|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/12: روايت يك اصولگرا و خبرنگار از ماجراي يك قتل
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3449
پنج شنبه 23 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3442 12/3/98 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


روايت يك اصولگرا و خبرنگار از ماجراي يك قتلشرق: براي نخستين بار يك اصولگرا در ماجراي قتل ميترا استاد به دست محمدعلي نجفي تشكيك وارد كرد و شهردار سابق تهران را قرباني يك توطئه دانست. در روزهاي گذشته رسانه ها و چهره هاي اصولگرا كاملا همسو با هم، تيغ تيز خود را به سمت اصلاح طلبان نشانه رفته و آنها را مقصر رخداد يك قتل معرفي مي كنند. صادق زيباكلام با اشاره به اينكه اين قتل يقينا تراژدي هولناك و غم انگيزي است، گفته بود كه بالطبع اصلاح طلبان سعي مي كنند تا از هزينه سياسي آن بكاهند و در مقابل بسياري از اصولگرايان تلاش خواهند كرد (همچنان كه شروع هم كرده اند) تا حداكثر بهره برداري سياسي را از اين ماجرا بكنند. حالا محسن رفيق دوست برخلاف ياران هم جريان خود به خبرآنلاين گفته است: «به نظرم از قبل توطئه اي عليه او ترتيب داده شده بود و ايشان گرفتار آن توطئه شد».

 رئيس اسبق بنياد مستضعفين در پاسخ به اين سوال كه شما زماني عضو هيئت دولت دوران جنگ بوديد و در آن كابينه وزير ديگري هم حضور داشت به نام محمدعلي نجفي، اتفاقات اخير چقدر براي شما تكان دهنده بود و چه حسي داشتيد، گفته است: «من با ايشان دوست بودم و ايشان را دوست داشتم. ايشان فردي بسيار اخلاقي بودند، به نظرم از قبل توطئه اي عليه او ترتيب داده شده بود و ايشان گرفتار آن توطئه شد. آقاي نجفي فردي سليم النفس، خونسرد و شوخ طبع بود كه به همه روي خوش نشان مي دادند، بنابراين اين حركت حداقل از نظر من غير قابل باور است».

دو روز پيش هم يك خبرنگار نزديك به نجفي كه در دوران شهرداري او مسئول كانال تلگرامي «نجفي مديا» بود هم با انتشار اسكرين شات چت خود با محمدعلي نجفي، در يك پيام توييتري نوشت: «اين اسكرين شات چتي است كه روز انتشار خبر خودكشي دكتر نجفي با ايشان انجام دادم، از بازپرس محترم پرونده، وكيل آقاي نجفي، خبرنگاران و حتي دستگاه امنيتي مي خواهم ماجراي مسموميت نجفي را واكاوي كنند، كليد ماجرا شايد آنجاست!». آذرماه سال گذشته خبري منتشر شد مبني بر اينكه محمدعلي نجفي خودكشي كرده است.

اين خبر از ناحيه رسانه هاي اصولگرا منتشر شد اما نزديكان نجفي آن زمان اين خبر را تكذيب كردند. نجفي در گفت وگوي اخير خود با خبرنگاران هم به ماجراي خودكشي خود در هتل لاله اشاره كرده و آن را تاييد كرده بود. ديروز محمود صادقي نماينده مجلس و حقوق دان هم در توييتي نوشت: «يك وكيل باتجربه اين فرضيه را مطرح كرده كه نجفي مباشر قتل نيست و قتل را به گردن گرفته است. با توجه به شخصيت نجفي و حالات او پس از وقوع قتل و قرائن متعدد ديگر، صحت اين فرضيه بعيد به نظر نمي رسد».

واكنش اصولگرايان به پرستو

محمدعلي نجفي در گفت وگوي خود با خبرنگاران از ارتباط همسر دوم خود با برخي افراد در نهادهاي امنيتي يا اطلاعاتي خبر داده و اينكه متوجه شده بود صدايش از سوي برخي افراد شنود و براي همسرش ارسال شده است. محسن آرمين هم در يادداشتي كه در سايت جماران منتشر كرده، نوشته بود: «نمي دانم ميترا استاد بر اساس طرحي وارد زندگي نجفي شده است يا نه. اما ترديد ندارم دست كم از زماني كه وارد زندگي او شده، همچون يك پروژه مديريت شده است تا در زمان مناسب از او استفاده شود. شهرداري نجفي؛ همان زمان مناسب بود تا نجفي بفهمد در كشوري زندگي مي كند كه شرط حضور موثر در عرصه هاي سياست و مديريت چيزهاي ديگري جز پاكدستي و توانمندي است. به همين دليل در ميانه غوغاي مبارزه با فساد و اختلاس، گزارش بزرگ ترين پرونده اختلاس شهرداري به قوه قضائيه هم نمي توانست نشانه شايستگي او باشد».

اصولگرايان به علتي كه مشخص نيست و احتمالا بايد خودشان پاسخ دهند، از اين روايت ها چندان خشنود نيستند تا جايي كه روزنامه جوان در مطلبي نوشته بود: «از اولين قصه هايي كه خبرنگاران اصلاح طلب در فضاي مجازي ساختند، «پرستو»بودن مقتول بود. پرستو در اصطلاح نام زناني است كه مامور مي شوند تا با استفاده از جاذبه هاي جنسيتي اطلاعاتي را از سوژه موردنظر كسب كنند. اين موج هيچ سندي نداشت و كاربران مجازي اصلاح طلب براي توجيه قتل صورت گرفته، نهادهاي اطلاعاتي كشور را متهم به فرستادن پرستو براي نجفي كردند. ادعايي كه هيچ سندي براي آن نداشتند و صرفا ساخته و پرداخته ذهن هايي بود كه نمي خواستند باور كنند مسئول هم جناحي شان مي تواند قاتل همسرش باشد. سناريوي ديگري كه اصلاح طلبان در همين راستا دنبال كردند، تقديس متهم و در عين حال ربط دادن نقطه عطف تغيير به آنچه افشاگري هايش عليه قاليباف ناميدند، بود».

سايت اصولگراي عصر امروز هم در مطلبي نوشته بود: «فرض محال را بر اين بگذاريم كه ادعاي رسانه هاي زنجيره اي و خانواده نجفي درخصوص رابطه ميترا استاد با ارگان هاي خاصي صحت داشته است كه در اينجا تازه بايد اين خانواده و رسانه هاي زنجيره اي پاسخ دهند كه مگر چه جنايت هايي نجفي و يا اصلاح طلبان در حق مردم صورت داده بودند كه در صورت افشاي آن چنان اين جماعت رسوا مي شدند كه بايد با كشتن افشاكننده از درز اين جنايت ها خلاص مي شدند؟! باز فرض محال را بر اين بگذاريم كه ادعاي اين جماعت {...} درست باشد پس آيا تز اين مدعيان دموكراسي و اعتدالي اين است كه هركسي خواست راز جنايات و خيانت هاي آنان را افشا كند گلوله خفه كردن آن صدا به اين طريق مي باشد! پس قانون و مراجع قانوني كه آنها اين همه از آن دم مي زنند چه مي شود؟!». اين در حالي بود كه هيچ اصلاح طلبي تاكنون نگفته كه اقدام نجفي در قتل همسرش درست و بهنگام بوده است!

صرف روايت اخبار و تحليل ها و شواهد، براي اين است كه ابعاد مختلف و پيچيده و حتي پشت پرده ماجرا روشن شود وگرنه طبيعتا اقدام به قتل با هيچ دليل و بهانه اي پذيرفتني نيست و اين را هر عقل سليمي مي داند. اينكه اصولگرايان چطور و از كجا به اين نتيجه رسيده اند كه اصلاح طلبان به دنبال گرفتن فتوا يا مجوز قتل هستند، چيزي است كه خودشان بايد پاسخ دهند.

يك مقام امنيتي : به استعلام ها توجه كنند تا شاهد اتفاقات تلخ نباشيم

روز گذشته خبرگزاري فارس هم به نقل از يك كارشناس مسائل امنيتي كه نخواسته نامش فاش شود، نوشته است: «ادعاهاي عجيب برخي افراد و جريانات كه در ظاهر قصد حمايت از نجفي را دارند، به زودي به رسوايي بيشتر اين افراد منجر خواهد شد. طرح مسائلي مانند دام گذاشتن براي سياسيون توسط يك زن با معيارهاي شرعي، حرفه اي و اخلاقي دستگاه هاي اطلاعاتي جمهوري اسلامي مغاير است و چنين سناريوهايي توسط ذهن بيمار ضدانقلاب مطرح مي شود». اين مقام امنيتي در ادامه گفته است: «اگر مسئولان ذي ربط به پاسخ استعلام هاي دستگاه هاي اطلاعاتي توجه مي كردند شايد امروز شاهد اين اتفاقات تلخ نبوديم. اخذ استعلام دستگاه هاي اجرائي از نهادهاي قانوني براي واگذاري و به كارگيري مسئوليت هاي مهم لازم است و با هدف صيانت از دستگاه ها و نهادهاي دولتي و مسئولان انجام مي گيرد. اميدواريم من بعد كمتر شاهد مقاومت هاي دولتمردان در اين زمينه باشيم».

روايت يك اصولگرا و خبرنگار از ماجراي يك قتل


 روزنامه شرق، شماره 3442 به تاريخ 12/3/98، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحقيقات كاربردي مهندسي صنايع
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است