|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/12: كارگرداناني كه براي تئاتر كيسه ندوخته اند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4389
شنبه 25 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4381 12/3/98 > صفحه 8 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


تئاتر 
كارگرداناني كه براي تئاتر كيسه ندوخته اند
كوتاه درباره چند نمايش كه به زودي روي صحنه مي روند

نويسنده: بابك احمدي

رويكرد فرهنگي گروه نمايش «جنايت و مكافات»

مساله اينجاست كه وقتي رسانه و خبرنگار به انتقاد از رويكرد بعضي تهيه كنندگان و كارگردانان تئاتر در قيمت گذاري سرسام آور و كاسب مآبانه بليت نمايش مي پردازد، وظيفه دارد با رصد دقيق به عملكردهاي فرهنگي و منصفانه هنرمندان و تهيه كنندگان هم واكنش مناسب نشان دهد. در همين راستا بايد به اجراي نمايش «جنايت و مكافات» به كارگرداني رضا ثروتي اشاره كنيم كه از روز يكشنبه 19 خرداد 98 در تالار وحدت روي صحنه مي رود. بهاي بليت اين نمايش در حالي از 80 تا 120 هزار تومان تعيين شده كه ثروتي مدت هاست عملا وارد پروسه تمرين و پيش توليد نمايش شده و از 10 صبح تا 10 شب با بازيگران پرتعداد تمرين مي كند. او هم مثل بسياري ديگر كه به تالار وحدت آمدند و رفتند بايد اجاره بهاي سنگين بپردازد ضمن اينكه هزينه هاي ساخت دكور، طراحي لباس و گريم در مقايسه با سال گذشته به شدت افزايش يافته است. در همين راستا نبايد فراموش كنيم كه مهر ماه سال 97 عوامل توليد و اجراي نمايش «مي سي سي پي نشسته مي ميرد» به كارگرداني همايون غني زاده، بهاي بليت اين نمايش را از كف 90 تا سقف140 هزار تومان تعيين كردند يا نمايش ديگري كه در يكي از هتل هاي تهران روي صحنه رفت به تماشاگرانش بليت 185 هزار توماني فروخت. در چنين شرايطي است كه تصميم گروه تهيه و توليد نمايش «جنايت و مكافات» قابل توجه به نظر مي رسد و نشان مي دهد، كارگردان و ديگر عوامل اين نمايش براي فعاليت هنري و فرهنگي خود كيسه ندوخته اند. البته كه اعتراض رسانه ها به دو نمونه اجرا شده در سال 97 و توجه اداره كل هنرهاي نمايشي به بحث قيمت گذاري بليت آثار نمايشي بعد از آن اعتراض ها را نبايد ناديده گرفت اما ثروتي در تمام اين سال ها همواره نشان داده، قصد هنر فروشي ندارد. علي رفيعي نيز از جمله چنين كارگرداناني است. او نيز سال گذشته نمايش «خانه برناردا آلبا» را روي صحنه داشت آن هم در شرايطي كه هزينه توليد روز به روز افزايش مي يافت ولي گروه تهيه و توليد نمايش بهاي 35 تا 120 هراز توماني را براي نمايش خود تعيين كردند. به اين ترتيب نام رضا ثروتي نه تنها از اين منظر كه از نظر رويكرد زيبايي شناختي و كيفيت هنري نيز در كنار نام يكي از هنرمندان نامدار تئاتر ايران قرار مي گيرد. بابك حميديان، آتيلا پسياني، طناز طباطبايي، مهدي سلطاني، مينا ساداتي، پيام دهكردي، پانته آ پناهي ها، اصغر پيران و بهناز جعفري در نمايش تازه ثروتي ايفاي نقش مي كنند.

محمد رضايي راد با «فرشته تاريخ» مي آيد

محمد رضايي راد، نويسنده و كارگردان تئاتر به زودي تازه ترين اثر نمايشي خود با عنوان «فرشته تاريخ» را روي صحنه مي برد. «فرشته تاريخ» عنوان تازه ترين نمايشنامه محمد رضايي راد پس از اجراي نمايش «فعل» است كه با رويكردي آزاد به روايت آخرين شب از زندگي «والتر بنيامين» فيلسوف و نظريه پرداز مشهور آلماني مي پردازد. والتر بنيامين از چهره هاي متفاوت تاريخ فلسفه در قرن بيستم است كه با وجود عمر كوتاه و مرگ زودهنگامش، تاثير عميقي بر بسياري از روشنفكران، هنرمندان و نظريه پردازان پس از خود داشته است. رضايي راد مدت زيادي را صرف نگارش و تمرين نمايش كرده و از اين منظر يك نمونه قابل ستايش قلمداد مي شود كه همچنان بر تمرين طولاني مدت پافشاري مي كند. به ويژه كه اين روزها تهيه كنندگان گروه ها و هنرمندان تئاتر را به سوي چهره محوري، بازيگرسالاري و تمرين هاي كوتاه مدت سوق مي دهند.

«اليزابت باتوري » اولين تجربه كارگرداني حسام منظور

روز گذشته خبر رسيد حسام منظور كه نام او پيش از اين با ايفاي نقش در نمايش هاي آرش دادگر و گروه تئاتر «كوآنتوم» گره خورده بود، قصد دارد نخستين تجربه كارگرداني اش را در پرديس تئاتر شهرزاد روي صحنه ببرد. البته نام او در روزهاي اخير بيش از تئاتر به واسطه حضور در سريال تلويزيوني «برادرجان» شنيده مي شود. منظور در گفت وگويي كه با خبرگزاري مهر انجام داده درباره اجراي نمايش «اليزابت باتوري» گفته است:«اليزابت باتوري، كنتس خون آشام مجارستان در قرن هفدهم است كه زندگي او تاكنون چندين بار مورد اقتباس آثار سينمايي قرار گرفته است.» براساس اين اطلاعات، تمرين هاي نمايش «اليزابت باتوري» از فروردين ماه آغاز شده و طبق هماهنگي هاي صورت گرفته، قرار است از اول مرداد ماه روي صحنه برود. در اين نمايش امين طباطبايي، نسيم ميرزاده، رامين يحيي زاده، پيام اميرعبداللهيان، هديه رضايي، هانيه مهري، برديا رحمتي، مهدي حيدريان، پريسا اسداللهي، آتنا قيدي و ارغوان ياراحمدي به ايفاي نقش مي پردازند. همچنين آرمين خيردان به عنوان آهنگساز و عرفان ناظر به عنوان مشاور در اين نمايش با گروه همكاري مي كنند. اليزابت باتوري، كنتسي مجاري از خانواده اشرافي باتوري در پادشاهي مجارستان بود كه به عنوان قاتل زنجيره اي شناخته شده است. او در كتاب ركوردهاي گينس لقب نيرومندترين قاتل زن را گرفته اگرچه تعداد دقيق قربانيانش هنوز مورد بحث است. باتوري و 4 همدست او در سال هاي 1585 تا 1610 به جرم شكنجه و قتل صدها زن جوان متهم شده بودند. بالاترين تعداد قربانيان باتوري در حين محاكمه 650 مورد ذكر شده است. نسيم ميرزاده در اين نمايش مسووليت ايفاي نقش اليزابت باتوري را برعهده دارد كه از اين منظر تجربه دشواري را پشت سر خواهد گذاشت.

مصطفا كوشكي با «كوريولانوس» مي آيد

در اوضاعي به سر مي بريم كه اجراي نمايشنامه «كوريولانوس» نوشته ويليام شكسپير از جمله ضرورت هاي اين روزگار به نظر مي رسد. متني كه نويسنده در آن به سياق تجارب پيشين خود به نقد رذالت هاي اخلاقي و قدرت طلبي انسان مي پردازد اما در عين حال نوك پيكان انتقاد خود را به سوي مردم نيز مي گرداند. مصطفا كوشكي قصد دارد تا يكي دو ماه آينده اين نمايش را نيز روي صحنه بياورد و به اين ترتيب بعد از نمايش هاي «باد شيشه را مي لرزاند»، «روياي يك شب نيمه تابستان» و «روموليت» اين چهارمين تجربه كارگرداني او در تئاتر مستقل خواهد بود.

كارگرداناني كه براي تئاتر كيسه ندوخته اند


 روزنامه اعتماد، شماره 4381 به تاريخ 12/3/98، صفحه 8 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از " بابك احمدي"

  نفوذ تئاتر ايران از راه كربلا به حلب و دمشق / كوروش زارعي براي كارگرداني نمايش به سوريه سفر كرد
بابك احمدي، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  صدا نداشتم / آخرين گفت و گوي سعيد كنگراني با «اعتماد»
بابك احمدي، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  سفير يك رويا از ايران تا افغانستان / گفت و گو با نازيلا احمدي كارگردان نمايش «گودي پران»
بابك احمدي، اعتماد 19/6/97
مشاهده متن    
  تئاتري كه روحش را به شيطان فروخت
بابك احمدي، اعتماد 12/6/97
مشاهده متن    
  تلخي بي پايان «شازده كوچولو» / گروه تئاتر «دن كيشوت» از ديروز تا امروز
بابك احمدي، اعتماد 5/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مديريت رسانه
متن مطالب شماره 44، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است