|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/29: نردبامي به آسمان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5387 29/2/98 > صفحه 6 (رسانه: راديو و تلويزيون) > متن
 
      


نردبامي به آسمان
راديوسلامت و برنامه «تا آسمان» تلاش مي كنند روزه داري بانشاط را ترويج بدهند

نويسنده: رقيه بقايي

ويژه برنامه «تا آسمان» از روز اول ماه ضيافت الهي از راديو سلامت تقديم مخاطبان صداي دانش، نشاط و آرامش مي شود. اين ويژه برنامه شامل بخش هاي متنوع و شنيدني با محوريت قرآن و اخلاق است و حال و هوايي معنوي را به شنوندگانش هديه مي كند. «تا آسمان» روزهاي شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 و 10 دقيقه الي 21 و روزهاي پنجشنبه و جمعه از ساعت 18 الي 21 از موج اف.ام رديف 102 مگاهرتز روي آنتن مي رود.

پرداخت به اخلاق

 مسعود حسني، تهيه كننده اين ويژه برنامه است كه تهيه كنندگي برنامه هاي مختلف همچون «صبحانه» و «نماشم» و... را در كارنامه كاري خود دارد. او درباره چگونگي شكل گيري اين برنامه گفت: برنامه هاي ويژه ماه رمضان، بايد حال و هواي خاص خودش را داشته باشد و بدون شك بايد برنامه هايي در اين حوزه براي مردم تهيه شود كه در عين اين كه جنبه سرگرمي دارد و مردم از شنيدنش لذت مي برند، بخش هايي داشته باشد كه آنها را تحت تاثير قرار دهد و نكته اي را به آنها بياموزد.

وي پرداختن به اخلاق را از رويكردهاي مهم اين برنامه عنوان و بيان كرد: ما سعي كرديم بخش هاي متفاوتي با محوريت اخلاق در برنامه داشته باشيم. همان طور كه مي دانيد دين مبين اسلام، دين اخلاق است و پيامبر اكرم(ص)، دليل بعثتشان را مباحث اخلاقي مي دانند و هر چه كه ما به سمت اخلاق گرايي در جامعه پيش برويم بسياري از مشكلات هم حل خواهد شد؛ هدف و رويكرد ما در اين برنامه هم جز اين نبوده است.

حسني ادامه داد: موضوعات برنامه يا براساس مناسبت هاي روز يا براساس مناسبت هاي ماه رمضان انتخاب مي شود و اگر هم در تقويم مناسبت خاصي براي پرداختن نداشته باشيم به موضوعاتي كه بيشتر مردم با آن مواجه هستند، مي پردازيم. موضوعاتي كه همه ما در حوزه اخلاق مي شناسيم، اما در اين برنامه با نگاهي نو و متفاوت به آن پرداخته مي شود.

وي با بيان اين كه استقبال از برنامه تاكنون خوب بوده است و خدا را شاكرم كه مخاطبان آن را مي شنوند و از برنامه راضي هستند، درباره علت نامگذاري «تا آسمان» گفت: همه ما دنبال اين هستيم كه بنده خالص و پاك خداوند باشيم و تلاش مي كنيم براي اين كه به درجات بالاي معنويت برسيم و همه ما براي رسيدن به خالق هستي دست به دعا برمي داريم و رو به آسمان نگاه مي كنيم و به نوعي براي اين كه بنده مخلص خدا باشيم، بايد تا آسمان قدم هايي برداريم و دليل انتخاب نام برنامه هم، همين بود.

حسني در ادامه به برگزاري مسابقه قرآني در اين برنامه اشاره و بيان كرد: در اين برنامه، يك مسابقه داريم كه برگزاري همين مسابقه به افزايش مخاطبان برنامه كمك كرده است. هر شب با توجه به جزء قرآن كريم، سوالي مطرح مي شود و مخاطبان براي پاسخگويي به سوال بايد به قرآن مراجعه كنند كه ان شاءا... به واسطه اين مسابقه، قرآن كريم هم تلاوت مي كنند و اطلاعات قرآني شان افزايش پيدا مي كند.

وي در پايان به بخش هاي مختلف برنامه اشاره و بيان كرد: «برنامه بخش هاي مختلفي دارد كه شامل گزارش و نمايش مي شود. بخش «نمايش» با محوريت سبك زندگي ايراني اسلامي و سبك زندگي قرآني، «مستند كوتاه اخلاقي» كه در حوزه هاي متفاوت يك داستانك و اتفاقاتي را كه مردم به نوعي درگير آن هستند از زبان گويندگان متفاوت مي شنويم؛ بخش «من شادم چونكه» كه در اين بخش حجت الاسلام والمسلمين داوودي نژاد، كارشناس خانواده در مورد شادي هاي واقعي صحبت مي كند؛ در بخش «حقي كه به گردنم مي ماند» كه به طور ويژه به موضوع حق الناس پرداخته است. در بخش «روزه و سلامت» نكات بهداشتي در مورد روزه گرفتن مطرح مي شود. در بخش «پاسخگويي به سوالات شرعي» به سوالات مخاطبان پاسخ داده مي شود كه خوشبختانه مورد استقبال شنونده ها قرار گرفته است و در بخش «سي شب سي بيمارستان» هر شب به يكي از بيمارستان ها در گوشه و كنار ايران سر مي زنيم و لحظات افطار را در كنار كادر پزشكي و پرستاران سپري مي كنيم كه اين بخش هم بسيار جذاب است.

اجراي خاص در ماه ضيافت الهي

محمد مطلب، گوينده اين برنامه درباره نحوه گويندگي برنامه هاي ويژه گفت: يك گوينده راديو، وقتي پشت ميكروفن راديو مي نشيند بايد حتما بداند كه الان قرار است براي چه مخاطباني برنامه اجرا كند، چه شبكه اي، چه برنامه اي و براي چي؟ هدفش از اجراي آن برنامه چيست؟ چه كار بايد بكند تا مخاطبانش او را براي اجراي آن برنامه بپذيرند. وظيفه و ماموريتش چيست؟

المان ها براي محبوبيتش در اجرا و ميزان اثرپذيري اجرا و گويندگي اش را بداند و رعايت كند.

وي درخصوص شرايط موفقيت در اجرا افزود: بايد براي موفقيت در اجرا، از كليشه، شعار، حرف هاي تكراري و دروغ يا صحبت هاي طولاني دوري كرد. يك گوينده موفق كسي است كه وقتي روي آنتن راديو صحبت مي كند مخاطب تحت هيچ شرايطي حاضر نباشد شبكه اش را تغيير دهد و صرفابه جاي شنيدن صدايش، دقت كند و ببيند مجري چه چيزي مي گويد و از شنيدن صدا و حرف هاي گوينده لذت ببرد.

مطلب درباره اجرا در ويژه برنامه ماه رمضان نيز عنوان كرد: با توجه به فضاي افطار، گوينده، حتما در لحن و نوع اجرا يك شادي معنوي و متعادل با توجه به فصاي روحاني برنامه اش داشته باشد.

نردبامي به آسمان


 روزنامه جام جم، شماره 5387 به تاريخ 29/2/98، صفحه 6 (رسانه: راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    آثار ديگري از " رقيه بقايي"

  محروم كردن شلاقي نوجوان راه حل نيست / بازي هاي رايانه اي معضلي است كه با پايان تعطيلات تابستاني و فصل مدرسه بار ديگر خود را به رخ والدين مي كشد
رقيه بقايي، ايران 30/6/96
مشاهده متن    
  گزارشي از ويژه برنامه هاي انتخاباتي راديو سلامت / «از من تا ما» و بررسي نقش مشاركت در انتخابات بر سلامت
رقيه بقايي، جام جم 19/2/96
مشاهده متن    
  زندگي در يك قدمي بيماران لاعلاج / درمان سرطان و بيماري هاي حاد با پيوند سلول هاي بنيادي ممكن شده است
رقيه بقايي، ايران 10/6/95
مشاهده متن    
  كبودي هايي كه حواس جمع ما را مي طلبد / زندگي طبيعي بيماران هموفيلي در گرو آشنايي و حمايت آگاهانه خانواده ها
رقيه بقايي، ايران 7/5/95
مشاهده متن    
  نتايج آزمايش هاي خود را دور نيندازيد / تشخيص زودرس بيماري ها با انجام آزمايش هاي دوره اي
رقيه بقايي، ايران 30/1/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 9802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است