|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/2: قيمت خودرو ريخت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4615 2/3/98 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


قيمت خودرو ريخت
همزمان با كاهش نرخ ارز، طلا و بازگشت شوراي رقابت به بازار خودرو


دنياي اقتصاد : همزمان با روند نزولي بازارهاي ارز و طلا، منحني قيمت در بازار خودروهاي داخلي نيز طي هفته جاري كاهشي شد. اوايل ارديبهشت امسال بود كه قيمت ها در بازار خودرو روندي به شدت صعودي به خود گرفت و دو سه هفته پي در پي بر قيمت خودروهاي داخلي اضافه شد. شرايط به شكلي پيش رفت كه كف قيمت در بازار از 50 ميليون تومان نيز رد شد و خودرويي كه تا همين يك سال پيش كمتر از 70 ميليون تومان قيمت داشت، به مرز 250 ميليون تومان رسيد.

در آن مقطع دلايل مختلفي براي صعودي شدن قيمت خودرو مطرح شد، از جمله كاهش توليد و عرضه، رشد تورم انتظاري مشتريان و همچنين افزايش قيمت در بازارهاي ارز و سكه. در اين بين، كاهش توليد و به تبع آن، كم شدن عرضه، نقشي بسيار مهم در صعودي شدن قيمت ها داشت، به خصوص آنكه در فروردين به دليل تعطيلات نوروزي،تيراژ به شدت افت كرده بود. همچنين با توجه به نزديك بودن يك سالگي خروج آمريكا از برجام و اظهارات مقامات اين كشور مبني بر سخت تر شدن تحريم ها، تورم انتظاري مشتريان بالا رفت و اين موضوع خود را در بازارهاي مختلف از جمله خودرو بروز داد و قيمت ها بالا و بالاتر رفت. در نهايت اما رشد قيمت در بازارهاي ارز و سكه و طلا نيز مزيد بر علت شد تا قيمت خودروهاي داخلي صعودي شديد را تجربه كند. اين انفجار قيمتي اما در شرايطي بود كه خريد و فروش چنداني در بازار صورت نمي گرفت، زيرا عامه مشتريان از قدرت خريد لازم براي ورود به بازار خودرو برخوردار نبودند. تورمي كه در بازار خودرو طي حدودا يك سال گذشته و به طور خاص در يك ماه اخير رخ داد، بسيار بالاتر از قدرت خريد مشتريان بود و از همين رو بيشتر آنها عملا از بازار خارج شدند.

روند صعودي قيمت در بازار خودرو اما در نهايت پس از دو سه هفته توقف طي اواسط هفته گذشته و اين هفته، در مسير نزول قرار گرفت. آن طور كه از بازار خبر مي رسد، منحني قيمت ها افت قابل توجهي را تجربه كرده، تا جايي كه فقط پرايد حدود 9 ميليون تومان كاهش قيمت داشته است. به اعتقاد كارشناسان، مسائلي مانند كاهش تورم انتظاري، افت قيمت ارز و سكه و طلا و همچنين بازگرداندن شوراي رقابت به قيمت گذاري خودرو، در افت قيمت نقش داشته اند. با توجه به آنكه تنش هاي سياسي ميان آمريكا با اعلام هر دو طرف مبني بر بي ميلي به جنگ، كمي كاهش يافت، تورم انتظاري مشتريان نيز اندكي كمتر شد و بنابراين هيجانات بازار خودرو نيز پايين آمد. البته به نظر مي رسد خبر بازگشت شوراي رقابت به قيمت گذاري خودرو نيز نقش ويژه اي در نزولي شدن قيمت ها داشته است. طبق مصوبه مجلس شوراي اسلامي، شوراي رقابت دوباره مرجع قيمت گذاري خودرو شده است. اگر شوراي نگهبان اين مصوبه را تاييد كند، حضور اين شورا در بازار خودرو رنگ قانون به خود خواهد گرفت و قيمت گذاري دوباره به دست اين شورا خواهد افتاد. ازآنجاكه شوراي رقابت در طول شش سال حضور در قيمت گذاري خودرو، به نوعي سياست سركوب قيمت را دنبال كرد، ممكن است اين بار نيز همان سياست قبلي را پي گرفته و در نتيجه، قيمت خودروها را پايين بياورد. به نظر مي رسد اين احتمال، يكي از دلايل افت قيمت در بازار خودرو بوده است.

افت قيمت ها در بازار

اما سري به بازار خودرو بزنيم و ببينيم قيمت خودروهاي داخلي چه افت و خيزي را طي اين هفته تجربه كرده است. به گفته فعالان بازار، پرايد 111 كه قيمتي برابر با 58 ميليون تومان داشت، اين هفته با افتي 9 ميليوني همراه و قيمت آن به 49 ميليون تومان رسيد. تيبا نيز كه 2 ميليون تومان كاهش قيمت داشته، در حال حاضر 54 ميليون تومان خريد و فروش مي شود. همچنين از بازار پژو 206 ها نيز خبر از كاهش قيمت مي رسد. بر اين اساس، مدل تيپ 2 اين خودرو طي هفته جاري 5 ميليون تومان افت كرده است و بنابراين براي خريد آن بايد 98 ميليون تومان هزينه كرد. پژو 206 تيپ 5 نيز كه از مرز 130 ميليون تومان هم عبور كرده بود، در حال حاضر 122 ميليون تومان قيمت دارد. همچنين قيمت مدل صندوقدار پژو 206 نيز به طرفداري از مدل هاي هاچ بك كاهشي شده است. اما بشنويم از بازار پژوپارس كه خبرها از افت قيمت اين محصول طي هفته جاري حكايت دارد. نمايشگاهداران خودرو پايتخت مي گويند پژو پارس بيش از 2 ميليون تومان كاهش قيمت داشته و در حال حاضر 103 ميليون تومان به فروش مي رسد. پژو 405 نيز كه قيمت آن به 88 ميليون تومان رسيده بود، طي اين هفته با قيمت 83 ميليون و 500 هزار تومان معامله شد. با اين حساب، پژو 405 چهار ميليون و 500 هزار تومان افت قيمت طي هفته جاري داشته است. ازسوي ديگر، اما سمند LX نيز كاهش قيمتي بيش از 5 ميليون تومان را تجربه كرده است. با توجه به اين افت، مي توان سمند LX را در حال حاضر با قيمتي معادل 84 ميليون و 500 هزار تومان خريداري كرد.

فعالان بازار در مورد خودروهاي به اصطلاح مونتاژي نيز خبر از كاهش قيمت داده اند. آن طور كه خبرگزاري فارس عنوان كرده، ساندرو استپ وي چيزي حدود 25 ميليون تومان افت قيمت را طي اين هفته به خود ديده است. اين خودرو كه آخرين روزهاي توليدش را در كشور سپري مي كند، در حال حاضر 215 ميليون تومان قيمت دارد. همچنين پژو 2008 هم كه تا مرز 420 ميليون تومان پيش رفته بود، در حال حاضر خودرويي 380 ميليون توماني به شمار مي رود، بنابراين 40 ميليون تومان عقب نشيني كرده است. 2008 با قيمت 104 ميليون تومان تحويل مشتريان ابتدايي خود شد، اما در عرض يك سال و اندي قيمت آن بيش از چهار برابر رشد كرد. همچنين سيتروئن C3 هم كه قرار بود محصولي 150 ميليون توماني باشد، در حال حاضر 420 ميليون تومان قيمت دارد و اين يعني، 100 ميليون تومان افت طي يكي دو هفته اخير داشته است.

از بازار كيا سراتوي مونتاژي سايپا هم خبر مي رسد كه اين محصول در حال حاضر كمي بيش از 300 ميليون تومان قيمت دارد، حال آنكه طي دوران اوجگيري قيمت، به محصولي 400 ميليون توماني تبديل شده بود.در نهايت اما قيمت خودروهاي چيني نيز در بازار خودرو كشور روندي رو به افت را طي اين هفته تجربه كرده است. فعالان بازار عنوان مي كنند كه قيمت هايما S7 نيز از 400 ميليون تومان در روزهاي گذشته به 315 ميليون تومان كاهش پيدا كرده است. همچنين جك S5 نيز كه 65 ميليون تومان عقب نشسته است، در حال حاضر خودرويي 315 ميليون توماني به حساب مي آيد.

قيمت خودرو ريخت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4615 به تاريخ 2/3/98، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 54 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ اسلام
متن مطالب شماره 76، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است