|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/2/17: قطع عرضه گوشت تنظيم بازاري در فروشگاه ها
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3459
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3421 17/2/98 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


قطع عرضه گوشت تنظيم بازاري در فروشگاه ها
در گفت وگو با مديرعامل شهروند مطرح شد


شهروند يكي از فروشگاه هاي زنجيره اي مهم در توزيع كالاهاي تنظيم بازاري است. اين مجموعه توزيع بخشي از اين اقلام را بر عهده دارد اما مسعود سريع القلم، مديرعامل فروشگاه زنجيره اي شهروند در گفت وگو با «شرق» اعلام مي كند كه از 17 فروردين شركت پشتيباني امور دام توزيع گوشت تنظيم بازاري را در فروشگاه هاي زنجيره اي متوقف كرده است. آن طور كه سريع القلم عنوان مي كند، با توجه به تفاوت قيمت گوشت تنظيم بازاري با محصول توليد داخل، مردم انتظار دارند كه بار ديگر توزيع گوشت خريداري شده با دلار چهارهزارو 200 توماني از سر گرفته شود. در ادامه مشروح سخنان مديرعامل شهروند درباره نحوه عملكرد اين شركت زنجيره اي را مي خوانيد.

 شهروند يكي از عوامل توزيع محصولات تنظيم بازاري مثل گوشت قرمز و مرغ است. سهم اين مجموعه از توزيع محصولات تنظيم بازاري چقدر است؟

شهروند به عنوان يكي از بازوهاي اجرائي تنظيم بازار در تهران است. اگر شرايط ملتهبي در بازار باشد، هم وزارت صمت و هم دستگاه هاي ذي ربط از شهروند به عنوان مجموعه اي كه مي تواند توزيع را به نحو درست انجام دهد، استفاده مي كنند. ما مدت ها بود كه گوشت تنظيم بازار را عرضه مي كرديم و تا 17 فروردين امسال گوشت تنظيم بازار گوسفندي داشتيم كه قيمت آن تقريبا حدود 45 هزار تومان بود. از آن تاريخ به بعد گوشت تنظيم بازار عرضه نمي شود ولي مكانيسم آن موجود است. يعني پشتيباني امور دام اعلام كرده است كه حواله مي دهد. هر سازمان و ارگاني مي تواند با ارائه مداركي براي نيروهاي خود در ماه يك نوبت چهار كيلويي گوشت تنظيم بازاري دريافت كند. توزيع تخم مرغ تنظيم بازاري در شهروند بستگي به شرايط بازار و افزايش قيمت اين محصول دارد. در حال حاضر قيمت تخم مرغ متعادل شده است. ازآنجاكه گوشت قرمز را واردكننده ها با ارز نيمايي مي آورند و قيمتش نسبت به گوشت تنظيم بازار با ارز چهارهزارو 200 توماني تقريبا دوبرابر شده است، مردم انتظار دارند كه توزيع گوشت تنظيم بازاري دوباره راه بيفتد و بتوانند گوشت تنظيم بازاري خريداري كنند؛ زيرا قيمت گوشت توليد داخل، مقداري بالاست. در حال حاضر گوشت تنظيم بازاري در هيچ جا توزيع نمي شود.

 در يك مقطعي بازار خيلي دچار هيجان شد و تب خريد برخي اقلام كالايي در بين مردم شدت گرفت. اين هيجانات در سيستم توزيع شهروند چه تاثيري دارد؟

اين موضوع مربوط به حداقل هفت ماه پيش است. اواخر مرداد و شهريور و مهر در چند گروه كالايي التهاب رخ داد. گروه كالاهاي سلولزي مثل پوشك، نوار بهداشتي، دستمال كاغذي رول، رب گوجه فرنگي و كنسروها دچار اين هيجانات شدند. دوره اي توليد تن ماهي به دليل اينكه «ايزي اوپن» آن وارداتي بود، دچار مشكل شد. التهابي رخ داد كه با پوشك هم شروع شد. شهروند يك مجموعه 25ساله است. يك اعتماد عمومي نسبت به مجموعه هست. نزديك هزار شركت بزرگ با ما كار مي كنند و شريك تجاري و طرف قرارداد ما هستند. اين شركت ها شهروند را تنها نگذاشتند. ضمن اينكه به دليل نوع ساختاري كه داريم، هميشه حجمي از دپوي كالا را داريم. اين به معني احتكار نيست. يك فرمول كاملا علمي دارد. بر اساس دپوي كالايي كه داريم، كالاهاي اساسي را هميشه نگه مي داريم و اين ذخيره خيلي جاها به كمك ما آمده است. مثلا در بحران قبلي حجم زيادي تن ماهي خريديم كه قيمت آن پنج هزارو 800 تومان بود. هنوز داريم با همان قيمت به فروش مي رسانيم زيرا ريالي نمي توانيم جابه جا كنيم. تابع شرايط بازار به معناي سوداگري اصلا نيستيم و فقط براي ما حفظ منافع مردم، مجموعه و سازمان شهرداري تهران اهميت دارد. وجود ذخاير استراتژيك ما باعث مي شود كه ديرتر از همه افزايش قيمت دهيم. استراتژي ما اين است كه افزايش قيمت نداشته باشيم و تحمل سيستم خود را براي افزايش قيمت زياد كنيم. ما وقتي كه همه افزايش قيمت مي دهند و توليدكننده ديگر در توانش نيست، قيمت كالاهاي خود را افزايش مي دهيم.

 در آستانه ماه مبارك رمضان شهروند در توزيع سبد رمضان حضور دارد؟

فعلا وزارتخانه چيزي به ما ابلاغ نكرده است. ما چند مجموعه اصلي توزيع در تهران هستيم، اما هنوز چيزي درباره توزيع سبد رمضان به ما ابلاغ نشده است و فقط در حد خبر است. شركت بازرگاني دولتي به صورت متداول كار توزيع اقلام تنظيم بازاري را انجام مي دهد و اين مسئله خاص ماه رمضان نيست. روال اين است كه به صورت رسمي به ما اعلام مي كنند چقدر حواله روغن، برنج و... داريم. پول اقلام را به حساب خزانه مي‎ريزيم و كالاها را تحويل مي گيريم.

 شهروند فروشگاهي مجازي براي توزيع كالاهاي خود دارد؛ چرا استراتژي فروشگاه مجازي را در دستور كار خود قرار داديد؟

سامانه اي به عنوان سامانه فروش مجازي شركت شهروند به شماره 4884 راه اندازي شد. در كنار آن، دو كانال ديگر نيز براي فروش به صورت مجازي تعريف شد. ما فروش مجازي را در سه محور انجام مي دهيم؛ يك شيوه، فروش تلفني كه شيوه اي سنتي است، مدل ديگر اپليكيشني است كه افراد روي گوشي نصب مي كنند و 55 هزار مشتري دائم در تهران دارد و پرداخت بهاي اقلام خريداري شده نيز به دو روش پز و پرداخت از درگاه هاي الكترونيكي انجام مي شود و روش ديگر نيز خريد اينترنتي است كه از طريق سايت اقدام مي كنند. قبلا در مجموعه شهروند با يك شركت قراردادي داشتند كه اجناس خريداري شده از فروشگاه مجازي را توزيع كند. ناوگاني توزيع اقلام شهروند را انجام مي داد؛ اين ناوگان چون تعلق خاطري به ما نداشت، خيلي براي ما پرهزينه بود و آن سيستم تبعات زيادي داشت. در 14 ماه گذشته كه من به اين شركت آمدم، تصميم گرفتيم براي اين مجموعه ناوگاني طراحي كنيم؛ ناوگاني كه متعلق به خودش باشد. در اين راه با دو سد مواجه شديم؛ يكي اينكه شركت امكان سرمايه گذاري در اين حوزه را نداشت و ديگر اينكه نياز به جذب نيرو بود و ترجيح مي داديم نيرو به شركت اضافه نكنيم. شروع كرديم و با همه شركت هايي كه كار حمل ونقل با سيستم «اپ» انجام مي دهند، مذاكره كرديم. تقريبا به اين جمع بندي رسيديم كه هيچ كدام از اينها نمي توانند نظر ما را تامين كنند؛ زيرا ناوگان در اختيار نيستند؛ يك پلتفرم هستند و همه در قالب اين پلتفرم كار مي كنند. با شركتي مذاكره كرديم كه به نوعي در شهروند با ما همكار است و جزء تامين كننده هاي ماست. پذيرفتند كه براي ما ناوگان اختصاصي ايجاد كنند. همه شاخص ها را به آنها اعلام كرديم. گفتيم حتما از موتورهاي پاك ان^ك^~توري يا برقي بايد استفاده كنند كه آلايندگي هوا پايين باشد، لباس متحدالشكل داشته باشند. آموزش ببينند و در اختيار سيستم باشند. سرمايه گذاري انجام شد و درحال حاضر ما ناوگان داريم. درصدي از فروش را به اين شركت حمل ونقلي مي دهيم و با لاغركردن حاشيه سود خود، هزينه اي به مشتري تحميل نمي كنيم.

 چرا به ايجاد فروشگاه مجازي تاكيد داريد؟

فروشگاه مجازي به نفع مردم تهران است. مشتريان ما فقط اشخاص نيستند؛ بخش عمده سفارش هاي ما از سوي ارگان ها، سازمان ها و بيمارستان ها در تهران است. اين شيوه فروش، ميزان تردد را كاهش مي دهد و منجر به كاهش مصرف سوخت و ترافيك مي شود و به حفظ محيط زيست و كاهش آلودگي هواي تهران كه از سياست هاي شوراي شهر و شهرداري تهران است، كمك مي كند. اين كارها در دنيا در حال انجام بوده و نياز است چنين فروشگاه هايي توسعه يابند.

 شهروند در راستاي توزيع مديريت شده كالا و مقابله با احتكار چه كاري مي تواند انجام دهد؟

شهروند از شفاف ترين شركت هاي كشور است. فروشگاهي زنجيره اي است كه وظيفه دارد كالاي خوب با كيفيت و ترجيحا ايراني را به مشتريان عرضه كند تا با اين روش، واسطه ها حذف شوند. ما توليد را به مصرف وصل مي كنيم. فلسفه فروشگاه زنجيره اي اين است كه واسطه ها را حذف كنند. اگر بتوانيم اين فرايند را درست اجرائي كنيم، عملا احتكار و سوداگري حذف مي شود. مبارزه با احتكار نيز بر عهده سياست گذاري كلان اقتصادي كشور است كه ريل گذاري را به نحوي انجام دهند كه كسي احتكار نكند.

قطع عرضه گوشت تنظيم بازاري در فروشگاه ها


 روزنامه شرق، شماره 3421 به تاريخ 17/2/98، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات دامپزشكي
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است