|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/2: «دنياي اقتصاد» به نقل از فرانس 24 بررسي كرد : ضريب پايين نفوذ تحريم در صنعت فولاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4615 2/3/98 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» به نقل از فرانس 24 بررسي كرد : ضريب پايين نفوذ تحريم در صنعت فولاددنياي اقتصاد : با تحريم فلزات ايران دور تازه اي از محدوديت هاي بين المللي عليه اقتصاد ايران آغاز شده است اما فرانس 24 در گزارشي اخيرا تحليل كرده كه اين تحريم ها جديد نيستند زيرا پيش از اين نيز توليدكنندگان براي آنكه ارز ناشي از صادرات فلزات و محصولات معدني خود را به كشور برگردانند با مشكل مواجه بوده اند بنابراين نبايد گمان كنيم اين تحريم ها اتفاق جديدي است.

در مقابل اما عده اي معتقدند درست است كه ارز صادرات به سختي به كشور بازمي گردد اما رويه توليد و فروش لااقل متوقف نمي شد و كارخانه ها و معادن ناچار به كاهش ظرفيت توليد نبودند اما اكنون موضوع فروش تحت تاثير قرار گرفته است اين در حالي است كه در سال هاي اخير با ركود بخش هاي مصرف كننده فلزات، صادرات به عنوان يك راهكار جايگزين مانع از توقف يا كاهش توليد كارخانه ها شده بود اما اكنون اين وضعيت در حال تغيير است و مي تواند تهديدي براي توليد باشد. فرانس 24 در اين گزارش ادامه داده كه تنش ها از زماني كه ترامپ روي كار آمد براي صادركنندگان آغاز شده است و بعد از خروج رسمي وي از برجام اين تهديدها به خصوص تهديد به تحريم هاي ثانويه جدي تر شد و كار به جايي رسيد كه تحريم هاي بانكي شبيه آنچه پيش از امضاي برجام وجود داشت عملي شد. فعالان حوزه صادرات مي گويند اين موضوع كار نقل و انتقال بانكي را بار ديگر براي ما سخت كرد اما اكنون هدف آمريكا توقف صادرات و تعطيلي توليد است. آمريكا اعلام كرده هيچ كشور يا شخصيت حقيقي و حقوقي اجازه ندارد از ايران محصول بخرد و در بنادر خود پياده كند و اين موضوع مشمول تنبيهات جدي خواهد شد؛ آهن، فولاد، آلومينيوم و مس از جمله اين تحريم ها هستند اما برخي كارشناسان مي گويند به احتمال قوي صادرات معدني اين محصولات يعني زنجيره اين محصولات تحريم خواهد شد.

اين گزارش در ادامه مي نويسد معادن و فلزات دومين منبع درآمدي مهم براي ايران هستند و در كنار بخش پتروشيمي و نفت تقريبا همه درآمد ايران را شامل مي شوند. با توجه به اينكه اكنون نفت و فلزات تحريم شده اند تنها بخشي كه ممكن است توسط دولت آمريكا تحريم شود پتروشيمي است كه البته زمزمه هايي از آن نيز شنيده مي شود.  اين منبع معتبر خبري-تحليلي در ادامه اما مي افزايد تحريم اين بخش ها احتمالا نه تنها باعث توقف آنها نشود بلكه باعث هدفمند شدن مسير حركت آن نيز باشد. كارشناسان معتقدند عمدتا توليد فولاد و معادن در ايران از شركت هاي كوچك و متوسطي تشكيل شده كه اغلب به كشورهاي مجاور صادرات انجام مي دهند و اين موضوع باعث مي شود دست آمريكا براي توقف صادرات اين محصولات چندان باز نباشد و به عبارتي تحريم ها تاثير مورد انتظار را براي آنها به همراه نداشته باشد. حتي برخي كشورهاي واردكننده اين محصولات از ايران ارتباط گسترده اي با آمريكا ندارند و همين موضوع نگراني چنداني براي خريد اين محصولات ايجاد نمي كند.

علاوه بر آن عراق، افغانستان و اخيرا سوريه از كشورهايي هستند كه براي بازسازي يا توسعه زيرساخت هاي عمراني خود نياز مبرمي به محصولاتي مانند آهن و فولاد يا سيمان ايراني دارند و با توجه به هزينه هاي پايين حمل اين كالاها براي آنان مقرون به صرفه است كه نياز خود را از ايراني ها تامين كنند و همين مساله شانس آمريكا را در افزايش ضريب نفوذ تحريم ها در اين صنايع كاهش مي دهد. اين گزارش مي افزايد: حتي اگر آمريكا محصولات پتروشيمي ايران را تحريم كند باز هم صادرات اين محصولات براي تهران به دشواري كه آمريكا گمان مي كند نخواهد بود زيرا راه هاي فروش اين محصولات زيادند. اين گزارش در ادامه مي افزايد صادرات محصولات معدني ايران در سال گذشته با آنكه خروج از برجام آغاز شده بود و آمريكا محدوديت هاي سفت و سختي را در برخي حوزه ها اعمال مي كرد 20 درصد رشد كرده است و اين آمار نشان دهنده ظرفيت هاي صادرات معدني در ايران است. البته در مورد فولاد اين آمار با كاهش روبه رو است كه دليل آن محدوديت هايي است كه در داخل اعمال شده بود و چندان به تحريم ارتباطي ندارد.

به عنوان مثال پارسال شمش فولادي 29درصد افت صادرات را تجربه كرده اما در مورد توليدات فولادي شاهد رشد بوديم كه نشان دهنده محدوديت هاي داخلي در صادرات مواد اوليه است. تعهدات بازگرداندن ارز صادراتي و مسائلي كه جزو سياست گذاري هاي دولتي محسوب مي شوند نقش مهمي در اين موضوع داشته اند. با كاهش شديد ارزش ريال صادرات محصولات مختلف توجيه پذيري بيشتري پيدا كرد اما اختلاف قيمت ارز در سامانه نيما و بازار آزاد مانع از آن مي شد تا صادركنندگان تمايلي به بازگرداندن ارز خود داشته باشند در نتيجه بانك مركزي تصميم گرفت صادركنندگان بزرگ را متعهد به بازگرداندن ارز در يك دوره زماني سه ماهه كند كه اين اجبار به گفته فولادسازان باعث شد صادرات آنها كاهش يابد. در اين بين اما صادركنندگان بيش از آنكه نگران صادرات باشند از هزينه هاي صادرات بيم دارند. آنها معتقدند افزايش هزينه هاي صادرات از جمله در حوزه هايي مثل حمل و نقل دريايي يا بيمه باعث مي شود صادرات توجيه پذيري و رقابت پذيري خود را از دست بدهد. البته موضوعاتي مثل ضعف بازگشت منابع مالي ناشي از فروش و استفاده از راهكارهاي جايگزين كه هر يك هزينه هايي به صادركننده تحميل مي كنند همگي باعث مي شود مشكلات ثانويه در مسير صادرات ايجاد شود و اگر قرار باشد تحريم ها بر فولاد و معادن ايران اثر بگذارد بيشتر از اين ناحيه است.

در اين ارتباط كارشناسان معتقدند اگر دولت در سال هاي گذشته شركت هاي بزرگ فولادي را به بخش خصوصي واگذار مي كرد احتمالا الان اين صنايع طعمه تحريم هاي آمريكا نمي شدند. در اين بين اما يك نگراني كه برخي شركت هاي فولادي و معدني دارند چالش واردات برخي مواد اوليه يا ماشين آلات مورد نياز براي توليد است كه ممكن است براي توليدكنندگان با دشواري صورت بگيرد. به عنوان مثال واردات الكترود گرافيتي به عنوان يكي از مواد اوليه مورد نياز فولادسازان اكنون با مشكل روبه رو است.  هم قيمت آن براي توليدكنندگان افزايش يافته و هم واردات آن با مشكلاتي روبه رو است. اين محصول در چين، هند، ژاپن، آلمان و آمريكا توليد مي شود و سالانه 70 تا 80 هزار تن واردات اين ماده اوليه ضروري است اما واردات آن مدتي است به آساني گذشته نيست. اين موضوع در مورد برخي فروآلياژها كه جزو مواد افزودني براي صنعت محسوب مي شوند نيز قابل ذكر است و به نظر مي رسد نيازمند آن هستيم در اين حوزه فكري اساسي براي صنعت كنيم و بيش از آنكه نگران كاهش صادرات فولاد باشيم بايد نگران كاهش توليد به دلايلي كه در فوق اشاره شد باشيم.

«دنياي اقتصاد» به نقل از فرانس 24 بررسي كرد : ضريب پايين نفوذ تحريم در صنعت فولاد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4615 به تاريخ 2/3/98، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Auditory and Vestibular Research
شماره 3 (پياپي 2803)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است