|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/29: آقاي رئيس رو در روي سينماگران جوان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5387 29/2/98 > صفحه 11 (فرهنگ: سينما) > متن
 
      


آقاي رئيس رو در روي سينماگران جوان
گزارش جام جم از نشست روز پنجشنبه رئيس و معاون سازمان سينمايي با جمعي از سينماگران

نويسنده: ساناز قنبري

 معلوم نيست چرا در ايران از انواع و اقسام راه ها مي كوشند سنگ هاي ريز و درشت پيش پاي فيلمسازان جوان بيندازند! و واقعا معلوم نيست ديرتر وارد شدن اين جوانان به سينماي حرفه اي درد چه كسي را دوا مي كند! در ادوار مختلف مديريت سينماي ايران همواره شاهد اين بوده ايم كه به جاي فراهم شدن فضايي براي بروز استعدادهاي خلاق از رشد آنها جلوگيري شده تا خداي ناكرده ساختار قديمي سينماي ايران دچار تغيير و تحول نشود! كه اين احتياط بيش از اندازه براي سينمايي كه روز به روز در حال نوآوري است، اسفبار است.

امنيت شغلي سينماگران، مقابله با انحصارطلبي در سينما، سرمايه هاي مشكوك و بادآورده اي كه موجب برهم زدن نظام توليد سينماي ايران مي شود، تلاش جهت حذف سينماي قابل تامل از اكران پرده سينماها، لزوم رسيدگي به وضعيت معيشتي و بيكاري سينماگران، سرعت بخشيدن به مراحل اداري فيلم ها در سازمان سينمايي، چرايي قانع كننده تفكيك جشنواره ملي فجر از جشنواره جهاني و هزار يك مشكل ديگر از جمله مشكلات سينما بوده و هست.

چندي پيش شوراي مركزي كانون كارگردانان سينماي ايران در پيامي به حسين انتظامي رئيس سازمان سينمايي، انتشار جدول بودجه هاي سال 98 را به فال نيك گرفت. در متن اين پيام آورده شد: «كانون كارگردانان سينماي ايران ضمن خوشامدگويي حضور حضرتعالي به عنوان رئيس سازمان سينمايي، انتشار جدول كلي برنامه و بودجه سال 1398 سازمان سينمايي به عنوان اولين گام مديريتي تان را به فال نيك گرفته و شايسته تقدير مي داند. اميد است روند شفاف سازي ها در تمام بخش هاي زير مجموعه سازمان ادامه يابد تا شاهد فضايي دور از سوءتفاهم و ابهام در سينماي ايران باشيم.»

شايد پيرو اين پيام بود كه پنجشنبه گذشته جلسه مشتركي ميان حسين انتظامي رئيس سازمان سينمايي، داروغه زاده معاون اداره نظارت و ارزشيابي و حدود 30 نفر از كارگردانان جوان سينما به همت كانون كارگردانان سينما برگزار شد كه طي آن حاضران به توافقات خوبي درباره وضعيت سينما، معضلات حوزه توليد و توزيع و نمايش، تهيه كنندگي در سينما، حضور تهيه كنندگان صوري و مشكلاتي كه براي كارگردانان ايجاد مي كنند، گرفتن پروانه ساخت، مشكلات دريافت پروانه نمايش و... رسيدند. جلسه اي كه البته كاملا در سكوت خبري برگزار شد.

در اين نشست كارگردان هايي چون فائزه عزيزخاني، نيما جاويدي، رضا درميشيان، روح ا... حجازي، مهدي رحماني، عباس اميني، محمود غفاري، دانش اقباشاوي، پدرام عليزاده، كاوه صباغ زاده، سهيل بيرقي، علي ملاقلي پور، علي عطشاني و ابراهيم ايرج زاد حضور داشتند و آن طور كه از برآيند گفته ها و شنيده ها برمي آيد، بيشتر حضار بارضايت جلسه را ترك كردند.

 تسهيل توليد و اكران

دانش اقباشاوي، كارگردان جوان سينما كه فيلم هايي چون هيهات و تاج محل را در كارنامه اش دارد جلسه برگزار شده را مثبت ارزيابي كرد. او به جام جم گفت: اين جلسه با طراحي و دعوت شوراي مركزي كانون كارگردانان انجام شد و رضا درميشيان به عنوان نايب رئيس و جوان ترين عضو شوراي مركزي هماهنگ كننده آن بودند.

او ادامه داد: گويا چندي پيش در جلسه شوراي مركزي كانون كارگردانان پيشنهاد داده بودند دكتر انتظامي در بدو رياست شان بر سازمان سينمايي با فيلمسازان نسل جديد جلسه اي داشته باشند و بنابر همين پيشنهاد بود كه جلسه اي طولاني و پربار در موزه سينما برگزار شد. اين جلسه بسيار گرم و صميمي بود و در آن حدود 30 نفر از كارگردانان جوان با تفكرات مختلف حضور داشتند. حرف ها و پيشنهادهاي زيادي در اين جلسه رد و بدل شد كه در نهايت من آن را مثبت ارزيابي مي كنم. اولا در جلسه تجديد ديداري شد بين فيلمسازان جوان و ما از ديدگاه هاي جديد هم مطلع شديم، دوم اين جلسه آشنايي دو طرفه اي بود بين ما فيلمسازان جوان و رئيس جديد سازمان سينمايي و سوم با دكتر داروغه زاده، رئيس اداره نظارت و ارزشيابي كه گلوگاه مهمي در پروسه توليد فيلم است مسائل كلان سينمايي را مطرح كرديم كه در نهايت براي هر دو طرف مفيد بود.

اقباشاوي افزود: محور كلي مباحث ما دو موضوع بود. تسهيل شرايط توليد و ديگري حمايت هاي زمان اكران و اين كه چطور مي شود فيلم ها از عدالت اكران و نمايش برخوردار باشند.

او در پايان تصريح كرد: آقاي انتظامي و دكتر داروغه زاده در برابر مشكلات و خواسته هاي ما برخوردي همدلانه داشتند و قول هايي دادند كه اميدوارم عملي شوند. البته در يك سري از موارد هم مي گفتند به لحاظ قانوني دست شان بسته است و خيلي از مسائل بايد درون صنفي و توسط خانه سينما حل شود. اميدوارم چنين جلساتي ادامه دار باشد؛ چرا كه سينماي ايران سينمايي ماهر و جدي در سطح جهان و در حال توسعه است و اميدوارم روز به روز شكوفاتر شود.

 خروجي در گذر زمان معلوم مي شود

مهدي رحماني، كارگردان فيلم هايي چون برف، ديگري و پنهان با تاكيد بر اين كه اين جلسه اجماع افكار مختلف كارگردان هاي جوان بود، در گفت وگو با جام جم اظهار كرد: اين جلسه به دعوت آقاي انتظامي با متولي گري و هماهنگي از طرف كانون كارگردانان برگزار شد. در اين جلسه كارگردانان جوان از هر طيف و گروهي دعوت شده بودند تا نشستي با هم داشته باشند. از زماني كه من وارد حوزه فيلمسازي شدم اين اولين بار بود كه جلسه اي به اين شكل و شمايل برگزار مي شد و اين به خودي خود قابل قدرداني بود.

او ادامه داد: بايد ديد آقاي انتظامي در زمان تصدي شان چقدر مي توانند با بحران هاي سينما كه تا اندازه اي ريشه اي هم هست مقابله كنند. به نظر رسيد ايشان عزم راسخي در تغيير برخي موانع سينمايي دارند. به هر حال بايد خروجي جلسه را در گذر زمان ديد، اما آنچه مسلم است اين است كه سينماي هدفمند امروز ما روي دوش فيلمسازان جوان است كه با اهتمام آقاي انتظامي مي توان به زبان مشتركي براي رشد بيشتر رسيد.

آقاي رئيس رو در روي سينماگران جوان


 روزنامه جام جم، شماره 5387 به تاريخ 29/2/98، صفحه 11 (فرهنگ: سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از " ساناز قنبري"

  هياهويي به نام «اسكار»
ساناز قنبري، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  جاي خالي اكران ويژه محرم
ساناز قنبري، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  شمايل پليس ايراني در يك فيلم / گفت و گو با فرزاد موتمن، كارگردان «آخرين بار كي سحر را ديدي؟»
ساناز قنبري، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  همه چيز عادي بود به جز پول! / گفت و گو با محسن دامادي كه اين روزها فيلم «همه چي عاديه» را روي پرده دارد
ساناز قنبري، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري
ساناز قنبري، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم آبزي پروري ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 11)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است