|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/12: كدام دست به اختيار كدام مغز، ماشه اسلحه را مي چكاند؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3449
پنج شنبه 23 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3442 12/3/98 > صفحه 16 (روزنامه فردا) > متن
 
      


مغز اجتماعي 
كدام دست به اختيار كدام مغز، ماشه اسلحه را مي چكاند؟


نويسنده: دكتر عبدالرحمن نجل رحيم

پروفسور بروس ميلر، مغزپژوه معروف كه  روي انواع بيماري مغزي در سنين متوسط به بالا كار مي كند، مي گويد اگر كسي با سابقه طولاني حفظ حيثيت حرفه اي و خانوادگي در همه دوران پرتلاطم و سخت زندگي، بدون هيچ گونه اختلال رفتار اجتماعي، ناگهان در سن بالاي 50سالگي دست به جنايتي دور از انتظار و تكان دهنده بزند، نبايد احتمال وقوع ضايعاتي مهم در مغز جلويي و مياني او را از نظر دور داشت. او معتقد است  جرم و جنايت در يك سوم از افرادي پيش مي آيد كه شبكه نوروني پيش پيشاني گيجگاهي مياني مغزشان شروع به نابودشدن مي كند زيرا اين ضايعات موجب تغيير رفتار و اعمال انگيزشي خطرناك بدون درنظرگرفتن عواقب آن در نزد فرد مبتلا مي شود. اگر يادتان باشد، خودكشي نامنتظره و شوك آور رابين ويليامز، هنرپيشه و كمدين معروف آمريكايي، را ابتدا به علل مختلف ازجمله افسردگي، اعتياد، الكليسم، اختلاف خانودگي و...  مي دانستند و حتي عده اي از پزشكان، آن را به بيماري پاركينسون ربط مي دادند. اما تنها پس از مرگ ويليامز، آسيب شناس ها از طريق تشريح مغزش دريافتند  آسيب شديد مدارهايي در مناطق قدامي مياني مغز كه مربوط به كنترل و تنظيم رفتار عاطفي هيجاني مي شود (بيماري اف تي دي)، ويليامز را وادار به عملي انگيزشي و خشونت بار، يعني دارزدن خودش كرده است. (نگاه كنيد به يادداشت من: «بازيگري كه عاقبت كارگردان شد»، 17 آذر 1393، صفحه آخر روزنامه «شرق»).

حال  اتفاق نامنتظره و تكان دهنده يك قتل خارج از انتظار به دست دولتمردي ظاهرا موفق و فعال در همه عرصه هاي زندگي، در گذر از سال هاي اواخر 60  زندگي، توجه افكار عمومي را به شدت به خود جلب كرده و به انفجاري از اظهارنظرها، تعبيرها و تفسيرهاي روان شناختي، اجتماعي، سياسي، امنيتي، فمينيستي و... به شدت دامن زده است. از حجم  تصورناپذير و به طور تعجب انگيز غيرمنتظره اطلاعاتي رسمي و رسانه اي كه تاكنون به دست آمده است، چنين برمي آيد كه دكتر محمدعلي نجفي فردي برجسته بوده است. او اغلب مقام اول را در مراتب تحصيلي تا دانشگاه ام آي تي در آمريكا به دست آورده و مقامات عالي دولتي را مديريت كرده است. اما از يك سال پيش پس از جرياناتي كه باعث استعفاي اجباري او از پست شهرداري تهران و به نحوي  به ازدواج دومش با خانم ميترا استاد منجر شده، رفتارش به گفته همسر اولش به نحو محسوسي تغيير كرده است. طبق اعترافات خود دكتر نجفي، يك بار در طول اين يك سال نيز قصد خودكشي داشته كه عملي نشده است. ظاهرا نجفي از ابتداي ازدواج، با زن جوان خود مشاجرات لفظي داشته، ولي با اين حال، يك بار عكس عاشقانه دونفره در اينستاگرام شخصي خود با شعري رمانتيك گذاشته بود كه البته براي دولتمردي ايراني غيرمعمول است. از مجموعه سخنان چنين برمي آيد از اوايل اين ازدواج بين اين دو نفر حس بدبيني و بي اعتمادي وجود داشته است و مشاجرات تا روزي كه آقاي نجفي زن جوانش را در حمام به ضرب چندين گلوله مي كشد، مظنونيت بين آن دو وجود داشته و گويا بنا بر حساسيت و اهميت ماجرا، عوامل فشار از بيرون نيز دخالت داشته اند كه به شعله ورشدن توهمات از هر دو سو كمك مي كرده است. به نظر مي رسد  رفتار آقاي دكتر نجفي پس از ارتكاب جرم نيز قدري عجيب و غريب به نظر مي رسد و البته خبررساني تلويزيوني نيز تازگي دارد. او بسيار مودب و آرام و بدون تنش براي مصاحبه حاضر مي شود. همه نيز با او بسيار با احترام برخورد مي كنند. نكته جالب توجه اين است كه هيچ گونه آثار پشيماني، تاسف، تاثر عميق و نابساماني و آشفتگي كه نشانه اي از انجام عمل قبيح، غيرمتعارف و سرزنش بار باشد، از سوي ايشان ديده نمي شود. آقاي دكتر نجفي از حوادث منجر به قتل همسر دومشان خانم ميترا استاد چنان با خونسردي تمام صحبت مي كنند كه گويا از نحوه انجام عمليات چهار عمل اصلي حرف مي زنند. 

با همه شواهدي كه گفته شد، من به عنوان مغزپژوه و نورولوژيست مايل هستم از سلامتي مدارهاي مغزي در بخش پيش پيشاني و گيجگاهي مياني ايشان كه رفتار مسئوليت پذيرانه و تنظيمات هيجاني عاطفي ما انسان ها را  هنگام رفتار بر عهده دارد، مطمئن باشم چراكه ايشان به نظر مي رسد كاملا از نظر كاركردهاي شناختي عالي مغز طبيعي باشند و مطمئن هستم ايشان در شرايط فعلي نيز مي توانند در حد عالي مسائل رياضي را حل كنند و عهده دار مسئوليت مديريتي و اداري و سياسي باشند، ولي از نظر كنترل تكانه هاي رفتاري و پيش بيني درست عواقب بعضي از اعمال انگيزشي خود، مشكل داشته باشند. ايشان مي گويند پس از قتل همسر، قصد خودكشي داشته اند اما بر سر قبر عزيزان خود رفته اند و برگشته اند تا خود را تسليم كنند و قبل از قتل هم نامه اي چندصفحه اي براي دخترشان نوشته اند. همه اين سرگرداني هاي رفتاري از شخصي كه سال ها مديريت سازمان هاي بزرگ مملكتي را به دست داشته، نشانه بروز بحراني است كه بايد از يك سال پيش در دستگاه مغزي او شروع شده باشد و بديهي است  اين بحران را شرايط حساس موقعيت سياسي، كشمكش ها و ترس از حذف و فروافتادن از اريكه قدرت، تقويت كرده است. ولي با اين همه، هنوز نمي توان به جرئت شروع بيماري «اف تي دي» كه باعث بالارفتن جرم و جنايت هاي غافلگيركننده و  توجيه ناپذير و بدون انگيزه خاص و مشخص مي شود را در نزد دكتر محمدعلي نجفي ردشده به حساب آورد؛ تشخيصي از نوعي بيماري مغزي كه اثبات آن نيز در شرايط پيچيده موجود آسان نخواهد بود. ولي با وجود نقص دانسته ها در اين باره، حداقل مي توان ادعا كرد  هنگام تصميم و اقدام به قتل همسر، اين مدارهاي مغزي در بخش مهمي از مغز قاتل حتي به طور موقت از كار افتاده بوده اند.

 حال كه از نظر علمي بر همه ما آشكار شده است وجود اين بيماري مغزي در انسان در سنين بالاي 50 سال مي تواند احتمال جرم و جنايت حتي در آدم هاي تحصيل كرده، متفكر و دانشمند را هم ممكن كند، آرزوي ما اين است كه بشر در جست وجوي درماني موثر براي آن باشد. در عين حال، بايد تقاضا كنيم  اين يافته علمي، ابزاري به دست فرصت طلبان در سرتاسر دنيا ندهد كه از دانش مغزپژوهانه بهره برداري نادرست كنند؛ يعني به اين فكر نيفتند كه عده اي دانشمند اجير كنند تا براي بدنام كردن آدم هايي شريف، پاكدست، صالح و مبارزي كه در اسارت و زندان خود دارند، از طريق دست كاري در مدارهاي مغزي مهم در تنظيم رفتار، اعمال غيراخلاقي و جرم و جنايت هاي غيرانساني را بر آنها تحميل و به اين وسيله تحقيرشان كنند. وظيفه همه ماست كه هوشيار و گوش به زنگ باشيم تا شاهد نزول چنين بلايايي بر سر بشريت با دست بشر نباشيم.


*مغزپژوهكدام دست به اختيار كدام مغز، ماشه اسلحه را مي چكاند؟


 روزنامه شرق، شماره 3442 به تاريخ 12/3/98، صفحه 16 (روزنامه فردا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از "دكتر عبدالرحمن نجل رحيم"

  ما احساس مي كنيم تا ياد بگيريم / به مناسبت نودودومين سال تولد توران ميرهادي
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 26/3/98
مشاهده متن    
  رهايي از يقين در علم، در جست و جوي بصيرت تاريخي و معنا
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 19/3/98
مشاهده متن    
  افسانه هاي دروغين درباره طبيعت رقابت جو و جنگ طلب انسان
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 5/3/98
مشاهده متن    
  جبر و اختيار در دنياي كوانتومي
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 29/2/98
مشاهده متن    
  رياضي، زن و مرد نمي شناسد / به مناسبت روز زنان در رياضيات
دكتر عبدالرحمن نجل رحيم، شرق 22/2/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات دامپزشكي
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است