|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/12: همدست زنجاني در نقش «سفيركبير»
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3449
پنج شنبه 23 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3442 12/3/98 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


همدست زنجاني در نقش «سفيركبير»
در ششمين جلسه دادگاه رسيدگي به اتهامات عليرضا زيباحالت منفرد مطرح شد


شرق: ششمين دادگاه عليرضا زيباحالت منفرد، متهم رديف دوم پرونده بابك زنجاني، حاوي موارد جالبي بود كه از زبان وكيل شركت نفت HK وابسته به شركت ملي نفت ايران بيان شد. صادقي قهاره با حضور در اين جلسه، در حالي كه منفرد و دو وكيلش تلاش مي كردند در آخرين فرصت دفاعيات تا صدور حكم، همه تقصير را گردن بابك زنجاني بيندازند و منفرد را فردي فريب خورده معرفي كنند، از نقش منفرد در قالب سفير كبير از كشور دومينيكا با لقب سريا داتا پرده برداشت. به گفته او، منفرد نقش ارتباطي بانك پوشالي FIIB را با ساير بانك ها بر عهده داشت. صادقي قهاره، وكيل شركت نفت HK گفت: من به وكالت از شركت موكلم كه وابسته به شركت ملي نفت ايران است، صدور حكمي شايسته را براي جبران خسارات وارده به شركت ملي نفت كه سرمايه اش به مردم تعلق دارد، خواهانم. از تاريخ 3/11/1390 تحريم ها عليه ايران به اوج خود رسيد و شركت ملي نفت ايران و شركت هاي تابعه و بانك مركزي در فهرست تحريم قرار گرفتند. در اين گيرودار، به منظور ايفاي تعهدات شركت ملي نفت ايران كه به مخاطره افتاده بود، افرادي از اين فرصت سوءاستفاده كردند و آب به آسياب دشمن ريختند و دشمن را ياري كردند.

منفرد در نقش سفيركبير!

او به بزه هاي انتسابي به متهم زيبا حالت منفرد اشاره كرد و گفت: در اين پرونده، متهم زيباحالت منفرد كه هم سن آقاي زنجاني و متولد سال 52 است، ابتدا به مالزي رفته و معلوم نيست چطور لقب سريا داتا به او اعطا مي شود و از كشور دومينيكا پاسپورت سفيركبير را مي گيرد. صادقي قهاره گفت: اينها گروه منسجمي بودند كه حداقل چهار نفر شاخص آن را تشكيل مي داد كه به سركردگي بابك زنجاني است. اگر متهم زيباحالت منفرد در فرايند مجرمانه بسترسازي نمي كرد، آقاي زنجاني نمي توانست شركت موكل من را اغوا كند. او به نقش متهم در اين گروه سازمان يافته اشاره كرد و گفت: ترتيب ملاقات آقاي تانسري (مشاور عالي نخست وزير مالزي) با آقاي زنجاني، تاسيس شركت سوييفت ال تي دي كه موسسان اين شركت از تشابه اسمي آن با شركت جهاني سوييفت سوءاستفاده كرده و بانك ها را فريب مي دادند و بررسي هاي بانك مركزي نشان مي دهد متهمان پيام هايي كه از آن ارسال مي كردند، كاملا جعلي بوده است كه البته شرح تفصيلي اين پيامك ها در كيفرخواست و لوايح تقديمي در گذشته آمده است.

 ارسال پيامك هاي جعلي از طريق بانكي در مالزي

صادقي قهاره افزود: طبق گفته متهم، اين شركت ها با سرمايه صد دلار تاسيس و از طريق آن پيامك هاي جعلي ارسال شده و نقش زيباحالت منفرد در شركت اس سي تي بنكرز كاملا مشهود است. مهم ترين بحث در عمليات بانكي، ارتباط با ساير بانك هاست و نقش ارتباطي بانك پوشالي FIIB از طريق متهم زيباحالت منفرد صورت مي گرفته است.

 علت تفاوت بارنامه هاي 10 فقره كشتي

صادقي قهاره افزود: درباره اظهارات آقاي كوهپايه زاده، وكيل بابك زنجاني، درباره آقاي بازرگان ضمن اينكه قصد دفاع از او را ندارم، بايد بگويم او بازنشسته شده است. همچنين آقاي كوهپايه زاده گفته شكايت موكلش از وزارت نفت در شعبه كاركنان دولت وجود دارد كه ما پيگيري كرديم، گفتند تفاوت بر سر ميعانات گازي بوده است؛ چراكه ميعانات گازي به راحتي امكان فروش ندارند. در تحويل گرفتن محموله هاي نفت و فروش آنها زيبا حالت منفرد نقش مستقيم داشته است و به اقرار خودش، پي به مكر و تقلب زنجاني برده بود و با توجه به نفوذش در كشور مالزي، اين اقدامات را انجام داده است. بر همين اساس، انتظار صدور حكم در محكوميت متهم و رد مال و جبران خسارت را از محضر دادگاه داريم.

 وكيل منفرد: زنجاني، منفرد را فريب داده است

پس از پايان دفاعيات صادقي قهاره، وكيل مدافع متهم زيبا حالت منفرد در جايگاه حاضر شد و در بيان دفاعيات خود گفت: اقدامات منفرد بعد از اقدامات زنجاني بوده، بنابراين نبايد از كلمه مشاركت در اينجا استفاده شود. تعريف كلاهبرداري نيز در قانون مشخص است؛ موكل بنده زنجاني را فريب نداده بلكه زنجاني عالما، عامدا و با اطلاع كافي از منفرد استفاده كرده است.

جعفري در ارتباط با خريد بانك FIIB گفت: مگر آقاي زنجاني صغير و سفيه بوده است كه بانك FIIB را از منفرد خريداري كند؟ اگر به نفعش نبود، اقدام به خريداري نمي كرد. مسلما قبل از خريد بانك با مشاوران و متخصصان صحبت كرده است. قطعا زنجاني از اين اقدام خوشحال بوده كه يك ايراني در خارج از كشور پيدا شده كه مي تواند مخازيني را براي انباركردن نفت فراهم كند. وكيل مدافع متهم زيبا حالت مفرد افزود: بايد در رسيدگي شرايط زماني را در نظر بگيريم. آنچه مسلم است، ذخيره نفت در آن شرايط به نفع زنجاني بوده و منفرد نقش واسطه داشته است، در كيفرخواست مشخص نشده كه كلمه مشاركت چه معني دارد و چرا به موكل بنده كه دخالتي در حمل نفت نداشته اتهام مشاركت را نسبت دادند. جعفري افزود: وكيل بابك زنجاني در جلسه دادگاه گفت كه بر اساس اسناد و مدارك موجود نقش منفرد در امور زنجاني روشن است، اما سوال اينجاست كه بر اساس كدام اسناد اين مطلب را مي گويند؟ آن اسناد را ارائه دهند. به استناد كدام سند گفته مي شود منفرد دخالتي در خريد محموله هاي نفتي از وزارت نفت داشته است. در ادامه وكيل متهم منفرد گفت: درباره موضوع آب در نفت بايد بگويم وقتي كه متوجه شديد آب در نفت وجود دارد، چرا شكايت نكرديد، ما بايد با سند ثابت كنيم و دليل آن آن قدر بايد محكم باشد كه بگويم به اين دليل قاطع اين مقدار آب در نفت ريخته ايد، براساس شايد ها نبايد جرم را به متهم نسبت دهيم؛ چراكه اساس محكمه بر برائت است. او ادامه داد: موكل من به خاطر ايراني بودن و علاقه به كشورش حدود يك ميليارد و 500 ميليون دلار به اقتصاد ايران كمك كرده است چرا اينها ناديده گرفته مي شود؟ وي مي گويد هيچ پولي از بابك زنجاني و شركت ملي نگرفته است حال آيا اين كلاهبرداري محسوب مي شود؟ محبتي، وكيل ديگر متهم منفرد، در جايگاه حاضر شد و گفت: همه عمليات مجرمانه در اين پرونده از سوي بابك زنجاني انجام شده است. او به عنوان امين دو بانك فقط در تصميم سازي و مجري اين دو بانك ايفاي نقش مي كرده به طوري كه همه تراكنش هاي بانكي با دستور او نزد بانك FIIB اعمال مي شده است.  در اينجا متهم زيبا حالت منفرد به بيان آخرين دفاعيات خود پرداخت و گفت: در كيفرخواست نام 27 شخصيت حقيقي و 16 شخصيت حقوقي  نام برده شده و از آنان نتيجه گيري ناصوابي شده است. او ادامه داد: زماني كه به ايران مراجعه كردم با مشاور عالي نخست‎وزير مالزي به قصد بازديد از كشور آمدم و پايم به جزيره كيش باز شد و با زنجاني آشنا شدم، قبل از خريد FIIB حساب هايي در اين بانك باز شده بود و بنده فكر نمي كردم زنجاني مي خواهد از وزارت نفت، نفت خريداري كند. بعد از بانك FIIB  ارتباطم با زنجاني قطع شد و فقط پيشنهاد دادم شركت هايي در مالزي ثبت شود كه معاف از ماليات باشد تا حواله پس از ارسال مسدود نشود. زيبا حالت منفرد افزود: چهار هزار حواله در مدت يك ماه فرستادند و بالغ بر چندين ميليارد دلار ارسال و هيچ كدام مسدود و بلاك نشد و به ازاي هر حواله 50 دلار به بنده پرداخت شد، اما خيلي زود مديران بانك ملت دفتر FIIB را تصاحب كردند و در مقام تصدي گري قرار گرفتند. او گفت: آقاي قاضي فرزندان و همسر من فارسي بلد نيستند و من 30 ماه است كه در ايران هستم، مي خواستم دفاعيات خود را در اين دادگاه ارائه دهم. زيبا حالت منفرد گفت: در كيفرخواست آمده كه زنجاني به من گفت: چهار وزير و نمايندگان مجلس پشت من هستند، پايت را از گليمت دراز نكن.

منفرد: با حداقل سواد در كشور بيگانه از زنجاني فريب خوردم

متهم زيبا حالت منفرد در ادامه آخرين دفاعيات خود گفت: بابك زنجاني فعاليت زيادي داشت و در ايران مورد وثوق بود چه دليلي داشت كه من به او اعتماد نكنم. بابك زنجاني، مهدي شمس، فلاح، من، شركت HK و شركت نيكو، بانك مركزي، بانك مسكن، مديرعامل وقت سازمان تامين اجتماعي را فريب داده بود چه انتظاري از من با حداقل سواد در كشور بيگانه داريد.

متهم زيبا حالت منفرد ادامه داد: حكم من حكم آن چاقوسازي را دارد كه چاقو ساخته براي استفاده صحيح، اما بعد از آن استفاده نادرست شده است و حال من احساس ندامت كسي است كه اين چاقو را ساخته؛ كاش اين بانك را براي بابك زنجاني درست نكرده بودم كه او از اين طريق اقدامات مجرمانه انجام دهد. متهم زيبا حالت منفرد بيان كرد: من در زمان بازداشت به ضابطان و نماينده حقوقي وزارت نفت كمك كرده ام. با آنها همكاري كرده ام. من بانك درست نكرده ام كه بستر جرم فراهم شود. آقاي قاضي من قرباني هستم. قرباني عمليات متقلبانه آقاي بابك زنجاني هستم. من هم مثل شركت HK  قرباني شده ام دفاع ديگري ندارم.  

همدست زنجاني در نقش «سفيركبير»


 روزنامه شرق، شماره 3442 به تاريخ 12/3/98، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي فلسفي - كلامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 79)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است