|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/12: كارشناسي پزشكي پولي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3459
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3442 12/3/98 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


كارشناسي پزشكي پولي
گزارش «شرق» درباره حضور تبليغاتي پزشكان در برنامه هاي تلويزيوني

نويسنده: سميرا حسيني

8 تا 11 ميليون تومان يا حدود يك ميليون تومان به ازاي هر دقيقه! اينها مبالغي است كه برخي پزشكان براي شركت در برنامه هاي تلويزيوني پرداخت مي كنند تا به عنوان كارشناس در اين برنامه ها حضور يابند. پزشكاني كه برخي از آنها به گفته مسئولان نظام پزشكي در گفت وگو با «شرق» ممنوع الكار شده اند.

موضوعي كه گويي مسئولان وزارت بهداشت نيز از آن بي خبر نيستند. روز گذشته معاون كل وزارت بهداشت دراين باره اظهار نظر كرد و گفت «برنامه هاي گفت وگومحور در صداوسيما با برخي پزشكان، دليلي بر برجسته بودن آن پزشك نيست و گاهي جنبه تبليغي دارد». ايرج حريرچي تبليغات در حوزه پزشكي را تحث تاثير تقاضاي القايي و تقسيم منابع بين گروه هاي مختلف ذكر كرد و گفت: گاهي تبليغات در قالب برنامه هاي گفت وگومحور در روزنامه ها و صداوسيما منتشر مي شوند كه جنبه رپرتاژ داشته و اثر تبليغي دارند، چراكه برخي مردم تصور مي كنند پزشكي كه در رسانه ملي درباره موضوع پزشكي صحبت مي كند، قطعا پزشك حاذق و برجسته اي است و بر مبناي همين تصور مراجعات بيماران به مطب پزشك مذكور به شدت افزايش پيدا مي كند؛ درحالي كه اكثر پزشكاني كه در برنامه هاي صداوسيما حضور پيدا مي كنند در سطح متوسط هستند.در يكي از قرارداد هايي كه در شبكه هاي اجتماعي دست به دست مي شود، نام برنامه هاي مختلفي در حوزه سلامت در شبكه هاي جام جم، شما، شبكه آموزش، شبكه دو و سه نوشته شده است؛ برنامه هايي كه حضور پزشك در آنها به عنوان كارشناس 8 تا 11 ميليون تومان آب مي خورد.گويي حضور پزشكان در صداوسيما به اين شيوه به يك رويه و عرف تبديل شده است و آنها براي اين كار قراردادي را نيز ميان خودشان تنظيم مي كنند قراردادي كه به آن شكل و شمايل قانوني نيز مي دهند.علاوه بر اين چندي پيش پزشكي در توييتر قراردادي در اين زمينه منتشر كرده بود كه در آن مبلغ قرارداد براي حضور به عنوان كارشناس در برنامه تلويزيوني «دكتر سلام» كه از شبكه آموزش پخش مي شود، 10 ميليون تومان قيد شده بود، قراردادي با چندين ماده و تبصره.

كارشناسان ممنوع الكار

علي فتاحي، معاون انتظامي سازمان نظام پزشكي، دراين باره در گفت وگو با «شرق» مي گويد «ما بار ها در اين خصوص با صداوسيما صحبت كرده ايم و بابت اين موضوع از آنها گله داريم. ما بارها از آنها خواسته ايم هنگام دعوت از كارشناسان به تلويزيون از فيلتر هاي خاصي آنها را عبور دهند و هيچ فيلتري بهتر از وزارت بهداشت، نظام پزشكي و انجمن هاي علمي و تخصصي نيست؛ اين ارگان ها كاملا پزشكان را مي شناسند و به موضوع اشراف دارند. هفته گذشته جلسه اي با مسئولان صداوسيما داشتيم كه در آن جلسه از آنها گله مند شديم، حتي به مسئولاني كه در آن جلسه شركت كرده بودند گفتيم ما پزشكي را دو سال از طبابت محروم كرده بوديم كه فرداي آن روز به عنوان كارشناس در تلويزيون حضور پيدا كرده بود. وقتي ما پزشكاني را از كار محروم كرده ايم و حتي پزشكي به طور دائم از كار محروم شده است، چطور به عنوان كارشناس در برنامه تلويزيوني حضور پيدا مي كند. صداوسيما اطلاعي از پرونده اين پزشكان ندارد، به دليل اينكه پرونده آنها به صورت محرمانه نزد ما قرار دارد، به آنها نيز اعلام كرده ايم آمادگي اين را داريم كه در هر رشته پزشكي كه صداوسيما مي خواهد، به آنها كارشناس معرفي كنيم. اين كار، هم به نفع صداوسيما و هم به نفع مردم جامعه است. البته پيش از اين نيز كه ما از آنها گله كرده بوديم، مسئولان صداوسيما ابتدا هنگام معرفي كارشناس از ما استعلام مي گرفتند، اما با گذشت زمان باز به همان رويه خود بازگشتند.فتاحي درباره دريافت پول از برخي پزشكان براي شركت در برنامه هاي تلويزيوني افزود «معنايي ندارد كه از پزشكان براي حضور در برنامه به عنوان كارشناس پولي دريافت شود، اين كار به چه معناست؟ قطعا بايد يك كارشناس شرايط علمي و اخلاق حرفه اي داشته باشد و هر فردي نمي تواند كارشناس باشد و فاكتورهاي مختلفي بايد در كنار هم قرار بگيرد تا فردي بتواند كارشناس شود، آن هم در صداوسيمايي كه ما اعتقاد داريم يك دانشگاه ملي است و تعداد زيادي از مردم به تماشاي آن مي نشينند و از آن تاثير مي گيرند».محمدجواد فاطمي، فوق تخصص جراحي پلاستيك و رئيس انجمن سوختگي ققنوس، يكي از پزشكاني است كه بارها افرادي با او تماس گرفته اند و از او خواسته اند با پرداخت پول به عنوان كارشناس در برنامه هاي تلويزيون شركت كند. اين پزشك متخصص كه به گفته خودش حاضر به اين كار نشد، در اين باره به «شرق» مي گويد «قطعا حضور در رسانه و شبكه هاي تلويزيوني براي پزشكان بسيار جذاب است و به ندرت پزشكاني پيدا مي شوند كه تمايل به حضور در اين برنامه ها را نداشته باشند، متاسفانه از اين تمايل سوء استفاده شده است و حتي شركت هايي در اين باره برپا شده اند، پيش از اين افرادي با پزشكان تماس مي گرفتند و در ازاي دريافت مبلغي پول از آنها براي حضور در برنامه هاي تلويزيوني دعوت مي كردند. آنها هنگام مطرح كردن پيشنهادشان مي گفتند ما مي توانيم شما را در شبكه هاي مختلف و برنامه هاي پر بيننده دعوت كنيم كه هزينه شركت در هر برنامه بر اساس زمان حضور و نوع برنامه تعيين مي شد؛ اما شنيده ام به تازگي در قالب هاي رسمي تر از پزشكان دعوت مي كنند و متاسفانه اطلاع دارم برخي از پزشكان با پرداخت هزينه در اين برنامه ها شركت كرده اند».

او درباره اينكه حضور در اين برنامه ها چه نفعي براي اين پزشكان دارد، مي گويد «يكي از دوستانم كه پزشك بسيار حاذقي است و به عنوان كارشناس در برنامه ها شركت مي كند، مي گفت پس از حضور در برنامه هاي تلويزيوني تعداد بيماران مطبش دو، سه برابر شده است. به تصور مردم كارشناساني كه به برنامه هاي صدا وسيما دعوت مي شوند، افراد شاخصي هستند؛ به همين خاطر اعتماد خاصي به آنها پيدا مي كنند. كارشناس هايي كه در صداوسيما دعوت مي شوند، دو گروه هستند: برخي از آنها پزشكان بسيار سرشناس و باسوادي هستند و برخي ديگر افرادي هستند كه نه پزشكان شناخته شده اي هستند و نه كار علمي خاصي در حوزه تخصص شان انجام داده اند؛ اما در اين برنامه ها حضور پيدا مي كنند. حضور اين افراد مشكوك است و بايد بررسي شود كه بر چه اساسي صداوسيما از اين افراد براي حضور در برنامه دعوت كرده است».بابك زماني يكي ديگر از پزشكاني است كه با او تماس گرفته شده است. او نيز در اين باره به «شرق» مي گويد «يكي، دو بار در اين باره با من تماس گرفته شده است. پيش از اين من به عنوان كارشناس در برنامه هاي تلويزيوني شركت مي كردم؛ اما از زماني كه اين پيشنهادها مطرح شد، ديگر در اين برنامه ها شركت نكردم و تا زماني كه مطمئن نشوم برنامه خبري است و جنبه اطلاع رساني به مردم را دارد، در آن شركت نمي كنم. هميشه تبليغات در كار پزشكي خلاف بوده است و پزشكان نبايد براي كارشان تبليغ كنند، ممكن است از پزشكان به عنوان كارشناس در برنامه ها دعوت شود؛ اما اگر قرار باشد پزشك پولي براي شركت در برنامه پرداخت كند، در قالب تبليغات قرار مي گيرد».اين پزشك متخصص درباره پيشنهادي كه اين افراد به پزشكان مي دهند، مي گويد «آنها مي گويند ما براي شما كار هاي مختلف تبليغاتي انجام مي دهيم. اگر بخواهيد در برنامه هاي رسمي صداوسيما از شما به عنوان كارشناس دعوت مي كنيم. به گفته خودشان مي توانند در شبكه ها و برنامه هاي مختلف از پزشكان به عنوان كارشناس دعوت كنند. متاسفانه برخي از همكاران مان هستند كه چندين سال است با آنها قرارداد مي بندند و با اين روش به عنوان كارشناس در شبكه هاي مختلف حضور پيدا مي كنند؛ تا جايي كه اطلاع دارم بارها از طريق انجمن ها با اين پزشكان برخورد شده است؛ اما متاسفانه اين رويه دارد به يك عرف تبديل مي شود. اگر به تابلو هاي پزشكي دقت كرده باشيد، متوجه خواهيد شد همه آنها در ابعاد و يك شكل مشخص هستند و به ندرت تابلويي را مي بينيد كه سايز آن بزرگ باشد؛ حتي نسخه ها هم بر اساس استاندارد خاصي است، علت آن است كه همه اينها بر اساس مقررات است و خارج از اين مقررات تبليغ محسوب مي شود و قاعدتا نظام پزشكي برخورد خواهد كرد. در اين مورد خاص نيز بايد با اين افراد برخورد شود».

كارشناسي پزشكي پولي


 روزنامه شرق، شماره 3442 به تاريخ 12/3/98، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از " سميرا حسيني"

  محتكر نيستم
سميرا حسيني، شرق 24/5/97
مشاهده متن    
  فرار مالياتي به سبك پزشكان / واكنش كاربران شبكه هاي اجتماعي به نبود كارت خوان در مطب ها
سميرا حسيني، شرق 20/5/97
مشاهده متن    
  احتكار 49 ميليون دلاري / گزارش «شرق» درباره افزايش چشمگير واردات برخي داروها و هم زمان كميابي آنها در داروخانه ها
سميرا حسيني، شرق 17/5/97
مشاهده متن    
  زلزله كرمانشاه هنوز قرباني مي گيرد
سميرا حسيني، شرق 15/5/97
مشاهده متن    
  دلالي با داروي بيماران / گزارش شرق از نبود نظارت بر داروهاي بيمارستاني
سميرا حسيني، شرق 6/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم آب و خاك (علوم و فنون كشاورزي و منابع طبيعي)
متن مطالب شماره 1 (پياپي 87)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است