|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/12: پروژه شكست
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4389
شنبه 25 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4381 12/3/98 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
      


گزارش روز 
پروژه شكست
ايالات متحده حمايت مالي خود را از يك صفحه توييتري عليه ايران متوقف كرد

نويسنده: ميثم سليماني

جنگ رواني همواره يكي از تاكتيك هاي ضد تبليغاتي بوده كه به خصوص ابرقدرت ها و برخي قدرت هاي منطقه اي عليه دشمنان يا مخالفان خود استفاده مي كنند؛ كاري كه حدود 40 سال است عليه ايران به طرق مختلف جريان دارد. اين موضوع را مي توان به راحتي در افكار عمومي مردمي كه شناختي از ايران ندارند مشاهده كرد. شايد هر گردشگري كه به خصوص از كشورهاي اروپايي يا امريكايي وارد ايران مي شود اگر در خصوص ذهنيت آنها در مورد ايران سوال كنيد متوجه مي شويد تا چه حد رويكرد منفي نسبت به ايران در افكار عمومي جهان به خصوص در غرب ساخته شده است. دولت ها به خصوص در امريكا علاقه مند بودند خوانش و روايت خود را از ايران به جهان يا رسانه ها و افكار عمومي تزريق كنند. اما نكته اينجاست كه اروپايي ها در طول سال هاي متمادي و به خصوص طي سال هاي اخير توانسته اند روايت متعادل تري نسبت به ايران پيدا كنند زيرا شناخت مستقيم و بي واسطه تري با ايران پيدا كرده اند اما به دليل قطع روابط با امريكا، اظهارنظرهاي بسياري از امريكايي ها درباره ايران بيشتر به دليل عدم شناخت از كشور است اما از سوي ديگر دولت كنوني ايالات متحده وسوسه شده است با توجه به گسترش شبكه هاي اجتماعي به خصوص در كشوري مانند ايران روي افكار عمومي داخلي نيز اثرگذار باشد. بنابراين در اين چارچوب تلاش مي كند از گروه هايي حمايت كند كه فضاسازي رسانه اي عليه ايران انجام مي دهند و هرگونه اقدام حمايتي در خصوص ايران را در قالب يك حركت هماهنگ خنثي مي كنند. امتحان اين اتفاق مجاني است. شما اگر فردي به نسبت شناخته شده در توييتر با ميزان مشخصي دايره نفوذ و دنبال كننده باشيد، كافي است يك خبر و اطلاعات مثبت نسبت به شرايط كنوني ايران يا در خصوص دشمني امريكا عليه ايران انجام دهيد، آنگاه با تعداد زيادي فعال توييتري شناس و ناشناس مواجه مي شويد كه قصد تخريب شما را دارند تا اثر گذاري يك پيام شما در شبكه اجتماعي را كاهش دهند و ايالات متحده نيز رسما بودجه اي را براي چنين كاري اختصاص داده است اما گاهي اثرات اين هجمه هاي گسترده منفي مي شود و آش به حدي شور مي شود كه صداي آشپز نيز بلند مي شود. روز گذشته گاردين گزارش داد گروهي كه تحت حمايت وزارت امورخارجه عليه ايران فعاليت مي كند را بناست تحت كنترل بيشتري قرار دهد. وزارت خارجه ايالات متحده پس از آنكه متوجه شد پروژه تحت حمايت اين نهاد تبديل به عاملي براي حمله در شبكه هاي مجازي به روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و دانشگاهيان ايراني كه رابطه اي با دولت ايران ندارند شده است تصميم گرفت حمايت مالي از اين پروژه ضد تبليغاتي عليه ايران را متوقف كند. اين پروژه ضد تبليغاتي «Iran Disinformation Project» نام دارد. اين پروژه كه با حمايت مركز ارتباطات جهاني وزارت امور خارجه در سال 2018 راه اندازي شده است، بنا بود در عمل در مسير، اقدامات ضد تبليغاتي عليه نظام جمهوري اسلامي ايران انجام دهد اما در عمل دست به اقدامات تخريبي عليه افرادي زده است كه ارتباطي با دولت ايران ندارند، بلكه فعالان آزاد شبكه هاي اجتماعي يا روزنامه نگار هستند. طي هفته هاي اخير حساب كاربري IranDisinfo در توييتر شروع به حمله به خبرنگاران بي بي سي، متخصصان در اتاق فكرها و مدافعان جامعه مدني كردند و آنها را به عنوان دهان و حاميان دولت جمهوري اسلامي معرفي و محكوم كرده اند.

آنها در يك مورد تارا سپهري فر، عضو سازمان ديد بان حقوق بشر را انتخاب و به وي حمله كردند كه چرا عنوان كرده است تحريم هاي غيرقانوني امريكا عليه ايران چه تاثيرات حقوق بشري مي تواند روي مردم ايران داشته باشد.

اين گروه در مدت راه اندازي اين پروژه تاكنون تمركز فراواني روي افرادي داشته كه از برجام حمايت مي كردند؛ توافقي كه سال گذشته دونالد ترامپ بدون هيچ دليل محكم و دقيقي آن را كنار گذاشت. آنها به طور مشخص روي اعضاي شوراي ملي ايرانيان امريكايي (ناياك) تمركز داشتند كه از ديپلماسي ايران براي حفظ برجام حمايت مي كردند. آنها با راه انداختن هشتگ # NIACLobbies4Mullahs سعي مي كردند عليه اين لابي ايرانيان خارج از كشور در حمايت از برجام عمل كنند.

وزارت خارجه ايالات متحده در پاسخ به رسانه ها در مورد فعاليت هاي اعضاي اين پروژه گفت: بخش عمده اي از كار توسط IranDisinfo مطابق دامنه پروژه اي بوده كه وزارت امورخارجه تعريف كرده است. بااين حال ما توييت هاي اخير را شناسايي كرديم كه خارج از محدوده پروژه اي قرار دارد كه از قبل تعريف شده است.

در اين بيانيه همچنين آمده است كه از امروز تمام كمك هاي مالي پروژه IranDisinfo متوقف مي شود تا زماني كه اين اطمينان حاصل شود هرگونه فعاليت اين پروژه در چارچوب فعاليتي خواهد بود كه در مورد آن توافق صورت گرفته است.

طبق اطلاعات به دست آمده بسياري از توييت هاي بحث برانگيز اين پروژه در فضاي توييتر حذف شده است.

برت براون، مديركل مركز ارتباطات جهاني وزارت امورخارجه در دولت باراك اوباما در گفت وگو با گاردين عنوان كرد كه اين مركز ابتدا براي مقابله با اطلاعات غلطي ايجاد شد كه توسط روسيه و تروريست هاي داعش منتشر مي شد. با اين حال اين اداره در دوره ترامپ بودجه آن بسيار كاهش پيدا كرد به نحوي كه بودجه عملياتي آن به حدود 20 ميليون دلار رسيد و ديگر فعاليت خاصي انجام نمي داد. ليا گابريل يكي از افسرهاي سابق اطلاعاتي و روزنامه نگار فاكس نيوز براي راه اندازي دوباره اين مركز در ماه فوريه استخدام شد.

بروان مي گويد: اكنون اين پول محدود در اين پروژه ديگر براي مقابله با اطلاعات غلط روسيه يا تبليغات داعش مورد استفاده قرار نمي گيرد، بلكه بطور كامل بودجه اين مركز به حمله به ايران و توافق هسته اي با ايران اختصاص پيدا كرده است. او در ادامه گفت: ما مي دانيم كه جنگ اطلاعاتي يك تهديد جدي و مخرب است اما واقعيت آن است كه اين مركز توسط دولت ترامپ اداره مي شود و از اين پروژه مي تواند براي مقاصد سياسي كه خارج از تعريف اين پروژه است استفاده كند.

سارا لي ويتسون، مدير اجرايي ديدبان حقوق بشر در بخش خاورميانه و شمال افريقا از سرعت و تصميم وزارت امورخارجه براي قطع حمايت از اين پروژه قدرداني كرد. او گفت هنگامي كه از اسلحه هاي سياسي عليه ما استفاده مي شود گروه هايي مانند ما كه به دنبال حمايت از حقوق بشر هستند تضعيف مي شوند.

سارا لي ويتسون پس از آنكه ديده بود حملات حساب IranDisinfo به تارا سپهري فر افزايش پيدا كرده در توييتر خود با اشاره به صفحه توييتر پروژه نوشت: اين يك حساب كاربري دولتي متصل به وزارت امورخارجه ايالات متحده است. نگار مرتضوي، روزنامه نگار نيز در توييتر خود با اشاره به همين توييت نوشت: وزارت امورخارجه ايالات متحده از پول ماليات دهندگان امريكايي استفاده مي كند تا به سازمان ديدبان حقوق بشر كه در حال بررسي ابعاد انساني تحريم هاي امريكا عليه ايران است حمله كند. آيا اين قانوني است؟

ميشل كلمن، گزارشگر NPR با اشاره به بخشي از بيانيه وزارت امورخارجه كه عنوان كرده بود با اطمينان يابي از پياده سازي دستور كار در نظر گرفته شده دوباره اين پروژه راه اندازي مي شود، اين سوال مطرح مي شود محدوده اين توافق كاري چيست؟ چه كسي بناست اين برنامه را پياده سازي كند و پشت اين پروژه است؟ تا چه زماني وزارت امورخارجه با وجود آگاهي از اقدامات اين پروژه عليه روزنامه نگاران و فعالان سياسي و حقوق بشري حمايت مي كرده است؟ و از همه مهم تر آيا فردي از داخل دولت ترامپ در جريان و هدايت اين پروژه بوده است؟

تاكنون وزارت خارجه هيچ توضيحي در رابطه با چگونگي تامين بودجه اين پروژه كه اختصاص به ايران پيدا كرده ارايه نداده است اما آن گونه كه سردبير لوبلاگ متوجه شده اين پروژه با يكي از ضد ايراني ترين لابي هاي واشنگتن در ارتباط بوده است.

يكي از محققان برجسته اين پروژه سعيد قاسمي نژاد، مشاور ارشد بنياد دفاع از دموكراسي (FDD) است. نوشته هاي او براي اين پروژه در وب سايت FDD برجسته شده است. لوبلاگ در گزارش خود عنوان مي كند كه پيوندهاي اين لابي ضد ايراني در دولت ترامپ كاملا مشهود است و حتي در مواردي سعي دارد بحث درگيري نظامي ميان ايالات متحده و ايران را نيز تقويت كند.

شواهد همچنين نشان مي دهد كه پروژه IranDisinfo ارتباط بسيار نزديكي به پروژه توانا دارد؛ سازماني كه در سال 2010با بودجه وزارت امورخارجه براي كمك به ساختن جامعه مدني در ايران شكل گرفت. يكي از بنيانگذاران پروژه توانا مريم معمارصادقي بود كه ارتباط غير شفاف و نامشخصي با پروژه IranDisinfo داشت.

به نوشته لوبلاگ نمي توان به طور دقيق و مشخص عنوان كرد كه اختصاص بودجه براي اين پروژه از سوي وزارت خارجه عليه ايران به لحاظ قانوني قابل توجيه است يا خير. جوئل رابين، معاون حقوقي سابق وزيرامورخارجه امريكا در گفت وگو با لوبلاگ گفت: ما ماليات دهندگان امريكايي دولت خود را براي حمله به هموطنان خود تجهيز و تامين مالي نمي كنيم. او گفت اگر اين پروژه به شهروندان امريكايي حمله كرده و به نوعي وزارت خارجه آن را نيز تاييد كرده باشد، اين يك رسوايي جدي است.

از طرفي ديگر اكنون اين سوال مطرح مي شود كه آيا دولت ترامپ منابع مالي خود در زمينه ايران را به سمت سازمان هايي سوق مي دهد كه به دنبال تغيير رژيم در ايران هستند و آيا اكنون اين سازمان از اين بودجه ها استفاده مي كند تا به دشمنان ايدئولوژيك خود به صورت آنلاين حمله كند و آيا كسي در اداره ترامپ با اين سازمان ها در راستاي حملات هدايت شده و براندازي كمك مي كند؟ با توجه به مجموعه سوالات به نظر مي رسد وزارت امورخارجه مجبور خواهد شد توضيحات بيشتري به ماليات دهندگان براي صرف پول هاي آنها در اين زمينه ارايه دهد.

رايان كاستلو، مدير سياسي شوراي ايرانيان خارج از كشور (ناياك) در گفت وگو با ميدل ايست اي با متهم كردن دولت امريكا در راستاي تشديد فشار عليه ايران گفت: اين اقدام يك حكومت اقتدارگراست كه به شما كمك مالي مي كند تا مخالفان داخلي عليه ترامپ را مورد هدف قرار دهيد؛ چيزي كه نه دموكراتيك و نه منصفانه است.

حساب كاربري IranDisinfo در توييتر حتي به جيسون رضاييان، ستون نويس واشنگتن پست كه مدت ها در ايران به جرم جاسوسي در زندان بود نيز حمله كرد كه چرا از سياست منع ورود مسلمانان به امريكا توسط ترامپ حمايت نمي كند. اين حمله تنها به اين دليل صورت گرفت كه او از سياست هاي دولت امريكا حمايت نكرده است. حتي مديل ايست اي عنوان مي كند كه راديو فردا كه از سوي ايالات متحده حمايت مي شود از اين پروژه جدا نيست زيرا آنها در توييتر عنوان كرده بودند كه راديو فردا در اين كمپين از آنها حمايت مي كند. وزارت خارجه پاسخ درستي به خبرنگار ميدل ايست اي در خصوص ميزان پولي كه در اين پروژه هزينه شده، نداده است و حتي مشخص نشده حساب توييتري چگونه مديريت مي شود.كاستلو اما از دولت ايالات متحده خواسته است كه تمامي اطلاعات مربوط به IranDisinfo را منتشر كند. او گفت بايد وزارت خارجه در مورد فعاليت هاي اين پروژه شفاف باشد و همچنين تعيين شود چه كساني كمك مالي به اين برنامه اعطا كرده اند و اين برنامه ريزي با چه هدفي عليه ايران صورت گرفته است. در حال حاضر اگرچه نمي توان اين انتظار را داشت كه چنين پروژه هاي بيهوده اي متوقف شود اما واقعيت آن است اگر سري به سايت IranDisinfo بزنيد مشاهده مي كنيد اقدامات آنها به حدي ضعيف است كه در نهايت تبديل به تبليغات منفي عليه خودشان شده است و تنها تلاش كرده اند خود را درگير دعواهاي توييتري كنند. صفحه توييتر اين پروژه كه حدود 6 ماه از فعاليت آن مي گذرد و با پشتيباني وزارت امورخارجه امريكا نيز كار مي كند تنها توانسته حدود 2700 دنبال كننده براي خود داشته باشد كه مشخص نيست چند درصد آن به طور واقعي اين صفحه را دنبال مي كنند و اين ميزان نيز شايد تنها در اين دعواهاي توييتري به وجود آمده نه توليد محتوايي كه در اين 6ماه صورت گرفته است.

پروژه شكست


 روزنامه اعتماد، شماره 4381 به تاريخ 12/3/98، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3 بار
    آثار ديگري از " ميثم سليماني"

  وزن كشي سياسي / گمانه زني ها در خصوص نخست وزير آينده عراق جدي تر مي شود
ميثم سليماني، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  جايگاه متزلزل پرزيدنت / همكاري رييس سابق كمپين ترامپ با دادستان ويژه
ميثم سليماني، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  به دنبال راه حلي با كمترين خسارت انساني براي ادلب / مجتبي اماني، تحليلگر مسائل خاورميانه در گفت و گو با «اعتماد» مطرح كرد
ميثم سليماني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  چالش هاي پيش روي ايران و روسيه در سوريه / آينده سوريه و سياست قدرت هاي منطقه اي در «ايراس» بررسي شد
ميثم سليماني، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  تشويق به مذاكره با تهديد / امريكا دفتر نمايندگي سازمان آزاديبخش فلسطين رادر واشنگتن تعطيل مي كند
ميثم سليماني، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تازه هاي دام و طيور و آبزيان
متن مطالب شماره 76، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است