|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/12: تفويض اختيار به مديران مدارس با اجراي طرح مدرسه محوري
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3459
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3442 12/3/98 > صفحه 12 (تخته سفيد) > متن
 
      


تفويض اختيار به مديران مدارس با اجراي طرح مدرسه محوري
ناگفته هايي از پروژه اي كه براي اولين بار شخص وزير درباره آن با مديران مدارس مكاتبه كرده است


اين روزها دائم صحبت از هدايتگري مديران مدارس مي شود و كارشناسان معتقدند مدارس خودشان بايد ابتكار عمل را به دست بگيرند تا موجبات رشد خودشان را فراهم كنند. در همين ارتباط «پانته آ دري»؛ معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران با موشكافي موضوع مدرسه محوري درباره الزامات موفقيت اين طرح سخن مي گويد.

 آموزش و پرورش هاي دنيا گرايش قابل توجهي به مدل هاي مختلف مديريتي در مدارس پيدا كرده اند و آموزش و پرورش ايران سال هاي زيادي است كه مدرسه محوري را به عنوان رويكرد محوري خود در نظر گرفته است، به طوري كه وزير آموزش و پرورش يكي از مهم ترين روش هاي برون رفت از مشكلات آموزش و پرورش را همين مدرسه محوري مي دانند. تعريف شما از مدرسه محوري چيست؟

مدرسه محوري يعني تفويض قدرت تصميم گيري و تصميم سازي به ذي نفعان اصلي اش در مدرسه، زيرا اين تصميمات بايد در مدرسه اجرا شود و اجراكنندگان اصلي اين تصميمات عوامل مدرسه اند؛ يعني مديريت مدرسه و تمام اركان و عوامل سهيم و موثر. همچنين مدرسه محوري با مشاركت فعال اركان مدرسه محقق مي شود. مطابق آيين نامه اجرائي مدارس مصوب شوراي عالي آموزش و پرورش، مدرسه پنج ركن اصلي دارد. اولين و اصلي ترين آن مدير مدرسه است و بعد شوراي معلمان، انجمن اوليا و مربيان، شوراي دانش آموزي و نهايتا شوراي مدرسه كه عالي ترين شوراي درون مدرسه است. جهت تحقق «مدرسه محوري»، به تفويض اختيار و زمينه سازي براي گسترش و خلق مشاركت تمامي ذي نفعان در راستاي ارتقاي اثربخشي و كيفيت مدرسه نيازمند هستيم.

 از برنامه هاي معاونت متوسطه شهر تهران براي عملياتي كردن سياست هاي مدرسه محوري و تفويض اختيار به مدارس، ذيل شيوه نامه نظام راهبردي بفرماييد؟

از برنامه هاي وزارت آموزش و پرورش ذيل گام اول بهره مندي از ظرفيت هاي قانوني آيين نامه اجرائي و پرهيز از ارسال طرح ها، دستورالعمل ها و بخش نامه هاي متنوع است و گام بعدي اصلاح ساختار و فرايند ها و تفويض برخي اختيارات از ستاد به استان، مناطق و مدارس است. در فرايند اجرائي شدن نظام مدرسه محوري ارزيابي و تضمين كيفيت مدرسه (شفافيت عملكرد) يا برنامه تعالي مدرسه، اجراي فرايند انتخاب و انتصاب مديران مدارس، شركت در نظام سنجش و توسعه شايستگي هاي عمومي و حرفه اي مديران مدارس، آموزش و توانمندسازي  نيروي انساني پيشران مدرسه محوري، برنامه ويژه مدرسه و بازمهندسي ساختار تصميم گيري در مدرسه از جمله عناوين عملياتي است و در معاونت متوسطه به طور مستقيم برنامه تعالي مديريت مدرسه و برنامه ويژه مدرسه (بوم) در حال اجراست. در برنامه ويژه مدرسه اختيار دو ساعت برنامه درسي مصوب به واحد آموزشي داده شده؛ به اين معني كه اگر آموزش و پرورش به مدرسه معلم و محتوا نمي داد، ما چگونه مدرسه را اداره مي كرديم. به عبارت ديگر مدرسه كانون تربيتي و محل كسب تجربه هاي جديد است. علاوه بر اين طرح (ايران مهارت) با عنايت به مهارت آموزي دانش آموزان دوره اول متوسطه، ظرفيتي است كه با مشاركت وزارت آموزش و پرورش و سازمان فني و حرفه اي كشور در حال اجراست و مي تواند ذيل برنامه ويژه مدرسه باشد.

 در برنامه ويژه مدرسه جايگاه آموزش به مديران مدارس كجاست و چگونه انجام مي شود؟

اين برنامه پروژه اي است كه براي اولين بار شخص وزير محترم خطاب به مدير مدرسه مكاتبه كرده است. هم در سند تحول و هم در برنامه درس ملي، مباني نظري جامعي دارد و سازمان پژوهش كتابچه اي توليد كرده كه معرفي مي كند مديران در چه حيطه هايي و چه مدل فعاليت هايي را مي توانند انجام دهند؛ از طراحي و تامين نيروي انساني تا اجرا و ارزيابي اين كار در اختيار مدرسه است. روي سامانه سازمان پژوهش هم ماژولي به نام بوم هست كه هر مديري مي تواند اطلاعات كافي به دست آورد. معاونان محترم آموزش متوسطه مناطق هم همان ابتداي سال كه كتاب رونمايي شد، در جلسات اختصاصي مديران دوره اول نسبت به معرفي آن اقدام كردند چون آن برنامه تجويزي است و تمام مدارس دولتي و غيردولتي مكلف اند در دوره اول متوسطه اين برنامه را اجرا كنند.

 آيا سلسله نشست هاي مشتركتان با معاونت ابتدايي كه به صورت دوره اي در مناطق مختلف تهران برگزار مي شود، مرتبط با همين موضوع مدرسه محوري است يا اهداف ديگري را دنبال مي كنيد؟

جلسات مشتركي كه با معاونت آموزش ابتدايي طراحي شده، سلسله نشست هاي تخصصي درباره ترويج گفتمان تحول آفرين است. تحول ظاهرا چيزي نيست كه با ابلاغيه و دستورالعمل تحقق پيدا كند، بلكه كاري فرايندي است و تمام اجزاي موثر بايد هم دما شوند و ادبياتشان مشترك شود. در اين مقوله بايد يك دانش زمينه اي داشته باشيم. معاونان و مديران و كارشناس مسئولان مناطق كه چرخش هاي تحول آفرين را مي شناسند، اكنون در يك سازمان يادگيرنده در قالب كار كارگاهي و دست ورزي گفت وگو مي كنند و در تربيت يكپارچه مباحثي از قبيل فلسفه در يادگيري، اهداف دوره تحصيلي، نظام مدرسه محوري و مدرسه در تراز سند تحول را مورد بحث قرار داده اند.

 مدرسه يك فضاي اجتماعي تعاملي است كه حتي مدير خلاق خودش به تنهايي ممكن است نتواند كار زيادي را پيش ببرد و قطعا اوليا و دانش آموزان هم موثرند. در برنامه معاونت متوسطه جايگاهي براي ساير اركان مدرسه درنظر گرفته شده است؟

در سند تحول بنيادين مدرسه يك فضاي تعاملي است كه بايد موقعيت هاي يادگيري را فراهم كند تا در آن افراد درك درستي از خودشان و ديگران داشته باشند و مدام بتوانند شايستگي هاي پايه به دست بياورند و موقعيت هاي خودشان و ديگران را ارتقا دهند. در مدرسه محوري همه تلاش ها به اين سمت مي رود كه مدير مدرسه ركن اصلي است، اما شوراي معلمان به عنوان ركن مهم ديگري در تصميم گيري ها باعث ارتقاي صلاحيت حرفه اي معلمان شده و هرچيزي كه در فرايند ياددهي و يادگيري بايد لحاظ شود، در آنجا مصوب مي شود؛ اين هم حق است و هم وظيفه. پس معلمان بايد به آن شايستگي هاي پايه برسند تا مشاركت پذيري را تمرين كنند. از طرف ديگر، ركن مهم تر بعدي انجمن اوليا و مربيان هستند كه در چرخش هاي تحول آفرين ها عاملي سهيم و موثرند تا به تعميق و بالندگي برنامه ها كمك كنند. اصلي ترين ظرفيت، مشاركت فكري اوليا است. شوراي دانش آموزي هم ظرفيت فوق العاده اي است؛ يعني دانش آموزان هم بايد در تصميم گيري ها و تصميم سازي ها ديده شوند. همچنين سليقه و مهم تر از آن، نياز دانش آموزان، لحاظ مي شود و هم به رشد فردي و اجتماعي آنها كمك مي شود.

 برنامه هاي معاونت متوسطه براي افزايش كيفيت هدايت تحصيلي دانش آموزان چگونه است؟

هدايت تحصيلي يك فرايند است و دانش آموزان بايد با انتخاب آگاهانه و شناختي كه از خودشان و استعداد و ظرفيت و توانايي شان به دست مي آورند و همچنين با امكانات و شرايطي كه جامعه و آموزش و پرورش در اختيار آنها مي گذارد، درباره نيازهاي آينده جامعه تصميم بگيرند. خانواده و دانش آموز و مدرسه در شناسايي و شناساندن توانايي ها و استعدادهاي دانش آموز نقش بسيار مهمي دارند. هدايت تحصيلي كار مشتركي است كه با همكاري معاونت متوسطه و معاونت پرورشي انجام مي شود، فرايند يعني از پايه هفتم و هشتم و نهم، مدارس متوسطه اول به طور جدي روي اين موضوع برنامه ريزي مي كنند. تشكيل كميته هدايت تحصيلي استان، مناطق و مدارس با هدف هماهنگي و تقسيم وظايف در فرايند هدايت تحصيلي است. برگزاري جلسات اطلاع رساني و دانش افزايي با اوليا و دانش آموزان، دعوت از صاحب نظران و صاحبان حرفه ها و مشاغل، تبيين شيوه نامه و روند انجام كار يا معرفي رشته ها و شاخه هاي تحصيلي و شغلي، بازديد از مراكز علمي و آموزشي، برگزاري نمايشگاه هاي مختلف دستاوردهاي رشته هاي فني و حرفه اي و كاردانش در زمينه هاي خدمات، كشاورزي، هنري و صنعتي از فعاليت هاي مهم و مرتبط با هدايت تحصيلي است. علاوه بر آن، طراحي و توليد راهنماي هدايت تحصيلي و ثبت نام پايه دهم كه به تفكيك مناطق 19گانه شهر تهران به معرفي رشته ها و ظرفيت ها مي پردازد و اطلاع رساني را تكميل مي كند، در فروردين ماه بين دانش آموزان پايه نهم توزيع شده است. همچنين فايل آن روي پورتال اداره كل شهر تهران و مناطق در دسترس خانواده ها و دانش آموزان است. آنچه در فرايند هدايت تحصيلي راهگشا است توجه به استعدادها و علاقه فردي دانش آموزان متناسب با نياز آينده جامعه و امكانات موجود آموزش و پرورش است و بر مبناي آزمون هاي مشاوره اي و سوابق تحصيلي دانش آموزان ارائه خواهد شد.

تفويض اختيار به مديران مدارس با اجراي طرح مدرسه محوري


 روزنامه شرق، شماره 3442 به تاريخ 12/3/98، صفحه 12 (تخته سفيد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات دامپزشكي
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است