|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/12: كاهش تورم ماهيانه مسكن
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4389
شنبه 25 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4381 12/3/98 > صفحه 11 (اقتصاد) > متن
 
      


مسكن 
كاهش تورم ماهيانه مسكن
بازار مسكن به آرامش برمي گردد


گروه اقتصادي: در شرايطي كه تورم ماهيانه مسكن در كل كشور به 0.6 درصد كاهش يافته بود، قيمت مسكن شهر تهران در ارديبهشت ماه رشد 12.5درصد را تجربه كرد. بررسي ها نشان مي دهد چند عامل در هجوم تقاضا به سمت اين بازار موثر بوده است. همچنين مساله تسهيلات مسكن همچنان در ابهام قرار دارد. يك كارشناس اقتصاد مسكن نيز مي گويد كه تغييرات قيمت در ارديبهشت نمي تواند ملاك ارزيابي باشد و در ماه هاي آينده بازار مسكن به آرامش مي رسد.

قيمت مسكن شهر تهران در ارديبهشت ماه 1398 با رشد ماهيانه 12.5درصد كه از سال 1392 تاكنون بي سابقه بوده، به ميانگين 12 ميليون و 670هزار تومان در هر متر مربع رسيد كه به غافلگيري متقاضيان منجر شد. با اينكه همواره ارديبهشت،

ماه پرمعامله اي در بازار مسكن محسوب مي شود، اين مقدار از جهش قيمت دور از ذهن بود. با اين حال بررسي هاي ايسنا نشان مي دهد به دليل اشباع قيمت دلار، تقاضاي سوداگرانه از بازار ارز به سمت مسكن شيفت شده و باتوجه به كمبود فايل هاي به قيمت مناسب، شاهد پرش ماهيانه بازار مسكن بوديم، البته معاملات نسبت به زمان مشابه سال قبل 36.5درصد كاهش يافته اما اين حجم از تعداد در 7 ماهه اخير بي سابقه بوده است.

قيمت مسكن شهر تهران در ارديبهشت ماه در شرايطي اوج گرفت كه تورم ماهيانه در كشور از حدود 2درصد به 0.6درصد رسيد و رشد قيمت در پايتخت را سوال برانگيز كرد. كارشناسان دست كم 6 عامل را در افزايش غافلگيركننده قيمت مسكن شهر تهران در ارديبهشت ماه موثر مي دانند؛ كمبود شديد فايل هاي داراي قيمت مناسب، نبود چشم انداز روشن در بازارهاي طلا، ارز و بورس، رشد قيمت كمتر بازار مسكن نسبت به بازارهاي ياد شده، پايان معافيت صادرات نفت ايران در نيمه اول ارديبهشت، انتظارات تورمي ناشي از سردرگمي بازار و ماهيت مسكن به عنوان يك دارايي مطمئن در هجوم تقاضا به سمت اين بازار در ارديبهشت ماه موثر شناخته شده است.

واسطه هاي ملكي از نيمه دوم ارديبهشت ماه عنوان كردند كه تقاضا در بازار مسكن فروكش كرده است. خروج سفته بازان از بازار در نيمه دوم، فضا را تاحدودي براي تقاضاي مصرفي باز گذاشت و روند افزايش قيمت ها تاحدودي كنترل شد. به گفته دفاتر مشاور املاك، معاملات به ندرت صورت مي گيرد اما آپارتمان هايي كه با قيمت مناسب عرضه مي شود در ساعات اوليه به فروش مي رسد. از سوي ديگر دست به دست شدن مكرر مسكن توسط سوداگران به تورم اين بازار منجر شده و ذهنيت انتظارات تورمي را در بازار ايجاد كرده است.

امتناع سازندگان از عرضه واحدهاي كليد نخورده نيز در رشد قيمت ها بي تاثير نيست. با اينكه تعداد فايل هاي نوساز در بازار مسكن شهر تهران، كمتر از تقاضا ارزيابي مي شود اما فايل هاي نوساز بدون سكنه به وفور وجود دارد و بعضا از 2 تا 5 سال قبل تاكنون خالي مانده اند. در استان تهران 490 هزار واحد مسكوني خالي وجود دارد. كارشناسان مي گويند رهاشدگي اين واحدها، بدون اعمال ماليات باعث شده تا طرف عرضه آنها را در زمان دلخواه وارد بازار كند. كاهش حجم فروش واحدهاي تا 5 سال ساخت مويد اين واقعيت است كه به دليل فاصله قيمتي بين واحدهاي قديمي و نوساز، متقاضيان اجبارا به سمت واحدهاي قديمي سوق يافته اند. سهم واحدهاي كمتر از 5 سال ساخت از بازار مسكن شهر تهران در سال هاي اخير همواره نزولي بوده است، به طوري كه معاملات اين نوع واحدها از 55درصد در سال 1393 به 41درصد در ارديبهشت ماه 1398 رسيده است.

روند صعودي بازار مسكن پايدار نيست

مهدي سلطان محمدي، كارشناس اقتصاد مسكن درباره علت رشد قيمت مسكن در ارديبهشت ماه مي گويد: افزايش شديد قيمت مسكن در ارديبهشت با پارامترهاي عيني بازار قابل توجيه نيست، ولي اينكه چرا اين اتفاق مي افتد، به اين دليل است كه معمولا در ماه هاي فروردين، ارديبهشت و خرداد بازار در يك حالت بلاتكليفي به سر مي برد. از يك سو فروشندگان باتوجه به تغييراتي كه در دستمزد و نهاده هاي ساختماني صورت مي گيرد انتظار افزايش قيمت بيشتري دارند. بعضي خريداران هم اين نگراني را دارند و وارد معامله مي شوند. قيمت هايي كه در ارديبهشت بيرون مي آيد الزاما معرف چشم انداز بازار مسكن نيست. من انتظارم اين نيست كه روندي كه در ارديبهشت شاهد آن بوديم يك روند پايدار و قابل دوام باشد. بازار مسكن از تير ماه خود را نشان مي دهد و انتظار ما اين است كه در سال جاري رشد قيمت مسكن از تورم عقب بيفتد. سلطان محمدي در پاسخ به اين سوال كه آيا سياست هاي كنترلي دولت مي تواند تاثيري در كاهش قيمت مسكن داشته باشد، گفت: وقتي جهش قيمتي صورت مي گيرد مردم به حق نگران مي شوند و انتظار دارند كه كسي مداخله كند و اين وضعيت را بهبود بدهد. دولت هم در پاسخ به اين انتظارات تلاش مي كند روند را تغيير دهد، ولي دولت نه در عرضه مسكن و نه در تقاضا نقش ندارد و نقش دولت در بازار مسكن حدود 5درصد است اما بعضا با مداخلات، بازار را دچار اختلال مي كند. وقتي قيمت را از شفافيت خارج مي كنيد كسي كه آسيب مي بيند خريدار است، چراكه به بهترين قيمت ها نمي تواند دسترسي داشته باشد. حتي اگر دولت، طرفين معامله را مجبور كند با يك عدد خاص قرارداد ببندند، عددي كه در قرارداد نوشته مي شود آن چيزي نيست كه در واقعيت رد و بدل مي شود، بنابراين بهتر است كه اجازه بدهيم بازار مسكن روند رونق و ركود خود را كه همواره با آن مواجه بوديم، طي كند. شواهد نشان مي دهد كه بازار مسكن در حال ورود به دوره 3 ساله ركود است.

مبلغ وام خريد مسكن زياد مي شود؟

تعيين سقف وام خريد مسكن به صورت متغير براساس قدرت خريد و توان بازپرداخت اقساط، طرحي است كه از سوي بانك مسكن به شوراي پول و اعتبار رفته، اما هنوز اين شورا تصميمي را درباره آن اعلام نكرده است.

با اين حال، در گذشته تسهيلات خريد مسكن اين امكان را براي جوانان و ساير خانه اولي ها فراهم مي كرد تا با سپرده گذاري مبلغي مشخص يا با خريد اوراق تسهيلات مسكن، قدرت خود را براي خريد خانه افزايش دهند، اما از سال گذشته با افزايش قيمت مسكن و عدم افزايش سقف اين تسهيلات، وام خريد مسكن عملا تاثير چنداني در خريد منزل مسكوني ندارد.

از سوي ديگر، سال گذشته رحيمي اناركي، مديرعامل بانك مسكن اعلام كرده بود كه باوجود افزايش قيمت مسكن، تصميمي براي افزايش سقف تسهيلات وجود ندارد و افزايش سقف وام خريد مسكن منتفي است.

او در عين حال از برنامه اين بانك با همكاري چند سازمان ديگر براي كاهش قيمت تمام شده ساخت مسكن و كاهش قيمت مسكن از طريق ايجاد زنجيره اعتباري تامين مصالح موردنياز ساخت مسكن خبر داد و گفت كه اين برنامه تا 30درصد قيمت تمام شده ساخت مسكن را كاهش خواهد داد.

به گفته رحيمي اناركي، اين طرح قرار است تا پايان شهريور ماه سال جاري به اجراي نهايي برسد. با اين حال طي هفته هاي گذشته خبري مبني بر احتمال افزايش سقف وام خريد مسكن براساس قدرت خريد و توان بازپرداخت افراد در صورت تصويب شوراي پول و اعتبار مطرح شد. اين خبر را مديرعامل بانك مسكن اعلام كرد و گفت كه پيش از اين از سقف هاي تسهيلات ثابت استفاده مي كرديم، يعني همه متقاضيان دهك هاي 3 تا 7 كه گروه هدف ما هستند از سقف تسهيلات 80ميليون توماني استفاده مي كردند، در حالي كه پيشنهاد داده ايم براساس قدرت خريد و توان بازپرداخت افراد، سقف هاي تسهيلاتي به صورت متغير تعيين شود و افراد بر اين اساس بتوانند از تسهيلات متناسب با شرايط خود استفاده كنند. او تاكيد كرده كه اين موضوع به شوراي پول و اعتبار از سوي بانك مسكن پيشنهاد شده و براي اجرا نيازمند مصوبه اين شوراست.

اما با گذشت چندين هفته از اين خبر هنوز مشخص نيست كه اين طرح پذيرفته يا رد شده يا هنوز در دستور كار قرار نگرفته است.

يكي از دلايلي كه بانك مسكن و ساير نهادهاي تصميم گير از افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن خودداري مي كردند، افزايش دوباره قيمت مسكن به واسطه تورم و نقدينگي ايجاد شده در اين بخش بود، اما در صورتي كه اين طرح تصويب شود، به صورت هدفمند سقف وام مسكن تغيير مي كند و مي تواند سبب تورم در اين بخش نيز نشود. حال بايد ديد كه شوراي پول و اعتبار تصميمي درباره متغير بودن سقف وام خريد مسكن خواهد گرفت يا به همين شكل فعلي، تسهيلات پرداخت خواهد ش

كاهش تورم ماهيانه مسكن


 روزنامه اعتماد، شماره 4381 به تاريخ 12/3/98، صفحه 11 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه لوله و اتصالات
متن مطالب شماره 93، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است