|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/2: «دنياي اقتصاد» بررسي كرد : راز رفت وآمد ديپلمات ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4615 2/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بررسي كرد : راز رفت وآمد ديپلمات ها


نويسنده: سعيده سادات فهري

دنياي اقتصاد : كمرنگ شدن سايه درگيري نظامي بين ايران و آمريكا از يكسو و ابراز تمايل چندباره دونالد ترامپ براي مذاكره با ايران، ديپلمات هاي كشورهاي منطقه را به جنب وجوش براي ميانجيگري بين تهران و واشنگتن واداشته است. پس از اخبار تاييدنشده از سفر وزير خارجه قطر به ايران، وزيرخارجه عمان، در سفري غيرمنتظره به تهران آمد و برخي منابع خارجي ادعا كردند پيامي از جانب آمريكا به همتاي ايراني خود تحويل داده است. پس از آن نيز نخست وزير عراق گفت كه نمايندگاني را براي مذاكره با هدف «توقف تنش ها» ميان ايران و آمريكا به تهران و واشنگتن مي فرستد.

همزمان با فروكش كردن نسبي نگراني ها از وقوع جنگ بين ايران و آمريكا، برخي كشورها عزم خود را براي ميانجيگري بين دو كشور جزم كرده اند كه در بين كشورهاي منطقه و فرامنطقه «عمان، عراق و قطر» به دليل پيوندها و ارتباطاتي كه با ايران دارند بيش از ديگر بازيگران تمايل براي نقش آفريني در اين عرصه از خود بروز داده اند. همچنين اين سه كشور در منطقه اي قرار دارند كه حوزه فعاليت ايران و ايالات متحده به شمار مي رود. در اين رابطه سه شنبه شب عادل عبدالمهدي، نخست وزير عراق، گفت نمايندگاني را براي مذاكره با هدف «توقف تنش ها» ميان ايران و آمريكا به تهران و واشنگتن مي فرستد. همچنين يوسف بن علوي، وزيرخارجه عمان، در سفري غيرمنتظره روز دوشنبه به تهران آمد و ظاهرا پيامي از جانب آمريكا به همتاي ايراني خود تحويل داده است. روزنامه فرامنطقه اي «العرب» كه به دولت قطر نزديك است، به نقل از ديپلمات هاي غربي، مدعي شد بن علوي واقعا از جانب آمريكا به ايران پيامي آورده كه در آن واشنگتن براي مذاكره با تهران ابراز تمايل كرده است.

منابع العرب در اين باره مدعي شدند كه هفته گذشته، يك فرستاده قطري در سفري سري به تهران، پيام مشابهي از جانب آمريكا به مقامات ايراني داده است. اما ايران به قطر اعتماد زيادي ندارد و ترجيح داد همين پيام را از عمان دريافت كند. چراكه ايران در توانمندي عمان در ايفاي نقش واسطه ميان تهران و واشنگتن شكي ندارد. پيش تر در تاريخ دوشنبه 24 ارديبهشت ماه اخباري مبني بر سفر شيخ محمدبن عبدالرحمان الثاني، وزيرخارجه قطر به ايران منتشر شد و الجزيره در اين رابطه نوشت كه وزيرخارجه قطر طي اين سفر در ديدار با همتاي ايراني خود محمدجواد ظريف در تلاش براي باز كردن مسيري با هدف حل بحران فزاينده بين تهران و واشنگتن و كاستن از التهاب ها در منطقه بوده است.

هيات عراقي به ايران مي آيد

پيشنهاد ميانجيگري عراق همزمان با بالا گرفتن جنگ لفظي و تنش ميان ايران و آمريكا مطرح شده است. عادل عبدالمهدي روز سه شنبه (31 ارديبهشت) گفت هيچ گروهي در عراق خواهان حركت به سوي جنگ نيست و اعلام كرد كه عراق در مرحله اعزام دو هيات به تهران و واشنگتن به منظور كاهش تنش ميان دو كشور است.

همزمان يك رسانه عراقي به نقل از منبع آگاه اعلام كرد كه رئيس پارلمان عراق به زودي به تهران سفر مي كند و با همتاي ايراني خود ديدار و گفت وگو خواهد كرد. پايگاه خبري بغداد اليوم به نقل از يك منبع آگاه اعلام كرد كه محمد الحلبوسي، رئيس پارلمان عراق روز چهارشنبه يا پنج شنبه به منظور ديدار با مسوولان ايراني در راس هياتي بلندپايه عازم تهران خواهد شد. اين منبع اعلام كرد كه الحلبوسي در اين سفر با علي لاريجاني، همتاي ايراني خود ديدار و در رابطه با روابط دوجانبه و راه هاي تقويت همكاري هاي پارلماني بحث و تبادل نظر خواهد كرد. اين منبع عراقي همچنين اعلام كرده است كه رئيس پارلمان عراق در رابطه با آخرين تحولات منطقه نيز با علي لاريجاني و ديگر مسوولان ايراني گفت وگو خواهد كرد. در روزهاي اخير بارها پيشنهاد يا درخواست ميانجيگري ميان ايران و آمريكا از سوي مقام هاي كشورهايي مانند عراق و عمان مطرح شده است.

تاكيد حكيم بر ميانجيگري عراق

از جمله عمار حكيم رهبر، رهبر جريان حكمت ملي عراق گفته است كه عراق به دليل روابط نزديكش با هر دو طرف (ايران و آمريكا) مي تواند و بايد نقش ميانجي را ايفا كند. عمار حكيم در ديدارهايي جداگانه با رئيس پارلمان عراق و هياتي از جريان صدر تاكيد كرد عراق بايد براي كاهش تنش ميان تهران و واشنگتن تلاش كند و نقشي فعال در ميانجيگري ايفا كند. به گزارش «ايسنا» عمار حكيم، رئيس ائتلاف اصلاح و سازندگي عراق در ديدار با محمد الحلبوسي، رئيس پارلمان اين كشور تاكيد كرد كه تنش ميان آمريكا و ايران امنيت و ثبات منطقه را تهديد مي كند و عراق براي حل و كاهش اين تنش بايد نقشي محوري ايفا كند و ميان دو طرف ميانجيگري كند. رئيس ائتلاف اصلاح و سازندگي عراق همچنين تاكيد كرد كه عراق بايد از روابط خوب خود با ايران و آمريكا بهره ببرد و از طريق تمام طرف هاي رسمي از جمله دولت، پارلمان و ديگر نيروهاي سياسي اين نقش حساس را ايفا كند. براساس اين گزارش، عمار حكيم با يك هيات از جريان صدر نيز ديدار و تاكيد كرده است كه عراق بايد براي كاهش تنش ميان آمريكا و ايران تلاش كند زيرا اگر جنگي رخ دهد آسيب هاي زيادي به عراق وارد خواهد شد.

اظهارات نخست وزير عراق درباره وساطت ميان ايران و آمريكا دو روز پس از پرتاب يك راكت و فرود آن در نزديكي سفارت آمريكا در بغداد بيان شد.

اين حادثه كه هيچ گروهي مسووليت آن را نپذيرفت تازه ترين مورد از حملاتي است كه در منطقه رخ مي دهد و آمريكا مدعي است ايران مسوول آن است. ايران اين اتهام را رد كرده است. حمله به نفتكش هاي امارات و عربستان و خط لوله سعودي از جمله ديگر اتفاقاتي بود كه باعث بالا رفتن تنش در منطقه شد. روز يكشنبه اكسون موبيل، يكي از بزرگ ترين شركت هاي نفتي جهان كار كنان غيربومي خود را از عراق به دبي منتقل كرد. اين اقدام با انتقاد و اعتراض عراق روبه رو شد. پيش از آن هم وزارت امورخارجه آمريكا اعلام كرده بود كه كاركنان غير ضروري خود را از عراق خارج مي كند. دستور خروج اين كاركنان پس از آن صادر شد كه آمريكا، ايران يا گروه هاي وابسته به جمهوري اسلامي در منطقه را به برنامه ريزي براي هدف گرفتن منافع ايالات متحده در منطقه متهم كرد. اتهامي كه ايران در همان زمان آن را رد كرد.

باوجود تحريم مذاكره معنا ندارد

در رابطه با بحث ميانجيگري عراق، روز گذشته محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهور در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا ميانجيگري بغداد براي روابط ميان ايران و آمريكا موثر است، گفت: «پس از خروج آمريكا از برجام كشور ها و شخصيت هاي مختلف به دنبال حفظ برجام هستند و اينكه در منطقه درگيري به وجود نيايد، اما با توجه به اهميت برجام آنها به دنبال جلب نظر و رضايت ايران هستند، اما اين به معناي مذاكره ميان ايران و آمريكا نيست.»  وي افزود: «تا زماني كه مسوولان و دولت آمريكا با تحريم و عهدشكني رفتار مي كنند مذاكره معنا ندارد.»

تلاش هاي مسقط

روز دوشنبه هم يوسف بن علوي، وزيرخارجه عمان، در سفري غيرمنتظره وارد تهران شد تا با محمدجواد ظريف، همتاي ايراني خود ديدار كند. جزئيات مذاكرات دو طرف منتشر نشد اما عمان تاكنون در چند مقطع حساس و پرتنش نقش ميانجي بين ايران و آمريكا را ايفا كرده است. در اين رابطه وزارت امورخارجه ايران اعلام كرده است كه دو طرف درباره روابط دوجانبه و مهم ترين مسائل منطقه اي و بين المللي گفت‎وگو كرده اند. عمان پيش تر به ايران پيشنهاد كرده بود نقش ميانجي را در تنش فزاينده ميان تهران و واشنگتن بر عهده بگيرد. حنينه مغيري، سفير عمان در آمريكا چندي پيش در مصاحبه با سايت المانيتور گفته بود كه كشورش آماده است بار ديگر در حل تنش ميان دو كشور ايران و آمريكا نقش داشته باشد.

خانم مغيري در آن زمان گفت كه در حال حاضر درخواستي درباره ميانجيگري از عمان نشده است اما در صورتي كه چنين درخواستي مطرح شود اين كشور از اين نقش استقبال مي كند. عمان به دليل روابط نزديك با ايران و آمريكا، پس از قطع رابطه واشنگتن و تهران در سال 1358، در مقاطعي نقش ميانجي را بين دو كشور بازي كرده است. از جمله در سال 2009 ميانجي آزادي كوهنوردان آمريكايي از ايران شد و چهار سال بعد در سال 2013 بخشي از مذاكرات هسته اي ايران و آمريكا در عمان برگزار شد. با اين حال، هنوز نه عمان و نه ايران و آمريكا تاييد نكرده اند كه هدف از سفر ميانجيگري بين ايران و آمريكا بوده است. مايك پمپئو، وزيرخارجه آمريكا نيز اخيرا در يك تماس تلفني با سلطان قابوس، پادشاه عمان رايزني كرده بود. وزارت خارجه آمريكا مدعي شده دو طرف در اين گفت وگو درباره آخرين وضعيت يمن و آنچه تهديدهاي ايران در منطقه خليج فارس مي خوانند به تبادل نظر پرداخته اند.

هدف از ميانجيگري

به دنبال تلاش برخي كشورهاي منطقه با هدف ميانجيگري بين ايران و آمريكا اين پرسش مطرح است كه هدف كشورهايي چون عراق، عمان و قطر براي كاهش تنش بين تهران و واشنگتن چيست، آيا آنها صرفا نقش يك پيام رسان را ايفا مي كنند يا مي خواهند به عنوان ميانجي بهبود روابط ايران و آمريكا عمل كنند؟ سناريوي ديگري هم كه در اين خصوص مطرح است اينكه آيا اين كشورها به دليل نگراني از به خطر افتادن منافع خود، وارد اين كارزار شده اند؟

شايد براي رسيدن به پاسخي درباره هدف اين كشورها از پيش قدم شدن براي ميانجيگري بين تهران و آمريكا بايد هر سه مقوله را در كنار هم قرار داد. زيرا تمام اين كشورهايي كه نام برده شدند هم با ايران و هم با آمريكا ارتباطات نسبتا نزديكي دارند كه البته يكي از شروط ميانجيگري كردن نيز داشتن روابط خوب با هر دو طرف است. در عين حال بدون شك هر كشوري در راستاي حفظ منافع ملي اش اقدام مي كند و براي عراق، قطر و عمان نيز كه منافع مشتركي با تهران و واشنگتن دارند و همچنين در منطقه خاورميانه قرار دارند، افزايش تنش بين ايران و آمريكا مطلوب نيست.

پيوندهاي استراتژيك تهران-بغداد

در اين ميان عراق كشوري است كه پيوندهاي استراتژيك با تهران دارد و بدون شك نمي خواهد سطح تخاصم بين ايران و آمريكا افزايش پيدا كند. چراكه در صورت تشديد تنش ها آثار آن در منطقه گريبان ديگر كشورها را نيز مي گيرد. در عين حال از آنجا كه عراق به تازگي از بند نيروهاي تروريستي از جمله داعش خلاص شده و در راستاي ايجاد ثبات و امنيت درحال گام برداشتن است، هرگونه ناامني در منطقه را به زيان خود مي بيند.

در اين رابطه در پي سايه افكندن تنش هاي بين ايران و آمريكا بر اوضاع در عراق، از جمله حمله راكتي به نزديكي سفارت آمريكا در بغداد و دستور دولت آمريكا درباره خروج «كارمندان غيرضروري» از بغداد و اربيل، شماري از شخصيت ها و گروه هاي شيعي عراق ضمن تاكيد بر مخالفت با وقوع جنگ بين آمريكا و ايران، درباره تبديل شدن عراق به عرصه چنين جنگي هشدار دادند. از مناسبات اقتصادي بين ايران و عراق نيز نبايد غافل بود؛ چراكه عراق كه تازه از جنگ داخلي رهايي يافته اكنون به شدت به كالاهاي ايراني نيازمند است و اين در شرايطي است كه درگير شدن ايران در جنگ با آمريكا، عراق را از اين نظر در شرايط دشواري قرار خواهد داد.

نگراني هاي عمان

در رابطه با دلايل ميانجيگري عمان بين ايران و آمريكا در ابتدا مي توان به سابقه اين كشور در اين خصوص اشاره كرد زيرا پيش تر عمان تجربه مثبتي درباره ميانجيگري بين ايران و آمريكا داشته است. از ديگر سو از آنجا كه ايران تهديد كرده اگر از استفاده از تنگه هرمز منع شود اقدام به بستن آن خواهد كرد، نگراني هايي براي عمان ايجاد شده است و نمي خواهد سطح تنش بين ايران و آمريكا بيش از اين افزايش پيدا كند. زيرا يكي از محورهاي همكاري ايران و عمان در منطقه حضور مستقيم دو كشور در تنگه هرمز است، عمان در جنوب و ايران در شمال تنگه هرمز حضور دارند. دولت مسقط همواره خواهان آرامش در اين تنگه بوده و از وقوع درگيري در اين منطقه استقبال نمي كند و در همين راستا همواره تلاش كرده كه در راستاي ايجاد امنيت در اين منطقه با ايران همكاري جدي داشته باشد.

بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه اقتصاد عمان وابسته به نفت است، نفتي كه سهل الوصول نيست. براي حل اين مشكل، عمان به دنبال ايجاد تنوع اقتصادي است كه بخشي از اين تنوع اقتصادي از طريق توريسم و گردشگري تامين مي شود. اين كشور براي تعميق و بسط اين صنعت در كشورش، نيازمند وجود امنيت در منطقه است، لذا به اين مساله به خوبي واقف است كه وقوع كوچك ترين بحران در منطقه تاثير مستقيمي بر صنعت توريسم اين كشور مي گذارد، بنابراين تلاش دارد با همكاري ايران يك امنيت نسبي در اين منطقه ايجاد كند، از ديگر سو عمان به دنبال صنعتي شدن است و در همين راستا به گاز، دانش و خدمات، كالا و حتي نيروي كار ايران احتياج دارد و در جريان رقابت با عربستان سعودي ترجيح مي دهد كه تعامل نزديك تري با ايران داشته باشد. از ديگر سو نقش ايران در يمن و همسايگي يمن با عمان با توجه به تجارب دهه 1960 و 1970 اين كشور، دولتمردان عماني را در برخورد با ايران بسيار محتاط كرده است. به طور كلي سياست مداران عماني سياست مداران متساهل و مصالحه جويي هستند و به خوبي مي دانند روابط نزديك با ايران يعني آرامش و توسعه اين كشور.

قطر به دنبال افزايش نقش ديپلماتيك

قطر، دومين كشور كوچك خاورميانه نيز از جمله كشورهايي است كه چند ماهي است براي كاهش تنش بين ايران و ايالات متحده در تلاش است. پيش تر در آذرماه سال 97 وزيرخارجه قطر ضمن اعلام آمادگي كشورش براي ميانجيگري بين ايران و آمريكا گفته بود كه مناقشه بين ايران و آمريكا، قطر را در موقعيت دشواري قرار داده است. وي تاكيد كرده بود در اين شرايط قوي ترين هم پيمان و همسايه آن كشور با يكديگر اختلاف دارند.

از جمله دلايلي كه قطر مي خواهد نقش ميانجي را بين ايران و آمريكا ايفا كند مي توان به افزايش نقش ديپلماتيك اين كشور و نگراني از به خطر افتادن قطر به دليل حضور پايگاه آمريكايي العديد در آنجا در صورت جنگ نظامي بين تهران و واشنگتن اشاره كرد. عربستان سعودي و سه متحد عربي اش، بحرين، امارات متحده عربي و مصر، از تابستان سال 96 با متهم كردن قطر به «حمايت از ايران» و «تروريسم» و «تلاش براي ايجاد شكاف بين كشورهاي عربي»، روابط خود را با اين كشور قطع كردند. از اين رو قطر كه اكنون در مقابل اين جبهه عربي قرار گرفته تمايل دارد با ميانجيگري بين ايران و آمريكا، وزن ديپلماتيك خود را ميان كشورهاي عربي بالا ببرد. همچنين شايد يكي ديگر از دلايل تلاش قطر براي كاهش تنش بين ايران و آمريكا، كمك هاي جمهوري اسلامي به دوحه در دوران محاصره اين كشور توسط عربستان و سه كشور ديگر باشد.

از سوي ديگر بايد توجه داشت كه حدود 10 هزار نظامي آمريكايي در قطر حضور دارند و پايگاه هوايي آمريكا در العديد، در نزديكي دوحه، بخشي از كارزار آمريكا عليه گروه حكومت اسلامي، داعش بوده است. اين در حالي است كه در صورت درگيري نظامي بين ايران و آمريكا و هدف قرار دادن ايران از سمت پايگاه العديد، قطر نيز ممكن است در معرض آسيب ها و خطراتي قرار بگيرد و از اين رو دوحه نمي خواهد شاهد درگيري در منطقه باشد. در عين حال يكي ديگر از نگراني هاي قطر از افزايش تنش ايران و آمريكا به تمايل عربستان و امارات براي خارج كردن پايگاه هوايي العديد آمريكا از دوحه بر مي گردد. در واقع قطر بيم آن را دارد كه اين اقدام باعث شود تا ضمن از دست رفتن حمايت واشنگتن از دوحه، زمينه براي مداخله آزادتر دولت هاي عربي به رهبري عربستان فراهم شود. چون در بحران سال 2017 يكي از دلايلي كه باعث شد عربستان نتواند در اين كشور مداخله كند يا قطر را اشغال كند يا كودتايي را عليه خاندان آل ثاني رقم بزند، حضور آمريكا در صحنه قطر بود.

آرامش بعد از توفان!

اكنون در شرايطي بحث ميانجيگري بين تهران و واشنگتن مطرح است كه پس از گذشت چند هفته توفاني بين طرفين اكنون رهبران ايران و آمريكا هر دو گفته اند كه به دنبال جنگ نيستند. طي يكي دو هفته اخير به دنبال تشديد تنش بين ايران و آمريكا شاهد اعزام ناو هواپيمابر آبراهام لينكلن و بمب افكن هاي بي- 52 آمريكا به خليج فارس بوديم. همچنين طي روزهاي گذشته دو اتفاق در خليج فارس و عربستان سعودي باعث افزايش بيش از پيش نگراني ها در باره جنگ شده بود.

روز سه شنبه (24 ارديبهشت) لوله هاي انتقال نفت در عربستان سعودي منفجر شد كه خالد بن سلمان، معاون وزير دفاع عربستان سعودي و عادل الجبير، وزير مشاور در امورخارجي اين كشور، با طرح ادعاهايي ايران را باني حمله به تاسيسات نفتي عربستان خواندند. روز يكشنبه (22 ارديبهشت ماه) نيز چهار كشتي تجاري در نزديكي بندر فجيره در خليج فارس هدف «عمليات خرابكارانه» قرار گرفتند.  دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا مي گويد آماده مذاكره با ايران براي رسيدن به توافقي تازه است اما مقام هاي ارشد ايران دولت آمريكا را قابل اعتماد نمي دانند.  آنها مي گويند خروج ايالات متحده از توافق هسته اي درحالي كه آژانس بين المللي انرژي اتمي در تمام گزارش هاي خود پايبندي ايران به توافق را تاييد كرده بود، نشان مي دهد كه نمي توان به دولتمردان آمريكا اعتماد كرد.

«دنياي اقتصاد» بررسي كرد : راز رفت وآمد ديپلمات ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4615 به تاريخ 2/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بارآثار ديگري از " سعيده سادات فهري"

  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با كارشناسان بررسي كرد: پشت پرده اصرار تركيه به ناديده گرفتن تحريم ها
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 8/5/97
مشاهده متن    
  پاس سياسي «عمران خان» به ايران / سياستمدار كريكت باز پاكستاني به تهران نزديك مي شود؟
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» دلايل عدم تبعيت تركيه از تحريم هاي نفتي آمريكا عليه ايران را بررسي كرد: رمزگشايي از «نه» آنكارا به آمريكا
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 11/4/97
مشاهده متن    
  صالحي: مانند يك ارتش آماده ايم / هشدار يكپارچه تهران به ناقضان برجام در آمريكا
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 2/2/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: چالش هاي پمپئو براي خروج از برجام
سعيده سادات فهري، دنياي اقتصاد 27/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه انشا و نويسندگي
متن مطالب شماره 105، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است