|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/2/17: جريان سازي براي مقابله با تحريم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3444
شنبه 18 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3421 17/2/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
جريان سازي براي مقابله با تحريم


نويسنده: دكتر فريدون مجلسي

آمريكا با تشديد روزافزون تحريم عليه ايران مي خواهد نشان دهد در برخورد با ايران جدي است؛ اتفاقي كه تيم ترامپ- نتانياهو از بيش از چهار سال پيش براي آن دورخيز كرده اند. آنان با فضاسازي اسرائيل و اعلام تهديد شدن از سوي ايران، بهانه سازي در پيش گرفته اند و در اين بخش تصور مي كنند همراهي اروپا، روسيه و چين را هم در شوراي امنيت دارند. چند سال قبل وقتي تهديدهاي احمدي نژاد با به رخ كشيدن توانمندي هاي هسته اي تشديد شد، مدعي شدند منظور ايران ساختن سلاح هسته اي و تهديد هاي منطقه اي است؛ موضوعي كه منجر به صدور شش قطع نامه تحريم كذايي و الزام آور بين المللي شد. ايران براي خنثي سازي اين فضا، به حضور جدي در مذاكره بين المللي و امضاي برجام و اثبات حسن نيت و تمايل نداشتن به ساخت بمب هسته اي پرداخت. رفتار ستيزه گران در آمريكا و اسرائيل و برخي اقدامات ناهماهنگ در ايران، از همان آغاز برجام را به چالش كشيدند؛ چالشي كه با توجه به مواضع متقابل دو طرف، هنوز هم ادامه دارد. متحدان عرب منطقه اي اتحاد اسرائيل و آمريكا دلايل متفاوتي دارند. اينان كه از اسرائيل اهانت ديده و شكست خورده و دم فروبسته اند، هرگز درباره اسرائيل احساسات صميمانه اي ندارند. اينان در 70 سال گذشته در بخش مهمي از هزينه هاي جنگي با اسرائيل و در التهاب و تشويشي كه مانع سرمايه گذاري و توسعه اقتصادي و اجتماعي در كشورهاي شان مي شد، سهيم و شريك بوده اند. اكنون كه عربستان، كويت، امارات و قطر طعم پول و امكانات حاصل از آن را چشيده اند، ديگر به قايق تفريحي و هواپيماي شخصي و ويلاهاي اروپايي دلخوش نيستند، به دنبال توسعه اقتصادي و كسب حيثيت بين المللي از طريق اروپايي سازي جوامع خود هستند. براي اين كار هزينه كردن بيشتر براي شكست دادن اسرائيل را كنار گذاشته و با بهره مندي از گسترش ايران هراسي از طريق لابي هاي مقتدر و بهره گيري از برخي اشتباهات داخلي ايران، كوشيده اند مسئله قديمي عرب-اسرائيل را به مسئله ايران-اسرائيل تبديل كنند و ضمن تنها گذاشتن ايران عليه آن جبهه بگيرند. آمريكا از اين وضع راضي است؛ زيرا بازاري براي فروش ده ها ميليارد دلار اسلحه يافته است كه اگر كار به استفاده از آنها نيز بكشد، ويرانه اي در خاورميانه بر جا خواهد گذاشت كه خيال شان را از بابت بازار بزرگ تري براي بازسازي منطقه راحت خواهد كرد؛ اما در بين اين تحولات خطراتي نيز نهفته است كه موجب نگراني آنهاست. اول اينكه اگر اين كشورها با توسعه اقتصادي و صنعتي و علمي به مرحله قدرت واقعي متكي به خود برسند، ديگر چه نيازي به سرسپردگي خواهند داشت؟ و دوم اينكه چه اطميناني مي توان داشت كه اين دولت ها كه فاصله طبقاتي و فرهنگي فزاينده اي با مردم اغلب قبيله اي پيدا مي كنند، با توجه به مهاجرت هاي گسترده از روستا و قبيله به شهرها، روزي سهمي متناسب با اكثريت خود نخواهند و بر حاكمان نشورند؟ در هر دو حال تكليف سلاح ها و امكاناتي كه در اختيارشان قرار گرفته است، چه خواهد شد و در چنان روزي عليه چه كسي به كار خواهد رفت؟ اروپاييان نيز در اين نگراني شريك بوده و طرفدار نوعي اعتدال بوده كه اوضاع را آنچنان دوقطبي نكنند كه خصومت هاي حاصل از تحريم اروپا را نيز قرباني تفرعن آمريكايي كند؛ به همين دليل تحريم هاي آمريكا را سلاحي نمي دانند كه قرارگرفتن در پناه آن به سودشان باشد.

اروپا ثروت خود را مديون توسعه صنعتي و صدور محصولات برتر خود است. آيا اين محصولات بايد به آمريكا و ژاپن صادر شود؟ چين، هند و برزيل (چپ باشد يا راست) و تركيه، مالزي، تايوان و كره جنوبي كه خودشان غول هاي رقيب هستند، روسيه هم بالقوه رقيب صنعتي مهمي است. مي ماند كشورهاي ديگري كه يا اندوخته هاي بانكي شان در خطر بلوكه شدن هاي سياسي آمريكا و اروپاست يا صادرات و واردات شان در خطر تحريم هاي زورمدارانه آمريكاست. روسيه هم از تحريم هاي غربي بر سر مسائل كريمه و اوكراين ناراضي است. اگر قرار باشد تركيه كالاهاي شناخته شده خود را به بازار ايران در همسايگي صادر نكند، چه كسي زيانش را جبران خواهد كرد؟ اگر تركيه از خريد نفت و گاز كم هزينه و ساير مواد اوليه پتروشيمي ايران محروم شود، چه كسي زيان هاي تركيه را كه توليداتش را با هزينه كمتر رقابت پذير مي كند، جبران خواهد كرد؟ اين است كه اروپا با استناد به پايبندي ايران به شرايط برجام با تشديد متعصبانه تحريم ها از سوي آمريكا و شعار به صفر رساندن صادرات نفت ايران مخالفت مي كند؛ هرچند هنوز نتوانسته اند صندوق اروپايي مبادله با ايران را هم وارد فاز عملياتي كنند.

آمريكا در تهديدهاي خود در به صفر رساندن صادرات نفت ايران، شايد ايران را با كشورهاي ديگر عضو اوپك مقايسه مي كند و شايد غافل است از اينكه مصرف روزانه انرژي ايران (از نفت و گاز) بيش از معادل چهار ميليون بشكه نفت خام است كه از كل توليد برخي از كشورهاي عضو اوپك بيشتر است. شايد اين نكته براي سياست گذاران ايران شوك بيدار كننده اي باشد كه با چنين مزيت برجسته اي در مقايسه با رقبايي مانند تركيه، پاكستان و كره جنوبي-كه مصارف داخلي شان را هم بايد وارد كنند- چرا درآمدهاي خود را به عرصه هاي پر مخاطره ببرند كه برخي نارضايتي هاي داخلي و توطئه بين المللي را در پي دارد؟ مي گويند از هزينه هاي توليد نفت شيل آمريكا كاسته شده و مي تواند جايگزين نفت ايران و رقباي ديگر شود، گذشته از تبليغات شايع در بازار نفت، بايد گفت كه به هر حال هزينه نوع حفاري و داغ كردن شن هاي نفتي نمي تواند از هزينه انرژي گرم كردن آن كمتر باشد و ضمنا تخفيف در فروش غيرمتعارف نفت در وسط دريا، مي تواند در بهاي پايه نفت اثرگذار باشد. چين در حال حاضر در حال مذاكره با آمريكا براي بهبود شرايطي است كه بر اثر افزايش تعرفه هاي آمريكا به صادرات آن كشور به آمريكا آسيب رسانده است. با خصوصياتي كه از ديدگاه سوداگرانه چين سراغ داريم، بعيد نيست بخواهند با بازي با مهره ايران، نظر لطف آمريكا را به خود جلب كنند؛ اما مبادلات ايران و چين كه در حدود يك دهم مبادلات آن كشور با آمريكاست، رقم كمي نيست كه براي چين قابل گذشت باشد. منظور اين نيست كه ايران از تحريم آسيب نمي بيند؛ و منظور تشويق كساني نيست كه اين روزها با تشويق ايران به خروج از ان پي تي يا برجام، دقيقا به اهداف ستيزه جويانه آمريكا كمك مي كنند؛ بلكه بايد مشوق شرايطي بود كه شرايط التهاب و مخاطره را كه مانع اصلي توسعه اقتصادي در كشور است، از ميان بردارد.


*تحليلگر روابط بين المللجريان سازي براي مقابله با تحريم


 روزنامه شرق، شماره 3421 به تاريخ 17/2/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از "دكتر فريدون مجلسي"

  شكم سير، فرصتي براي تخيل وتفكر
دكتر فريدون مجلسي، شرق 18/3/98
مشاهده متن    
  در باب اهميت سفر «آبه»
دكتر فريدون مجلسي، شرق 13/3/98
مشاهده متن    
  چرا صلح بهتر است؟
دكتر فريدون مجلسي، شرق 8/3/98
مشاهده متن    
  فردوسي در موزه ايران
دكتر فريدون مجلسي، اعتماد 2/3/98
مشاهده متن    
  ايران؛ با نفت يا بدون نفت؟
دكتر فريدون مجلسي، شرق 29/2/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش رياضي
متن مطالب شماره 132، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است