|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/2: مالكيت معنوي كليد صلح تجاري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4615 2/3/98 > صفحه 6 (بانك و بيمه) > متن
 
 


مالكيت معنوي كليد صلح تجاري
چين سه اهرم فشار بر تكنولوژي آمريكا دارد


دنياي اقتصاد : يكي از دلايل بازگشت به گذشته، بن بست مذاكرات دو كشور است كه يكي از عوامل آن مساله سرقت مالكيت معنوي خواهد بود. مالكيت معنوي شامل كليه اختراعات، نوآوري ها، انحصار هاي تجاري و قوانين كپي رايت درخصوص هر گونه ابداع يا نوآوري مي شود. در سال 2019 ميلادي شركت هاي آمريكايي حدود هزار ميليارد دلار در اين زمينه سرمايه گذاري كرده اند.

بن بست مالكيت معنوي : ايالات متحده در روزهاي اخير تعرفه هاي جديدي بر كالاهاي وارداتي از چين وضع كرده است. چين نيز همان طور كه انتظار مي رفت سياست تلافي جويانه را در پيش گرفت. بازارهاي سهام از وضعيت نابسامان مذاكرات تجاري به بن بست خوردند و وضع تعرفه هاي بيشتر و بيشتر عليه هر دو كشور نگراني هاي عمومي را نسبت به فرجام تجارت ميان اين دو كشور به شدت افزايش داده است. پس از مذاكرات در هر دو كشور و اميد ها يي كه وعده صلح تجاري را به سرمايه گذاران انتقال داده بود، اما حالا شرايط به نقطه اولي كه حدود يك سال قبل با وضع تعرفه بر فولاد و آلومينيوم از سوي ترامپ رخ داده بود بازگشته است؛ يعني زماني كه تجارت ناعادلانه از سوي ترامپ به عنوان شعار، شيپور جنگ تجاري با چين را به صدا درآورد. سرقت IP (مالكيت معنوي) درصورت وجود، مي تواند به اختراعي كه توسط يك شركت آمريكايي ثبت شده و اين شركت مي خواهد نوآوري خود را در چين توليد كند؛ لطمه بزند به طوري كه توليدكننده چيني مي تواند اين اختراع را بر حسب قوانين دولتي خود كپي كرده و بدون پرداخت حقوق معنوي براي استفاده از حق انحصاري شركت ها اين محصول را به فروش برساند. اين همان چيزي است كه در مورد «سرقت آي پي» مورد بحث قرار مي گيرد. آخرين اطلاعات صندوق بين المللي پول كه به پايان سال 2017 ميلادي مربوط است، سطح IP را براي ايالات متحده بسيار بيشتر از چين مي داند. اما كريدور ميان دو كشور در اين زمينه تنگ تر شده است. در واقع، نرخ رشد IP براي چين بسيار سريع تر از ايالات متحده است. بنابراين از سال 2016 تا سال 2017، IP براي چين 19  درصد افزايش يافت، در حالي كه تنها 10  درصد رشد براي ايالات متحده به ثبت رسيده است. اما در اين زمينه همه چيز به سود چين در حال پيشروي است. آنها هنوز هم راهي براي رفتن دارند قبل از اينكه به آمريكا برسند. شايد در ضمن، هر دو كشور بتوانند با پيروي از آي پي يكديگر، به صلح IP برسند.

شروعي كه به بن بست رسيد: افزايش سريالي حجم كسري تجاري آمريكا با ساير كشورها و به خصوص چين ظرف سال هاي گذشته منجر به بروز بزرگ ترين واكنش مقابله اي ايالات متحده در قرن اخير شده است. كاخ سفيد در نوبت هاي مختلفي اقدام به تهديد پكن در رابطه با مازاد تجاري اين كشور كرده و اين كشور را متهم به سرقت مالكيت معنوي، به كارگيري مكانيزم غيرمنصفانه در تجارت با آمريكا و دستكاري تعمدي نرخ ارز كرده است. اولين جرقه جنگ تجاري ميان دو غول اقتصادي جهان با انتشار جزئيات تعرفه گذاري 25 درصدي بر بيش از 1300 نوع كالا و خدمات چيني زده شد و پس از آن كالاهاي وارداتي ديگري نيز درگير فرآيند تهديدآميز تعرفه گذاري شدند تا جديت تقابل ترامپ براي مختومه كردن پرونده «بهره كشي از امكانات آمريكايي ها» توسط رقيب چيني محرز شود. ترامپ سيگنال مقابله با دو دهه سرقت تكنولوژي از سوي سردمدار اقتصادهاي نوظهور را با اين ليست طولاني مخابره كرد. هراس آمريكا از تقويت بنيان هاي اقتصادي چين با توجه به ثبت سومين سال متوالي پيشتازي اژدهاي سرخ در توليد ناخالص داخلي (قدرت برابري خريد)، كسري تراز تجاري 375 ميليارد دلاري با اين كشور (در سال 2017) و وابستگي روزافزون (با افزايش نفوذ چين به خصوص در بخش تكنولوژي) منطقي به نظر مي رسد؛ اما آيا به كارگيري ابزاري كه به وقوع جنگ تجاري منتهي مي شود توان تضعيف اقتصاد چين همزمان با تقويت اقتصاد آمريكا را خواهد داشت.

سرقت تكنولوژي به سبك چيني: تجارت تكنولوژي در زيرشاخه هاي مختلفي مانند كامپيوتر، قطعات الكترونيكي، مخابرات، ماشين آلات و حتي در بخش خودرو بيش از 200 ميليارد دلار از كسري تجاري سالانه آمريكا با اژدهاي سرخ را شكل مي دهد.

در واقع، افزون بر نيمي از تجارت اين دو كشور به تكنولوژي در بخش هاي گوناگون تعلق دارد. چين از سه راه اساسي، نفوذ و كنترل قابل توجهي در اين زمينه كسب كرده است. كنترل اژدها در تجارت تكنولوژي را مي توان در يك جمله خلاصه كرد: «تبادل اجباري تكنولوژي»؛ تبادل اجباري تكنولوژي به اين معنا است كه شركت هاي فعال در اين نوع تجارت، در ازاي بازار بزرگي كه چين در اختيار آنان قرار مي دهد، بايد اطلاعات خود را با دولت اين كشور به اشتراك بگذارند. شركت هاي آمريكايي زيادي از اين قوانين گلايه دارند؛ اما چاره اي جز پذيرش اين ضوابط نداشته اند؛ چراكه بازار وسيع چين با يك ميليارد و 400 ميليون مصرف كننده بالقوه، سود كلاني براي شركت ها به ارمغان مي آورد. دونالد ترامپ نه تنها اين ضوابط را ناعادلانه عنوان كرده بلكه چيني ها را به سرقت فناوري هاي آمريكايي متهم كرده است. تعرفه گذاري در بخش تكنولوژي نيز به همين دليل مورد توجه ويژه كاخ سفيد قرار دارد. هزينه قوانين چيني براي ايالات متحده بالغ بر 30 ميليارد دلار در سال تخمين زده مي شود. چين از راه هاي زير كنترل شديد خود بر بخش فناوري را به دست آورده است:

تكنولوژي آمريكايي در حصر چيني: برنده جنگ تجاري تقريبا غيرقابل پيش بيني است. شايد يكي كمتر از ديگري ضربه بخورد، اما در يك بازي باخت-باخت نتيجه اي با پيروزي رقم نخواهد خورد. صعود و سقوط هاي اخير بخش تكنولوژي بازارهاي سهام، با توجه به اين موضوع كه سهم زيادي از تجارت ميان آمريكا و چين (كه نيمي از كسري تراز تجاري مربوطه در سال 2017 را شكل داده) در اين حوزه طبقه بندي مي شود، تكانه هاي جنگ تجاري به بازارهاي جهاني را آشكار مي كند. به عقيده كارشناسان، چين در حوزه فناوري از كنترل و نفوذ بيشتري نسبت به آمريكا برخوردار است. دست بالاي چين در بخش فناوري به دليل پروسه «تبادل تكنولوژي اجباري» رخ داده است. قوانين الزامي سرمايه گذاري مشترك براي شركت هاي خارجي، اساس اين پروسه را تشكيل مي دهد. ترامپ اين ضوابط را ناعادلانه مي داند و چين را به سرقت فناوري هاي آمريكايي متهم مي كند.

ظهور ابرقدرت نوظهور: چين در سال 2017 بالغ بر 23 هزار ميليارد دلار خروجي اقتصادي داشت كه از اين حيث بالاتر از اتحاديه اروپا و آمريكا قرار گرفته بود. از طرفي شركت خدمات تضامني PWC طي گزارشي، سال 2050 را با صدرنشيني بلامنازع چين در عرصه اقتصاد بين الملل پيش بيني كرده است و سياست هاي اقتصادي حزب كمونيست نيز با همين هدف چيده شده اند.

مالكيت معنوي كليد صلح تجاري


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4615 به تاريخ 2/3/98، صفحه 6 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت خانواده
متن مطالب شماره 72، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است