|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/2: جك ما موسس شركت علي بابا: چين قانون و مقرراتي براي اينترنت ندارد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4615 2/3/98 > صفحه 13 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


جك ما موسس شركت علي بابا: چين قانون و مقرراتي براي اينترنت ندارد


نويسنده: ندا لهردي

 دنياي اقتصاد : كنفرانس Viva Technology مثل هر سال در شهر پاريس برگزار شد و ميزبان بزرگان و فعالان اين صنعت از سراسر دنيا بود. در اين كنفرانس «جك ما» موسس شركت علي بابا در رداي يك قهرمان موفق ظاهر شد و بيش از يك ساعت روي صحنه به پرسش هاي شركت كنندگان پاسخ داد. او در اين جلسه و در حاشيه كنفرانس Viva Technology اظهارنظرهاي عجيب و جالبي كرد كه باعث جلب توجه همه شد. جك ما در حالي كه درباره دلايل موفقيت چين در صنعت تكنولوژي صحبت كرد، كشورهاي اروپايي را به خاطر وابستگي بيش از حد به قوانين و مقررات دست و پا گير، سرزنش كرد. او گفت: «ما در چين قانون و مقررات خاصي براي اينترنت نداريم. اغلب مقامات دولتي نمي دانند كه چطور بايد براي اينترنت قانون گذاري كنند، چون كسي درست نمي داند كه اينترنت شبيه چيست. به همين دليل آنها اين شانس را به ما مي دهند تا به سرعت رشد كنيم.»

سخت كوشي عامل موفقيت چيني ها

او ادامه داد: «وضعيت اروپا خيلي جالب است. شما اينجا در اروپا فرهنگي مبتني بر رعايت قوانين و مقررات داريد و همه كارها را بر همين اساس انجام مي دهيد. هر كسي كه مي خواهد كاري را در اينجا شروع كند، فكرش به اين قوانين مشغول مي شود. وقتي نگراني ها و دلمشغولي ها شروع مي شوند، شما خودتان را ملزم به رعايت قوانين و مقررات موجود مي كنيد. اما ما وقتي با مشكلي مواجه مي شويم، شروع به حل آن مي كنيم و بعد به قوانين فكر مي كنيم. با اين اوصاف است كه من نگران اروپا هستم؛ نگران مشغله هاي اروپا.» جالب اينجاست كه شركت كنندگان در اين جلسه از اين اظهارنظرها استقبال كردند، كف زدند و در واكنش به بعضي از آنها خنديدند. اما گويا در آن لحظات كسي به اين فكر نكرد كه او درباره چين حرف مي زند؛ سرزمين و ديوارهاي امنيتي بلند، سرزميني كه محدوديت هاي شديد و سختگيرانه براي محتوا كه باعث شده است غول هاي تكنولوژي دنيا مانند گوگل، فيس بوك و توتييتر براي فعاليت در آنجا دچار مشكل هاي جدي بشوند.

اين در حالي است كه وقتي موضوع موفقيت به ميان آمد، او ژست يك فرد مستقل با ثروت خودساخته را به خودش گرفت و تاكيد كرد كه چيني ها موفقند، چون سخت كوش هستند. او گفت: «اگر جك ما و تيمش توانستند موفق بشوند، پس 80 درصد دنيا هم مي توانند موفق شوند.» او از سوالي درباره افزايش تاثيرگذاري و نفوذ چين در تجارت جهاني، به هيجان آمد و گفت: «20 سال پيش وقتي درباره چين حرف مي زديد، مي گفتيد كه اين كشور چطور مي خواهد با آمريكا رقابت كند؟ چطور با اروپا رقابت مي كند؟ حالا 20 سال گذشته و مردم نگران رشد چين هستند. با خودم مي گويم خدايا نمي دانستم كه ما اين قدر قدرتمند هستيم!»

هوش مصنوعي در مقابل كلاهبرداري

او همچنين درباره هيولاي قدرتمند هوش مصنوعي به همه هشدار داد و گفت كه علي بابا به شكلي جدي از هوش مصنوعي بهره مي گيرد تا به كمك آن با كلاهبرداري و دزدي روي پلت فرمش مقابله كند. او توصيه كرد كه همه مراقب اين تكنولوژي باشند و گفت: «نگران هستيد! درست است، ما هيچ راهكاري براي هوش مصنوعي نداريم و اين تكنولوژي به تدريج خيلي چيزها و حتي زندگي انسان را از بين خواهد برد. بگذاريد درباره هوش مصنوعي براي تان حرف بزنم. ما در علي بابا از اين تكنولوژي بهره مي گيريم تا بتوانيم جلوي بسياري از سوءاستفاده ها و كلاهبرداري ها را بگيريم. ما به كمك اين تكنولوژي مچ تبهكاران را مي گيريم...»

در نهايت اما پيام كلي او درباره افزايش نفوذ تكنولوژي در آينده اين بود: «نگران نباشيد! شاد باشيد!» و بعد فيلسوفانه دليل آورد: «اگر تحولات تكنولوژي را به شكل يك مشكل بزرگ مي بينيد، متاسفم كه بگويم اين مشكلات مدت هاست كه شروع شده اند. اگر اين تحولات را به شكل يك فرصت مي بينيد، فراموش نكنيد كه اين فرصت مهياست و نبايد آن را از دست بدهيد. تنها تفاوت آنها به ذهنيت و طرز تفكر شما برمي گردد. اگر ذهن نگران و مضطربي داريد، پس بايد تا آخر عمرتان هميشه نگران باشيد.»

نقش مهم غول هاي تكنولوژي

در نشست Tech for Good كه در حاشيه اين كنفرانس و به ميزباني امانوئل مكرون رئيس جمهور فرانسه در محل كاخ اليزه برگزار شد، علي بابا يكي از 44 شركتي بود كه پيمان به كارگيري زنان در دست كم 30 درصد مشاغل مديريتي تا سال 2020 را امضا كردند. جك ما در اين نشست تاكيد كرد كه با رشد نفوذ تكنولوژي در جهان، شركت هاي بزرگ اين صنعت مي توانند تاثيرگذاري بيشتري داشته باشند و به همين دليل نقش دولت ها در ايجاد فضاي قانونمند درست براي رشد بهتر و راحت تر كسب و كارها، مي تواند پررنگ تر باشد. او معتقد است كه قوانين و مقررات به هيچ وجه نبايد دست و پاگير باشند و جلوي رشد كسب و كارهاي نوپا را بگيرند.

جك ما در اين نشست درباره نقش مهم شركت هاي تكنولوژي بزرگ صحبت و تاكيد كرد كه غول هاي تكنولوژي مي توانند نقش مهمي در حل بعضي از بزرگ ترين مشكلات جهان داشته باشند. او گفت: «ما به طور مستقيم و غيرمستقيم چيزي در حدود 40ميليون شغل در چين ايجاد كرديم. چيزي كه ما ابداع كرديم اين بود كه امكان موفقيت ديگران را بيشتر و راه رشد كسب و كارهاي كوچك تر را باز كرديم. سپس گام هاي بعدي را به سمت حضور جهاني برداشتيم.» او معتقد است كه بايد فرصت هاي استفاده از تكنولوژي براي حضور در بازارهاي در حال توسعه مانند آفريقا را كه نياز به چنين ابزارهايي دارند، شناسايي كرد. جك ما در آخر راز موفقيتش را فاش كرد و گفت: «من هيچ چيزي درباره تكنولوژي يا بازاريابي نمي دانم. هيچ دانش فني و بازرگاني ندارم. من فقط مردم را مي شناسم و مي دانم كه چه چيزي باعث رضايت مشتريان مي شود. اين راز موفقيت من است.»

جك ما موسس شركت علي بابا: چين قانون و مقرراتي براي اينترنت ندارد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4615 به تاريخ 2/3/98، صفحه 13 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از " ندا لهردي"

  دنياي رو به افول موبايل هاي هوشمند / لزوم به روزرساني زنجيره تامين قطعات در صنعتي پيچيده و بزرگ
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جغرافياي جديد تكنولوژي / چرا استارت آپ ها در حال ترك سيليكون ولي هستند؟
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  تابستان سختِ تسلا / تاوان شخصي و دردناك ايلان ماسك براي جنجال هاي تسلا
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 4/6/97
مشاهده متن    
  وسواس سيليكون ولي به پول چيني / سرمايه گذاري ميلياردي چين در استارت آپ هاي آمريكايي مشكوك است
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 24/5/97
مشاهده متن    
  بازگشت Dell به بازار سهام / با خريد سهام پايه شركت زيرمجموعه VMware اتفاق مي افتد
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 13/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مواد سازگار با محيط زيست
شماره 1 (پياپي 5)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است