|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/12: سياست تازه و پاك كردن خاطره مذاكرات
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4389
شنبه 25 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4381 12/3/98 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
      


سوژه روز 
سياست تازه و پاك كردن خاطره مذاكرات
مذاكره كنندگان هسته اي كره شمالي اعدام شدند؟

نويسنده: شهاب شهسواري

بعد از شكست نشست دوم رييس جمهور امريكا با رهبر كره شمالي در ويتنام، تحولات كره شمالي به تدريج جهت تازه اي به خود مي گيرد. در شرايطي كه رسانه هاي كره جنوبي از احتمال اعدام واسطه ها و اعضاي تيم مذاكره كننده كره شمالي با دولت امريكا خبر دادند، خبرگزاري رسمي كره شمالي از بازديد رهبر كره شمالي از مجتمعي نظامي خبر مي دهد كه گفته مي شود در توليد موشك هاي قاره پيماي كره شمالي نقش كليدي دارد. بعد از نزديك به 18 ماه توقف آزمايش هاي موشكي توسط پيونگ يانگ، ماه گذشته بود كه اين كشور در دو رزمايش متوالي تعدادي موشك كوتاه برد به سمت اقيانوس آرام شليك كرد؛ موشك هايي كه به باور تحليلگران از فناوري هاي تازه اي بهره مي برند و توانايي هاي كره شمالي را در دور زدن سامانه هاي دفاع هوايي امريكايي افزايش مي دهند. همان زمان رهبر كره شمالي به نظاميان كشورش فرمان آماده باش و تقويت «توان تهاجمي دور برد» كشور داد. هر چند دولت ايالات متحده امريكا و به ويژه رييس جمهور اين كشور، نسبت به اين آزمايش ها واكنش هايي آرام و خنثي نشان دادند اما به نظر مي رسد كه رهبر كره شمالي، سياست خود را در برابر امريكا بعد از شكيبايي 18 ماهه اش تغيير داده است. صبح شنبه، سه هفته بعد از غيبت كيم جونگ اون از انظار عمومي، خبرگزاري رسمي كره شمالي گزارشي مفصل از بازديد رهبر كره شمالي از استان جاگانگ منتشر كرد؛ بازديدي وسيع كه تعدادي از كارخانه هاي توليد قطعات نظامي كره شمالي در برنامه آن قرار داشت، از جمله بازديد از كارخانه جنرال ماشين كه پيش از اين به عنوان سازنده و طراح قطعات موشك هاي قاره پيماي كره شمالي از آن ياد شده بود.

گزارش اين بازديد در پي آن منتشر مي شود كه يك روزنامه مشهور كره جنوبي، روز جمعه با انتشار خبري اختصاصي ادعا كرده بود كه تعدادي از مقام هاي پيونگ يانگ كه نقش واسطه گري براي گفت وگو ميان رهبر كره شمالي با رييس جمهور امريكا داشتند، اعدام و تبعيد شده اند. با وجود اينكه هنوز هيچ منبع مستقلي اين خبر را تاييد نكرده است، اما نشانه هايي وجود دارد كه تغييرات وسيعي در سطح مقام هاي ديپلماتيك كره شمالي در جريان است. روزنامه چوسون ايلبو كره جنوبي خبر داده بود كه فرستاده ويژه كره شمالي در موضوع امريكا، كيم هيوك چول، به همراه چهار مدير ديگر در وزارت خارجه كره شمالي، درست يك ماه بعد از شكست مذاكرات دو جانبه رهبر كره شمالي با دونالد ترامپ، در هانوي پايتخت ويتنام، به جوخه اعدام سپرده شده اند. اين روزنامه همچنين مدعي شده است كه كيم يونگ چول، نفر دوم نظام حاكم در كره شمالي و مسوول سياست خارجي اين كشور، به اردوگاه كار اجباري و «بازآموزي ايدئولوژيك» اعزام شده است و كيم سونگ هاي، ديپلمات ديگري كه در مذاكرات با هيات امريكايي نقش داشته است در اردوگاه زندانيان سياسي نگهداري مي شود و شين هايه سونگ، مترجم حاضر در مذاكرات ويتنام با رييس جمهور امريكا نيز به اتهام «اشتباهات كليدي در ترجمه سخنان كيم» زنداني شده است. هيچ يك از اين گزارش ها رسما تاييد نشده اند.

كيم يونگ چول كه در مقام وزير «جبهه متحد» كره شمالي و معاون كميته مركزي حزب كارگران، نفر دوم حكومت محسوب مي شد، در مذاكرات ميان امريكا و كره شمالي، همتاي مايك پمپئو، وزير خارجه ايالات متحده امريكا محسوب مي شد. او همچنين يك سال پيش سفري به امريكا داشت و ضمن ديدار با مايك پمپئو، نامه اي از رهبر كره شمالي براي رييس جمهور امريكا برد. وزير خارجه ايالات متحده امريكا كه در دوران رياستش بر سازمان سيا زمينه هاي مذاكره ميان امريكا و كره شمالي را چيده بود و مذاكرات متعددي با كيم يونگ چول در يك سال گذشته داشت، در سفر به برلين در واكنش به گزارش ها در مورد ديپلمات هاي كره شمالي به خبرنگاران گفته است: «ما هم گزارشي را كه به آن اشاره مي كنيد ديده ايم، تمام تلاش مان را مي كنيم تا از صحت و سقم آن باخبر شويم. امروز چيز بيشتري در اين مورد ندارم كه بگويم.»

پيش از اين خبرگزاري يونهاپ كره جنوبي هم در گزارشي از بركناري كيم يونگ چول 72 ساله از مقام خود به عنوان وزير «جبهه متحد» خبر داده بود. اين وزارتخانه كه تا پيش از اين مسوول رسيدگي به مسائل مربوط به روابط دو كره بود، از زمان آغاز تلاش ها براي مذاكره ميان امريكا و كره شمالي، نقش بارزي در اين زمينه بازي مي كرد. به نوشته يونهاپ حدود يك ماه پيش در جلسه كميته مركزي حزب كارگر كره شمالي، فردي به نام جانگ كوم چول، به عنوان وزير «جبهه متحد» كره شمالي انتخاب شده است؛ فردي كه از سوابق او اطلاعي در دست نيست.

شايعه اعدام و تبعيد مذاكره كنندگان

همزمان رسانه هاي بين المللي نسبت به صحت گزارش روزنامه كره جنوبي در مورد احتمال اعدام پنج مقام وزارت خارجه كره شمالي و تبعيد نفر دوم اين كشور، ابراز بدبيني كرده اند. تاكنون برخي گزارش ها در مورد اعدام افراد شناخته شده در كره شمالي كه در رسانه هاي كره جنوبي انعكاس پيدا كرده اند، خبرهاي ساختگي بودند. از جمله ادعاي اعدام هيونگ يون چول، وزير دفاع كره شمالي با استفاده از گلوله ضدهوايي كه سال 2015 رسانه هاي كره جنوبي منتشر كرده بودند، هيچ گاه مورد تاييد منابع مستقل قرار نگرفت. سال 2013 زماني كه خبر اعدام جانگ سونگ تائك، شوهر عمه رهبر كره شمالي و مقام ارشد اين كشور در رسانه هاي كره شمالي منتشر شد، برخي رسانه ها از «انداختن او در برابر سگ هاي وحشي» به عنوان ابزار اعدام ياد كردند. با وجود اينكه در اعدام شدن جان سونگ تائك اكنون ترديدي وجود ندارد، اما گزارش هايي كه در مورد شيوه مرگ او منتشر شده به شدت مورد ترديد قرار گرفته است. روزنامه چوسون ايلبو، سال 2013 هم گزارشي از اعدام هيون سونگ وول، هنرمند اهل كره شمالي منتشر كرده بود، اما سال 2018 زماني كه هيون سونگ وول سالم و زنده به كره جنوبي سفر كرد، مشخص شد كه اين گزارش ساختگي بوده است.

ساختار بسته رسانه ها در كره شمالي اجازه نمي دهد كه تاييد چنين اخباري به سادگي امكان پذير باشد. روزنامه چوسون ايلبو، منبع خود را «يك منبع» معرفي كرده است و شواهدي ديگر در مورد گزارشش ارايه نكرده است. اين روزنامه با اشاره به غيبت اين افراد از انظار عمومي، از زمان شكست مذاكرات كيم و ترامپ در پايتخت ويتنام و همچنين يادداشتي در روزنامه رسمي كره شمالي در مورد افراد «ضدانقلاب و ضدحزب» استناد كرده است. به نوشته روزنامه چوسون ايلبو، از سال 2013 كه شوهر عمه رهبر كره شمالي اعدام شد، استفاده از چنين عبارتي در يادداشت هاي روزنامه دولتي كره شمالي، بي سابقه است.

شايعات در مورد اعدام مقام هاي وزارت خارجه كره شمالي، در ميان گروه هاي تبعيدي و مخالفان خارج نشين دولت كره شمالي در هفته هاي بعد از شكست مذاكرات ويتنام ميان كيم جونگ اون و دونالد ترامپ، قوت گرفته است. ريم جين گانگ، يك پايگاه خبري مخالفان كه در ژاپن فعاليت مي كند، 26 روز پيش گزارش داده بود كه در تماس با تعدادي از ساكنان داخل كره شمالي متوجه شده است دست كم 4 ديپلمات كره شمالي به اتهام «فروش اطلاعات به امريكا» پيش از ديدار كيم و ترامپ در ويتنام، اعدام شده اند.

اميدواري امريكا به بازگشت كيم

به رغم تمام گزارش هاي دلسرد كننده از كره شمالي و توقف كامل مذاكرات واشنگتن و پيونگ يانگ از اسفند ماه گذشته تاكنون، دولت امريكا همچنان نسبت به موفقيت اين مذاكرات اميدوار است. هفته پيش رييس جمهور امريكا در سفر به ژاپن گفته بود كه «اطمينان دارم كيم جونگ اون، وعده هاي خود را زير پا نمي گذارد.» ديروز هم استيون بيگون، فرستاده ويژه امريكا در امور كره شمالي گفته است كه «ايالات متحده امريكا اطمينان دارد كه از طريق ادامه مذاكرات مي تواند شكاف هايي كه دو كشور را از يكديگر جدا مي كند پركند و پيشرفت بيشتري به سمت اهدافي داشته باشد كه در ديدار سنگاپور تعيين شد.» استيون بيگون كه ديروز در نشست امنيتي شانگري لا سخن مي گفت تاكيد كرد: «لازم است تاكيد كنم كه ما تعهدات متعددي به كره شمالي داده ايم؛ تعهداتي كه مستقيم يا غيرمستقيم، خصوصي يا علني به آنها داده ايم كه از اقدامات تحريك آميز خودداري كنيم و همچنان به گفت وگو ادامه دهيم.» به نوشته بلومبرگ، ساعاتي بعد از انتشار متن سخنان فرستاده ويژه امريكا در كره شمالي، دفتر او با ارسال اصلاحيه اي به خبرگزاري ها تاكيد كرد كه او گفته است «كره شمالي به ما تعهد داده است تا از اقدامات تحريك آميز، مانند آزمايش هاي موشكي اخير خودداري كند و به مذاكره ادامه دهد.»

سياست تازه و پاك كردن خاطره مذاكرات


 روزنامه اعتماد، شماره 4381 به تاريخ 12/3/98، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    آثار ديگري از " شهاب شهسواري"

  گردن زني منتقدان يا تروريست ها؟ / سه روحاني سني منتقد عربستان در آستانه اعدام قرار دارند
شهاب شهسواري، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  موشك پراني يواشكي / اسراييل فرودگاه بين المللي دمشق را هدف قرار داد
شهاب شهسواري، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  چالش ابرقدرت ها در مديترانه
شهاب شهسواري، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  غيرنظاميان بي دفاع يا كانون تروريسم؟ / آخرين فصل جنگ 7 ساله سوريه در نوار شمال غربي اين كشور رقم مي خورد
شهاب شهسواري، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  قدرت نمايي شرقي / بزرگ ترين رزمايش تاريخ روسيه همزمان با ديدار روساي جمهور روسيه و چين آغاز شد
شهاب شهسواري، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت اطلاعات سلامت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 65)، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است