|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/2/17: شبكه سراسري دانشگاهيان
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3446
دو شنبه 20 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3421 17/2/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
شبكه سراسري دانشگاهيان


نويسنده: سيدمصطفي هاشمي طبا

چندي پيش گروهي از دانشجويان دانشكده فني دانشگاه تهران در ملاقاتي اظهار كردند گروهي براي فعاليت در زمينه محيط زيست تشكيل داده اند و به نوعي نظرخواهي مي كردند. از اهدافشان سوال كردم و پاسخشان را چندان دقيق و مبتكرانه نيافتم. گفتم شما يك دانشكده در يك دانشگاه هستيد، در سراسر ايران -به لطف دانشگاه آزاد اسلامي و گسترش ساير دانشگاه ها- تعداد زيادي دانشكده شبيه دانشكده شما ايجاد شده است؛ شبيه از نظر دانشكده بودن و نه از نظر رشته تحصيلي. مناسب بود اگر اين ايده، يعني ايده حفاظت از محيط زيست را به ديگر دانشكده ها تعميم داده و مانند يك شبكه سراسري فعاليت مفيد خود را گسترده مي كرديد.به خاطر دارم روزي به مرحوم حجت الاسلام والمسلمين فلسفي گفتم شبكه روحانيت كشور كه حتي در خانه هاي مردم رفت وآمد دارند، شبكه اي است كه مي تواند در تربيت قاطبه مردم تاثير گذار باشد و با اتخاذ دستورالعمل تربيتي رودررو به اصلاح تربيت مردم همت گمارند. اين شبكه و شبكه دانشگاهي كه از آن ياد كردم، موضوع مباركي است كه نمي توان به سادگي از آن گذشت. خوشبختانه در شماره شنبه 14 ارديبهشت «شرق»، يادداشتي از آقاي نعمت الله فاضلي، انسان شناس، درج شده بود كه خبر از ايجاد يك گروه اجتماعي به نام «استادان دانشگاه» مي داد و در اين موضوع توضيحات ذي قيمتي را ارائه كرده بود. اگر اين شبكه يعني شبكه «استادان دانشگاه» مانند بسياري از شبكه هاي ديگر به درددل هاي شخصي، حرف هاي صنفي يا گله هاي معيشتي، 

ردوبدل كردن عكس، خاطره و لطيفه و انتقادهايي كه دائما در كشور در جريان است، بپردازد، صدالبته نه تنها كاري در شان استاد دانشگاه نكرده اند بلكه ارزش هاي استادي و معلمي را زير پا گذاشته اند. گاه انسان ها در حالي كه شان خود را بالاتر از همه مي دانند، در عمل به عناصري روزمره خواه و دانه چين تبديل مي شوند.طرح موضوع شبكه «استادان دانشگاه» بهانه اي است براي اين تذكر كه دانشگاهيان ايران يك بار به صورتي جدي نقش خود را بازآفريني كنند و به رسالت خود كه گسترش عملي علم در جامعه است، جامه عمل بپوشانند. بارها مشاهده شده است كه يك مدرس دانشگاه قيافه مظلومانه اي به خود مي گيرد و مي گويد من يك معلم ساده هستم! گو اينكه در خيال، خود را در شمار مردان برتر مي انگارد. نه آن تواضع ساختگي مفيد است و نه فراموش كردن نقش اجتماعي يك استاد دانشگاه. اگر آن طوركه آقاي فاضلي نوشته است «استادبودن نه يك شغل بلكه يك هويت است» در وجود دانشگاهيان حك شود، اين شبكه سراسري و وسيع دانشگاهي مي تواند تاثيرگذار درجه نخست و والاي اجتماعي در ايران باشد؛ مشروط بر آنكه نه صنفي باشد و نه سياسي.

مي گويند فلاسفه جهان را تفسير مي كنند -كه ماركس مي گويد بايد تغيير دهند- و سياست مداران جهان را در سلطه مي گيرند اما آنها كه دنيا را تغيير داده اند، عالمان و مهندسان هستند. استادان و دانشگاهيان در زمره عالمان هستند اما عالماني كه مصداق بيان سعدي «عالم بي عمل درخت بي ثمر» است؛ هرچند صدالبته آموزش نسل جوان خود عملي بسيار والا است اما نقش هويتي استادان به اين امر واحد بازنمي گردد. مي خواهم با دستاويز قراردادن همان مسئله محيط زيست كه ذكر شد، نقبي به توانايي هاي شبكه استادان يا دانشگاهيان زده باشم. اگر دانشگاهيان به هويت خود معتقد باشند و به طور كامل بخواهند زكات علم خود را به ملت تقديم كنند، بايد در موضوعاتي كه مناسب به ايران و مردم ايران است، همدست و داستان باشند.

تصور كنيد دانشگاهيان ما در شهرهاي كوچك و بزرگ در سراسر كشور چون نقده، عجبشير، چابهار، ايذه، اليگودرز، بيرجند، تربت جام، اروميه، مراغه، جهرم، دزفول، لار، خنج، آباده، خميني شهر، اصفهان، اهواز، مشهد، تبريز، شيراز، كازرون و صدها شهر ديگر در موضوعي همفكر و هم داستان شوند، آيا در صحنه اجتماعي نمي توانند تاثير تعيين كننده خود را به كار گيرند؟

البته در ميان دانشگاهيان در مسائل علمي و به ويژه اجتماعي، اختلاف نظر هايي هم ديده مي شود و اين اختلاف گاه كار را سخت مي كند؛ اما همان هويت استادي، اگر رعايت شود، نوعي وحدت به بار مي آورد. هرچند معروف است كه علما حسود هستند. اگر اين امر طبيعي يعني اختلاف برداشت و نظريه در نظر گرفته شود و احترام متقابل حفظ شود، مي توان به امر نسبتا واحدي دست يافت و شبكه دانشگاهي در اقناع مردم و روشنگري، راهنمايي مسئولان و ارائه راه حل هاي اجتماعي كمك فكري كرده و از پس آن در محدوده جغرافيايي خود به تبيين مسائل براي مسئولان و مردم كمك كنند. براي مثال شبكه دانشگاهي با تخصص كشاورزي مي تواند كشاورزي كشور را دگرگون و بهينه و كاستي هاي موجود را اصلاح كند و ارتقا دهد.

شبكه دانشگاهي مانند قطاري است كه اگر ابتداي آن حركت كند، آخرين چرخ آخرين واگن نيز در همان لحظه حركت خواهد كرد و البته اين به شرطي است كه اولا خارج از نيازهاي مادي استادان و مسائل صنفي شكل گيرد و ثانيا به جاي پرداخت به مسائل سياسي و حاكميتي صرفا در جهت اصلاح مسائل اقتصادي و اجتماعي جامعه عمل كند. در اين صورت است كه ماهيت و هويت استادي در جهت اصلاح مسائل كشور شبكه اي موثر و مفيد تشكيل خواهد داد و الا آنچه باقي مي ماند، حاكي از دگرگون شدن هويت استادي از امري جامع و نافع به امري شخصي و غيرموثر خواهد بود.

شبكه سراسري دانشگاهيان


 روزنامه شرق، شماره 3421 به تاريخ 17/2/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از " سيدمصطفي هاشمي طبا"

  سوق دادن نقدينگي به توليد
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 15/6/97
مشاهده متن    
  چشم انتظار رفع چالش ها
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  براي آينده نونهالان
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 29/5/97
مشاهده متن    
  كدام تدبير؟
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 23/5/97
مشاهده متن    
  به دنبال كدام دشمن؟
سيدمصطفي هاشمي طبا، شرق 16/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نساجي و پوشاك
متن مطالب شماره 299 (پياپي 415)، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است