|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/12: بازآفريني شهري پايدار پيش شرط كيفيت زندگي شهري
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4387
چهار شنبه 22 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4381 12/3/98 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


يادداشت 
بازآفريني شهري پايدار پيش شرط كيفيت زندگي شهري


نويسنده: سيد چمران موسوي

بازآفريني شهري در واقع يكي از نمود هاي توسعه پايدار است و در تعريف آن بايد گفت بازآفريني شهري پايدار يك رويكرد شهري همه جانبه و چندسونگر براي ارتقاي كيفيت زندگي شهري است و سه مولفه اصلي آن همان سه مولفه اصلي پايداري يعني محيط زيست، اجتماع و اقتصاد است، يعني بافت هايي كه دچار فقر شهري، هويتي و ناپايداري هستند، بايد اين سه خصيصه براي شان در نظر گرفته شود تا در ارتقاي كيفيت زندگي و ماندگاري شان توفيق پيدا كنند.

بهسازي، نوسازي يا مفهوم كامل تر و فراگيرتر آنها بازآفريني شهري همگي معطوف به درمان نوعي فرسودگي در شهر، نواحي و محلات شهري هستند. البته لازم به يادآوري است كه اين نوع فرسودگي به مقتضاي ماهيت آن، بيشتر در نواحي درون شهري وجود دارد كه از لحاظ زمان شناختي مدت زمان بيشتري از شكل گيري آن گذشته؛ به طوري كه از سويي در فرآيند توسعه شهري با زيرساخت هاي فرسوده قادر نيستند جوابگوي نيازهاي جديد جمعيت معاصر بوده، از سوي ديگر با مهاجرت افراد با اصالت پيشين با نوعي جايگزيني افراد اقشار پايين و فقير مواجهند كه اين خود مانع اقتصادي و اجتماعي بزرگي فراروي چيرگي بر اين فرسودگي است. پرواضح است كه اين نوع فرسودگي تنها به نواحي درون شهري محدود نشده و بسياري از نواحي توسعه شهري جديد در خارج از نواحي درون شهري نيز با وجود كالبد جديد به شدت با مساله فرسودگي روبه رويند. بازآفريني شهري موضوعي است كه بعد از دهه 1970 به بعد مورد توجه جدي كشورها و شهرها قرار گرفته است. در اين جامعه همه چيزها و كالاها تاريخ مصرف خاص خود را داشت كه بعد از آن بايد دور انداخته مي شد. ظاهرا با شهرها و نواحي شهري نيز همين رويكرد اعمال مي شد؛ به طوري كه بيشتر نواحي شهري بعد از آغاز و شدت يافتن فرسودگي به حال خود رها شده و نواحي پيراشهري كه زمين ارزان و چشم انداز مناسب تري براي زندگي داشت، مورد توجه واقع مي شد. دلايل متعددي در اين گذار پارادايمي تاثيرگذار بوده است؛ با اين حال، از اين گذار پارادايمي در ايران اگر بتوان تدوين و تصويب اسناد مرتبط با آن را ملاك بحث قرار داد، نزديك به يك دهه مي گذرد.

از ديگر در س هاي مهم در اين رابطه اينكه، درمان فرسودگي و به عبارت ديگر فرآيند بازآفريني شهري موضوع بسيار پيچيده و در هم تنيد ه اي است؛ به طوري كه راه حل هاي ساد ه اي مانند تخريب محله ها و بافت هاي فرسوده با رويكرد بولدوزري يا ايجاد اشتغال، نزديك نواحي كه داراي نرخ اشتغال پاييني هستند، براي حل اين مساله پيچيده كافي نيستند زيرا توزيع فضايي و تمركز فقر و محروميت ناشي از تاثيرات پيچيده بازار مسكن و كار و نيز عواملي كه خود فقر و درآمد كم را موجب شده اند، باعث مي شوند بازار مسكن در اين نواحي منابع بسيار كمي را براي ساخت وساز تخصيص دهند و به تبع آن ارزان ترين و نازل ترين كيفيت مسكن را در اين نواحي رقم زنند. علاوه بر اين دسترسي به اشتغال براي فقراي شهري ساكن در اين نواحي كه واجد مهار ت ها و توانايي هاي آموزشي كمي هستند، بسيار بعيد به نظر مي رسد. چيرگي بر چنين چرخه معيوبي نيازمند اتخاذ رويكرد جامع نگري است كه حيات بخشي به مردم ساكن در اين نواحي را بيشتر از نوسازي مكان و كالبد مورد توجه قرار مي دهد. درس ديگر اينكه دگرگوني كالبدي نواحي فرسوده شهري تنها قسمت كوچكي از فرآيند بسيار وسيع بازآفريني شهري است. در هر صورت به اين نكته بايد توجه داشت كه بازآفريني شهري اگر قرار است پايدار باشد، بايد بر يك صندلي سه پايه اي استوار شود كه بازآفريني كالبدي، اجتماعي و اقتصادي نام هريك از پايه هاي آن است. به اين ترتيب به نظر مي رسد، پيش شرط هرگونه موفقيت در اين نواحي در پيش گرفتن نوعي اصالت بخشي و زدودن اين به اصطلاح ننگي است كه بر پيشاني اين نواحي خورده است. درس ديگر اينكه منابع موجود هيچ وقت براي امر بازآفريني شهري كافي نيستند و اين خود الزام مي كند تدابير اثربخشي براي جذب و تخصيص منابع اتخاذ شود. اگر هدف اوليه بازآفريني شهري احياي سرزندگي اقتصادي است، اين امر بيشتر نيازمند جذب سرمايه هاي عمومي و خصوصي بيرون از ناحيه است كه مي تواند در قالب كمك هاي بلاعوض حكومت مركزي و سرمايه هاي شركت ها و بنگاه هاي خصوصي تامين شود. تدابيري چون اعطاي تخفيف هاي مالياتي و معافيت هاي برنامه ريزي در سطح محلي براي جذب اين سرمايه ها از جمله ابزارهاي مورد استفاده در اين زمينه است. ارتقاي مشاركت عمومي و شراكت، در موفقيت فرآيند بازآفريني شهري حياتي است. نكته بديهي اينكه مردم بسيار بهتر از ما مي فهمند و اينكه تحقق مشاركت نيازمند آموزش و ظرفيت سازي است. وجود يك حس هدف مشترك باعث شكل گيري نوعي هم افزايي مي شود. روشن است هنگامي كه دو بخش يا بيشتر با هم كار مي كنند، احتمال دستيابي به اهداف، بيشتر از زماني است كه آنها مجزا از هم عمل مي كنند. به نظر مي رسد لازمه تحقق اين هم افزايي در شرايط وجود تفرق نهادي، سپردن رهبري اين فرآيند به نهاد محلي منتخب شهر خواهد بود. اين بعد از بازآفريني شهري و تاكيد خاص بر آن، در ارتباط با گردشگري شهري معناي درست تري براي خود مي يابد؛ صنعتي كه در شكوفايي اقتصادي شهرها و محلات شهري معاصر كه يكي از اهداف بنيادين بازآفريني شهري است، نقش بي بديلي بازي مي كند. در واقع بافت فرسوده شهر به عنوان يك بستر زيست انسان شهرنشين نيازمند تامين استانداردهايي است كه در يك نگاه مي توان آن را استانداردهاي كيفيت زندگي ناميد

بازآفريني شهري پايدار پيش شرط كيفيت زندگي شهري


 روزنامه اعتماد، شماره 4381 به تاريخ 12/3/98، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آيين حكمت
متن مطالب شماره 39، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است