ثبت شود. ظفرقندي همچنين ضمن تاكيد بر لزوم همكاري مشترك جامعه پزشكي با متخصصان اقتصاد سلامت براي احصاي هزينه تمام شده و قيمت واقعي خدمات پزشكي، در توضيح احتمال بازنگري تعرفه هاي درمان سال 98 گفت: «تعرفه خدمات درماني سال 98، پيش از پايان سال تصويب و ابلاغ شد كه اين اتفاق در چند سال گذشته به تاخيرهاي 3 و 4 ماهه دچار شده بود . حالا هم آنچه به عنوان تعرفه خدمات درماني ابلاغ شده، قانون است اگرچه مطرح نشدن اين تعرفه در شوراي عالي بيمه مورد گلايه ماست علاوه بر آنكه نيازمند بازنگري است، اما بازنگري تعرفه هاي پزشكي به شرايط اقتصادي دولت بازمي گردد. ما در اين زمينه نامه اي براي شوراي عالي بيمه نوشتيم و درخواست بازنگري هم مورد توجه قرار گرفت و قرار شد در اين زمينه جلسه اي داشته باشيم. البته قطعا دولت هم مشكل دارد و ما متوجه اين مشكلات هستيم، اما چون در اين حوزه متولي هستيم، نمي خواهيم كيفيت كاهش يابد.»

از اين شرايط هم عبور مي كنيم


 روزنامه اعتماد، شماره 4360 به تاريخ 17/2/98، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بازخورد
متن مطالب شماره 7، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است