|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/2: رگه هاي ترديد در بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4615 2/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
رگه هاي ترديد در بورس تهران
رشد شاخص بورس به 77 واحد محدود شد

نويسنده: مينا افروزي

دنياي اقتصاد : شاخص كل بورس اولين روز خرداد را با رشد ناچيز 77 واحدي به پايان رساند. هرچند انتشار اطلاعات مالي مثبت به شفافيت معاملاتي و بهبود تقاضا در برخي گروه ها كمك كرد، اما همچنان رگه هايي از احتياط به ويژه در معاملات سهام شركت هاي بزرگ مشاهده مي شود. شرايطي كه عمدتا به وضعيت بي ثبات بازار جهاني و عقبگرد قيمت كالاها باز مي گردد. اين نگراني عموما در روز پاياني هفته بورس به دليل اختلاف تعطيلات با ساير كشورها تشديد مي شود و محافظه كاري سهامداران را به همراه دارد.

بورس تهران به رغم شروع مثبت و درخشاني كه در هفته هاي نخست ارديبهشت رقم زده بود، نيمه دوم ماه مياني بهار را با ريزشي مقطعي و نوسانات پي در پي سپري كرد. سپس در آخرين روزهاي كاري اين ماه با دريافت سيگنال هاي مثبت از اطلاعات مالي شركت ها توانست بخشي از فشارها را تحمل و تا حدي جبران كند. با وجود اين، همچنان رگه هايي از احتياط را در معاملات بازار سهام مي توان يافت. رفت و برگشت هاي اخير شاخص كل نمونه اي است از جهت گيري نامعلوم بورس تهران، آن هم در شرايطي كه بازار جهاني همچنان با بي ثباتي هاي جنگ تجاري روبه رو است. افت محسوس ارزش معاملات خرد و برآيند تقريبا صفر شاخص كل طي روز گذشته به خوبي اين احتياط را به تصوير مي كشد. تركيب اين نيروها در آرايش كلي سهامداران و حفظ تقاضاي نسبتا قدرتمند براي سهم هاي كوچك و متوسط قابل مشاهده است.

نشت احتياط در بطن بازار

در شرايطي كه انتظار گام اصلاحي بازار وجود داشت، تشديد نگراني ها از دو مجراي اقتصادي و غيراقتصادي به نيروهايي موثر براي عقبگرد شديدتر سطوح عمومي قيمت ها تبديل شد. با اين حال كاهش تنش هاي سياسي به دنبال مجموعه اي از عوامل و سيگنال هاي مثبت، به فروكش نسبي نوسان قيمت ها و حتي رشد ارزش سهام طي يك هفته گذشته انجاميد. با اين حال، همچنان نااطميناني از بازار جهاني در بين فعالان بورس تهران به چشم مي خورد. اين را مي شود در جهت گيري نامعلوم سهام مرتبط با بازار جهاني و انتقال تقاضاي موثر در گروه هاي كوچك تر بازار مشاهده كرد. در اين خصوص مي توان به همزماني ريزش هاي قدرتمند شاخص كل در ميانه ماه گذشته و عملي شدن افزايش تعرفه بر كالاهاي چيني از سوي آمريكا اشاره كرد كه نه تنها قيمت هاي جهاني را دستخوش افت هاي شديد كرد، بلكه بر معاملات صنايع كالايي بورس تهران اثر منفي خود را گذاشت.

ناتمامي بي ثباتي هاي جهاني

پس از توقف آتش بس جنگ تجاري و وضع مجدد تعرفه هاي متقابل از سوي آمريكا و چين، شاخص كل به طور متوسط 3/ 0 درصد در هر روز عقب نشسته است؛ در شرايطي كه شاخص هم وزن به طور ميانگين، روزانه افزايش بيش از 3/ 0 درصدي را تجربه كرده است. اين واگرايي قابل توجه ميان دو نماگر اصلي بازار، نشان دهنده تداوم رويكرد احتياطي سهامداران نسبت به سهام كالامحور بورس تهران است كه ضمن وابستگي به قيمت هاي جهاني، حدود 60 درصد از ارزش بازار را در اختيار دارند و در نوسان شاخص كل نقش معناداري ايفا مي كنند. از عقب نشيني نسبتا ملموس قيمت نفت و فلزات طي روز گذشته چنين برمي آيد كه نشانه هاي روشني از آينده جنگ تجاري در دست نيست و سرمايه گذاران جهاني هنوز به علائم اطمينان بخشي از آينده روابط تجاري بين دو اقتصاد بزرگ دنيا دست نيافته اند. ديروز بهاي مس و روي در بورس فلزات لندن به پايين ترين سطح طي 5 ماه اخير تنزل كرد و قيمت ساير فلزات نيز مسير مشابهي را طي كرد. همچنين قيمت نفت كه سوخت صعودي خود را از تنش هاي سياسي تامين كرده بود، روز گذشته عقبگردي محسوس را به نمايش گذاشت. اين تغييرات تا حدودي در معاملات سهام وابسته در بورس تهران انعكاس يافت. از طرفي روند نزولي بازار جهاني علاوه بر تاثير مستقيمي كه بر تصميم گيري سهامداران مي گذارد، از مجراي اثرگذاري بر معاملات بورس كالا در آرايش سهامداران طي روز گذشته قابل توجه بود.

دو اهرم فشار بر بورس كالا

چنان كه مي دانيم از بورس كالا، به عنوان محل تلقي بازارهاي جهاني و بازار ارز ياد مي شود. در واقع، هرگونه تغيير در بازارهاي كاموديتي جهاني و همچنين جهت گيري نرخ ارز معاملات بورس كالا را تحت تاثير قرار مي دهد. مادامي كه قيمت هاي بازار جهاني در سطوح مناسبي قرار داشت و بهاي فولاد در بازارهاي آسيايي روند رو به رشدي را طي مي كرد، معاملات بورس كالا نيز مسير پر رونقي را در پيش گرفته بود. چنان كه در ميانه هاي ماه گذشته به ركوردهاي قيمتي قابل توجهي دست يافت. براي مثال، بهاي شمش فولاد خوزستان هفدهم ارديبهشت به ركورد تاريخي دست يافت؛ در همين روز ورق گرم و ورق سرد فولاد مباركه اصفهان نيز بيشترين قيمت پاياني خود را در اختيار گرفت. مس كاتد نيز هجدهم ماه گذشته سقف تاريخي خود را لمس كرد.  بخش عمده روند صعودي و ركوردشكني هاي بورس كالا به واسطه حركت ارز رسمي به سمت نرخ هاي آزاد ارز و بخشي ديگر با حمايت قيمت هاي جهاني رقم خورد. در واقع، عقب نشيني سياست گذار در سركوب قيمت ها نقش مهمي در مسير قيمت ها در بورس كالا داشت. به گونه اي كه قيمت هاي اخير بورس كالا طي هفته هاي اخير خبر از پذيرفتن دلار بالاي 10 و حتي 11 هزار توماني را مي دهد كه نويد حركت ملايم قيمت بازارهاي رسمي (بورس كالا و سامانه نيما) به سوي ساز و كار بازار آزاد است. لازم به ذكر است كه سطوح قيمتي در اين كالاها نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه اي داشته است. به طوري كه بهاي مس كاتدي در اوج تاريخي (18 ارديبهشت) خود نسبت به مدت مشابه در سال گذشته (23 ارديبهشت) افزايش بيش از دو برابري را تجربه كرده است. قيمت ورق گرم و سرد فولاد مباركه اصفهان نيز هر يك دست كم رشد 100 درصدي را رقم زده اند. با اين حال، همزمان با تحت فشار قرار گرفتن بازارهاي جهاني، قيمت هاي بورس كالا نيز از اوج تاريخي خود فاصله گرفت و عقب نشست. در اين ميان، به نظر مي رسد برخي از معامله گران بورسي عقبگرد قيمت ها در بورس كالا را نه به قيمت هاي جهاني بلكه بيشتر به عقب نشيني اخير نرخ هاي آزاد ارز نسبت مي دهند. تاثير اين برداشت را مي توان در اثرپذيري منفي سهام مرتبط در بورس تهران ديد. اين در حالي است كه ارزش گذاري سهام بورس تهران طي تقريبا يك سال اخير بر اساس نرخ هاي رسمي ارز، يعني نرخ هاي سامانه نيما منطبق و هماهنگ بوده و همچنان نيز بر همان مبنا پيش مي رود. نرخ هاي اين سامانه نيز در مدت اخير نه تنها كاهش نيافته است بلكه طي دو هفته گذشته به بيشترين مقدار خود در مرزهاي بالاي 10 هزار تومان راه پيدا كرده اند. به همين دليل، برقراري رابطه خطي ميان قيمت سهام كالايي با ارز آزاد را بايد ناشي از خطايي تحليلي دانست.

سيگنال هايي از ظرفيت سهام

با وجود آنكه نگراني از متغيرهاي اقتصادي در مقياس جهاني پابرجاست و معامله گران را دچار نگاه ترديدآميزي نسبت به سهام بزرگ بازار كرده است، كاهش تنش هاي غيراقتصادي فضاي نسبتا آرام تري را بر معاملات حاكم ساخته است. افت قيمت نفت را در همين رابطه مي توان تفسير كرد. بازار نفت كه طي اين مدت به عنوان حسگر سياسي بازار تا سقف 73 دلاري پيش رفته بود، حالا در مسير برگشت نشان از كاهش تنش هاي سياسي در خاورميانه دارد. با اين حال، چشم انداز نامشخص درخصوص رابطه تجاري چين و آمريكا همچنان رگه هايي از ترديد در ميان فعالان بازار به جاي گذاشته است.  با وجود فشارهاي محيطي اما چند عامل مثبت از قيمت سهام حمايت مي كند. از سويي تداوم روند برگزاري هاي مجامع و سياست تقسيم سود شركت ها عامل ترغيب كننده اي است كه در كنار تقويت جريات اطلاعات مالي شركت ها(انتشار صورت هاي مالي سالانه و گزارش عملكرد ارديبهشت) در جلب توجه سهامداران به واقعيت هاي بنيادي نقش سازنده اي ايفا مي كند.

نگاهي به روند بازار

روز گذشته ارزش معاملات خرد با كاهش 12 درصدي نسبت به روز سه شنبه، در مقدار حدودي 810 ميليارد تومان رقم خورد. بيش از 81 ميليارد تومان از اين جريان نقدينگي در صنعت خودرو گردش يافت. شماري از سهام زيرمجموعه گروه مزبور در حالي در ميان نمادهاي با بيشترين حجم معامله بودند كه به نظر مي رسد اطلاعيه هاي حاوي دريافت افزايش مجوز قيمت هاي خودروهاي داخلي بيش از هرچيزي توجه معامله گران را به خود جلب كرده است. از سويي، محصولات پتروشيمي نيز در رده دوم صنايع از منظر ارزش معاملات قرار داشت.

رگه هاي ترديد در بورس تهران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4615 به تاريخ 2/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه و حقوق اسلامي
متن مطالب شماره 17، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است