|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/2/29: روايت دست او ل از نفس هاي آخر
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5431
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5387 29/2/98 > صفحه 19 (حوادث) > متن
 
      


روايت دست او ل از نفس هاي آخر
روايت تكان دهنده و شنيده نشده روحاني شب هاي اجراي احكام از آخرين ساعت هاي زندگي مجرمان معروف

نويسنده: مصاحبه: محمد غمخوار

شب هاي سوئيت اگر براي زنداني شب سختي باشد براي روحاني اجراي حكم، طاقت فرساست. او يك لحظه در سوئيت پيش زنداني و لحظه اي ديگر در كنار اولياي دم و در تلاش براي جلب رضايت است. در اين شب تمام تلاش خود را مي كند تا اولياي دم را راضي به بخشش كند و مي گويد: وقتي در آخرين شب كنار محكومان به قصاص يا اعدام مي رويم شرايط آنها با هم فرق دارد، محكومان به قصاص از ما مي خواهند براي بخشش شان تلاش كنيم و تا آخرين لحظه به گذشت اولياي دم اميد دارند. محكومان به اعدام شرايط متفاوت دارند و اغلب آنها هنگام اجراي حكم آرام هستند و مجازات خود را پذيرفته اند. حجت الاسلام حميدرضا محمدزاده، 28 سال دارد و يك لحظه خنده از روي لبانش محو نمي شود. جواني آرام كه دو سال است همنشين شب هاي آخر زندانيان محكوم به قصاص شده است. خاطرات زيادي از مجرمان خبرساز دارد و وصيت مجرماني مثل سلطان سكه و قاتل بنيتا را گرفته است. در زندان رجايي شهر پاي خاطرات او از شب هاي هولناك اجراي حكم نشستيم كه در ادامه مي خوانيد.
 چرا زندان را براي تبليغ انتخاب كرديد؟

قبل از اين كه وارد سازمان زندان ها شوم، در شهرهاي مختلف كارهاي تبليغي انجام مي دادم. به توصيه يكي از دوستان كه در زندان كار تبليغي انجام مي داد، به سازمان زندان ها آمدم و استخدام شدم. چون شهر كرج را دوست داشتم، زندان رجايي شهر را براي كارهاي تبليغي انتخاب كردم. در آن زمان نمي دانستم چه دسته از مجرماني در اين زندان نگهداري مي شوند. سال 95 وارد زندان رجايي شهر شدم و از سال 96 به طور مداوم در شب هاي اعدام حضور داشتم.

 وقتي متوجه اتهامات زندانيان اين زندان شديد، از انتخابتان پشيمان نشديد؟

وقتي وارد بندي مي شويد كه از صد زنداني، 80 درصدشان اتهامشان قتل است و 20 درصد ديگر تجاوز و آدم ربايي، طبيعي است دچار ترس مي شويد ولي خوبي اين زندان اين است كه زنداني هاي يك دستي دارد و مي دانم كه با زندانيان هر بند چطور رفتار كنم. الان هم از انتخابم براي حضور در زندان رجايي شهر راضيم.

 چه شد تصميم گرفتيد روحاني شب هاي اجراي حكم شويد؟

توفيق اجباري بود. يك شب يكي از همكاران نتوانست براي اجرا برود و من به جاي او رفتم و بعد از آن با نظر رئيس زندان، قرار شد من روحاني شب هاي اجراي حكم باشم.

 اولين شب اجرا را به خاطر داريد؟

بله. حكم دزدان مسلح سوپرماركت ها قرار بود آن شب اجرا شود. آنها به خاطر سرقت هايشان با سلاح به اعدام محكوم شده بودند. آن شب چند نفر از قاتلان مهلت و رضايت گرفتند و حكم دزدان مسلح اجرا شد. البته قبل از آن تجربه گرفتن وصيت افرادي كه قرار بود حكمشان اجرا شود را داشتم و با اين فضا آشنا بودم.

 اصطلاحي در ميان زندانيان درباره شب اجراي حكم اعدام است كه به آن شب سوئيت مي گويند. شب سوئيت چيست و چطور مي گذرد؟

شب سوئيت به اين معناست كه قاتل مي داند فردا طلوع آفتاب را نمي بيند. اين براي همه سخت است. ما نمي دانيم كي قرار است از اين دنيا برويم اما آنها مي دانند. به خاطر همين شرايطشان، ما با آنها صحبت مي كنيم و در كنارشان هستيم. بعضي زندانيان آرام هستند و برخي ديگر استرس دارند. خيلي از آنها را مي بينم كه در حال مناجات و قرآن خواندن هستند. وقتي كنارشان مي روم با حالتي ملتمسانه از ما مي خواهند كه برايشان دعا كنيم تا اولياي دم رضايت دهند. ما بيشتر به اين افراد اميد مي دهيم كه آن شب را راحت بگذرانند. چون وقتي اميد داشته باشند كه فردا قرار است معجزه شود، شب آرامي خواهند داشت. به طور كلي شب سوئيت، شب سختي است و هيچ وقت نمي توان اين شب را احساس يا تصور كرد.

 شما از چه زماني كنار زنداني قرار مي گيريد؟

ما اگر قرار باشد وصيت بگيريم، قبل از نماز مغرب و عشاء كنارشان مي رويم و وصيت را مي گيريم و با آنها حرف مي زنيم. زنداني در اين شب نياز دارد كسي كنارش باشد تا با او درد دل كند. بعضي زنداني ها تا نزديك يك ساعت حرف براي گفتن دارند و ما هم سعي مي كنيم به حرف هايشان گوش كنيم و آرامشان كنيم و براي صبح فردا، اميدشان را بيشتر كنيم.

به آنها مي گويم: لاتقنطوا من رحمه ا...، از رحمت خدا غافل نشويد. حتي تا زماني كه طناب دار در گردنتان است و اولياي دم مي خواهد اهرم را بكشد، باز اميد داشته باشيد. اولياي دم برخي از مقتولان، طناب را گردن قاتل مي اندازند تا قاتل پايان كار خود را ببيند و در آخرين لحظه او را مي بخشند.

 تا به حال تجربه اين را داشته ايد كه براي بخشش قاتلي با اولياي دم صحبت كنيد و رضايت بگيريد؟

بله. قاتلي بود كه بعد از قتل جسد مقتول را سوزانده بود. در زندان متحول شده و از ما براي جلب رضايت اولياي دم درخواست كمك داشت. با مادر مقتول صحبت كردم و بعد از اصرارهاي زيادي توانستم از اولياي دم مهلت بگيرم كه در مدت مهلت، راضي به بخشش قاتل شد. اين مادر فقط مي خواست حكم را اجرا كند و اميد ما هم براي كسب رضايت كم بود. مي گفت وقتي قاتل را بالاي دار ببينم آرام مي شوم. حدود نيم ساعت از بخشش و گذشت گفتيم و كمي آرام شد و قبول كرد رضايت دهد.

 براي جلب رضايت، سوابق قاتل را هم بررسي مي كنيد؟

ما تلاشمان را براي همه بايد انجام دهيم اما جنايت بعضي از قاتلان را كه مي بيني، نمي تواني اميدي براي رضايت داشته باشي. من معتقدم برخي از مجرماني كه اينجا هستند اصلاح شده اند و بايد بيرون از زندان و در جامعه باشند. شخصيتي كه قبل از ورود به زندان بودند، تغيير كرده و فردي اصلاح شده هستند. بعضي ها هم وجودشان براي اين جامعه مضر است و نبايد نه تنها در جامعه بلكه در زندان باشند.

 با شرطي روبه رو شده ايد كه قاتل با شنيدنش، قصاص را به اجراي آن ترجيح بدهد؟

بله. در پرونده اي اولياي دم براي بخشش درخواست ديه ميلياردي كردند كه قاتل اعلام كرد اين پول در توان من و خانواده ام نيست و به جاي پرداخت آن ترجيح مي دهم قصاص شوم.سال هاي نه چندان دور شاهد بوديم كه اگر قرار به بخشش به شرط ديه بود، معادل ديه يك انسان و براي كارهاي عام المنفعه دريافت مي شد

اما حالا برخي اولياي دم براي رضايت، مبلغ هاي ميلياردي درخواست مي كنند. دليل اين تغيير فرهنگ چيست؟

اينجا قاتلاني هستند كه از لحاظ مالي در سطح بالايي هستند. وقتي اولياي دم مي گويد مبلغ بالايي مي خواهم، قبول مي كنند. اين بخشش ها سطح توقع بقيه را بالا مي برد. در پرونده اي شاهد بودم قاتل براي بخشش  يك ميليارد و 200 ميليون تومان پرداخت كرد.

 رفتار اولياي دم با شما هنگام جلب رضايت چطور است؟

قبل از اجراي حكم، اولياي دم را در اتاق كنفرانس جمع كرده و با آنها درباره بخشش صحبت مي كنيم. بعضي مواقع همين صحبت ها باعث نرم شدن قلب آنها و رضايت مي شود. تا به حال واكنش تندي از سوي اولياي دم نديده ام.

 پيش آمده با قاتلي رو به رو شويد كه تا آخرين لحظه براي بخشش تلاش نكند و خودش را مستحق مرگ بداند؟

عامل جنايت خيابان پاسداران، دقيقا همين شرايط را داشت. نه وصيتي داشت و نه طلب بخششي. جرمش را قبول داشت و مي گفت بايد زودتر اعدامم مي كرديد.

 در زمان اجراي حكم كدام مجرماني كه در فضاي رسانه و شبكه هاي اجتماعي خبرساز شده بودند نيز حضور داشتيد؟

اولين اجراي من، سارقان مسلح سوپرماركت ها بودند كه فيلم سرقت هايشان در شبكه هاي اجتماعي منتشر شده بود. در اجراي محمد ثلاث، عامل شهادت ماموران پليس در پاسداران و همچنين اجراي حكم اعضاي گروهك سلفي- تكفيري داعش مرتبط با حمله به ساختمان مجلس شوراي اسلامي و مرقد مطهر حضرت امام خميني(ره) هم حضور داشتم. از قاتلان معروف هم عامل قتل بنيتا را به خاطر دارم.

 اواخر سال گذشته در زمان اجراي حكم مفسدان اقتصادي هم بوديد؟

در زمان اجراي سلطان سكه و همدستش بودم. خودم وصيت آنها را گرفتم. زماني كه آمدند براي اجراي حكم، نمازشان را خواندند و اعتراضي نداشتند و سر و صدايي نكردند. نكته جالب اين بود كه بعد از اجراي حكم من خودم در جامعه شنيدم كه سلطان سكه را فراري داده اند و حكمش اجرا نشده، در حالي كه خودم از ابتداي نوشتن وصيت تا پايان اجراي حكم آنجا بودم و نمي دانم هدف شايعه سازان از طرح اين شايعات بي اساس چيست. بعضي ها به شلوار جين آنها هنگام اجراي حكم خرده مي گرفتند در حالي كه خودشان اين لباس ها را پوشيده بودند و ما محدوديتي نداريم. زندانيان فقط هنگام انتقال به خارج زندان بايد لباس زندان بپوشند.

 اجراي حكم قاتلان با مجرماني كه مفسد في الارض يا محارب هستند، چه تفاوت هايي دارد؟

قصاص يعني كسي كه شخصي را كشته و اولياي دم داشته باشد ولي كسي كه حكمش جنبه عمومي دارد و خللي به جامعه و مردم وارد مي كند، حكم محاربه يا مفسد في الارض مي گيرد. افرادي كه محاربه و مفسد في الارض هستند، اغلب هنگام اجراي حكم آرام هستند و آن فردي كه حكمش قصاص است هنوز كور سوي اميدي دارد كه مورد بخشش قرار بگيرد و تا آخرين لحظه براي بازگشت به زندگي تلاش مي كند.

 شب اجراي حكم به زندانيان داروي آرامبخش مي دهيد؟

نه

 شب ها، خواب اجراي حكم نمي بينيد؟

نه. سعي مي كنم بعد از اجرا، صحنه ها را از ذهنم دور كنم.

 تجربه اي داشته ايد كه يك زنداني مدت زيادي در زندان بلاتكليف بوده باشد و خودش درخواست اجراي حكم كند؟

 چند شب پيش يك زنداني كه از هفت سال قبل در زندان منتظر اجراي حكم خود است به من گفت با اولياي دم صحبت كن بيايند حكم را اجرا كنند، از بلاتكليفي خسته شده ام. در اين پرونده، اولياي دم مقتول نه رضايت مي دهند و نه حكم را اجرا مي كنند.

 به نظر مي رسد، مدتي است بخشش قاتل از اجراي حكم بيشتر شده است.

آنچه ما در شب هاي اجراي حكم مي بينيم اين حرف شما را تاييد مي كند. فرهنگ گذشت و بخشش در جامعه گسترش پيدا كرده است. از سوي ديگر ما هم تلاش مي كنيم اولياي دم را در آخرين لحظه با اثرات بخشش آشنا كنيم. اينها باعث شده در هر اجرا تعداد بخشش و مهلت از اجرا بيشتر شود. البته هستند اولياي دمي كه با اجراي حكم مي خواهند خود را آرام كنند.

 پيش آمده اولياي دم بلافاصله بعد از اجراي حكم پشيمان شود؟

بله. بعضي اولياي دم، آرامش هاي كاذب براي خود ايجاد مي كنند و مي گويند بعد از اجرا آرام مي شويم، اما شاهد هستيم كه بعد از اجراي حكم، از قصاص پشيمان شده اند و آرام نشده اند.

چرا قبل از طلوع آفتاب حكم اجرا مي شود؟

به خاطر مسائل شرعي است. بهتر است بين اذان صبح و طلوع آفتاب حكم اجرا شود. 

مكث
وصيت محكومان به مرگ چيست؟

يكي از كارهايي كه روحاني، شب هاي اجراي حكم انجام مي دهد، گرفتن وصيت محكومان به مرگ است. آن طور كه  حجت الاسلام محمدزاده مي گويد نگراني از وضعيت فرزندان مهم ترين دغدغه قاتلان و مجرمان محكوم به اعدام متاهل قبل از اجراي حكم است. وي مي گويد: وقتي به آنها مي گوييم حرف آخرتان چيست، اگر متاهل باشند نگران سرنوشت فرزندشان هستند و مي خواهند كه افرادي مطمئن مراقب آنها باشند تا به سرنوشت پدرشان دچار نشوند. از پدر و مادرشان هم مي خواهند بعد از مرگ آنها زياد گريه و زاري و ناراحتي نكنند. بيشتر طلب مغفرت دارند و از خانواده مقتول مي خواهند آنها را حلال كنند.

 من با خيلي از زندانيان منتظر حكم قصاص صحبت كرده ام. آنها در اينجا متحول شده اند و مي گويند مي خواهند با دلي پاك به آن دنيا بروند. اموالي كه در زندان دارند را به هم سلولي و دوستانشان مي دهند.

 2 درخواست اصلي  شب هاي سوئيت

سيگار و روحاني دو نياز مشترك شب هاي سوئيت است كه به محكوم به مرگ آرامش مي دهند.  روحاني شب هاي اجراي حكم   با اشاره به نياز محكومان به سيگار و آخوند ادامه مي دهد:  الان در عرف جامعه هم مي گويند، سيگار مي كشيم تا آرام شويم. در كنار سيگار كشيدن، درخواست صحبت با ما را دارند تا خود را تخليه و آرام كنند و اميد دارند ما براي كسب رضايت اولياي دم كمكشان كنيم.

تمام وقت كنار زندانيان

حجت الاسلام محمدزاده، وقتي وارد زندان شد ، تصور نمي كرد بتواند به راحتي با زندانيان ارتباط برقرار كند اما با گذشت مدت كوتاهي زندانيان به حضورش عادت كرده و رابطه دوستانه او با زندانيان باعث شداز صبح تا بعد از نماز مغرب و عشاء در زندان باشد. 

روحاني 28 ساله مي داند با مجرمان هر بند چطور رفتار كند و آرامش چهره و لحنش او را بهترين گزينه براي شب هاي اجراي حكم مطرح كرده است. به طوري كه برخي محكومان اعدام از او مي خواهند تا زمان اجراي حكم كنارشان باشد و به آنها آرامش بدهد. در اين مدتي كه روحاني شب هاي اجراي حكم است توانسته اولياي دم تعدادي از مقتولان را راضي به بخشش كند.

روايت دست او ل از نفس هاي آخر


 روزنامه جام جم، شماره 5387 به تاريخ 29/2/98، صفحه 19 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سلامت و محيط زيست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 43)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است