|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/2: فشار آمريكا و شكل گيري اتحاد استراتژيك ايران و روسيه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4615 2/3/98 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ديدگاه 
فشار آمريكا و شكل گيري اتحاد استراتژيك ايران و روسيه
بخش پاياني

نويسنده: رابرت جي رابيل
مترجم: عليرضا عليپور

 وقوع قيام عربي و مداخله در اوكراين و انضمام كريمه، به اميدواري روسيه در مورد اينكه آمريكا نگراني هاي امنيت ملي مسكو را در نظر مي گيرد، پايان داد. بي توجهي به ملاحظات روسيه در قيام عربي به طور خاص در ليبي را نوعي خيانت از سوي غرب در نظر گرفتند. استانوسكي تحليلگر بانفوذ و رئيس موسسه خاورميانه در مسكو گفت: «ما همانند چيني ها ساده لوح و احمق بوديم. اعتماد ما به آنها آخرين اشتباه از اين نوع است.»

اعمال تحريم هاي غرب عليه روسيه در واكنش به انضمام كريمه و مداخله مسكو در اوكراين تنها نگرش روسيه به غرب به خصوص آمريكا را تهاجمي تر كرد و در اين راستا روسيه درصدد برآمد تا با تعميق همكاري ها با چين، ايران و تركيه و ايجاد شكاف بين واشنگتن و متحدان اروپايي هژموني آمريكا در جهان را محدود كند. در وضعيت بحراني موجود روسيه به اين فهم رسيده كه آمريكا درصدد اقدامات تحريك آميز عليه تهران براي شروع يك جنگ است. خروج آمريكا از برجام، قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در ليست گروه هاي تروريستي، اتخاذ سياست فشار حداكثري در قالب توقف كامل صادرات نفت براي منزوي كردن ايران از اقتصاد جهاني و تلاش براي تقويت گسترده حضور نيروهاي نظامي خود در منطقه خليج فارس همه فهرستي از طراحي آمريكا براي حمله به ايران است. بدون شك اگر چه در صورت وقوع جنگ، آمريكا مي تواند هزينه سنگيني را به ايران تحميل كند اما لزوما به هدف تغيير رژيم دست پيدا نخواهد كرد. در مقابل واشنگتن ممكن است با تقابل نيابتي يا مستقيم ايران روبه رو شود كه پيش بيني هزينه هاي ميان مدت و بلندمدت آنها براي آمريكا بسيار دشوار است.

با ورود به جنگ عليه ايران، واشنگتن تقريبا اهميت پيامدهاي ژئواستراتژيك بحران و همكاري استراتژيك فزاينده بين ايران و روسيه را ناديده گرفته است. ايران اكنون يكي از حاميان سياست خارجي رو به گسترش روسيه در منطقه است كه درصدد احياي نفوذ جهاني خود و برخي از حوزه هاي قدرت شوروي سابق است. ايران با روسيه در محدود سازي هژموني جهاني آمريكا به خصوص در حوزه نفوذ خود ديدگاه مشتركي دارند. و منافع شان بر سر بسياري از مسائل ژئوپليتيك و اقتصادي همگرا شده است. هر دو كشور عميقا در مورد مذاكرات در حوزه اقتصادي، افغانستان، قفقاز، عراق، سوريه، آسياي مركزي، درياي خزر، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، جرائم بين المللي و تروريسم نگران هستند.

به طور آشكار؛ ايران ديگر دولت ضعيف دوران روسيه تزاري يا تحت الحمايه آمريكا نيست بلكه امروز يك قدرت منطقه اي است كه كمابيش در درياي مديترانه در غرب، افغانستان در شرق و قفقاز در شمال داراي نفوذ فزاينده اي است. بخش بزرگي از اين مناطق حوزه نفوذ روسيه است بنابراين ثبات اين مناطق براي روسيه بسيار مهم است. همان طور كه روسيه درصدد توسعه تجارت با خاورميانه، شمال آفريقا و شبه قاره هند است، ايران مي تواند به عنوان كشور ترانزيت اصلي ايفاي نقش كند. در آگوست 2016، نشست سه جانبه اي بين ولاديمير پوتين، حسن روحاني و الهام علي اف در باكو آذربايجان برگزار شد و بر توسعه كريدور تجاري 7200 كيلومتري شمال - جنوب  كه به سن پترزبورگ، مسكو، باكو، بندرعباس و بمبئي منتهي مي شود به توافق رسيدند.

ايران همچنين به عنوان عضو ناظر سازمان همكاري شانگهاي، همكاري هاي دوجانبه اقتصادي، ترانزيتي و امنيتي خود با چين، روسيه، هند و پاكستان را افزايش داده است. اگر چه روسيه شريك تجاري بزرگ ايران نيست اما جمعيت زياد و پتانسيل بالقوه رشد تكنولوژيك، آموزشي و فرهنگي ايران، فرصت هاي اقتصادي بزرگي براي روسيه فراهم كرده است. همان اندازه كه ايران به تسليحات روسيه نياز دارد، روسيه نه تنها به فروش تسليحات به اين كشور ادامه مي دهد بلكه از آن به عنوان ابزاري براي تقويت اتحاد قدرتمند استفاده مي كند. اوايل سال 2016 پايان سياست دوگانه روسيه و نويد يك اتحاد قدرتمند با ايران است. در اين راستا سيستم دفاع موشكي اس300 را به ايران تحويل دادند و همچنين درها براي فروش سيستم پيشرفته تر اس400 بازتر شده است. آنها از انگيزه هاي همكاري بيشتر براي محدود سازي توليد مواد مخدر و ممانعت از گسترش سازمان هاي جهادي سلفي مانند داعش، القاعده و جنبش اسلامي ازبكستان هم برخوردارند. با شروع بحران سوريه و جذب ايدئولوژي داعش، بسياري از گروه هاي اسلام گراي قفقاز شمالي، چچن و اينگوش خواهان ايجاد امارت قفقاز اسلامي و خروج روسيه از قفقاز شمالي بودند. به همين ترتيب، ازبك هاي آسياي مركزي، تركمن ها، تاجيك ها، قزاق ها، قرقيزها و اويغورها خواهان همكاري جنبش اسلامي آسياي مركزي، جنبش اسلامي ازبكستان و جنبش اسلامي تركستان شرق براي ايجاد امارت اسلامي در آسياي مركزي بودند. اسلام كريم اف رئيس جمهور ازبكستان با اعلان زنگ خطر در سال 2014 گفت: «منابع غني مسلمانان منطقه آسياي مركزي كه بين روسيه، چين و افغانستان قرار دارد مي تواند توسط شورشيان دولت اسلامي به سرنوشتي شبيه عراق دچار شود.»

در مواجهه با تهديد ظهور اسلام گرايان راديكال، كشورهاي آسياي مركزي و روسيه، ايران را مانع ظهور سلفي گرايي بين المللي فراملي محسوب مي كنند. از نظر آنها، ايران نه تنها با روسيه در بحران سوريه براي دفاع از بشار اسد در مقابل گروه هاي سلفي همكاري مي كند بلكه از نقش ايران در مقابله با گروه هاي سلفي در آسياي مركزي سخن مي گويند. براي نمونه در سال 1997مسكو و تهران در خاتمه بخشي به جنگ داخلي خشونت آميز تاجيكستان بين دولت اين كشور و ائتلاف مخالفان به رهبري گروه هاي اسلامگراي راديكال به نام حزب رنسانس اسلامي همكاري كردند. اگر چه اين اواخر بين روسيه و ايران در بحران سوريه شكاف هايي ظاهر شده اما مسكو همچنان بر اهميت همكاري و همبستگي استراتژيك با ايران تاكيد مي كند و در مقابل تهران هم از ايجاد پايگاه نظامي در نزديكي ارتفاعات جولان خودداري كرده است.

با نگاهي به مطالب فوق مي توان استدلال كرد كه روسيه در صورت شكل گيري جنگ بين ايران و آمريكا سكوت نخواهد كرد. در حقيقت گزارش ها در مورد خاورميانه نشان مي دهد كه روسيه قبلا محموله اي تسليحاتي به مقصد ايران آماده و در مرحله بعد بر افزايش همكاري نظامي و اطلاعاتي تاكيد كرده است. اين مساله در پرتو گزارش هاي ديدار ولاديمير پوتين از تهران در نوامبر 2017 آمده كه گفت: «من به شما خيانت نمي كنم. ما ايران را يك شريك استراتژيك و يك همسايه بزرگ در نظر مي گيريم و از مزاياي فرصت توسعه و تحكيم روابط در تمامي ابعاد بهره خواهيم برد.»

اما در مورد اينكه چگونه ايران به اقدامات تحريك آميز براي شروع جنگ واكنش نشان مي دهد؟ در يك ارزيابي منصفانه مي توان نتيجه گرفت كه ظاهرا تهران استراتژي «واكنش تهاجمي تدريجي» را جايگزين سياست «صبر استراتژيك» كرده است. بدون شك اين استراتژي حاكي از همكاري استراتژيك ايران و روسيه و هدف مشترك آنها در محدودسازي قدرت آمريكا است. بنابراين پرزيدنت دونالد ترامپ بايد به انگيزه هاي محتاطانه اوايل دوران قدرتش در كاخ سفيد در مورد خاورميانه پاي بند بماند و از اقدامات و لفاظي هاي مخاطره آميز مشاورانش كه به صورت غيرمسوولانه آمريكا را به مسير جنگ ويرانگر همانند جنگ عراق سوق مي دهند، جلوگيري كند.

فشار آمريكا و شكل گيري اتحاد استراتژيك ايران و روسيه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4615 به تاريخ 2/3/98، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله گياه شناسي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2501)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است