|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/12: ديدار مرموز 130 نفر از تصميم گيران جهاني
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3449
پنج شنبه 23 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3442 12/3/98 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


ديدار مرموز 130 نفر از تصميم گيران جهاني
مايك پمپئو و جرد كوشنر براي نخستين بار در نشست نخبگان جهاني


تصميم گيري مخفيانه نخبگان و شخصيت هاي بانفوذ درباره تحولات سياسي، اقتصادي و تكنولوژيكي جهان را شايد فقط علاقه مندان به تئوري توطئه و مشتاقان كتاب هايي مثل «كميته 300، كانون توطئه هاي جهاني» باور كنند؛ اما سال هاست كه در واقعيت نيز نخبگان و افراد تاثيرگذار در حوزه هاي مختلف گردهم مي آيند و بدون آنكه تقريبا خبري از اين گردهمايي به بيرون درز پيدا كند، به بحث و تبادل نظر درباره تحولات و چالش هاي مختلف جهان مي پردازند.

امسال شهر كوچك و توريستي مونترو در شرق درياچه ژنو سوئيس ميزبان نخبگان و چهره هاي بانفوذ در سياست، اقتصاد، تكنولوژي و رسانه با عنوان «ديدار بيلدربرگ» بود تا به بحث و حتي تصميم گيري درباره 11 چالش كليدي جهان امروز بپردازند. تنش تجاري آمريكا و چين، بحران ونزوئلا، احتمال وقوع درگيري ميان ايالات متحده و ايران، تحريم كمپاني هواوي بزرگ ترين توليدكننده تلفن همراه در جهان، طرح صلح ترامپ براي اسرائيل و فلسطين، تغييرات جوي و چالش رويارويي روسيه و غرب، از جمله موضوعاتي بودند كه در شصت و هفتمين نشست سالانه بيلدربرگ درباره آنها بحث شد.باني برگزاري نشست بيلدربرگ، برنارد شاهزاده هلند بود كه در سال 1954 به ابتكار خود و با هدف گفت و گو ميان نخبگان آمريكاي شمالي و اروپا و ايجاد اتحاد ميان دو سوي آتلانتيك، اين نشست سالانه را پايه گذاري كرد و شايد بتوان آن را مدل مخفيانه نشست داووس دانست. با اين تفاوت كه نشست داووس در زمستان هر سال برگزار مي شود و خبرنگاران حضور پررنگي در آن دارند؛ اما مباحثات نشست بيلدربرگ نبايد به بيرون درز پيدا كند. اولين نشست نيز در سال 1954 در هتل بيلدربرگ در دهكده اوستربيك هلند برگزار شد.امسال در فهرست ميهمانان اين نشست كه در سايت اينترنتي آن منتشر شده، نمايندگاني از دولت دونالد ترامپ نيز حضور دارند و اين موضوع اعتراض تعدادي از حاميان رئيس جمهور آمريكا را برانگيخته است. مايك پمپئو، وزير خارجه آمريكا و جرد كوشنر داماد و مشاور ويژه ترامپ از جمله حاضران در اين نشست هستند؛ اما در برنامه سفر پنج روزه پمپئو به اروپا هيچ اشاره اي به حضور وزير خارجه آمريكا در اين نشست نشده بود. تعدادي از حاميان ترامپ، حضور در چنين نشستي را برخلاف شعارهاي ضد جريان و متفاوت ترامپ مي دانند. ترامپ در يكي از گفت و گوهايش قبل از پيروزي در انتخابات رياست جمهوري گوگل را متهم كرده بود كه در نشستي مخفيانه و پشت پرده، مقدمات وقوع بهار عربي را فراهم كرده و اكنون نمايندگان خود را به اين نشست فرستاده است. بااين حال حضور وزير خارجه ايالت متحده در نشست بيلدربرگ بي سابقه نيست، چراكه كاندوليزا رايس هم در سال 2008 و زمان حضور در وزارت خارجه راهي اين نشست شد. نكته جالب اينكه حضور نمايندگان دولت ترامپ در نشست بيلدربرگ سابقه داشته است. در سال 2017 هم ويلبر راس، وزير بازرگاني و هربرت مك مستر، مشاور امنيت ملي ترامپ، به دهكده شانتيلي رفتند تا در «نشست بيلدربرگ» شركت كنند.با اينكه افراد حاضر در اين نشست ادعا مي كنند هيچ چيز پنهاني در «نشست بيلدربرگ» وجود ندارد و حاضران و دعوت شدگان با صداقت و بدون سانسور به بحث درباره تمام موضوعات مي پردازند؛ اما منتشرنشدن نام تمام حاضران و نيز ممنوعيت انتشار جزئيات مباحث مطرح شده، بر ترديدها درباره ادعاي حاضران مي افزايد.

مدعوين بيلدربرگ

نام هاي جالبي در ميان شركت كنندگان اين نشست در سال هاي گذشته به چشم مي خورد، نام هايي كه در زمان حضورشان در نشست بيلدربرگ چندان شناخته شده نبودند و چند ماه بعد، نامشان در تمام رسانه هاي دنيا مطرح شد. آنگلا مركل در سال 2005 در اين نشست حضور يافت و چند ماه بعد صدراعظم آلمان شد. بيل كلينتون، رئيس جمهوري سابق آمريكا، هم زمان كه هنوز فرماندار آركانزاس بود، به بيلدربرگ آمد و كمتر از دو سال بعد به عنوان رئيس جمهور آمريكا راهي كاخ سفيد شد. مارگارت تاچر، نخست وزير پيشين بريتانيا هم حداقل يك بار در نشست بيلدربرگ حضور يافت. در نشست امسال علاوه بر پمپئو و كوشنر، دو چهره سياسي ديگر آمريكايي نيز در ميان مدعوين هستند: هنري كيسينجر، وزير خارجه سابق آمريكا و نيز استيسي آبرامز، سياست مدار دموكرات ايالات جورجيا. سالانه حدود 130 نفر به اين نشست دعوت مي شوند كه معمولا حدود 60 درصد مدعوين اروپايي هستند و باقي ميهمانان از آمريكاي شمالي راهي نشست بيلدربرگ مي شوند. همچنين با وجود اينكه به نظر مي رسد مباحث بيشتر بر مسائل سياسي متمركز باشد؛ اما فقط يك سوم ميهمانان چهره هاي سياسي هستند.

آيا گروه بيلدربرگ فقط موقعيتي براي شركت كنندگاني ممتاز و برگزيده از سراسر جهان براي گفت وگو در فضايي آزاد و آسوده و خصوصي است يا چنان كه بسياري از منتقدان آن مي گويند، توطئه اي پنهاني است كه دموكراسي جهاني را تهديد مي كند؟ نظريه پردازان توطئه كه بسياري از آنها همان نظر دوم را دارند، اين گروه را متهم به بسياري امور از جمله مهندسي عامدانه بحران هاي مالي يا برنامه ريزي براي نابودي 80 درصد از جمعيت جهان مي كنند. آلكس جونز، مجري تاك شوي دست راستي آمريكايي و مخالف ديرين اين گروه كه تلاش مي كرد مزاحم برگزاري همايش شود، در بلند گويي مي گفت: «ما مي دانيم شما بي رحم هستيد. ما مي دانيم شما شرير هستيد. ما به نيروي شيطاني شما باور داريم».

حريم خصوصي يا رازداري

حاضران در نشست بيلدربرگ از افشاي هرگونه جزئيات اين نشست براساس قانوني كه انديشكده چتم هاوس وضع كرده، منع شده اند و با اينكه در برخي از اين نشست ها افراد مرتبط با رسانه ها هم حضور داشته اند، آنها نيز هيچ نكته اي از نشست بيلدربرگ را در رسانه ها بيان نكرده اند.

سازمان دهندگان اين نشست مي گويند دليل اين ممنوعيت، نه رازداري بلكه حريم شخصي مدعوين است. حاضران در اين نشست آزادانه و بدون حضور رسانه ها و بدون هيچ محدوديت و معذوريتي درباره تحولات مختلف به اظهارنظر مي پردازند. اين اظهارات ممكن است در تضاد با موضع گيري هاي رسمي اين افراد باشد و به همين دليل چنين ممنوعيتي وضع شده است. برگزاركنندگان اين نشست تا سال هاي پاياني قرن بيستم، كنفرانس مطبوعاتي ترتيب مي دادند؛ اما با توجه به اينكه جزئيات قابل توجهي از اين نشست در اختيار خبرنگاران قرار نمي گرفت، استقبالي از نشست هاي مطبوعاتي آن هم نشد.

«ويسكونت اتي ين داوينيون» كه مدتي رياست گروه بيلدربرگ را بر عهده داشت، درباره نگاه حاميان تئوري توطئه به اين نشست مي گويد: «برگزاري اين گونه نشست ها كه حاضران در آن بتوانند آزادانه درباره همه چيز اظهارنظر كنند قطعا هزينه هايي هم خواهد داشت و بخشي از اين هزينه را هم حاميان ديدگاه تئوري توطئه به ما تحميل مي كنند. چنين امري هم اجتناب ناپذير است؛ اما چندان به آن اهميت نمي دهيم. هميشه و در همه حال افرادي هستند كه با اين نگاه به تحولات اطراف خود مي نگرند؛ اما واقعيت اين است كه نمي توان كنترل تمام اتفاقات را در دست داشت».

ديدار مرموز 130 نفر از تصميم گيران جهاني


 روزنامه شرق، شماره 3442 به تاريخ 12/3/98، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله موجكها و جبر خطي
شماره 3 (پياپي 503)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است