|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/12: معماي جدال با زنگنه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4387
چهار شنبه 22 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4381 12/3/98 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


گزارش روز 
معماي جدال با زنگنه
گفته مي شود نمايندگان مجلس طي نامه اي از وزير نفت شكايت كردند

نويسنده: فائزه عباسي

يك روز شايعه استعفايش را ورد زبان ها مي كنند و روز ديگر پاي سوال و استيضاح را به ميان مي كشند و وقتي به در بسته مي خورند، ماجراي شكايت به قوه قضاييه را مطرح مي كنند. جدال اين روزهاي تعدادي از نمايندگان با بيژن نامدارزنگنه از آن دست جدال هايي است كه تنها نبايد به ظاهر ماجرا بسنده كرد و اتفاقا بايد ديد در پستوي اين سناريو ها چه مي گذرد. روز گذشته اكبر رنجبرزاده يكي از اعضاي هيات رييسه مجلس به فارس گفت: «80 نماينده مجلس طي نامه اي از وزير نفت به قوه قضاييه شكايت كردند.» ساعتي بعد از اظهارنظر رنجبرزاده اين بار ابوترابي فرد نماينده نجف آباد به فارس مي گويد: «جمعي از نمايندگان بنا دارند تا از بيژن نامدار زنگنه، وزير نفت به دليل عدم انجام مسووليت هايش در موارد متعدد و وارد كردن ميلياردها دلار خسارت به كشور به قوه قضاييه شكايت كنند. همچنين 10 نفر از نمايندگان در نامه اي به هيات رييسه درخواست بررسي به موضوع عدم انجام مسووليت ها توسط وزير نفت طبق ماده 232 آيين نامه داخلي مجلس را دارند.» نكته قابل توجه در اين ميان موضوع ماده 232 آيين نامه است چراكه اين ماده در آيين نامه داخلي مجلس نحوه برگزاري جلسات استيضاح را توضيح مي دهد. طبق اين ماده «وقت براي توضيحات و پاسخ هاي رييس جمهور جمعا پنج ساعت است. رييس جمهور قسمتي از وقت خود را به نمايندگان موافق واگذار كند اين وقت اضافه بر فرصتي است كه به موجب ماده قبل به آنان تعلق مي گيرد.»

حال سوال اينجاست اگر نمايندگان مجلس ادله محكمي براي تخلف زنگنه دارند كه مي خواهند آن را از وزارت خلع كنند، چرا از ابزار استيضاح استفاده نمي كنند يا از طريق كميسيون اصل 90 اين موضوع را پيگيري نمي كنند؟ براي پاسخ به اين سوال ها بايد چند گامي به عقب برداريم و ببينيم اين اتفاقات از چه زماني و چگونه شروع شد.

مشتري براي بازار خاكستري

روزهاي آخر سال 97 بود كه استعفاي محمدجواد ظريف وزير امور خارجه خبرساز شد، در همان زمان بود كه شايعه استعفاي زنگنه هم از سوي منتقدان بهارستان نشين او مطرح شد. هر چند آن زمان چندان توجهي به اين شايعات نشد و آن را به پاي خيال پردازي هاي مخالفان گذاشتند، اما گويا اين يكي از برنامه هايي بود كه مي توانست عملي شود كه نشد. مدتي بعد بازار طرح سوال و انتقادات پي در پي با انواع موضوعات به ميان آمد كه زنگنه هربار براي توضيح دادن راهي مجلس شد و با وجود آنكه هربار نمايندگان هم از پاسخ ها قانع شدند اما انگار قرار نبود مخالفان به اين موضوع راضي شوند تا اينكه استيضاح وزير نفت اتفاقا از سوي همين نمايندگان كليد خورد اما پيش از آنكه استيضاح به صحن علني برسد، طرح شكايت به قوه قضاييه هم قوت مي گيرد آن هم وقتي كه براي مخالفان مسجل مي شود كه در مقابله با وزير نفت در اقليت قرار دارند؛ اما چه اتفاقي رخ مي دهد كه ابتداي دولت دوازدهم 230 نفر به زنگنه راي اعتماد مي دهند و به يك باره بعد از يك سال آن قدر پشيمان مي شوند كه تا شكايت پيش مي روند؟! ابهام وقتي بيشتر مي شود كه فشارها براي كنار گذاشتن زنگنه وقتي شدت مي گيرد كه زمزمه هايي درباره كشف يك بازار خاكستري براي فروش نفت به ميان مي آيد. ارديبهشت 98 بود كه معاون امور بين الملل و بازرگاني وزارت نفت از «كشف يك بازار خاكستري» براي فروش نفت خام ايران خبر داد. او البته درباره ميزان «فروش نفت» در اين بازار گفت: «من نمي توانم بگويم روزانه چند بشكه نفت مي فروشيم، اين كمكي به كسي نمي كند، اما به امريكا خط مي دهد و به او كمك مي كند تا بر مقدار صادرات تاثير بگذارد.» زماني نيا با اشاره به تاكتيك فروش نفت در بازار خاكستري هم گفت: «تلاش ما اين است كه ميزان ريسك فساد در اين بازار را به حداقل رسانده و اجازه تكثير بابك زنجاني ها را ندهيم.»

«اجازه تكثير بابك زنجاني نمي دهيم» اين شاه بيت صحبت هايي است كه چه از زبان وزير نفت و چه از زبان معاونانش بارها شنيده شد و گويا مشكل اصلي اتفاقا در همين يك جمله است. هر قدر هم بگويند حافظه تاريخي مان قوي نيست، اما آن قدر هم فراموشكار نشده ايم كه يادمان نيايد بابك زنجاني زماني بابك زنجاني شد كه قرار بود در بزنگاه تحريم وارد ميدان شود و نفت ايران را در بازار بفروشد. حالا بار ديگر تحريم ها شدت گرفته است، مي تواند زنجاني ديگري در اين وادي ظهور كند و آبي به آسياب عده اي بريزد حال اگر مانعي بر سر اين راه قرار بگيرد مسلم است كه منفعت طلبان دست روي دست نمي گذارند.

نامه اي كه خنده دار بود

باز يك گام ديگر عقب تر مي رويم؛ آن زمان كه بيش از 70 نماينده درباره وزارت نفت و متصدي آن به سران سه قوه نامه نوشتند. همان نامه اي كه اين روزها منتقدان زياد به آن رفرنس مي زنند و اتفاقا زنگنه هم به آن جواب داد. حدودا بهمن ماه بود كه 72 نماينده به سران سه قوه براي تغيير شيوه مديريتي وزارت نفت به بهانه عدم رغبت براي مذاكره با كشورهاي چين و روسيه درباره پروژه هاي نفتي ايران نامه نوشتند؛ 16 همان ماه زنگنه در نشست خبري اي درباره اين نامه مي گويد: «برخي ادعاهايي مي كنند، اما هيچ دليلي براي آن ارايه نمي كنند، آنان كه مي گويند ما تمايلي براي همكاري با چين و روسيه نداريم، دليل شان چيست؟ ما تنها يك قرارداد مهم در دوره پس از برجام امضا كرديم كه مربوط به طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي با كنسرسيومي متشكل از شركت فرانسوي توتال، شاخه بين المللي شركت ملي نفت چين (CNPCI) و شركت پتروپارس ايران بود كه سهم شركت چيني در آن 30 درصد بود و با اصرار هم آمدند.» او ادامه مي دهد: «اكنون كه توتال طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي را ترك كرده است، شركت چيني مجري طرح توسعه شده است و باز هم اصرار داريم كه چيني ها در اين پروژه حضور يابند. براي توسعه بخش شمالي و جنوبي ميدان آزادگان هم قبول كرديم كه با شركت ملي نفت چين (سي ان پي سي آي) مذاكرات خارج از مناقصه انجام دهيم؛ براي ميدان نفتي يادآوران هم قبول كرديم كه با شركت ساينوپك چين مذاكره خارج از مناقصه انجام دهيم، منتها آنها بنا به ملاحظات خودشان اكنون فعال نيستند و ما نمي توانيم جواب فعال نبودن آنها را بدهيم. زنگنه تاكيد كرد كه به همكاري با روسيه و چين علاقه مند است اما صرف علاقه مندي ايران كافي نيست و بايد هر دو طرف رضايت داشته باشند.»زنگنه با تاكيد بر اينكه براي حفظ منافع حداكثري ملت ايران حاضر است از آبروي خود نيز هزينه كند، مي گويد: «تنها قراردادي را امضا مي كنم كه با عزت و بر اساس منافع ملت ايران امضا شود؛ من در آخر عمر خود به دنبال اين نيستم كه از من تعريف و تمجيد شود.» زنگنه درباره بخشي از متن نامه نمايندگان مجلس مبني بر «قرارداد سوآپ نفت با روسيه» نيز مي گويد: ما قرارداد معامله نفتي با كشور روسيه داشته ايم، اما هرگز براي سوآپ نفت با روسيه قراردادي نداشته ايم و نمي دانم چرا عده اي حرف هاي بي پايه و اساس مي زنند؟ البته نمايندگان مجلس شوراي اسلامي وظيفه دارند، دغدغه هاي خود را مطرح كنند، اما گلايه اصلي من از افرادي است كه اطلاعات غلط به نمايندگان مي دهند. بخش ديگري از نامه نمايندگان درباره مجوز ندادن براي سرمايه گذاري در بخش شيرين سازي ميعانات گازي خنده دار است، آيا ميعانات گازي شيرين مشكل صادرات ندارد و مشكل ما در اين ميان فقط ترش بودن ميعانات گازي است؟!»

تلاش براي تعويض زنجاني و زنگنه

«استيضاح وزير نفت راي مي آورد و به زودي جاي من و زنگنه عوض مي شود.» اين خط و نشاني است كه بابك زنجاني از درون زندان براي وزير نفت مي كشد و اين عصبانيت نشان مي دهد، تلاش وزارت نفت براي جلوگيري از تكثير بابك زنجاني به ثمر نشسته است اما اين پايان جنگ شيخ الوزرا نيست، چرا كه بلافاصله بعد از اين صحبت ها موضوع كارتخوان ها در وزارت نفت از سوي منتقدان مطرح مي شود. مساله اي كه براي اولين بار مخالف قسم خورده زنگنه يعني هدايت الله خادمي آن را به زبان مي آورد و با وجود تكذيبيه وزارت نفت اين ادعا بار ديگر از سوي نمايندگان ديگري هم كه در همان طيف هستند، مطرح مي شود. نكته قابل توجه اينجاست كه نمايندگان در اين رابطه به موضوع نهادهاي نظارتي اشاره مي كنند، اين در حالي است كه تا امروز هيچ نهاد امنيتي و نظارتي درباره وجود كارتخوان در وزارت نفت اظهارنظري نكرده است. همه اين اما و اگر ها وقتي تبديل به معادله چند مجهولي مي شود كه يكي از كارشناسان وزارت نفت از معرفي واسطه هايي براي فروش نفت از سوي نمايندگان مجلس خبر مي دهد. ميثم شرفي پيش از اين به «اعتماد» گفته بود: نكته قابل تامل در اين ماجرا مباحثي است كه درباره فروش نفت مطرح مي شود، در اين رابطه بايد گفت وزير نفت با توجه به شرايط تحريم به دنبال ايجاد ساختاري بود تا بتواند در اين شرايط راه هايي را كه پيش از اين قادر بودند به موجب آن نفت بفروشند اما امروز اين راه ها مسدود شده را نتوانسته احيا كند. وقتي آقاي زنگنه در مصاحبه اي اعلام مي كند به واسطه نمايندگان مجلس چندين نفر به عنوان واسطه براي فروش نفت به وزارتخانه معرفي شدند كه طيف مختلفي را هم در برمي گرفت اما بعد از بررسي ها صلاحيت اين افراد رد شد و هيچ يك صلاحيت اين كار را نداشتند، اين سوال در ذهن نقش مي بندد آيا اين دو موضوع با هم ارتباط دارند؟! به نظر مي رسد چون راه ورود فروشندگان نفت از سوي نمايندگان به وزارت نفت بسته شده است، هجمه اي شكل گرفته تا بيژن نامدارزنگنه و مجموعه وزارت نفت را تحت فشار قرار دهند.»

معماي آخر

روز گذشته ششمين دادگاه «زيباحالت منفرد» معروف به جعبه سياه بابك زنجاني برگزار شد. او در بخشي از دفاعياتش گفته است كه وقتي وزير نفت دولت دهم از بابك زنجاني خواست با وي همكاري كند، زنجاني خودش را بسيجي اقتصادي مي ناميد؛ همين جمله كوتاه كافي است تا سوالي در ذهن نقش ببندد و آن اينكه آيا امروز راه براي ظهور پديده اي ديگر از اين جنس باز است؟!

معماي جدال با زنگنه


 روزنامه اعتماد، شماره 4381 به تاريخ 12/3/98، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اعلام و اطفاء حريق
متن مطالب شماره 79، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است