|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/12: قتل زير سقف مشترك
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3449
پنج شنبه 23 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3442 12/3/98 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


قتل زير سقف مشترك
بررسي دلايل همسركشي در ايران در گفت وگو با 2 حقوق دان

نويسنده: شهرزاد همتي

روزي نيست كه در صفحه حوادث روزنامه ها خبري از همسركشي نباشد. همين ديروز در شيراز مردي كه مشكلاتي با همسرش داشت، پس از كشتن او، اقدام به ازبين بردن خودش كرد. همين الان هم مردان و زنان زيادي در زندان هاي كشور منتظر اجراي حكم خود به دليل كشتن همسرانشان هستند. اين موضوع فقير و غني هم نمي شناسد و حوادث روزهاي گذشته هم نشان از آن دارد كه اين مسئله ربطي به جايگاه اجتماعي ندارد. عصبانيت و خشونتي كه در جامعه وجود دارد، افراد را به سمت ابراز خشونت به سمت خانواده خود مي برد. همسركشي و فرزندآزاري بخش زيادي از پرونده هاي كيفري را تشكيل مي دهند.

بر اساس آمار منتشرشده، نزديك به 33 درصد قتل هايي كه در سال 1390 در ايران اتفاق افتاد، قتل هاي خانوادگي بوده؛ از اين ميان «همسركشي» بيشترين سهم را به خود اختصاص داده و شش درصد از اين قتل ها نيز «شوهركشي» بوده است. سال 1393 معاون وقت مبارزه با قتل پليس آگاهي در گفت وگويي اعلام كرده بود: در 30 درصد از وقايع قتل، بين مقتول و متهم، نسبت فاميلي، اعم از دور و نزديك وجود دارد و در حدود هفت درصد از كل قتل ها، بين متهم و مقتول رابطه زوجيت برقرار بوده كه همسركشي تلقي مي شود. به گفته او، در سال 93، وقايع همسركشي، 72 درصد، مربوط به قتل زن به دست شوهر و 28 درصد، مربوط به قتل شوهر به دست زن بوده است.

فرشته مرصادي، دانشجوي دكتراي حقوق جزا كه پايان نامه كارشناسي ارشدش را به همسركشي اختصاص داده، درباره اين آمار به «شرق» مي گويد: پايان نامه من مربوط به سال 94 بود. مطابق آمار ما، 43 درصد از اين جرائم، ريشه در مسائل منكراتي و اخلاقي و 51 درصد آن نيز ناشي از اختلافات خانوادگي نظير، اعتياد، سوءظن، اختلاف نظر در شغل، محل زندگي، نوع پوشش و... و شش درصد باقي مانده نيز ساير موارد، از جمله جنون و اختلالات رواني بود. ميزان كشتن زنان به دست شوهران حدودا دوبرابر شوهركشي بود و بيشتر زناني كه قرباني همسركشي مي شدند، درواقع قرباني سوءظن بودند. گاهي اين اختلافات خيلي پيش پاافتاده هستند، اما به دليل فشارهايي كه از طرق مختلف به خانواده وارد مي شود، اين اختلافات كوچك منجر به فاجعه اي مانند همسركشي مي شود.

به گفته مرصادي، بسياري از زنان همسركش، از سوي شوهران خود مورد خشونت و ضرب وشتم واقع مي شوند. بسياري از آنها پيش از ارتكاب جرم از پليس، مددكار و خانواده درخواست كمك مي كنند، اما اضطراري بودن موقعيت آنها تشخيص داده نمي شود و خانواده ها با جملات كليشه اي كه كليدواژه اصلي آن آبروست، زن را وادار به سكوت مي كنند و مددكاران نيز با جملاتي نظير «به عنوان يك زن زنانگي ات را براي آرام كردن همسرت به كار بگير» سعي مي كنند درواقع قضيه را ماستمالي كنند. زن كه در دادگاه خانواده هم چندان راه حلي براي رهايي اش پيدا نمي كند و از طرفي حتي بلد نيست كه چگونه در دادگاه موقعيت خود را اثبات كند و از طرفي طولاني و فرسايشي بودن روند طلاق باعث مي شود كه زنان براي رهاشدن خود از خشونت، اقدام به كشتن مردان كنند.

وي همچنين در ادامه مي گويد: «البته آمار سه درصدي نيز از زنان وجود دارد كه به دليل حضور شخص سوم در زندگي شان و علاقه به مرد ديگري اقدام به حذف فيزيكي همسر مي كنند».

اين حقوق دان درباره زن كشي مردان نيز مي افزايد: «سوءظن، عصبانيت، قوانين مردسالارانه و تعصب از دلايل اصلي همسركشي مردان است. از طرفي اگر مردان نسبت به همسرشان مهارت ها و منابع كمتري داشته باشند، براي اثبات قدرتشان از اعمال خشونت استفاده مي كنند. مرداني كه ميزان تحصيلات كمتري نسبت به همسرانشان دارند يا از موقعيت و پايگاه اجتماعي پايين تري برخوردار هستند بيشتر اقدام به همسركشي مي كنند».

مسئله همسركشي البته فقط مختص ايران نيست؛ در كشورهايي مانند كلمبيا، گينه، آفريقاي جنوبي، برزيل، مكزيك و پاناما هم آمار همسركشي قابل توجه است. همچنين مطابق آمار منتشرشده در آمريكا نيز در سال 2015، نسبت جنسيتي همسركشي در اين كشور، دوبرابر كشورهاي انگليسي زبان اروپاي غربي، استراليا و كانادا بوده است. طبق آماري كه از نتايج يك پژوهش 10 ساله است، در آمريكا به ازاي هر صد مردي كه همسركشي مي كنند، 75 زن مبادرت به قتل همسران خود مي كنند.

عبدالصمد خرمشاهي، وكيل پايه يك دادگستري كه در سال هاي كاري اش وكالت پرونده هاي جنجالي بي شماري را برعهده داشته، در گفت وگو با «شرق»، درباره پديده همسركشي در ايران مي گويد: «بيشتر مردان هستند كه همسران خود را به قتل مي رسانند. آمار بين زنان و مردان در اين موضوع برابر نيست و زنان بيشتر در روابط خانوادگي قرباني مي شوند. در همسركشي كلا انگيزه ها متفاوت است، اما چند علت وجود دارد كه معمولا در بخش اعظم قتل ها مشابه است؛ يكي اينكه هميشه در جنايت همسركشي (خصوصا در بين مردان) پاي شخص ثالثي در ميان است. اين قتل ها معمولا قتل ناموسي هستند و شوهر فكر مي كند يا مي بيند كه مورد خيانت واقع مي شود و به جاي پيگيري راه قانوني، در اثر خشم، مبادرت به قتل همسر مي كند. دليل دومي كه مردان اقدام به قتل مي كنند بحث فقر است. فقر علت العلل همه جنايات است. فقر مادي، فقر فرهنگي مي آورد و نمي شود از آن غافل شد». 

وي در ادامه با اشاره به دلايل همسركشي به دست زنان تاكيد كرد: «در همسركشي زنان يكي از مواردي كه كمتر به آن توجه مي شود، مقدار زياد سخت گيري و اطاله دادرسي يا سخت گيري درخصوص طلاق زنان است. دلايلي كه در قانون وجود دارد و سختي هاي دادگاه و اثبات عسر و حرج توان زنان را مي گيرد و عموما همسرانشان هم با طلاق مخالفت مي كنند. ما از اين موارد هم زياد داشتيم كه زنان وقتي خسته مي شوند و تمام تلاش خود را مي كنند و نمي توانند موفق شوند، سعي مي كنند به صورت فيزيكي همسرشان را از بين ببرند و به قول خودشان از جهنم نجات پيدا كنند. در اين گونه قتل ها معمولا بحث معاونت مطرح مي شود. در اغلب اين پرونده ها زن ها مباشر قتل نيستند و توسط شخص ثالث قتل اتفاق مي افتد و زن ها به لحاظ عدم توانايي لازم از لحاظ جسماني براي مقابله با مرد، شخص سومي را حالا از طريق رفاقت، تحريك، تشويق و تطميع مباشر قتل مي كنند و اينها از شايع ترين مواردي است كه در اغلب پرونده ها وجه مشترك دارد».

اين وكيل دادگستري در پايان تاكيد كرد: «در همسركشي نبايد از مشكلات مالي غافل شد كه مرد به لحاظ مشكلات زندگي نمي تواند از پس خرج زن و بچه بربيايد و همسر و فرزندانش را به قتل مي رساند، اما مسئله بيشتر بدبيني، شكاكي، حسادت و درميان بودن پاي فرد ثالث است كه موجب اختلاف طرفين مي شود و جزء انگيزه هاي مهم براي همسركشي است».

قتل زير سقف مشترك


 روزنامه شرق، شماره 3442 به تاريخ 12/3/98، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از " شهرزاد همتي"

  شكايت ناظم آزارگر از خانواده دانش آموزان / خانواده هاي شاكي پرونده مدرسه معين به دادگاه فراخوانده شدند
شهرزاد همتي، شرق 19/6/97
مشاهده متن    
  افراط در استيضاح / بررسي «شرق» از تلاش برخي نمايندگان براي استيضاح وزير آموزش وپرورش
شهرزاد همتي، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  آرامش در بازارهاي سياه / گزارش «شرق» از تاثيرات تورم بر بازار مواد مخدر
شهرزاد همتي، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  اميد خطرناك / گفت و گو با محمدجواد غلامرضا كاشي درباره ابعاد اجتماعي اعتراضات اخير
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
  ماجراي عجيب حبيب و كليه اش
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آمايش محيط
متن مطالب شماره 44، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است