|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/2: روسوفيل هاي اروپايي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4615 2/3/98 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


روسوفيل هاي اروپايي


نويسنده: استيون ارلانگر

 در هفته هاي اخير راست گرايان افراطي اروپا به سراسر اين قاره سفر كرده اند و دست در دست هم تلاش كردند خود را جبهه متحد عليه سيستم سياسي حاكم بر اين قاره نشان دهند كه مي تواند مشكلات حاصل از سياست هاي قبلي اتحاديه اروپا را حل كند. متئو سالويني از ايتاليا و ماري لوپن از فرانسه در كنار ده ها تن ديگر از راست گرايان افراطي، در سخنراني هاي خود به اتحاديه اروپا، اسلام و مهاجران حمله كردند و وعده آغاز دوران جديدي را دادند كه در آن ملي گرايي بنيان سياست ها و اقدامات خواهد بود اما آنها به يك موضوع بسيار مهم اشاره نكردند و آن رسوايي اخير در اتريش است كه سبب فروپاشي دولت ائتلافي اين كشور شد.

ماجرا از اين قرار است كه در يك ويدئو مشاهده مي شود معاون صدراعظم اتريش به يك زن كه ادعا مي كند يك سرمايه گذار روس است وعده مساعدت در قراردادهاي مالي مي دهد. اين رسوايي سبب استعفاي معاون صدراعظم اتريش كه يكي از رهبران حزب راست گراي افراطي «آزادي» است، شد و قرار است انتخابات جديد در اين كشور در ماه سپتامبر برگزار شود. اين رسوايي تنها بر اتريش اثر نگذاشت و تمام اروپا را دچار شوك كرد، زيرا به همه يادآور شد كه روسيه با بسياري از احزاب راست گراي افراطي در اروپا پيوندهايي دارد. يكي از نمايندگان محافظه كار پارلمان انگلستان مي گويد: «آن چه عجيب است اين است كه تعداد زيادي از جنبش هاي راست گراي افراطي بيش از آنكه طرفدار كشورشان باشند، طرفدار روسيه هستند.» هنوز نمي توان مطمئن بود اين رسوايي در اتريش بر انتخابات پارلمان اروپا كه از امروز پنج شنبه آغاز مي شود و روز يكشنبه پايان مي يابد چه تاثيراتي خواهد گذاشت. نتيجه اين انتخابات بر مسيري كه اتحاديه اروپا در 5 سال آينده طي خواهد كرد اثرات بسياري دارد و احزاب بزرگ در كشورهاي عضو اين اتحاديه تلاش كرده اند آراي راي دهندگان مردد را جلب كنند و ترتيبي دهند تا اكثريت قاطع را در پارلمان حفظ كنند. در حال حاضر بسياري از راي دهندگان اروپايي نه از سيستم حاكم بر اروپا در چند دهه اخير راضي هستند و نه به اندازه كافي به احزاب پوپوليست اعتماد دارند.

طي حداقل يك دهه گذشته سياست هاي ديكته شده از سوي اتحاديه اروپا براي كمك به رونق اقتصاد اين قاره نتوانسته شرايط مردم را بهبود بخشد و اين درحالي است كه مردم عادي فشار حاصل از سياست هاي رياضتي را تحمل كرده اند اما وضعيت رفاهي شان بهتر نشده است. از سوي ديگر احزاب حاكم بر كشورهاي اروپايي كه طرفدار افزايش يكپارچگي اروپا هستند، راه حلي براي رفع نقاط ضعف ارائه نكرده اند. در مقابل، پوپوليست ها سعي كرده اند بر تمايلات ملي گرايي تمركز كنند و از خشم مردم از سيستم كنوني به نفع خود بهره ببرند. در واقع آن گونه كه يكي از قانون گذاران هلندي مي گويد: «انتخابات جاري پارلمان اروپا رقابتي است بين طرفداران نظام موجود و مخالفان آن.» در حال حاضر بسياري از پوپوليست هاي اروپايي انتخابات كنوني پارلمان اروپا را بهترين شانس خود براي گسترش قدرت و افزايش اثر گذاري بر سياست هاي اروپا در 5 سال آينده مي دانند.بدون ترديد پوپوليست ها نمي توانند در اين انتخابات اكثريت را در پارلمان اروپا تصاحب كنند، اما اگر بر تعداد كرسي هاي آنها افزوده شود، اين يك پيروزي براي آنها محسوب مي شود كه ساختار سياسي اروپا را دچار اختلال خواهد كرد. افزايش معنادار تعداد كرسي هاي احزاب پوپوليست و ملي گرايي ريسك فلج كردن نهادهاي اروپايي از درون و كاهش توانايي اروپا براي اقدام را در پي دارد.

ارتباط نزديك حزب آزادي اتريش با روسيه يك زنگ خطر براي آينده اروپاست. آقاي سالويني رهبر حزب پوپوليست ايتاليا از سال ها قبل به ستايش از ولاديمير پوتين پرداخته و يكبار در يك نشست پارلمان اروپا تي شرتي را بر تن داشت كه عكس پوتين بر آن بود و حزب راست گراي افراطي خانم لوپن قبلا وامي را از يك بانك دولتي روسيه دريافت كرده بود. در سال هاي اخير پوتين بر عمق ارتباط هاي خود با احزاب افراط گرا در اروپا افزوده تا از يكپارچگي اروپا بكاهد. بسياري از احزاب بزرگ اروپا به پوتين اعتماد ندارند، در حالي كه بسياري از پوپوليست ها خواستار نزديك شدن اروپا به روسيه هستند. برخي گزارش ها حاكي است پوتين از طريق فضاي مجازي در حال اثرگذاري بر ديدگاه مردم درباره احزاب حاكم بر اروپاست تا راي گيري در انتخابات پارلمان اروپا به سود احزاب مخالف اروپاي واحد تمام شود. طي يك دهه اخير يعني از زمان بحران مالي و ركود اقتصادي سال 2008، از يكپارچگي سياسي اروپا كاسته شده و در چند سال اخير، پس از ورود موج مهاجران از خاورميانه و آفريقا به اروپا، خشم پوپوليستي شدت پيدا كرده است اما نظرسنجي ها از مردم ساكن در اتحاديه اروپا نشان مي دهد آنها خواهان تغيير با هدف رفع نقاط ضعف كنوني هستند نه از ميان رفتن اتحاديه اروپا و به همين دليل است كه افرادي نظير سالويني و لوپن ايده دگرگون كردن اتحاديه اروپا از درون را مطرح كرده اند.

در حال حاضر پوپوليست ها، راست گرايان افراطي و چپ گرايان افراطي به ابزارهايي نظير ضديت با ورود مهاجران، اسلام هراسي و ملي گرايي روي آورده اند اما تحليلگران معتقدند حتي اگر احزاب ياد شده تعداد قابل ملاحظه اي از كرسي ها را در پارلمان اروپا تصاحب كنند، نيز احتمال آنكه بتوانند ائتلاف هاي قدرتمند به وجود آورند بسيار كم است. پيش بيني شده احزاب پوپوليست حداكثر 180 كرسي را تصاحب مي كنند و اين تعداد كرسي براي ايجاد اختلال جدي در مسير حركت پارلمان اروپا در آينده كافي است. اما اگر احزاب حاكم در اتحاديه اروپا همبستگي كافي داشته باشند اثر پوپوليست ها بزرگ نخواهد بود.


*نيويورك تايمزروسوفيل هاي اروپايي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4615 به تاريخ 2/3/98، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Chronic Diseases Journal
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است