|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: آزادي نزار با ضما نت «سيد»
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5414
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي) > متن
 
      


آزادي نزار با ضما نت «سيد»


نويسنده: فتاح غلامي

يكي از سوژه هاي داغ خبري در روزهاي اخير گمانه زني ها درباره آزادي نزار زاكا جاسوس آمريكايي است كه چند سال قبل در ايران دستگير شد و در حال گذراندن دوران محكوميت خود بود. ديروز اعلام شد كه اين جاسوس آمريكايي، آزاد و تحويل حزب ا... لبنان شده است.

نزار زاكا كيست؟

نزار احمد زاكا، مدير منطقه اي آژانس توسعه فراملي آمريكا در حوزه غرب آسيا و شمال آفريقا بود. او كارشناس رايانه است و همچنين كارت سبز اقامت آمريكا را دارد. سابقه همكاري رسمي او با وزارت خارجه آمريكا به ابتداي سال 2005 بر مي گردد. وي فارغ التحصيل آكادمي نظامي ريورسايد است و در شوراي فارغ التحصيلان اين آكادمي نظامي عضويت داشت. علاوه بر اين، دو نفر از فرزندان وي نيز در اين آكادمي تحصيل كرده اند.

زاكا دبيركل سازمان عربي اطلاعات و ارتباطات در آمريكا نيز بوده و فعاليت هاي مختلفي در عرصه سايبري داشته است. تعلقات رنگارنگ سياسي او در دوره هاي مختلف باعث شد او در مواجهه با جريان هاي سياسي لبنان رفتار  ضد و نقيضي از خود نشان دهد. برابر با اسناد ويكي ليكس، او كه در مقطعي حامي جريان آزاد ملي لبنان بود سال 2009 با يك چرخش سياسي مسووليت ستاد انتخاباتي جريان 14 مارس در منطقه زحله را به عهده گرفت. اين جريان يكي از عوامل ايجاد ناآرامي هاي سياسي در لبنان بود. در مورد رابطه خوب او با آمريكايي ها از جمله ارتباط نزديك او با سفارت آمريكا در بيروت نيز گزارش هاي مختلفي وجود دارد.

ماجراهاي سفر به ايران

زاكا تا پيش از دستگيري سفرهايي به تهران داشت و ظاهرا اولين سفر او مربوط به دوره احمدي نژاد بود و در سال 93 هم به عنوان مسوول ict اتحاديه عرب به دعوت وزارت ارتباطات سفري به ايران داشت.

به طور مشخص او شهريور 94 به دعوت شهيندخت مولاوردي، معاون وقت حسن روحاني در امور زنان و خانواده براي حضور در همايش «نقش زنان در توسعه پايدار» كه به همت وزارت صنعت و معدن برگزار شد به ايران سفر كرد. علت سفر او به گفته مولاوردي اين بود كه مقاله «نقش فناوري اطلاعات و ارتباطات در توانمندسازي زنان» را براي دبيرخانه اين همايش ارسال كرده بود كه مورد پذيرش قرار گرفت.

پس از پايان سفر و در آبان 94 زماني كه از فرودگاه امام خميني(ره) قصد خروج از كشور را داشت به اتهام همكاري با دولت بيگانه عليه منافع ملي ايران توسط سازمان اطلاعات سپاه دستگير و با همين اتهام در شعبه 15 دادگاه انقلاب محاكمه و به ده سال حبس و پرداخت 2/4 ميليون دلار جزاي نقدي محكوم شد. جانشين وقت اطلاعات سپاه پاسداران در واكنش به برخي جوسازي ها در سخناني در اسفندماه 95، نزار زاكا را جاسوسي كه با يك واسطه به اوباما وصل بود معرفي كرد و گفت: اين فرد بعد از دستگيري اعتراف كرد كه ماموريت ويژه او پيگيري انحراف هدفمند در حوزه زنان و خانواده بوده است.

وي افزود: زاكا اعتراف كرده كه هشت ميليون يورو براي جذب 15 سازمان مردم نهاد هزينه كرده و در اختيار داشته است. شش ماه پس از بازداشت زاكا در ايران، خبرگزاري آسوشيتدپرس در گزارشي تاييد كرد نزار زاكا با تاييد وزارت خارجه ايالات متحده به ايران سفر كرده و از آمريكا براي پيشبرد اهدافش پول دريافت كرده بود.

تلاش هايي براي آزادي

از زماني كه زاكا در ايران به تحمل حبس محكوم شد خانواده اش از طريق مقامات سياسي پيگير آزادي او بودند. تلاش هايي هم از سوي مقامات لبناني براي رايزني درباره آزادي زاكا صورت گرفته بود. در نهايت در چند روز اخير خبرهايي درباره آزادي قريب الوقوع او منتشر شد. در همين زمينه وزارت خارجه لبنان در بيانيه اي اعلام كرد مسوولان ايراني با درخواست ميشل عون براي عفو نزار زاكا موافقت كرده اند.

پيش از اين برخي منابع از جمله «نور نيوز» گزارش داده بودند ميشل عون، رئيس جمهور لبنان از مسوولان ايران خواسته است، نزار زاكا شهروند لبناني كه در خدمت سرويس جاسوسي آمريكا بوده و پس از دستگيري، دوران محكوميت خود را در ايران سپري مي كند، آزاد شود.

به گفته اين منابع اين درخواست به دليل نقش و جايگاه تاثيرگذار رئيس جمهور لبنان در حمايت و پشتيباني از جريان مقاومت با نظر مثبت بررسي شده است.

سرانجام ديروز در خبرهاي غيررسمي آمد كه هياتي از لبنان براي آزادي زاكا به ايران آمده اند. بعد از انتشار اين اخبار برخي محافل سياسي گمانه زني كردند كه با توجه به تنش موجود ميان ايران و آمريكا و البته تلاش هاي صورت گرفته براي رفع التهاب در روابط ميان دو كشور و همچنين اعلام آمادگي وزير امور خارجه ايران براي تبادل زندانيان دو كشور، اقدام صورت گرفته از سوي جمهوري اسلامي به مثابه گام نهادن در مسير نرمش باشد. اما با اين وصف، انتشار اخبار و گزارش هايي مبني بر نقش ميانجيگري سيدحسن نصرا... دبيركل حزب ا... لبنان براي آزادي نزار زاكا نشان داد كه اين تحليل ها مبناي درستي ندارد.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما يك منبع آگاه در همين زمينه اظهار كرد: تحويل اين جاسوس آمريكايي لبناني صرفا بنابر درخواست و ميانجيگري سيدحسن نصرا... دبير كل حزب ا... انجام پذيرفت و در اين راستا هيچ گونه مذاكره اي در هيچ سطحي با فرد و دولتي انجام نشد و صرفا بنابر احترام و منزلت سيدحسن نصرا... براي نظام جمهوري اسلامي ايران اين امر صورت پذيرفته است.

در همين زمينه، انيس نقاش درباره نقش نصرا... براي آزادي زاكا به قدسنا گفت: ميشل عون براي آزادي زاكا به ايران درخواستي فرستاد كه ايران در واكنش به آن، نظر دبيركل حزب ا... را در ارتباط با اين درخواست جويا شد كه سيد حسن نصرا... هم با توجه به جايگاه ميشل عون و احترام وي در ميان محور مقاومت پيشنهاد موافقت با درخواست ميشل عون را مطرح كرد. بنابراين اين موضوع با ميانجيگري سيدحسن نصرا... و به درخواست ميشل عون رئيس جمهوري لبنان از تهران انجام گرفته است.از سويي ديگر بجز اصرار و درخواست هاي مكرر خانواده نزار از سيدحسن نصرا...، اين نكته را بايد گفت كه اين جاسوس آمريكايي دو سوم مدت محكوميت خود را گذرانده است و يك مهره سوخته براي نهادهاي امنيتي به شمار مي رود.

بنابراين آنچه اهميت دارد اين كه ايران نه به خاطر فشار آمريكايي ها و نه به دليل درخواست و اصرار دولت سعد الحريري بلكه به احترام دبيركل حزب ا... و جريان مقاومت لبنان اين درخواست را پذيرفته است.

ناكامي در جنگ روايت ها

طي يكي دو روز گذشته خبرهاي متعددي درباره آزادي نزار زاكا در منابع مختلف منتشر شد اما با اين وصف، عمده اين اخبار برگرفته از منابع رسانه اي غربي و عربي بود و در اين سوي ماجرا اخبار منتشر شده طبق روال گذشته، روايتي در حد نقل قول از برخي منابع آگاه باقي ماند. در چنين شرايطي و با توجه به اهميت خبري برخي موضوعات به ويژه رويدادهاي مرتبط با ايران، شايسته است مجموعه هاي سياسي و قضايي توجه و التفات بيشتري به منابع رسانه اي در داخل كشور داشته باشند.

در اين باره محمدعلي وكيلي، عضو هيات رئيسه مجلس به جام جم گفت: اين روش نوعي بي اعتبار كردن منابع داخلي است. شاهديم رويدادي در داخل اتفاق مي افتد و داراي ابعاد بين المللي و مرتبط با تصميم گيري درون حاكميتي است اما خبر آن ابتدا از سوي رسانه هاي خارجي مخابره مي شود.وي با بيان اينكه در اين گونه موارد دسترسي رسانه هاي خارجي به منابع خبري بيش از رسانه هاي داخلي است، خاطرنشان كرد: اين كار در حقيقت به مثابه غير خودي كردن رسانه هاي داخلي و بي اعتبار كردن آنهاست. در چنين مواردي حتما بايد مرجعيت با رسانه هاي داخلي باشد.عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينكه مرجعيت سازي رسانه به دسترسي آسان تر آن به مراجع خبرساز داخلي است ابراز داشت: بايد اين مساله مورد اهتمام قرار گيرد كه خبر حتما در اختيار رسانه هاي داخلي قرار گيرد و دسترسي اين اخبار از طريق رسانه هاي داخلي باشد.

آزادي نزار با ضما نت «سيد»


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    آثار ديگري از " فتاح غلامي"

  مورد عجيب دلسوزي براي آدمكش ها / با تروريست هايي كه اعدامشان در روزهاي گذشته واكنش هايي در پي داشته بيشتر آشنا شويد
فتاح غلامي، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  «با هم» باشيد! / ريشه يابي اختلافات 2 حزب دولتي «كارگزاران» و «اعتدال و توسعه» و اثر آن بر كارآمدي دولت
فتاح غلامي، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  حميدرضا آصفي، سخنگوي اسبق وزارت خارجه در گفت و گو با جام جم :تبعات مذاكره با آمريكا بدتر از جنگ است
فتاح غلامي، جام جم 29/5/97
مشاهده متن    
  نمي توان كشور را همزمان با اقتصاد مقاومتي و ليبرالي اداره كرد / گفت و گوي جام جم با منوچهر متكي، وزير پيشين امورخارجه كشورمان
فتاح غلامي، جام جم 24/5/97
مشاهده متن    
  نقشه «منصب خواران» براي صندلي بازنشسته ها / رابطه سالاران، آقازاده ها و برخي جريانات سياسي براي تصدي جايگاه هاي مسئولان بازنشسته تلاش مي كنند
فتاح غلامي، جام جم 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات تروما
شماره 4 (پياپي 704)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است