|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/12: گره تجاري با عناصر كمياب، كورتر مي شود
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4389
شنبه 25 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4381 12/3/98 > صفحه 10 (اقتصاد) > متن
 
      


گزارش 
گره تجاري با عناصر كمياب، كورتر مي شود
خط و نشان پكن براي واشنگتن

نويسنده: آويده علم جميلي

هر روز كه مي گذرد، توصيف جنگ تجاري ميان چين و امريكا سخت تر و آينده رشد اقتصادي جهان نامعلوم تر مي شود. از روز گذشته، امريكا دريافت تعرفه اي 25 درصدي از كالاهاي چيني را كه به بنادر اين كشور وارد مي شود ، آغاز كرد. چين هم كه پيش تر وعده آماده شدن ليستي از شركت هاي غيرمعتبر امريكايي را داده بود از مراحل آخر نگارش اين ليست خبر داد. از سوي ديگر چين از بامداد ديروز افزايش تعرفه بر نيمي از 5140 كالاي امريكايي وعده داده شده را آغاز كرد.

عناصر خاكي كمياب

به نظر مي رسد چين، گزينه هاي متنوعي براي ادامه جنگ تجاري عليه امريكا دارد. عناصر خاكي كمياب يكي از گزينه هايي است كه چين با استفاده از آن دست بالا را در مذاكرات آتي خواهد داشت. در ربع قرن اخير چين انحصارگر استخراج و توليد عناصر كمياب بوده است. هر چند در دهه 90 ميلادي كشورهايي همچون امريكا سعي در توليد بيشتر كردند اما به دليل هزينه هاي پايين استخراج در معادن چيني عملا نتوانستند جايگاهي در مقابل پكن پيدا كنند. تقاضاي عناصر كمياب در بازار مشخص است، تمامي كشورها، اما عرضه كننده اي كه بتواند بر بازار تاثير بگذارد در شرايط فعلي فقط چين است. اگر به هر دليل پكن تصميم به كاهش توليد بگيرد، قيمت ها در بازار افزايش مي يابد. از سوي ديگر توسعه توليد و استخراج عناصر علاوه بر هزينه هاي گزاف، فعاليتي زمانبر است بنابراين اگر چين به هر دليلي از عرضه عناصر كمياب ممانعت كند يا آن را كاهش دهد، قيمت ها بسيار افزايش مي يابد. بايد منتظر تصميم پكن در خصوص عنصر حياتي و انحصاري اش ماند. ترامپ روز 10 مه افزايش تعرفه از 10 به 25 درصد براي واردات 200 ميليارد دلار كالاي چيني را ابلاغ كرد اما براي اجراي آن تا روز گذشته مهلت داده شد تا كشتي هايي كه پيش از ابلاغ اين دستور از چين بارگيري كرده بودند، زمان كافي براي رسيدن به بنادر امريكا داشته باشند و با همان تعرفه 10 درصدي بار خود را تخليه كنند. افزايش اين تعرفه ها بر قيمت كالاهاي مختلفي براي مصرف كنندگان امريكايي اثر خواهد گذاشت و قيمت قطعات كامپيوتر چيني گرفته تا مبلمان، جاروبرقي و لوازم روشنايي توليدي چين در امريكا افزايش خواهد يافت. در سوي ديگر چين هم اعمال تعرفه بر واردات نيمي از 60 ميليارد دلار كالاي امريكايي را از روز گذشته آغاز كرد. چين پيش تر بر 5140 قلم كالاي امريكايي تعرفه اعمال كرده بود كه قرار است در تلافي اقدامات تجاري امريكا، تعرفه وارداتي آنها را به 20 تا 25 درصد افزايش دهد.اما مشكلات جنگ تجاري مختص به افزايش هزينه هاي گمركي و هزينه هاي زندگي شهروندان دو كشور نيست. به گزارش خبرگزاري بلومبرگ، جنگ تجاري چين و امريكا علاوه بر وارد كردن خسارت 600 ميليارد دلاري به اقتصاد جهاني موجب ريزش صدها هزار فرصت شغلي مي شود. اقتصاد جهاني از زمان برقراري تحريم هاي تجاري عليه چين در شك و ترديدي عميق فرو رفته است. به همين خاطر توليدكنندگان و تجار نمي توانند پيش بيني از آينده داشته باشند. همين عدم اطمينان موجب شده كه برخي از زمينه هاي سرمايه گذاري متوقف يا به آينده نامعلوم موكول شوند. بازار سرمايه هم در اين شرايط از طرح هاي توليدي با قطعيت حمايت نمي كند؛ چراكه هيچ كس نمي داند، دونالد ترامپ در آينده چه خواهد كرد.

عناصر كمياب، اهرم فشار در جنگ ها

هفته گذشته يكي از روزنامه هاي چيني با انتشار مقاله اي هشدار داد كه چين آماده است تا از مسير سلطه خود بر عناصر خاكي كمياب و مواد معدني مهمي كه در قطعات الكترونيك استفاده مي شود به اين جنگ تجاري پاسخ دهد. جالب آنكه چند روز قبل از انتشار اين مقاله شي جين پينگ، رييس جمهوري چين از يكي از شركت هاي فعال در زمينه استخراج و فرآوري اين عناصر خاكي كمياب بازديد كرد. چين، كشوري بسيار فعال در زمينه استخراج و فرآوري اين عناصر مهم است كه اگر بخواهد از مزيتش در توليد عناصر كمياب در جهت فشار بر امريكا استفاده كند، گره جنگ تجاري قطعا كورتر خواهد شد. عناصر معدني كمياب شامل 17 عنصر شيميايي است كه در بسياري از صنايع مانند انرژي هاي تجديدپذير، نفت، شيشه و تجهيزات نظامي استفاده مي شود. استخراج اين عنصرها علاوه بر دشواري براي محيط زيست هم زيانبار است. به همين دليل برخي كشورهايي كه اين عناصر را استخراج مي كردند اين عمل را متوقف كردند. مالزي اعلام كرده به دليل نگراني هاي محيط زيستي، توليد اين عناصر را متوقف خواهد كرد.

در سال 2018 حدود 170 هزار تن از عناصر شيميايي استخراج شد. سهم چين از اين ميزان 120 هزار تن، سهم استراليا 20 هزار تن و سهم ايالات متحده نيز 18 هزار تن گزارش شده است. به بيان ديگر معادن چين حدود 70 درصد نياز جهاني به اين عنصرها را تامين مي كنند. باقي نياز جهاني هم توسط ميانمار، استراليا، ايالات متحده و چند كشور ديگري كه توليد چنداني ندارند، برطرف مي شود. سال گذشته ميلادي تقريبا 90 درصد فرآوري اين عنصرها و تبديل شان به اكسيد هاي كاربردي در چين صورت گرفت و تمامي 10 درصد باقي مانده هم توسط شركتي استراليايي كه در مالزي فعاليت مي كند، توليد شد. امريكا از سال 2014 تا 2017 حدود 80 درصد مواد معدني كمياب را از چين وارد مي كرد. اگرچه تاكنون صحبتي در خصوص تعرفه بندي بر مواد خاكي كمياب نشده اما به نظر مي رسد با افزايش آتش جنگ، چين به اقدامات سختگيرانه تري دست مي زند و محدوديت جدي تري را عليه امريكا و صادرات اين عناصر شيميايي اعمال مي كند. محدوديت صادرات به ايالات متحده اگر عملي شود ممكن است به صنايع مهم اين كشور كه تريليون ها دلار ارزش و به عنصرهاي خاكي كمياب نياز دارند، ضربه شديدي بزند. وزارت تجارت چين پنجشنبه هفته گذشته اعلام كرد اين كشور آماده تامين درخواست منطقي كشورهاي ديگر براي عناصر كمياب خاكي است اما اين را غيرقابل قبول مي داند كه آن كشورها محصولات خود را با اين مواد توليد كنند سپس چين را از بازار حذف كنند.

پكن پيش از اين نيز از مواد معدني كمياب خود به عنوان اهرم فشار استفاده كرده است. از جمله در سال 2010 ميلادي پس از وقوع درگيري ميان يك كشتي چيني با دو كشتي گارد ساحلي ژاپن در درياي چين شرقي، چين صادرات اين محصولات را به ژاپن متوقف كرد.

گره تجاري با عناصر كمياب، كورتر مي شود


 روزنامه اعتماد، شماره 4381 به تاريخ 12/3/98، صفحه 10 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    آثار ديگري از " آويده علم جميلي"

  پاتوژنِ رشد اقتصادي / «اعتماد» آخرين گزارش از توليد ناخالص كشور را تحليل كرد
آويده علم جميلي، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  بورس در سايه بازارهاي موازي / كارشناسان سرمايه در گفت و گو با «اعتماد» مطرح كردند
آويده علم جميلي، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  تعجيل آماري / مركز پژوهش هاي مجلس در نبود آمار بانك مركزي سناريوهايي براي رشد اقتصادي منتشر كرد
آويده علم جميلي، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  تحليل گره هاي اقتصادي دولت در گفت و گوي «اعتماد» با محمود جامساز اقتصاددان: نشاني مزاحمان اقتصادي
آويده علم جميلي، اعتماد 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد
متن مطالب شماره 2 (پياپي 2702)، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است