|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/29: بازي آمريكا با متحد قديمي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5437
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5387 29/2/98 > صفحه 8 (رسانه: دور دنيا) > متن
 
      


بازي آمريكا با متحد قديمي
لغو تجارت ترجيحي با تركيه از سوي آمريكا، نشان از اختلافات بيشتر بين اين 2 كشور دارد

نويسنده: رحيم محمدي

روابط تركيه و آمريكا به خصوص بعد از روي كار آمدن دونالد ترامپ كش و قوس هاي فراواني داشته است. هرچند طرفين نمي خواهند اختلافات خود را آفتابي كنند و به دليل اتحادهاي استراتژيك شان سعي مي كنند اين گونه اختلافات را كمرنگ جلوه دهند، اما هر از چندگاهي تصميم يا خبري اعلام مي شود كه نشان مي دهد شكاف بين دو متحد استراتژيك قديمي روز به روز بيشتر و بيشتر مي شود. امروزه اختلافات تركيه و آمريكا را طيف گسترده اي از مسائل در بر مي گيرد كه از فتح ا... گولن تا خريد موشك هاي اس- 400 تداوم پيدا مي كند. هدف آمريكا از اين فشارها چيست و آينده روابط دو كشور به كدام سو مي رود؟

روزجمعه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا در جديدترين اقدام خود عليه تركيه در بيانيه اي اعلام كرد تجارت ترجيحي با تركيه را لغو مي كند. وي گفت: من تصميم گرفتم بر اساس سطح توسعه اقتصادي تركيه، وضعيت اين كشور به عنوان يك كشور در حال توسعه دريافت كننده از 17 مي (ديروز) متوقف شود. توافقي كه به تركيه اجازه مي داد تا در برخي حوزه ها بدون پرداخت تعرفه گمركي به بازار آمريكا دسترسي پيدا كند. اين اقدام نشان داد آمريكا همچنان در ارتباط با تركيه راهبرد تحريم و فشار اقتصادي را دنبال مي كند. سياستي كه پيش از اين نيز واشنگتن استفاده كرده بود و نتيجه جدال اقتصادي آمريكا با تركيه خود را در التهابات بورس و افت ارزش واحد پول ملي اين كشور نشان داد. چنان كه در مرداد سال گذشته ارزش لير در برابر دلار 20 درصد افت كرد. آمريكا همچنين تعرفه واردات فولاد و آلومينيوم از تركيه را دو برابر كرده است. ناظران مي گويند پيام آتشين رئيس جمهور آمريكا به تركيه و تهديد اقتصادي اين كشور را مي توان متاثر از تحريكات چهره هاي تندرو كابينه ترامپ به ويژه مايك پمپئو، وزير خارجه و بولتون دانست.

 اختلاف اس 400

يكي از موارد مهم اختلاف بين دو كشور را مساله خريد موشك هاي اس 400 تشكيل مي دهد. هرچند در خبرها آمده بود كه آمريكا به تركيه پيشنهاد داده خريد موشك هاي ياد شده را براي چند ماه ديگر به تعويق بيندازد، اما برخي مقامات تركيه مي گويند به محض حاضر شدن اين موشك ها وارد خاك تركيه خواهند شد. براي مثال چاوش اوغلو، وزير خارجه تركيه روز جمعه گذشته گفت هر زمان روسيه آماده تحويل سامانه اس 400 باشد، آنكارا هم آمادگي دارد كه اين سامانه را از مسكو تحويل بگيرد. وي اين سخن را در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبني بر اين كه آيا نخستين مرحله تحويل در ماه جولاي صورت خواهد گرفت، گفت. همزمان فخرالدين آلتون، مدير ارتباطات رياست جمهوري تركيه گزارش روزنامه بيلد آلمان درباره اين كه تركيه از خريد سامانه موشكي اس400 صرف نظر كرده است، را رد كرد. آمريكا معتقد است چنين اقدامي در چارچوب ساختار دفاعي غرب همخواني ندارد و تهديد براي جنگنده هاي اف-35 خواهد بود. تركيه قصد دارد اين نوع از جنگنده را از آمريكا خريداري كند. هراس آمريكا و ساير كشورهاي عضو ناتو اين است كه ره گيري جت هاي اف 35 در رادارهاي سيستم دفاع موشكي اس400 وارد شده و توانايي اين جنگ افزار در مقابله با روسيه را كاهش دهد. تركيه پس از اين كه در خريد سامانه دفاع موشكي از آمريكا ناكام ماند، در سال 2017 تصميم گرفت از روسيه سامانه اس400 خريداري كند. روسيه مي گويد روند تحويل سامانه دفاع موشكي به تركيه را از تيرماه آغاز خواهد كرد.

 ساير اختلافات

دامنه جدال ديپلماتيك و سياسي اقتصادي تركيه و آمريكا به اينها محدود نمي شود. حمايت آمريكا از گروه هاي مسلح كرد  در سوريه از ديگر اختلافات جدي طرفين است. پس از آغاز بحران سوريه كشورهاي آمريكا و تركيه هريك تلاش كردند با دميدن در آتش اين بحران، از اين جنگ خانمان سوز سهمي برده باشند. هرچند كه نگاه تركيه بيشتر امنيتي و نگاه آمريكا بيشتر سلطه گرايانه بود. تلاش تركيه براي منكوب كردن يگان هاي مدافع خلق كه آنكارا آنها را تروريستي مي خواند، سبب شده تا دو طرف با اختلافاتي جدي مواجه شوند. پاسخ منفي آمريكا به درخواست استرداد گولن كه دولت تركيه او را اصلي ترين متهم هدايت كودتا 2016 (كودتا عليه اردوغان در سال 1395) مي خواند، يكي ديگر از موارد اختلاف دو كشور است كه همچنان لاينحل باقي مانده است. ديگر مساله، دستگيري يك بازرگان ايراني - تركيه اي در آمريكا به اتهام نقض قوانين تحريمي عليه ايران بود كه در جريان محاكمه رضا ضراب سخن از نقش اردوغان در دور زدن تحريم هاي آمريكايي به ميان آمد. دستگيري يك كشيش آمريكايي در تركيه در تابستان گذشته يك بار ديگر اختلاف دو كشور را به اوج رساند و سرانجام به دنبال آزادي او كمي از تنش ها كاسته شد. همه اينها شاهد آن است كه طي دوسال گذشته روابط تركيه و آمريكا پيوسته متشنج بوده و روز به روز نيز اين تنش ها روبه فزوني گذاشته است.

 بازنگري استراتژيك

قدير اوستون، استاد دانشگاه و مسوول هماهنگي مركز پژوهش هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي ستا در شهر واشنگتن، طي سخناني در پنل «روابط تركيه - آمريكا؛ بازنگري در اتحاد استراتژيك» در آنكارا مي گويد: رويكرد آمريكا نسبت به تركيه پيوسته در حال تغيير است. به گزارش خبرگزاري آناتولي وي در ادامه مي افزايد: مناسبات تركيه و ايالات متحده آمريكا از سال 2000 تاكنون دچار تحولات اساسي شده است. امروزه روابط ميان تركيه و آمريكا دچار سردرگمي شده و نيازمند تعريف مجدد است. قليچ بورا، پژوهشگر مركز پژوهش هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي ستا هم در اين پنل گفته است: مشكلات در همكاري استراتژيك بين آمريكا و تركيه وجود دارد. اين كشور استراتژي مشخصي ندارد. مشكلات اصلي بين تركيه و آمريكا ناشي از فقدان سياستي مشخص از طرف آمريكاست.

 نقش صهيونيست ها

در اين ميان برخي تحليلگران از نقش صهيونيست ها در ترغيب آمريكا به فشار عليه تركيه سخن مي گويند و مدعي اند، آنكارا در فرآيند همكاري با روسيه و ايران در سوريه و همچنين پرونده كردها و نيز قتل جمال خاشقچي، روزنامه نگار سعودي خشم سعودي ها و صهيونيست ها را به وجود آورده است. آنكارا در جريان افشاي اطلاعات مربوط به دست داشتن هيات حاكمه عربستان به خصوص محمد بن سلمان، وليعهد سعودي در قتل خاشقچي خشم سعودي ها را هم به جان خريد. اين تحليلگران نوع بازي تركيه در پرونده خاشقچي را در راستاي استرداد گولن ارزيابي مي كنند و مي گويند اين بازي به نهايت نرسيد و در عوض اختلافات بين آنكارا و واشنگتن را عميق تر از پيش كرد . تركيه در برابر تحريم هاي يكجانبه آمريكا عليه جمهوري اسلامي ايران نيز علنا اعلام داشته از اين تحريم ها تبعيت نخواهد كرد. همه اينها موجب شده تا سياستمداران واشنگتن نگاهي خصمانه تر از گذشته نسبت به تركيه داشته باشند.

درنگ
خودزني به سبك ترامپ

روزجمعه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا در جديدترين اقدام خود عليه تركيه در بيانيه اي اعلام كرد تجارت ترجيحي با تركيه را لغو مي كند. اين توافق به تركيه اجازه مي داد در برخي حوزه ها بدون پرداخت تعرفه گمركي به بازار آمريكا دسترسي پيدا كند. در اين كاريكاتور نشان داده مي شود كه تصميمات ترامپ عليه تركيه بر ضد خود او خواهد بود.

بازي آمريكا با متحد قديمي


 روزنامه جام جم، شماره 5387 به تاريخ 29/2/98، صفحه 8 (رسانه: دور دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از " رحيم محمدي"

  آتش بصره كار مردم نيست / گزارش جام جم از پشت صحنه هاي فتنه سعودي - آمريكايي در عراق
رحيم محمدي، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  دست آمريكا پشت تصميم عبادي / انتقادها از تصميم مشكوك حيدر العبادي ادامه دارد
رحيم محمدي، جام جم 11/6/97
مشاهده متن    
  اعتراض يهوديان به «دولت يهود»
رحيم محمدي، جام جم 15/5/97
مشاهده متن    
  صهيونيست ها عليه سلبريتي ها / مقامات صهيونيستي مانع ورود يك مجري تلويزيوني به سرزمين هاي اشغالي شدند
رحيم محمدي، جام جم 13/5/97
مشاهده متن    
  سودايي كه به تاريخ پيوست / اسرائيلي ها هم معامله قرن را شكست خورده مي دانند
رحيم محمدي، جام جم 9/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Chronic Diseases Journal
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است