|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: از «ماس» كه بر ماست!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5410
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي) > متن
 
      


از «ماس» كه بر ماست!
وزير خارجه آلمان، 400 روز پس از خروج آمريكا از برجام مي گويد نمي توان كار خاصي انجام داد


گروه سياسي: 400روز پس از خروج آمريكا از برجام، سفر ديروز وزير خارجه آلمان و رئيس اينستكس به تهران فرصتي بود براي تحقق وعده هاي بر زمين مانده اروپا اما اظهار نظر هايكو ماس، وزير خارجه آلمان در نشست خبري با محمدجواد ظريف مبني بر اين كه نمي توانيم براي برجام معجزه كنيم نشان داد كه اروپايي ها همچنان در همان مسير گذشته در حال حركتند.

به گزارش خبرنگار جام جم، هايكو ماس كه پس از سفر به سه كشور اردن، امارات و عراق، ديروز به تهران آمده بود در نشست خبري مشترك با وزير خارجه كشورمان تاكيد كرد: ما امروز صحبت هاي بسياري در خصوص برجام و اين كه چطور اين توافق ادامه داشته باشد داشتيم. در اين راستا موضع آلمان و البته سه كشور اروپايي آلمان، فرانسه و انگليس اين است كه ما حمايت مي كنيم و خواهان اين هستيم كه تعهدات خود را اجرايي سازيم.

وي افزود: البته نمي توانيم معجزه كنيم، ولي تمام تلاش خود را انجام خواهيم داد تا از شكست برجام جلوگيري كنيم. در همين راستا، در تلاش هستيم تا اينستكس را اجرايي كنيم و آن مسير را هم در سه كشور اروپايي و هم فراتر از آن راه اندازي كنيم.

ماس با بيان اين كه خروج آمريكا از برجام موجب شد تا ايران به منافع اقتصادي پيش بيني شده خود در برجام دست پيدا نكند، تصريح كرد: ما تلاش مي كنيم امكان تجارت و همكاري اقتصادي با ايران محقق شود. ما در اين رابطه، ابزار مالي به نام اينستكس راه اندازي كرديم كه از طريق آن سعي مي كنيم تبادلات مالي امكان پذير باشد و شركت هاي اروپايي بتوانند فعاليت كرده و ايران هم بتواند از منافع برجام استفاده كند.

وزير خارجه آلمان بخشي از سخنان خود را هم به مسائل منطقه اي اختصاص داد و با اشاره به افزايش تنش ها در منطقه ادامه داد: ما در منطقه، شرايط حساسي داريم و افزايش تنش ممكن است حتي به مراحل نظامي هم كشيده شود كه به نفع هيچ كس نيست، در هر صورت بايد از اين امر جلوگيري كنيم.

ماس افزود: من با تمام طرفيني كه در چند روز گذشته در عراق، اردن و امارات صحبت كردم؛ هيچ كس خواهان افزايش تنش نبود و در اصل اين پيامي بود كه از طرف منطقه به ايران آورده ام.

وي از پاسخ به سوال خبرنگاري كه پرسيد آلمان چطور ادعا مي كند به دنبال كاهش تنش در منطقه است و همزمان به صورت مرتب سلاح هايي را به كشورهاي منطقه مي فروشد و به تنش ها دامن مي زند، خودداري كرد و صرفا گفت: تنش در منطقه خاورميانه وجود دارد و همه بايد براي كاهش تنش ها تلاش كنند.

ظريف: چطور توقع دارند گفت وگوي جديد داشته باشيم

اظهارات وزير خارجه آلمان، واكنش صريح محمدجواد ظريف را در پي داشت و وزير خارجه كشورمان در نشست خبري در پاسخ به سوالي درباره درخواست هاي مقامات اروپايي و آمريكايي از ايران براي مذاكره درباره فعاليت هاي موشكي و منطقه اي گفت: در مورد بحث هايي كه آمريكا و اروپا مطرح مي كنند بايد به اين نكته مهم توجه كرد كه ما يك توافقي داريم كه حاصل دو سال مذاكره فشرده و 12 سال كار ديپلماتيك است، آيا اين توافق را اجرا كردند كه توقع گفت وگويي ديگر دارند؟

وزير خارجه تصريح كرد: آنها نخست بايد نشان دهند كه توافق با آمريكا فايده اي دارد و بعد مذاكره جديدي را مطرح كنند.

ظريف با بيان اين كه توقع ما از اروپا صرفا اجراي برجام است تصريح كرد: جمهوري اسلامي ثابت كرده به تعهدات بين المللي خود پايبند است و گزارش هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي اين پايبندي را اثبات كرده است اما جمهوري اسلامي موظف است از حقوق مردم خودش به همان ميزان كه به تعهدات بين المللي اش پايبند است دفاع كند.

وي ادامه داد: اقدامات جديد جمهوري اسلامي ايران منطبق بر حقوق شناخته شده در ماده 36 برجام است و ما آمادگي داريم اين اقدامات را بر حسب ميزاني كه شركاي ما نسبت به تعهدات خودشان در برجام اقدام عملي انجام دهند، ادامه داده، متوقف كرده يا بازگشت دهيم.

ظريف با اشاره به نگراني مطرح شده از سوي وزير خارجه آلمان درباره افزايش تنش ها در منطقه گفت: اگر قرار باشد در خصوص رفتارهاي تنش زا در منطقه صحبت شود، اين ديگران هستند كه بايد پاسخگو باشند. ضمنا ما تفاوت ديگري هم با آنها داريم و آن اين كه ما 7000 سال است در اين منطقه هستيم. ديگران از كجا آمدند؟

ظريف گفت: تنش جديد در منطقه ما نتيجه جنگ اقتصادي آمريكا عليه ايران است كه آقاي ترامپ به وضوح اين جنگ اقتصادي را اعلام كرده است. تنها راه كاهش تنش در منطقه، توقف جنگ اقتصادي است.

وزير خارجه كشورمان افزود: نمي شود توقع داشت جنگ اقتصادي عليه مردم ايران در جريان باشد و كساني كه اين جنگ را راه انداختند يا از آن حمايت كردند در امان باشند. ما معتقديم آلمان و اتحاديه اروپا مي توانند نقش مهمي در توقف اين جنگ اقتصادي داشته باشند.

وزير خارجه اظهار كرد: مشكل خاورميانه مشكل سياست هاي تجاوزكارانه رژيم صهيونيستي و حمايت بدون حد و مرز از اين جنايت هاست. آقاي نتانياهو كنار مركز هسته اي ديموناي رژيم صهيونيستي مي ايستد و مي گويد ايران را نابود مي كنيم.وي ادامه داد: ما شروع كننده هيچ جنگي نبوديم و نخواهيم بود اما اگر كسي جنگ را شروع كند، ديگر پايان دهنده آن نخواهد بود.هيچ كس نمي تواند عليه مردم ما اقدامي كند مگر اين كه پاسخ قاطعي را بشنود.

اميدي به اينستكس نيست

سخنگوي وزارت خارجه در نشست خبري ديروز خود با خبرنگاران با اشاره به سفر رئيس اينستكس به همراه هيات آلماني به تهران گفت: اميدي به اينستكس نداريم و اگر اين سازوكار چاره ساز بود تا به حال مي توانست كارآمد باشد.

سيدعباس موسوي گفت: انتظار ما از اروپا اين بود كه به تعهدات برجامي خود بعد از خروج آمريكا عمل كند كه يا نتوانستند يا نخواستند اين كار را انجام دهند.

وي افزود: ما شاهد اقدام عملياتي ملموسي از سوي اروپا در فرصت طي شده نبوده ايم و اميدواريم در زمان باقيمانده بتوانند گامي عملياتي بردارند، چون مي دانند در غير اين صورت ايران گام دوم خود را بر خواهد داشت.

از «ماس» كه بر ماست!


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه ادبيات تعليمي
متن مطالب شماره 40، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است