|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/12: علني يا غيرعلني؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3459
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3442 12/3/98 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


علني يا غيرعلني؟
نگاهي به انتشار جزئيات دادگاه محمدرضا خاتمي و پرونده محمدعلي نجفي


شرق: ساعت 9 صبح است و بسياري از فعالان سياسي و خبرنگاران براي حضور در دادگاه محمدرضا خاتمي حاضر شده اند. همه افراد به داخل دادگاه هدايت مي شوند و همان ابتدا مشخص مي شود شعبه براي 10 نفر بيشتر صندلي ندارد و پنج نفر نماينده قوه قضائيه از قبل در جلسه حاضر هستند و محمدرضا خاتمي فقط مي تواند پنج نفر را با خود به جلسه ببرد، بين سياسيون و خبرنگاران او تعدادي از خبرنگاران را انتخاب كرد و مابقي مجبور به ترك دادگاه شدند تا با 45 دقيقه تاخير، دادگاه بدون اجازه انتشار جزئيات برگزار شود. اين در حالي است كه حوادث مربوط به قتل همسر دوم نجفي، شهردار سابق تهران، از زمان وقوع قتل تا به امروز كه پرونده در مرحله تحقيقات است، لحظه به لحظه هر آنچه رخ داده رسانه اي شده است. حتي حقوق ابتدايي يك متهم در اين فرايند حفظ نشده و در يك رفتار عجيب خبرنگار تلويزيون به راحتي آلت قتاله مهم ترين قتل سال 98 را به دست مي گيرد و به شمارش گلوله ها مي پردازد اين در حالي است كه در هيچ نقطه از دنيا امكان ندارد مدارك ارتكاب جرم را در اختيار خبرنگار قرار دهند تا به راحتي آثار انگشت روي اسلحه نابود شود. اينكه اثر انگشت نجفي روي اسلحه باشد، موضوعي طبيعي است، هرچند اكنون ديگر مطمئن نيستيم آثاري روي اسلحه مانده باشد تا اگر اثر انگشت افراد ديگري هم روي اسلحه بوده، در روزهاي برقراري دادگاه قابل شناسايي باشد.

دوربين صداوسيما اجازه حضور در اين جلسه را پيدا نكرد

آنچه در اين دو پرونده مهم، هرچند با اتهامات متفاوت، در حال رخ دادن است، تبعيض در انتشار اطلاعات و جزئيات پرونده، اتهامات و دفاعيات است. در يكي دوربين صداوسيما تمام وقت با متهم همراه است و در يكي ديگر اجازه ورود دوربين صداوسيما به جلسه دادگاه داده نمي شود. علي شكوري راد، دبير كل حزب اتحاد ملت، دراين باره صبح روز گذشته در مقابل دادگاه كاركنان دولت، گفت: حدود 40 نفر از فعالان سياسي و خبرنگاران براي حضور در اين دادگاه پشت در حضور پيدا كردند؛ اما هيچ كدام از اين افراد موفق به حضور در جلسه دادگاه نشده اند. حتي خبرنگار و دوربين صداوسيما اجازه حضور در اين جلسه را پيدا نكردند. بعد از پايان جلسه روز گذشته كه دادگاهي علني بود، اما رسانه اي نبود، سيدمحمدرضا خاتمي كه با يك كيف پر از مدارك و يك عدد ماشين حساب راهي دادگاه شده بود، در محوطه بيرون دادگاه در گفت وگو با خبر نگاران گفت: براي من جالب بود كه صحنه دادگاه به گونه اي آرايش داده شده بود كه دادگاه علني بود؛ اما از قبل بخش قابل توجهي از صندلي ها توسط برخي از دوستان پر شده بود و دوربين هاي فيلم برداري كه احتمالا متعلق به خود دادگاه بود، از قبل چيده شده بودند. او ادامه داد: دادگاه عنوان علني داشت، اما بهتر از اين مي توانست برگزار شود. آقاي رئيس دادگاه بسيار سعه صدر داشتند و اجازه مي دادند دفاعيات بيان شود كه اين كار قابل تقدير است؛ اما آمدن خود آقاي قطبي، رئيس دادسراي فرهنگ و رسانه، نشان دهنده آن است كه دفاعيات اول ما بسيار موثر بوده است و به قول دوستي ما با ماشين حساب وارد دادگاه شده بوديم. خاتمي افزود: برخلاف آنچه يك عده تصور مي كردند كه ما دستمان خالي است، دستمان پر است و دفاعيات خود را ادامه مي دهيم.

با ماشين حساب وارد دادگاه شده بوديم

او درباره اينكه كيفرخواست براساس صحبت هاي او مبني بر تقلب در انتخابات 88 و تقلب در هشت ميليون راي تنظيم شده است، گفت: مستندات دقيقي وجود دارد كه در بخش اول و دوم دفاعيات خود ارائه كرده ام؛ اما هنوز بسياري از ابعاد انتخابات سال 88 باقي مانده است كه بسيار اهميت دارد؛ اما همان گونه كه بارها تاكيد كرده ام، شايد در شرايط فعلي كشور پرداختن به اين موضوعات به صلاح نباشد؛ اما به هرحال دادگاه تصميمش را گرفته كه رسيدگي كند و ما هم مي پذيريم.  او خاطرنشان كرد: با وجود اينكه بارها اعلام شده دادگاه علني است؛ اما اجازه انتشار محتويات داده نمي شود كه مقداري علني بودن دادگاه را زير سوال مي برد.

مي خواهم دامن نظام را از موضوع تقلب تبرئه كنم

خاتمي با بيان اينكه اسناد و مدارك متقني وجود دارد، گفت: من سعي مي كنم بر اين مبنا فتنه واقعي را نشان دهم كه چه چيزي بوده است. مي خواهم دامن نظام را از موضوع تقلب تبرئه كنم و اگر فرصت شد، در قسمت هاي بعدي دفاعياتم خواهم گفت. او در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينكه شما در دادگاه اعداد و ارقامي را ارائه كرده ايد، آنها را از طريق چه مجاري اي به دست آورده ايد، گفت: در بخش اول دفاعياتم هم عنوان كردم؛ من ادعايي ندارم و نه دسترسي به پشت پرده اي دارم و نه غيب گو و رمال هستم. هنگامي كه اين پرونده برايم تشكيل شد، از اقصا نقاط كشور علاقه مندان و دوستان و كساني كه به دنبال اين كار بودند، شواهد و مداركي را ارسال كردند. هنگامي كه به اين مدارك توجه كردم، متوجه شدم همه اينها اسناد و مداركي است كه در رسانه هاي رسمي كشور منتشر شده يا گزارش هاي مجاري قانوني مانند گزارش تفسيري شوراي نگهبان يا بيانيه هاي منتشر شده از سوي وزارت كشور است.

خواستم آقايان جنتي، كدخدايي، محصولي، دانشجو و شريفي راد را احضار كنند

خاتمي گفت: آن چيزي كه من به دست آورده ام، در ظاهر امر قصورهايي است كه در انتخابات صورت گرفته است. پشت اين پرده چه اتفاقاتي صورت گرفته، بايد روشن شود. او درباره اينكه در دادگاه اعلام كرده است تا شاهداني را احضار كنند، گفت: از محضر رئيس دادگاه خواستم اعضاي شوراي نگهبان كه در راس آنها آقايان جنتي و كدخدايي قرار دارند و همچنين از مسئولان وزارت كشور كه حداقل سه نفر هستند، آقايان محصولي، دانشجو و شريفي راد را احضار كنند. همچنين يك سري مسئولان استاني و استاندار را بخواهند و بالاخره شخصيت هايي مانند آقاي محسن رضايي، آقاي قاليباف، آقاي شمخاني، آقاي علي لاريجاني، آقاي پورمحمدي و آقاي علي مطهري را كه من به اسناد و مدارك آنها استناد كرده ام، به دادگاه احضار كنند.

به همان شدتي كه امكان انتشار جزئيات جلسه دادگاه محمدرضا خاتمي وجود ندارد، همچنان اخبار نجفي در رسانه ها در حال انتشار است و افكار عمومي در جريان جزئي ترين مسائل اين پرونده كه يك قتل خانوادگي است، قرار دارد و همين افكار عمومي از كوچك ترين اطلاعات راجع به پرونده ادعاي تقلب در انتخابات 88 كه باب بررسي و رسيدگي به آن بعد از 10 سال باز شده است، كاملا محروم است. حداقل اگر از نگاه ارزش هاي خبري به موضوعات توجه شود، بعد دربرگيري خبر دادگاه محمدرضا خاتمي بسيار بيش از پرونده نجفي است.

علني يا غيرعلني؟


 روزنامه شرق، شماره 3442 به تاريخ 12/3/98، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
عمران و پروژه
متن مطالب شماره 1، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است