|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/2: حمايت قاضي القضات جديد از آزادي مطبوعات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4615 2/3/98 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


حمايت قاضي القضات جديد از آزادي مطبوعات
در ديدار با مديران رسانه ها اعلام شد


عكس: مجتبي محمدلو ، ايرنا

دنياي اقتصاد : نشست هم انديشي رئيس قوه قضائيه با تعدادي از مديران رسانه و خبرگزاري ها شامگاه سه شنبه در ساختمان حوزه رياست قوه قضائيه برگزار شد. در اين نشست ابراهيم رئيسي بر آزادي مطبوعات تاكيد و اعلام كرد اگر رسانه اي صرفا به دليل انتقاد از دستگاه قضايي تحت پيگرد قرار گرفته باشد، ما گذشت مي كنيم. در مواردي هم كه شاكي خصوصي وجود دارد، همانند ساير پرونده ها تلاش خود را براي اخذ رضايت به كار مي گيريم؛ اما به هيچ وجه در مواردي كه بحث نظام مطرح است نمي توانيم از حق نظام عبور كنيم.

رئيسي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه ما براي اجراي قانون و برخورد با افرادي كه مرتكب فساد شده اند هيچ خط قرمزي نداريم، اظهار كرد: تنها خط قرمز ما، سخن بي دليل و غيرمستند است. همچنين غلامحسين اسماعيلي، سخنگوي قوه قضائيه از توقيف مطبوعات به مدت 2ماه درصورت ارتكاب به جرم براساس قانون جديد مطبوعات خبرداد و گفت بر اين اساس توقيف يك نشريه به سبب تخلف از مصوبه شوراي عالي امنيت ملي، موقت است و سقف اين توقيف نيز در قانون جديد دو ماه در نظر گرفته شده است.

آزادي رسانه ها به نفع مردم و كشور است

به گزارش «ميزان»، رئيس قوه قضائيه دراين نشست هم انديشي گفت: ما در دستگاه قضايي خود را موظف به حمايت از آزادي رسانه ها و مطبوعات مي دانيم و معتقديم كه اين آزادي به نفع مردم و كشور است. وي با بيان اينكه بيان انتقادات از جانب رسانه ها حتما مي تواند به رفع اشكالات و نواقص در نظام اداري ما كمك كند، برلزوم پايبندي مطبوعات به قانون مطبوعات تاكيد كردو گفت: مساله ما حق نظام و حقوق مربوط به اصل نظام و اجراي مقررات و قوانين است و ان شاءالله حتما عزيزان با توجه به قانون مطبوعات به آن پايبند هستند و پايبند باشند تا كار به دادگستري و بخش هاي دادسراي ما كشيده نشود. ما مي گوييم به نحوي عمل شود كه آن خط قرمز هايي كه قانون براي حفظ آزادي قرار داده و حفظ رسانه و مطبوعات در گرو آن خطوط قرمز است، رعايت شود. وي تصريح كرد: در واقع در اين قضيه بحث نگاه شخصي و برداشت هاي فردي چارچوب هايي است كه قانون گذاشته و اينها همه براي اين است كه اين آزادي ها حفظ شود.

فساد در كشور فراجناحي است

رئيسي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به موضوع مبارزه با فساد گفت: فساد در كشور ما فراجناحي است و اصلا مربوط به يك جناح و جريان خاص نيست. مقوله فساد نكته اي است كه هيچ كس نبايد آن را در هيچ بخشي از جامعه قبول كند. ممكن است فساد رخ دهد؛ اما فساد نبايد لانه كند و مطلقا نبايد اجازه داد فساد در هيچ جاي جامعه لانه كند. رئيس قوه قضائيه در ادامه با بيان اينكه تلقي فساد فراگير در جامعه يك تلقي بسيارغلط است، گفت: ما بايد خبر هايي را در جامعه منتشر كنيم كه براي مردم ايجاد اطمينان كند. اينكه بگوييم مجرمي محاكمه شد يا زمينه اي فسادزا در كشور اصلاح شد، براي مردم اطمينان ايجاد مي كند؛ اما اينكه مدام بگوييم فساد، فساد، اين براي كشور اطمينان ايجاد نمي كند؛ اطمينان ايجاد كردن در گرو اقدام و عمل است.

خطوط قرمز بايد رعايت شود

آيت الله رئيسي با بيان اينكه ما رسانه ها را همكاران خود در اجراي عدالت مي بينيم؛ نه در مقابل خود، گفت: اصلا فلسفه اين جلسه براي اين است كه ما مجموعه رسانه اي كشور را همكاران اجراي عدالت مي بينيم و حتما لسان نقد شما هم مي تواند در جهت اجراي عدالت كمك كند. كسي با نقد هيچ مخالفتي ندارد؛ خصوصا زماني كه آن نقد، نقد منصفانه است. حتما نقد منصفانه مي تواند در جهت كمك به دستگاه ها، نظام اداري كشور و مجموعه دستگاه قضايي موثر باشد.

رئيس قوه قضائيه دربخش ديگري از سخنانش، ضمن استقبال از كاهش پرونده هاي قضايي دركشور گفت: مساله ما حق نظام و حقوق مربوط به اصل نظام و اجراي مقررات و قوانين است و ان شاءالله حتما عزيزان با توجه به قانون مطبوعات به آن پايبند هستند و پايبند باشند تا كار به دادگستري و بخش هاي دادسراي ما كشيده نشود. ما مي گوييم به نحوي عمل شود كه آن خط قرمز هايي كه قانون براي حفظ آزادي قرار داده و حفظ رسانه و مطبوعات در گرو آن خطوط قرمز است، رعايت شود.

وي تصريح كرد: در واقع در اين قضيه بحث نگاه شخصي و برداشت هاي فردي چهارچوب هايي است كه قانون گذاشته و اينها همه براي اين است كه اين آزادي ها حفظ شود. آيت الله رئيسي افزود: رسانه ها وظيفه رصدگري را بر عهده دارند و بايد مراقبت كنند تا نكته ها و سيگنال هايي كه موجب شادماني دشمن مي شود، در جامعه منتشر و شنيده نشود. همچنين به گزارش «ايسنا» رئيس قوه قضائيه افزود: تاكيد ما اين است كه مسائل و اختلافات رسانه ها با مردم در مواردي كه بحث نظام مطرح نيست، به صورت درون صنفي و با ريش سفيدي و كدخدامنشي حل و فصل شود تا پرونده به دادگستري و دادسرا كشيده نشود. به گزارش «ايرنا» رئيس قوه قضائيه در ادامه اين نشست از راه اندازي سامانه اي براي انتشار آراي محاكم خبر داد.

سقف توقيف مطبوعات

غلامحسين اسماعيلي، سخنگوي قوه قضائيه نيز طي سخناني بااشاره به بحث توقيف مطبوعات گفت: تبصره 2 ماده 5 قانون مطبوعات صراحت دارد كه مصوبات شوراي عالي امنيت ملي براي مطبوعات لازم الاتباع است و در صورت تخلف، دادگاه مي تواند نشريه متخلف را موقتا تا دو ماه توقيف كند. وي تصريح كرد: ابلاغ اين مصوبه با قوه قضائيه نيست؛ بلكه با شوراي عالي امنيت ملي و حسب مورد با وزارت ارشاد است؛ بنابراين ما در قوه قضائيه تكليفي در رابطه با اين مصوبه نداريم. سخنگوي دستگاه قضا تصريح كرد: بر اين اساس توقيف يك نشريه به سبب تخلف از مصوبه شوراي عالي امنيت ملي، موقت است و سقف اين توقيف نيز در قانون جديد دو ماه در نظر گرفته شده است.

اسماعيلي گفت: در مورد نشريه صدا نيز قرار شد همين اتفاق رخ دهد، بنابراين اين نشريه رفع توقيف خواهد شد و به حيات خود ادامه مي دهد؛ البته رسيدگي به تخلفات آن در دادگاه و با حضور هيات منصفه انجام خواهد شد. وي با بيان اينكه شوراي نگهبان الزام قاضي به متابعت از نظر هيات منصفه را غيرشرعي مي داند، گفت: با اين وجود در سال هاي اخير كه من در دادگستري تهران حضور داشتم، بيش از 95 درصد، نظرات هيات منصفه را دادگاه مراعات كرده است؛ يعني مغايرت نظرات هيات منصفه با دادگاه ها كمتر از 5 درصد بوده است.

حمايت قاضي القضات جديد از آزادي مطبوعات


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4615 به تاريخ 2/3/98، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم باغباني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است