|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/12: سكوت قانون مقابل دروغ سياسيون
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3459
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3442 12/3/98 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


سكوت قانون مقابل دروغ سياسيون
كدخدايي: قوانين انتخاباتي ما، راه فريب مردم را باز گذاشته!


شرق: عباسعلي كدخدايي، سخنگوي شوراي نگهبان در توييتر نوشته است: «محاكمه به دليل دروغ گويي در تبليغات انتخاباتي! بوريس جانسون به دليل دروغ گويي در تبليغات انتخاباتي به دادگاه فراخوانده شده است. موضوعي كه در قوانين انتخاباتي ايران در نظر گرفته نشده است و راه فريب مردم را باز گذاشته است». كدخدايي به موضوع مهمي اشاره كرده است؛ «دروغ گويي»! گناهي كبيره در شرع مقدس كه در قوانين عرفي جرم نيست. كدخدايي ماجراي جانسون را مثال زده است. وزير خارجه پيشين بريتانيا متهم به «دروغ گفتن و گمراه كردن مردم» در زمينه نتايج برگزيت است و به همين گناه راهي دادگاه شده است. او اولين مسئول عالي رتبه در دنيا نيست كه بابت دروغ گويي محاكمه مي شود. چندي پيش بود كه مايكل فلين، مشاور سابق امنيت ملي ترامپ به اتهام دروغ گويي مورد پيگرد قرار گرفت. ترامپ (دوم دسامبر، 11 آذر) با پذيرش دروغ گويي فلين در توييتي نوشت: «من ناچار به اخراج ژنرال فلين شدم چون او به معاون رئيس جمهور (مايك پنس) و اف بي آي دروغ گفته بود. او به علت همين دروغ گويي ها گناهكار شناخته شده. باعث تاسف است چراكه فعاليت هاي او در دوران تشكيل دولت (پيش از مراسم تحليف) قانوني بود. چيزي براي پنهان كردن وجود ندارد». البته فلين اتهامات ديگري هم داشت اما دروغ گويي به صورت مجزا مورد رسيدگي قرار گرفت. «هالبه زيلسترا» وزير خارجه هلند نيز يكي ديگر از مسئولان متهم به دروغ گويي در سال 2006 ميلادي بود كه پس از اذعان به دروغ گويي پيرامون ملاقات با ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه، استعفا داد. زيلسترا كه به مدت چهار ماه سمت وزارت خارجه را عهده دار بود، در برابر اعضاي پارلمان هلند گفت تصميم به كناره گيري گرفته است زيرا اعتبار وزير خارجه بايد وراي هر گونه شبهه باشد. ماجراي رسوايي بيل كلينتون رئيس جمهور سابق آمريكا هم كه يكي از مهم ترين و مشهور ترين موارد برخورد با دروغ گويي يك مقام عالي رتبه سياسي و اجرائي در جهان بود، هرگز به بوته فراموشي سپرده نشد. در آن زمان كنگره آمريكا بيل كلينتون را بابت دروغ گفتن در روند بازپرسي ها درباره رابطه اش با مونيكا لوينسكي استيضاح كرد. مجلس سناي ايالات متحده آمريكا كلينتون را به اتهام اداي شهادت دروغ و تلاش براي جلوگيري از اجراي عدالت محاكمه كرد؛ اما وي با يك راي اضافي توانست از بركناري رهايي يابد اما واقعيت اين است كه افكار عمومي هرگز او را براي دروغ گويي در رابطه با مونيكا لوينسكي كارآموز كاخ سفيد نبخشيد.

در دنياي امروز در سرزمين هايي كه اسلامي نيستند مهم ترين اصل ديني اسلام يعني ممنوعيت دروغ جاري است و در ايران دروغ گويي به روال عادي زندگي اجتماعي نه فقط شهروندان كه برخي سياست مداران نيز تبديل شده است. همين خلا قانوني كه كدخدايي به آن اشاره كرده، سبب شده در جريان انتخابات هاي مختلف افراد با دروغ هاي جذاب، موفق به كسب كرسي هاي مسئوليت شوند و از هرگونه پيگرد حقوقي و قضائي هم مصون باشند؛ در ادامه فعاليتشان هم در برابر دروغ هايي كه مي گويند بازخواست نشوند. كافي است به سخنان محمود احمدي نژاد رئيس جمهور پيشين نگاهي بيندازيم و ببينم براي هيچ كدام از دروغ هايش نه تنها بازخواست نشد كه فصل جديدي از فرهنگ دروغ گويي مسئولان در ايران را رقم زد.

فقط تصور كنيد اين جملات را رئيس جمهور يكي از كشورهاي اروپايي به زبان آورده بود؛ چه رخ مي داد؛ در حالي كه شنيدن اين جملات به روزمرگي در ايران تبديل شده بود. از مهم ترين دروغ هاي احمدي نژاد كه در دو دوره انتخابات به وسيله آن راي آورد، وعده رسواكردن مفسدان اقتصادي بود كه هيچ گاه عملي نشد و با اين اقدام خود مردم را به انقلاب و نظام بدبين كرد و بارها از افرادي به عنوان مفسد نام برد كه امكان دفاع از خود را نداشتند و بعد از پايان دوره رياست جمهوري او معاونانش يكي پس از ديگري به اتهام فساد راهي اوين شدند. از جمله دروغ هاي ديگر رئيس جمهور ايران مي توانيم به جملات زير اشاره كنيم «هنگام سخنراني در سازمان ملل متوجه شدم كه هاله نوري دور سرم است. تمام مخاطبين تكان نمي خوردند و خيره به هاله نور بودند، الان مي گويند فقط دو تا كشور قدرتمند در دنيا وجود دارد: يكي آمريكا و يكي ايران، طبق آمار هايي كه من دارم فرار مغز ها از كشور صحت ندارد، ريشه كن كردن بي كاري در پايان دولت دهم با ايجاد سالانه 2.5 ميليون شغل، دادن هزار متر زمين به هر خانواده ايراني، اختصاص يك ميليون تومان به نوزادان، تحريم ها به لطف خدا در وضع مردم هيچ اثر بدي نداشته و مردم اصلا مفهوم تحريم را نمي دانند».

البته دروغ گويي احمدي نژاد فقط محدود به سخنراني هايش نبود؛ سال 93 پرويز كاظمي بخش ديگري از دروغ هاي او را آشكار كرد. كاظمي گفته است: «احمدي نژاد بدجوري دروغ مي گفت، مانده بوديم كه او چه پديده اي است! به عنوان مثال با من ظهر جلسه داشت و شب در جاي ديگري مي گفت از صبح در اصفهان بودم. بعد طوري حرف مي زد و توضيح مي داد كه حتي من هم قانع مي شدم و با خود مي گفتم كه نكند حتما روز گذشته پيش ايشان بودم». «احمدي نژاد هميشه مي گفت من براي تبليغات انتخابات رياست جمهوري پولي خرج نكردم. در يكي از جلسات دولت گفت من فقط دو تا تراول 50 توماني خرج كردم؛ اما آقاي مددي (رئيس تامين اجتماعي) يك بار به خود من گفت من خانه‎ام را فروختم و براي تبليغات ايشان هزينه كردم». «من پيش از مناظره معروف مهندس موسوي و احمدي نژاد براي دوستان نوشتم كه به دو موضوع در مناظره ها توجه داشته باشيد. يك اينكه آقاي احمدي نژاد دروغ مي گويد و دو اينكه حريم نگه نمي دارد». البته احمدنژاد تنها نيست و كم نيستند مديران و مسئولاني كه فراخور منافع سياسي و جناحي خود به راحتي دروغ مي گويند و از آب گل آلود ماهي خود را صيد مي كنند. براي مثال كريمي قدوسي، نماينده فعلي مجلس شوراي اسلامي بار ها ادعاهاي كذبي را مطرح كرده است كه خود مجبور به تكذيب آنها شده است؛ البته از عذرخواهي خبري نيست. تكذيب ادعا درباره دستگيري جاسوس در تيم مذاكره كننده از سوي وزارت امور خارجه، تكذيب ادعاي كريمي قدوسي مبني بر «اعلام برائت انصاري از فتنه» از سوي محمدرضا خباز، تكذيب ادعاي كريمي قدوسي مبني بر «سخنان هاشمي رفسنجاني عليه دولت» از سوي قدرت الله عليخاني، تكذيب تقليد صداي حسين فريدون و فريب معاون زنان و خانواده رئيس جمهور از سوي روابط عمومي معاونت زنان و خانواده و تكذيب ادعاي كريمي قدوسي راجع به منزل تشريفاتي آيت الله آملي لاريجاني كه آخرين مورد دروغ هاي او بوده است». اگر اكنون از خود بپرسيم چرا دروغ گويي در ايران جرم نيست در جواب مي توان گفت اين امر به سيستم قانون نويسي ما بازمي گردد. اظهارات خلاف واقع و دروغ يا دروغ هاي مصلحت آميز كمابيش در مناسبات اجتماعي رواج دارد و معمولا با واكنش هاي شديدي روبه رو نمي شود، مگر اينكه با اوصاف خاصي توام شود، جنبه مجرمانه پيدا مي كند، مثل اشاعه اكاذيب، افترا، كلاهبرداري و شهادت دروغ. ولي مواردي هم وجود دارد كه در سامانه هاي ديگر جرم محسوب مي شود و در قوانين ما قابل مجازات نيست.

در سيستم قانون نويسي ما نظام رومي- ژرمني حاكم است. «كامن لا» و «رومي- ژرمني»، دو نظام حقوقي اصلي دنيا هستند. در نظام حقوقي كامن لا كه كشورهاي انگلستان، كانادا، استراليا و نيوزلند و... از آن تبعيت مي كنند و رابطه نزديكي با اخلاقيات دارد، دروغ گويي جرم تلقي مي شود. اما در نظام رومي- ژرمني كه برگرفته از حقوق روم باستان است و كشور ما از اين نظام پيروي مي كند، دروغ گويي يك رذيلت اخلاقي بوده كه ضمانت اجرا ندارد.‏ مرحوم دكتر ناصر كاتوزيان، پدر علم حقوق نوين ايران، جمله ارزشمندي دارد مبني بر اينكه درست است كه اخلاق در نظام حقوقي ما ضمانت اجرا ندارد، اما دادگاه بزرگي وجود دارد و آن هم دادگاه وجدان است و قاضي اصلي محكوم كردن دروغ، دادگاه وجدان است كه در دل هر انسان وجود دارد.‏ موكول كردن محاكمه دروغ گو به دادگاه وجدان كه يك امر اخلاقي است باعث شده تا زمينه دروغ و دروغ گويي در جامعه ما رشد پيدا كند و به علت نبود ضمانت اجرا، دروغ گويي رو به افزايش است. بنابراين در كشور بسيار نياز است كه قاعده يا چارچوبي شكل گيرد كه هر يك از مديران و مسئولان اجرائي، عميقا باور و احساس ترس داشته باشند كه دروغ گويي مي تواند براي آنها هزينه و پيامد هاي سنگيني داشته باشد، تا از دروغ گويي بپرهيزند.‏ اينكه رئيس جمهور، نماينده مجلس و هر مقام مسئول ديگري بدون واهمه از تبعات گناه دروغ و بدون ترس از پيگرد قضائي اين چنين راحت دروغ بگويد، برازنده نظام جمهوري اسلامي ايران نيست. 

سكوت قانون مقابل دروغ سياسيون


 روزنامه شرق، شماره 3442 به تاريخ 12/3/98، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دانش غذا و كشاورزي
متن مطالب شماره 168-169، ارديبهشت و خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است